Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Przemku a jak by kuleczki chodowaly

obydwa rodzaje bakteri I filtruja wode

w calosci (moze dlatego czeba podlaczyc

oplyw wody do skimera)?


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli te odpowiedzialne za nitryfikację i denitryfikację? Moim zdaniem to wykluczone - to jest tak, jakby jednocześnie nurkować i latać - pewnie się da(nurkować w wannie w lecącym samolocie :googleye - ale nie o to chodzi - na pewno wiesz o czym mówię. :clowning

Po prostu warunki niezbędne do życia bakterii aerobowych i anaerobowych są kompletnie różne.

I raczej na pewno nie chodują - a najprawdopodobniej są źródłem pokarmu - podawanego w sposób ciągły(zaleta) w ilościach większych niż jest zapotrzebowanie w akwarium - co powoduje namnożenie dużych koloni różnych szczepów bakterii - któe następnie "sprawniej" i szybciej "wcinają" związki organiczne dostępne w wodzie w akwarium. Po prostu "bezładność" systemu jest na tyle mała że bardzo szybko reaguje on na zmiany obciążenia organiką - dzięki czemu nawet duże i częste karmienie nie powoduje zauważalnych zmian w poziomach tych związków(także zaleta)

Tak mi się to zdaje - nie jestem jednak pewien.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245680 Przemek :
#245517 andrniew :

Nie wiem czy takie badania są nam potrzebne , chyba najwazniejsze aby to działało. Czy wszystkie rodukty rozkałdacie na czynniki pierwsze zanim podłączycie do zbiornika. Ciekawe ile osób rozebrało np chłodziarkę i po zbadaniu zasady działnia dopiero zdecydowało się na użycie?

Wiekszośc preparatów czy nawet składu soli nie poznamy więc po co nam wiedzieć z czegoi sa polimery ?

p.s ciekawe czy jeszcze w innym kraju oprócz naszego forumowicze dociekają z czego są pellety , bo na żadnym zagranicznym forum nie znalazłem takiej dyskusji. Poprostu tam rozmawiaja o rzeczach praktycznych :googleye

może warto nasladowac innych http://www.reefkeeping.com/joomla/index.php/translations

Andrzeju, taki już chyba naród jesteśmy - z "szabelką" :clowning

Jak odpieniacz - wstał? Czy doda która wypływa z peletek - jest idealnie czysta? W sensie - czy gdyby puścić ją przez watę lub włókninę - to coś "zbierzemy"?

pozdrawiam

Odpieniek dzisiaj wreszcie się podniósł i pracuje normalnie , czyli 10 dni potzrebował.

Woda , która wypływa z filterka z polimerami jest czysta nie potrzeba mechanicznie filtrować.

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w pewnym sensie potwierdza to co napisałem. Symultaniczna nitryfikacja i denitryfikacja jest możliwa TYLKO dla poszczególnych faz procesu SBR - oraz przy obecności osadu czynnego - co powinno umożliwić wytworzenie w osadzie stref niedotlenionych korzystnych do denitryfikacji. I tylko wtedy może zajść symultaniczna nitryfikacja i denitryfikacja.

W filtrze nie mamy szansy uzyskac stref niedotlenionych - a osadu czynnego brak :googleye

Ale faktycznie artykuł ciekawy.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245703 Przemek :

Czyli w pewnym sensie potwierdza to co napisałem. Symultaniczna nitryfikacja i denitryfikacja jest możliwa TYLKO dla poszczególnych faz procesu SBR - oraz przy obecności osadu czynnego - co powinno umożliwić wytworzenie w osadzie stref niedotlenionych korzystnych do denitryfikacji. I tylko wtedy może zajść symultaniczna nitryfikacja i denitryfikacja.

W filtrze nie mamy szansy uzyskac stref niedotlenionych - a osadu czynnego brak :googleye

Ale faktycznie artykuł ciekawy.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku, to nie działa tak jak myślisz - że w kulkach zachodzi denitryfikacja,.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245716 Przemek :

Sławku, to nie działa tak jak myślisz - że w kulkach zachodzi denitryfikacja,.

