Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

krzysiek75

ok moze i niedoczytalem ale

zwir koralowy mi polecili

a odnosnie porcelany mam pytanie,dlaczego kupujac gotowy zestaw(nie bede podawal nazw)sa w nim i ceramika biobale??

dziekuje za zwrocenie uwagi ale ja pytalem o polimery.


330+70sump,cyrkulacja12000+3200+4000l/h,oswietlenie2*150HQI+2*39w blue,odp TMC V2 Skim 800,ok 55kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250464 milek :

a odnosnie porcelany mam pytanie,dlaczego kupujac gotowy zestaw(nie bede podawal nazw)sa w nim i ceramika biobale??

dziekuje za zwrocenie uwagi ale ja pytalem o polimery.

...bo producenci nie nadążają za obecnymi trendami i zatrzymali się kilka lat temu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250469 rafal19 :
#250464 milek :

a odnosnie porcelany mam pytanie,dlaczego kupujac gotowy zestaw(nie bede podawal nazw)sa w nim i ceramika biobale??

dziekuje za zwrocenie uwagi ale ja pytalem o polimery.

...bo producenci nie nadążają za obecnymi trendami i zatrzymali się kilka lat temu

ale to chodzi o trendy czy o utrzymanie zbiornikow,jezeli kiedys sie to stosowalo i bylo OK to dlaczego teraz niemozna,tak jak kiedys ktos mi napisal ze filtry kubelkowe wyszly z mody czy cos takiego,wiec dlaczego teraz sie niemozna,bo trzeba miec sumpa itp,wiem ze to moze i lepiej,latwiej ale dlaczego odrazu krytykujecie i mowicie nie,niemozna poprostu doradzic jak ktos zapyta?


330+70sump,cyrkulacja12000+3200+4000l/h,oswietlenie2*150HQI+2*39w blue,odp TMC V2 Skim 800,ok 55kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milek ja też jestem nowicjuszem, i czytam duuużo czytam, Tobie radze robić tak samo byś później mógł wszystkim pochwalić się swoim zbiornikiem i nie rozpoczynać dyskusji z nagłówkiem RATUNKU !!!


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milek posłałem ci priv żeby nie śmiecić.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250508 rafal19 :

czy polimery nadają sie do akwarium słodkowodnego np z dyskowcami?

no właśnie też się nad tym zastanawiam i chyba wypróbuję...tylko muszę się zastanowić w jaki sposób je umieścić w filtrze kubełkowym.


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W malawi bedzie odwrotnie bo tam potrzeba wysokie Ph.W paletkowym znajomi i tak mają problem niskiego Ph.Ale w roślinnym faktycznie bedzie to zaletą,zależy tylko jak nisko będzie schodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja wtrace swoje trzy grosze do tematu ale tylko toretyzuje bo nigdy z tego nie korzystalem. Glownie chodzi o rozwazania Przemka na temat dzialanie kuleczek. Wydaje mi sie ze troszke zle do tego podeszliscie, bo tak naprawde te kuleczki nie sa zadnym filtrem tylko podlozem do hodowli bakteri mozliwe ze nawet selekcyjnym. Jak Przemek slusznie zauwazyl nie ma mozliwosci zeby zachodzila tam denitryfikacja ze wzgledu na silny przeplyw wody, i moim zdaniem N i P wcale nie jest usownay z systemu poprostu baktere tlenowe wykorzystuja te zwiazki oraz wegiel z podloza do wytworzenia biomasy czyli poprostu zmienia forme N i P na taka ktora latwiej usonac przez odpieniacz i ktora jest bardziej dostepna dla koralowcow jako zawiesina a nie NO3. Metoda wydaje sie byc idealna pod waronkiem ciaglego odpieniania bo jak go wylaczyc to szybko zabraknie w wodzie tlenu i skumluje sie za duzo tej biomasy. Ale tez nie wydaje mi sie zeyby woda z filtra musiala odrazu ladowac w odpieniaczu rownie dobrze moze sie mieszac z natleniona woda ktora z odpieniacza wychodzi w ten sposob koralowce beda mialy wiecej szamy ale tez wiecej biomasy trafi do systemu no ale w koncu i tak przeleci przez pienidlo.

To moja teoria co sadzicie?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawily mnie wasze rozwazania na temat filtrow kubelkowych, bioballi itd w akwarium morskim, w zwiazku z tematem polimerowych kuleczek.

Otoz dlaczego nie stosujemy ceramiki, bioballi itp w akwariach z rafa? Wydaje mi sie ze dlatego iz zbyt szybko przerabiaja amoniak i azotyny na azotany.

Moze byc to zaleta w akwarium z duza obsada wylacznie rybia(poniewaz inne metody filtracji nie sa w stanie tak szybko unieszkodliwic duzych ilosci amoniaku i jonow amonowych), natomiast w akwarium z koralowcami zostajemy z wysokim poziomwm azotanow NO3, co jak wiadomo niekorzystnie wplywa na kondycje korali.

I tutaj wkraczaja polimerowe kuleczki!

Pojawia sie pytanie-czy polimery nadaza z usunieciem szybko narastajacych azotanow produkowanych w tradycyjnie zaladowanym kubelku lub zlozu zraszanym. I jesli tak, czy mozliwe byloby zupelne wyeliminowanie zywej skaly jako filtratora i stabilizatora systemu w akwarium rafowym?

Moze juz ktos na to odpowieczial tutaj albo na innym forum?


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vash

Co ja sadze o Twojej teorii?

