Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że problem jest marginalny. Większość odpieniaczy faktycznie stoi w sumpie a sump w szafce jednak druga prawda jest taka że szafki są zazwyczaj dość mocno wentylowane w przeciwnym wypadku w środku byłaby niesamowita wilgoć (sprawdzone empirycznie :)) Tak poza konkursem to znam jeszcze kilka sposobów dodatkowego natlenienia wody (poza odpieniaczem) po pierwsze bardzo dobre rezultaty uzyskać można przez skierowanie pomp cyrkulacyjnych na lustro wody, zwiększa się szybkość wymiany gazowej. Dobrze jest wymusić nad lustrem wody ruch powietrza np. baterią wentylatorów. Odpieniacz może zasysać powietrze z zewnątrz ale to już wynika z powyższego tekstu. I to na co wpadłem wczoraj i w moim przypadku podnosi PH o 0,2! w największej komorze sumpa robie zamieszanie pompą cyrkulacyjną. W tym momencie to jest mały MJ ale docelowo wsadzę tam jakąś koralie nano czy podobny wynalazek, który bierze ze 2W i potrafi zrobić solidny ruch wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj troche bawilem sie nowym zaworem na glownej pompie.Jak zmieszylem doplyw z pompy do tenku o 25% Ph spadlo z 8.43 do

8.10 w ciagu 1/2 godziny.Zaczolem od niedawna uzywac polimery.I perwszy raz tak szybko PH spadlo.Dlatego podalem ta zmianke .

Wyglada ze polimery dosyc wiele tlenu zabieraja.Sam sie zasranawiam czy moze ustawic jakas pompke w moim tenku glonowym.

Bo moze byc sytuacja trache nie wesola w tym tenku.

Sk

Po trzech dniach zielona trawa zaczyna lysiec i koncowki jej zaczynaja sie robic martwe.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy warto by było (pomimo wad złoża zraszanego np na kulkach) na wylocie z filtra zastosować jednak jakieś przewietrzane złoże?? z tego co widać ph spada wyraźnie po przejściu prze polimery. Nie wiem na ile by to było skuteczne (może wcale) i w jakim stopniu by się woda odgazowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wiadomo już bliżej kiedy będą dostępne polimery ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#249091 BartY :

Tak się zastanawiam czy warto by było (pomimo wad złoża zraszanego np na kulkach) na wylocie z filtra zastosować jednak jakieś przewietrzane złoże?? z tego co widać ph spada wyraźnie po przejściu prze polimery. Nie wiem na ile by to było skuteczne (może wcale) i w jakim stopniu by się woda odgazowała.

Jak masz ochote podaj jakies foto swojego filtra.Moze jak sie chcesz bawic z DIY nowa wieza podlaczona do wiezy z polimerami(za nie przed)

i wlozyc napowietrzacz(pompka powietrzna z kamyczkiem)jak do slodkiej.I odplyw prosto do skimera.W moim czaly czs 8.42 PH.

Ale to tylko dzieki rorka (2) przy doplywie do tenk glonowego(posiekalem je otworami) i sie powietrze miesza.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#249119 guliwer777 :

Witam

Wiadomo już bliżej kiedy będą dostępne polimery ?

Pozdrawiam

Są już dostępne. Właśnie dzisiaj przyszła dostawa.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polimery odpalone, do filtra wsypałem prawie całe większe opakowanie. Miałem trochę problemów z filtrem ale już sobie poradziłem, kulki nie chciały się ruszać przy zasilaniu grawitacyjnym, założyłem pompę i teraz ładnie się "przelewają" :)

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego nie pisać, ale czego nie. Pojechałem po Balonie to i pojadę po tych cholernych kulkach.

Panie i Panowie - to jeden wielki pic na wode i gówno nie z tej ziemi! Dziś po powrocie z pracy zastałem martwą całą obsadę ( ryby, krewetki) korale ledwo żywe!

Jak wiecie mam juz meirniki Hanny....... no się okazało po pomiarze? Te p..... kulki oddały do wody NO3 i PO4 które do tej pory usuwały.

Stan NO3 na dziś - uwaga - 33 ( robiłem 4 testy)

Stan PO4 na dziś - uwaga - 38,5 ( testy robiłem 3)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

Oczywiście że to Primas Aprilllas :) Wiem hardcorowy ale ..... :) to że mamy po 23,30 czy 50 lat nie oznacza że mamy być smutasami :)

Po pierwsze to przepraszam Krzyśka bo przez ten joke ktoś go obudził o 2 w nocy i Krzychu był tu na forum :)

Pozdrawiam Sebę, Rafała i innych którzy najpierw na PW pocieszali mnie i przy okazji prawie demontowali swoje polimery ze zbiorników :)

żebyście wiedzieli co tu się działo w nocy :):)

Przepraszam też tych, których posty wywaliłem ( w których pisali że to na 100% joke) - wiecie musieliśmy troszkę zachować powagi.

Jak dobrze zauważył Piotrek - Hanna nie ma takiej skali NO3 i PO4, no ale to wiedzą tylko Ci co mają "Hanki"

Mam nadzieję że nikt nie spuścił kulek do kibla :)

Dzięki też dla Przemka który pomógł mi podnieść Wam adrenalinkę.

Mam nadzieję że mnie nie zabijecie :)

Pozdro

Skoczek :)

PS: Ale cała historia uświadomiła mi jedną rzecz. Po mimo że nie wszyscy znamy "Live" to dzięki forum tworzymy zgraną grupę i wspieramy się w trudnych i śmiesznych chwilach :) , bo tyle pocieszeń na PW to dawno nie dostałem.