Oj zachodzi , właśnie w kulkach zachodzą oba procesy

http://www.championlighting.com/pics/additivepics/biopellets/biopellets.jpg

http://www.championlighting.com/product.php?productid=22800&cat=0&page=1


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze podam jak to prawdopodobnie jest zrobione.

Moze sie myle ale opieram to na moich spostrzezeniach

co zachodzi w czasie uzywania tych kulek.

Metoda jest powolna .

Wydanie bialego syfu po wlozeniu kulek

Napecznienie ich po paru dniach

stopniawa poprawa jakosci wody

To ogolne

Nie jestem naukowce albo profesorem

ale co mnie zaciekawil ksztalt kulek

male ogonki mogo oznaczac ze jest

cos wtriskiwane do stodka zanim one

bendol twarde.Bialy nalot na kulkach

moze sluzyc jako uszczelniacz .

Cala ich powiesznia jest bardzo nierowna

moze to byc dobrym ponieszczenie dla bakteri.

Jesli na wiezchu kulek bedom tz bakterie

Tlenowe to moga spowodowac spadek tlenu

w srodku kulek.Nano technologia moze byc

na podstawie kwasow animo.Jak czytalem to

pozostalosci po produkci alkocholu z kukurydzy

sa w nich uzywane.Moze sie myle ale jak cos

kwacze I wyglada jak kaczka to chyba to jest

kaczka

Milo jest zawsze z wami I Przemkiem podyskutowac

I napewno wiecej info dla karzdego sie przyda

ps kuleczki sa uzywane przez NASA wlasnie one pomagaja

z moczu wode robic

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245725 robi :
#245716 Przemek :

Sławku, to nie działa tak jak myślisz - że w kulkach zachodzi denitryfikacja,.

Oj zachodzi , właśnie w kulkach zachodzą oba procesy

http://www.championlighting.com/pics/additivepics/biopellets/biopellets.jpg

http://www.championlighting.com/product.php?productid=22800&cat=0&page=1

Zachodzi bo tak jest na schemacie, czy jak?

Robi - to jest rysunek ze strony sprzedawcy(sklepu) który ma w ofercie pelety, nie prawda? Czy to więc dla Ciebie dowód? Czy producent umieścił również ten "dowód" w informacji na opakowaniu/instrukcji?

I skoro tak się dzieje - to dlaczego tekst w opisie przeczy rysunkowi?

NP-reducing BioPellets are composed of biologically degradable polymers that can be placed in a fluidized filter or filter canister. The pellets will allow aerobic growth of bacteria which consequently will consume nitrate and phosphate simultaneously.

Jeśli bakterie TLENOWE pobierają tlen z azotanów - to NIE JEST TO PROCES DENITRYFIKACJI. Błąd w opisie rysunku?

Czy te same bakterie tlenowe pobierają z wody fosfor - czy też jaki inny związek? Czy w wyniku tego powstaje tlen - a jeśli tak - to dlaczego bakterie "wolą" pobrać trudniej dostępny tlen z azotanów od tego który jest rozpuszczany w wodzie - i którego mają pod dostatkiem - gdyż powinien być skutime ubocznym "zjadania" PO4/PO3?

Nie jestem specjalistą, ale staram się zdroworozsądkowo myśleć - stąd moje pytania - czy nie słuszne?

Do czego zmierzam:

Nie było by w ogóle mojego zainteresowania tym tematem gdyby producent po prostu napisał, że pelety są źródłem papu dla wielu gatunków bakterii(aerobowych i anaerobowych) w akwarium, dzięki czemu stanowią "wódkę w tabletkach"(co zresztą często jest w ten sposób opisywane - pelety zamiast wódki lub CUKRU(sucrose)) - będąc źródłem węgla organicznego. Kropka - po sprawie.