Mysle ze nie przeczytales pierwszego postu jak i kolejnych, lub moze pobieznie. Filtry fluizacyjne sa tylko mieszkaniem dla kulek nie filtrem samym w sobie. Przeplyw nie moze byc silny poniewaz kulki za bardzo warjuja i sciera sie biomasa pod ktora zachodzi proces beztlenowy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, i właśnie o to chodzi, ta biomasa musi byc usuwana i wyłapywana przez mocny odpieniacz. Na tym polega ten system. To nie jest denitrator! Nie mogą się tworzyc strefy beztlenowe, bo będziesz miał katastrofę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#251178 Grzegorz Dyzma :

@vash

Co ja sadze o Twojej teorii?

Mysle ze nie przeczytales pierwszego postu jak i kolejnych, lub moze pobieznie. Filtry fluizacyjne sa tylko mieszkaniem dla kulek nie filtrem samym w sobie. Przeplyw nie moze byc silny poniewaz kulki za bardzo warjuja i sciera sie biomasa pod ktora zachodzi proces beztlenowy.

W kulkach NIE ZACHODZI denitryfikacja w warunkach beztlenowych. To pewne.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem musi, ale nie za szybko i nie za wolno. Dlatego do kazdego filtra ze wzgledu na wielkosc, ksztal i ilosc kulek kazdy sam musi sobie ustawic przeplyw bo nie ma na to recepty. Tak samo z iloscia lania wodki przy wodka methode.Ja nigdzie nie zauwazylem zeby ktos uwazal ze to denitrator. I tak samo jak przy wodce zaleca sie mocny odpieniacz. Roznica taka ze bakterie nie mieszkaja sobie w calym baniaku tylko na zlozu

Polimery w morskim lub wodka w granulkach. Jak kto woli


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#251185 Przemek :
#251178 Grzegorz Dyzma :

@vash

Co ja sadze o Twojej teorii?

Mysle ze nie przeczytales pierwszego postu jak i kolejnych, lub moze pobieznie. Filtry fluizacyjne sa tylko mieszkaniem dla kulek nie filtrem samym w sobie. Przeplyw nie moze byc silny poniewaz kulki za bardzo warjuja i sciera sie biomasa pod ktora zachodzi proces beztlenowy.

W kulkach NIE ZACHODZI denitryfikacja w warunkach beztlenowych. To pewne.

pozdrawiam

Przemek

Przemku , piszesz jw. a w takim razie czy może zachodzić denitryfikacja w warunkach tlenowych ? bo z tego linku co daje to wynika że tak !

http://www.championlighting.com/product.php?productid=22800&cat=313&page=1


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że możlwia jest w pewnych sytuacjach denitryfikacja w warunkach tlenowych - ale nie na tych peletach.

Może nie zauważyłem, ale czy gdzieś w tekście wspomniane jest coś o denitryfikacji w warunkach tlenowych? Czy też sugerujesz się rysunkiem, który moim zdaniem, jest "z kosmosu"? :D

Żebyśmy się zrozumieli - ja nie piszę że pelety nie działają - ja kwestionuję sposób ich działania podany przez producenta.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Seb , właśnie się sugeruje rysunkiem i zastanawiam sie, może zachodzi denitryfikacja beztlenowa w środku kulki ? tam powietrze nie dociera tylko przechodzi przez wierzchnią jej warstwe a w środku "czysta" beztlenowa denitryfikacja ? Jesli tak nie jest to jaki baran dał taki opis do rysunku ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, chyba Ci sie nicki pomyliły :D Ale to znak że nieustannie o mnie myślisz:clowning też Cię kocham:strutin

Pozdrawiam

'seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze najlepiej zapytac sie o opinnie

gikow ktozy przy tym temacie siedza.

Albo zerknac pod mikroskopem jak

one wygladaja po paru tygodniach

siedzenia we wodzia I dlaczego caly proces

bakteryjny w kolko sie kreci?

Moje dwa cety

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów,

Tak się zastanawiam od czasu kiedy temat ruszył minęło już ponad miesiąc, jakoś mało słychać po tym okresie o efektach działania kulek. Odpieniacz wstawał siadał korale napompowane lub zestresowane itd. Może już ktoś jest wstanie powiedzieć coś więcej o efektach działania - zmiany w No3, Po4 kolorystyce wpływ na miękkie, SPS, LPS, polipy, ryby ......

Pozdrawiam

Karol


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwosc jest wielka cnota:)

Pelety potrzebuja od 4-6tygodni.

U mnie po 4tygodniach No3 spadlo z poziomu 25 do 15. Calkowicie zeszlo cyjano. W kolorach korali nie zauwazylem natomiast polipy powyciagane mimo przeprowadzki kilka godzin temu. Ostatni raz dostaly porzadnie jesc 6dni temu. Dla niefoto to straszna glodowka.

Dalej podchodze do tematu z doza niesmialosci, ale do pelnej satysfakcji lub rozczarowania potrezba jeszcze troche czasu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 dni temu minął miesiąc. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, wcześniej miałem akwa na rowie. W tej chwili karmię praktycznie 2-3 razy więcej. Korale coraz lepiej się wybarwiają - praktycznie co dzień widać różnicę. Wcześniej przez pierwsze 3-4 tygodnie nic po nich nie było widać. Ładnie się polipują. Co do miekkich to nie mam ich za dużo a te które się gdzies uchowały żyją, ale nie wiem czyim lepiej czy gorzej bo nie zwracałem na nie uwagi. Testów nie robię bo nie mam wiarygodnych, a po zbiorniku widziełem że parametry (No3 i Po4) były lekko podniesione. Teraz na pewno jest dużo lepiej i nie wyobrażam sobie powrotu do Rowy.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na szybkiego skleciłem kubełek 1.1 litra na własne potrzeby zasilany małą pompką, która kilka lat zalegała w szafce.

Prośba o ocenę czy przepływ, ruch granulek czy co tam jeszcze ... jest jak trzeba.

http://www.youtube.com/watch?v=9l-9IpQDxOc

Pozdro


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.