Tu zaś nieptorzebnie dorabiana jest historia o cudownym(co się nie wyklucza z tym co napisałem wyżej - wymieniłem zalety i zauważam na razie same plusy tej metody) działaniu, nanotechnologii, polimerach itd.

Dużo trudnych słów - a działanie zapewne bardzo proste. :googleye

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post pierwszy we watku:D

Przyznam szczerze juz sie zmeczylem tymi polimerami tzn glowkowaniem co jak i dlaczego

Akwarium sni mi sie po nocach rozlana woda i kulki zmieszane z weglem co stalo sie wczoraj:/

Dzis jest dwa tygodnie od podlaczenia zloza i powoli zaczynam oczekiwac efektow. Zobaczymy czy peletki poradza sobie nie tylko z parametrami ale z cyjano. Koledzy na zagranicznych forach pisza pozytywne kometrze o NPBP przy walce z glutem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, bo jak napisal Andrniew, na zachodnich forach ludzie analizuja rezultaty i efekty korzystania z tego rozwiazania oraz jak usprawnic wykorzystanie tych polimerow, a tutaj od paru dobrych stron tego watku bijecie piane czy producent Was oszukuje, czy ma zle intencje, czy przebadal naukowo, czy rysunek jest naukowo zgodny, czy opis nie zawiera niescislosci itp...

Tak jak napisal Andrniew, czy ktos z was badal probki plastiku z ktorego wykonywane sa obudowy urzadzen? Przebadaliscie dana partie silikonu z ktorego sklejone jest akwa? a stosowane absorbery PO4 i NO3 dostajecie z aktualnymi badaniami labolatoryjnymi z probki dostawy podpisane przez narodowy instytut? Troche wydaje mi sie ze niektorzy dorabiaja tutaj ideologie NASA, badan nad kosmitami i co tak naprawde wydarzylo sie w Roswell....

Moze po prostu nalezy przyjac ze opis na stronach produktu jest dla uzytkownika nie naukowca i ma znamiona marketingu ( jak np. lampy LED czy odpieniacze :-) ) i nalezalo by sie skupic na efektach stosowania powyzszych srodkow a nie bic piane.

Jak dla mnie zgodze sie z toba Przemku ze dzialanie i metoda jest mega prosta - bo w prostocie sila ( jak np. reaktory Ca, butle, sondy, automatyka itp a mozna to zastapic ballingiem... )

Jak bio kulki pozwola zastapic w koncowym efekcie absorbery jak i zeovit ( przynajmniej w jakiejs czesci ) to i tak meeeeeega zaleta i cena warta efektu....

to tyle z moimi 3 groszami do tematu :-)

PS. U mnie odpieniacz wstal na dobre, jak pisal KTryc - nie regulowac odpienka do poki sam nie wstanie. Ja regulowalem i jak wstal poziom to mi wywalal kubkiem :-) Teraz poziomy juz sa po staremu.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245517 andrniew :

Odpieniek dzisiaj wreszcie się podniósł i pracuje normalnie , czyli 10 dni potzrebował.

Woda , która wypływa z filterka z polimerami jest czysta nie potrzeba mechanicznie filtrować.

Andrzej a sprawdzałeś może jaka jest różnica w zawartości NO3, PO4 pomiędzy wodą wchodzącą i wychodzącą z peletowego filtra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , kulki u mnie chodzą od 10.03.2010 , nie interesuje mnie czy one są zrobione z trawy , czy może zamrożony Johny Walker , efekt jest taki , że przez caly okres funkcjonowania mojego zbiornika nie moglem pozbyć się brązowego nalotu z piasku. Od dwóch dni brązowy nalot jest w odwrocie DUŻYM ODWROCIE , nic w akwarium nie zmienialem więc powód zanikania jest dla mnie jasny POLIMERY , to jest oczywiście poczatek funkcjonowania kulek więc , aż w taki zachwyt nie popadam , ale nawet jeśli nie będzie się już nic dzialo poytywnego w zbiorniku to załatwienie brązowego dziadostwa na moim piasku powoduje uśmiech na mojej twarzy , i pierwszy raz wydałem pieniądze na coś co przyniosło efekt :googleye.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245742 smithpl :

Przemku, bo jak napisal Andrniew, na zachodnich forach ludzie analizuja rezultaty i efekty korzystania z tego rozwiazania oraz jak usprawnic wykorzystanie tych polimerow, a tutaj od paru dobrych stron tego watku bijecie piane czy producent Was oszukuje, czy ma zle intencje, czy przebadal naukowo, czy rysunek jest naukowo zgodny, czy opis nie zawiera niescislosci itp...

Tak jak napisal Andrniew, czy ktos z was badal probki plastiku z ktorego wykonywane sa obudowy urzadzen? Przebadaliscie dana partie silikonu z ktorego sklejone jest akwa? a stosowane absorbery PO4 i NO3 dostajecie z aktualnymi badaniami labolatoryjnymi z probki dostawy podpisane przez narodowy instytut? Troche wydaje mi sie ze niektorzy dorabiaja tutaj ideologie NASA, badan nad kosmitami i co tak naprawde wydarzylo sie w Roswell....

Moze po prostu nalezy przyjac ze opis na stronach produktu jest dla uzytkownika nie naukowca i ma znamiona marketingu ( jak np. lampy LED czy odpieniacze :-) ) i nalezalo by sie skupic na efektach stosowania powyzszych srodkow a nie bic piane.

Jak dla mnie zgodze sie z toba Przemku ze dzialanie i metoda jest mega prosta - bo w prostocie sila ( jak np. reaktory Ca, butle, sondy, automatyka itp a mozna to zastapic ballingiem... )

Jak bio kulki pozwola zastapic w koncowym efekcie absorbery jak i zeovit ( przynajmniej w jakiejs czesci ) to i tak meeeeeega zaleta i cena warta efektu....

to tyle z moimi 3 groszami do tematu :-)

PS. U mnie odpieniacz wstal na dobre, jak pisal KTryc - nie regulowac odpienka do poki sam nie wstanie. Ja regulowalem i jak wstal poziom to mi wywalal kubkiem :-) Teraz poziomy juz sa po staremu.

Zaraz zaraz - przepraszam.

Jak to jest - są równi i równiejsi? Jak Kali ukraść krowa - to dobrze, jak Kalemu ukraść krowa - to źle? :googleye

Aby dyskusja była rzeczowa, gdyż podnosisz pewne zarzuty wobec mnie - wskaż mi:

- GDZIE w swoim wypowiedziach napisałem że żądam badań, certyfikatów itd?(to jest chyba modne tylko na tym drugim forum)

- GDZIE napisałem że producent nas oszukuje? ZAUWAŻ, że napisałem jedynie - że informacje przedstawione przez producenta są mało szczegółowe - oczywiście NIE MA ON ŻADNEGO OBOWIĄZKU przedstawiać skład chemiczny swojego produktu - ani to jak on został wykonany - ALE BRAK TEGO OBOWIĄZKU NIE OZNACZA ŻE NIE MAMY PRAWA ZASTANAWIAĆ SIĘ jak on działa - choćby po to by lepiej zrozumieć zachodzące w akwarium procesy? Czy dla Ciebie te dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie?

Czy gdyby producent napisał, że w każdym pelecie jest jonoselektywna czarna dziura która wysyła do mgławicy andromedy fsforany i azotany - to uwierzyłbyś? :clowning Zapewne nie. A jeśli do wytłumaczenia działania użyto mglistej(jak dla mnie) teorii która nie ma dotąd potwierdzenia(że w naszym akwarium tak właśnie jest - a nie inaczej) przy czym użytych jest kilka wyrażeń typu słowo-klucz - to czy ja gdzieś napisałem że to dyskryminuje produkt? Nie. Czy napisałem że fakt posiadania dziwnego wytłumaczenia działania - powoduje że pelety nie działają? Nie.

Więc o jakim biciu piany mówisz? Jeśli ten temat jets dla Ciebie biciem piany - to wskaż mi proszę JAKI TEMAT, z jakimi wypowiedziami NIE JEST dla Ciebie biciem piany? Bo już nie wiem jakimi kryteriami oceny się posługujesz.

Jeśli ten temat, w którym pada wiele rzeczowych argumentów jest dla Ciebie biciem piany - to go nie czytaj. To chyba proste jak metr drutu w kieszeni. :)

Zawsze mozesz przeglądać targowisko, tematy typu (Jak założyć..., Rybka mi nie je..., Co to odpieniacz...) i potem narzekać - że nic merytorycznego na forum się nie dzieje....

I kto dorabia tę ideologię (Nasa i inne ..) - ja? :) Możesz mi wyjaśnić - w jaki sposób? Wydawało mi się że jest zupełnie inaczej..

Oczywiście, że nikt nie badał silikonu, szyb czy absorbera.

Czy wiesz jak działa absorber? Czy wiesz jak działa zeovit? Jestem przekonany że wiesz - a jeśli nie - to google i po 10 minutach temat znasz. Czy wiesz jak działają pelety? Czy widzisz teraz różnicę? Tę "subtelną" różnicę? :)

Gwarantuję Ci, że w google tego nie znajdziesz - mimo najszczerszych chęci(bez złośliwości) nie udało mi się znaleźć ŻADNEGO produktu, który pelnił by rolę filtra nitry i denitryfikacyjnego(przy jednoczesnym rozpuszczaniu się - i uwalnianiu do wody węgla organicznego). Czy uważasz że został on SPECJALNIE wymyślony na potrzeby akwarystyki morskiej? :)

PS. Rozmawiałem dziś z DuPoint(producent chemii we Francji) - na temat ich produktu Bio-DPA - żeby było zabawnie, występuje on również w postaci degradowalnego granulatu - który całkowicie rozkłada się w wodzie, tempo rozkładu zależy o temperatury. Efektem rozkładu jest m.in węgiel organiczny...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie po 10 dniach zaczął odpieniać. To co zauważyłem przez ten okres ( w okolicy 7 dnia) pojawiły mi się w kilku miejscach glony zielone na szybach, więc pewnie podskoczyły poziomy No3 i Po4. Nie jest to jakiś atak glonów bo już zaczęły schodzić. Wcześniej nie mierzyłem poziomów NO3 i Po4 bo nie mam wiarygodnych testów. Poza tym żadnych negatywnych skutków nie stwierdziłem.

Druga kwestia to wątek mnie również zaczał męczyć. Może więc tzreba by go podzielić na dwa tematy:

- działanie peletek

- ich budowa i dlaczego właśnie tak to działa a nie powinno.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245751 kosek :
#245517 andrniew :

Odpieniek dzisiaj wreszcie się podniósł i pracuje normalnie , czyli 10 dni potzrebował.

Woda , która wypływa z filterka z polimerami jest czysta nie potrzeba mechanicznie filtrować.

Andrzej a sprawdzałeś może jaka jest różnica w zawartości NO3, PO4 pomiędzy wodą wchodzącą i wychodzącą z peletowego filtra?

Odpieniacz wczoraj się podniósł jednak tylko na kika godzin i znowu siadł.

Widac po karmieniu reaguje szybko i jakis czas wywala błoto.

Parametrów na wejsciu i wyjsciu filterka z peletkami nie mierzyłem , ale w zbiorniku mam NO3 bliskie zera i Po4 0.01 czyli tak jak miałem na zeovicie. Jednak testuję system i stopniowo zwiększam karmienie , wczoraj korale dostały 40 kostek mrożonki + płynne pokarmy . Dzisiaj rano robiłem testy nic się nie zmieniło , żadnych skoków NO3 czy Po4.

Właśnie tego mi brakowalo przy zeo , że nie mogłem obficie karmić jak za starych dobrych czasów kiedy wrzucałem mixa ze 100 kostek mrożonek.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzis mija dwa tygodnie odkad podlaczylem zloze. I teraz mam do Was prosbe.

Wczoraj otworzylem kubel w celu obadania co i jak. W srodku co raz wiecej rurowek i na pierwszy rzut oka wszytsko wygladalo OK.

Gdy tylko ruszylem reka zloze powstalo ogomne zmetnienie w postaci zawiesiny i jakby oslonki, takie cieniutki blonki czy luseczki.

Czy ta zawiesina to biomasa czy drobiny kulek?

Czy aby ta zawiesina i czastki nie zapchaja gabek w filtrach?

Czy ruch kulek w filtrach jest niezbedny i sluzy do scierania ziaren w celu usuwania zewnetrznych warstw i poprawnego dzialania?

Czy zbyt mocny przeplyw gwaltowny ruch i ocieranie okulek tez nie jest dobry?

Prosze otworzcie wasze filtry i zamieszajcie zloze reka potrzyjecie je w palcach. Jakie wasze spostrzezenia? Czy aby ja nie umiescilem zloza w kuble w zly sposob lub mam ogolnie za slaby przeplyw. Dokladnie 940L na 300ml ziaren to nie tak malo. Wydygalem troche wczoraj i zaczynam myslec o jakim filtrze tylko czy moje obawy to niepotrzebna panika

Parametry bez zmian. Cyjano opanowalo zbiornik. Sam odpieniacz pieni tylko po karmieniu i wczoraj po tym jak na duzej wylaczylem kubel zaczal naprawde wywalac syf, bardzo duzo. Po ponownym uruchomieniu znowu zmienil swoja funkcje na napowietrzanie.

Z pozytywow? Swiftia po ponad trzech tygodniach otworzyla polipi. Turba wczooraj nie karmiona a dzis rano tez otwarta co sie nie zdaza.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz , z tego co rozumiem masz polimwery w kubełku , nie wiem czy to do końca dobry pomysł , tak naprawdę nie wiesz jak one się w nim zachowują . Zastanów się nad filterkiem przepływowym u Skiby jest tego sporo , wtedy masz gwarancję , że zloże się rusza i działa tak jak powinno. U mnie są one w nieustannym ruchu , a mam zasypane 1000 ml.

PO4 w tej chwili bez żadnych absorberów fosforanów to 0,06 , a jest to dopiero początek.

Co do zmętnienia chyba nie powinno wystepować , dlatego że przecież są one obmywane non stop , ale mogę się mylić , bo nie wiem jak to bedzie wyglądało dalej , martwi mnie tylko to , że pojawilo się u Ciebie cyjano , u mnie efekt jest odwrotny , caly syf zanika , ale u mnie też odpieniacz podniósl się po 72 godzinach.

Radzę Tobie pomyśl o przezroczystym filterku i będziesz wiedzial wszystko.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, na moc przepływu ma bardzo duży wpływ średnica kubła. 500l/h jest dobre ale przy średnicy 8-10cm. Ja własnie produkuje juz trzeci filterek. Po pierwszych 3-4 dniach miałem właśnie taka sytuacje jak ty i peletki mimo wyawałoby sie dużego przepływu sklejały się. Kiedy zmieniłem filtr na mniejszej średnicy i dałem mocniejszą pompkę sytuacja się znacznie poprawiła. Peletki wirują, obracają się i nawet na chwilę nie zatrzymują w jednym miejscu. Myślę że właśnie o to tu chodzi.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego moje pytania oto dlaczego zloze ma sie ruszac i prosba czy mozecie reka zajrzec w zloze. Jak po potarciu powstatnie zmetnienie (nie w akwarium) w Waszych filtrach to znaczy ze polimery u mnie zachowuja sie dokladnie tak samo i kubel spelnia zadanie tymbardziej ze woda wedruje od spodu a same granulki nie sa posklejane.

Cyjano nie pojawilo sie z powodu zloza. Zaczatki byly jeszcze przed dodaniem polimeru. Zrobilem zbyt czeste i duze podmianki w celu uzbierania wody na wiekszy zbiornik. Rzadko uzywalem wegla a ostatnio dalem spora ilosc. Po tym jak dolozylem polimer siadl opieniacz i pogorszylo to oglnie panujace warunki dlatego moim zdaniemten stad ten wysyp. Gdy zloze zacznie poprawnie dzialac mam nadzieje ze cyjano sie cofnie i bedzie to o czym wspominali koledzy z RC.

Samego filtra do testow nie bede kupowal bo jeszcze nie wiem czy peletki zostana u mnie na dobre. Wykombinuje Jakies DYI

Dlatego tez moje pytanie o sile przeplywu. Czy zbyt mocny ruch i tarcia ziaren nie pozbywaja ich bio masy zbyt szybko co uniemozliwia zachodzenie procesow beztlenowych wewnatrz ziaren?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kuleczki śmigają tak:

Wylot oczywiście idzie pod odpieniacz, a pompa która zasysa wodę jest w komorze ostatniej, czyli tam gdzie pompa powrotna.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245755 fal :

Panowie , kulki u mnie chodzą od 10.03.2010 , nie interesuje mnie czy one są zrobione z trawy , czy może zamrożony Johny Walker , efekt jest taki , że przez caly okres funkcjonowania mojego zbiornika nie moglem pozbyć się brązowego nalotu z piasku. Od dwóch dni brązowy nalot jest w odwrocie DUŻYM ODWROCIE , nic w akwarium nie zmienialem więc powód zanikania jest dla mnie jasny POLIMERY , to jest oczywiście poczatek funkcjonowania kulek więc , aż w taki zachwyt nie popadam , ale nawet jeśli nie będzie się już nic dzialo poytywnego w zbiorniku to załatwienie brązowego dziadostwa na moim piasku powoduje uśmiech na mojej twarzy , i pierwszy raz wydałem pieniądze na coś co przyniosło efekt :googleye.

Zaraz,zaraz ,mówisz że nic w akwa nie zmieniałeś ,dałeś tylko "kulki" i nalot znika .No dobra a odpieniacz ? pienił po włożeniu kulek ? może gdybyś go wyłączył dało by to taki sam efekt ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245801 robi :
#245755 fal :

Panowie , kulki u mnie chodzą od 10.03.2010 , nie interesuje mnie czy one są zrobione z trawy , czy może zamrożony Johny Walker , efekt jest taki , że przez caly okres funkcjonowania mojego zbiornika nie moglem pozbyć się brązowego nalotu z piasku. Od dwóch dni brązowy nalot jest w odwrocie DUŻYM ODWROCIE , nic w akwarium nie zmienialem więc powód zanikania jest dla mnie jasny POLIMERY , to jest oczywiście poczatek funkcjonowania kulek więc , aż w taki zachwyt nie popadam , ale nawet jeśli nie będzie się już nic dzialo poytywnego w zbiorniku to załatwienie brązowego dziadostwa na moim piasku powoduje uśmiech na mojej twarzy , i pierwszy raz wydałem pieniądze na coś co przyniosło efekt :googleye.

Zaraz,zaraz ,mówisz że nic w akwa nie zmieniałeś ,dałeś tylko "kulki" i nalot znika .No dobra a odpieniacz ? pienił po włożeniu kulek ? może gdybyś go wyłączył dało by to taki sam efekt ???

Robi u mnie odpieniacz siadł na 72 godziny , ale później się podniósł , więc w zbiorniku nic nie zmieniałem. Po co niby miałbym wyłączyć odpieniacz ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.