Szacunek dla Wszystkich Morszczaków!


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczek nie zachodz w glowe. Uczen bez paly to jak zolnierz bez karabina.

Mam pytanie odnosnie tematu. Czy u kogos polimery nie dzialaja? Tzn NO3 na pooziomie jak przed dodaniem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL, zdecydowałeś się na kawał - głupi, bo pomyślałeś jak podniesiesz ciśnienie ludziom, którzy poinwestowali sporą kasę z zbiorniki? - nie sam, ale razem z Przemkiem zresztą, ty jesteś modem, Przemek właścicielem, fotki do uwiarygodnienia, do takich ludzi ma się zaufanie, - a teraz strzelasz focha, bo się ośmieliłem napisać że mi się nie podoba? Rozumiem że obowiązujące podejście to "Hahahaa, ale super kawał?" No sorry. Jak już napisałem, pewien poziom nalezy trzymać, albo może mi się tak wydaje.

Zenon, żeby nie tworzyć postów napiszę w Twoim.

Nie strzelam focha żeby było jasne. Gdybym był narcyzem to jako modek bym wykasował i posty i Twoją opinię w reputacji. Dla mnie to jest joke, a to jak Ty to odebrałeś to twoja niezależna decyzja i nic mi do tego.

Po za tym, żeby ukoić Twoje nerwy to posiadacze kulek, którzy byli w nocy na forum dostali ode mnie PW z infem że to joke. Tak samo jak Andrzej i Krzysztof.

Amen, alleluja i Wesołych Świąt dla Ciebie i całej rodziny.

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, pamiętaj że one tak naprawdę zaczynają ostrą walkę minimum po 2 tygodniach od działania. Pierwsi użytkownicy mają kulki od 3 tygodni, teraz dojdą kolejni i tak naprawdę dopiero teraz zaczniemy prawdziwe obserwacje.

OffTop wyczyszczony, dalej piszemy tylko na temat.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odpaliłem polimery w środę, bezpośrednio po sporej podmianie ok 150L. Przy podmianie wyłączam odpieniacz i jakoś zapomniałem go włączyć i zrobiłem to dopiero dziś rano ok 07.00. Odpieniacz pracuje normalnie tak jak przed polimerami a to chyba dziwne bo z tego co piszecie wynika że powinien się podnosić kilka-kilkanaście dni. To co zaobserwowałem do szybszy powrót redoxu do właściwego poziomu po podmianie ale może jest to spowodowane troszkę niższym pH.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 7 dniach polimery zaczely puszczac dosyc sporo malych kawalkow bialego odpadku.Niestety ale moj skimer nie pracowal poprzez

dwa tygodnie i nie mialem wyjscia ,musialem wymienic ponad 40 galomow wody.Pierszy raz dodalem naturalna wode morska(z Florydy)

Ponoc wszyscy ja chwala.(wiecej naturalnych bakteri i innych morskich skladnikow).Cztery Galony (15.14 L) bedzie chyba troche pomocy

przy zakwitnieciu polimerow.Nowy filter szleje,jedynie male poprawki mosialem zrobic.

SK

PS

Chyba rozgryzlem co to sa polimery

http://inderscience.metapress.com/app/home/contribution.asp?referrer=parent&backto=issue,12,13;journal,7,89;linkingpublicationresults,1:110851,1

Przetlumaczone-google.com

nternational Urzędowym zanieczyszczeniem środowiska i

Problem: Tom 38, nr 3 / 2009

Stron: 339 - 348

URL: Opcje linkami

usuwania azotanów z wód podziemnych polimerów biodegradowalnych jako źródło węgla i wsparcie biofilmu

Haihong Zhou A1, Zhao Xuan A2, A3 Jianlong Wang

A1 Pracownia Technologii Środowiskowych, INET, Uniwersytet Tsinghua w Pekinie 100084, Chiny PR.

A2 Laboratorium Technologii Środowiskowych, INET, Uniwersytet Tsinghua w Pekinie 100084, Chiny PR.

A3 Laboratorium Technologii Środowiskowych, INET, Uniwersytet Tsinghua w Pekinie 100084, Chiny PR

Streszczenie artykułu:

Nowy rodzaj biodegradowalnego polimeru, PBS, był używany zarówno jako źródło węgla i wsparcie biofilm w stałym łóżku reaktora w celu usunięcia azotanów z wód podziemnych. Wyniki badań wykazały, że bakterie denitryfikacyjne można łatwo dołączyć do powierzchni granulek PBS i dostosować się do wykorzystania jako źródło węgla PBS. Obserwacji SEM wykazały, że grzywna może rozwijać się biofilmu na powierzchni granulek PBS w ciągu 15 dni. Stopa wzrosła z denitryfikacji wzrost temperatury w zakresie od 10-35 ° C, maksymalna stawka denitryfikacji osiągnął 1,00 mg / gd w temperaturze 35 ° C. Ciągły wyniki eksperymentu wykazały, że azotan (50 mg / l) mogą być usunięte w sposób skuteczny i azotynów nie gromadzą się w ściekach.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zrobiłem dla kolegi bio reaktor na pellet. Działa trochę inaczej, jak melakser. Miesza ciągle złoże zapewniając stały dopływ świeżej wody do każdej pelki. Nie ma dolnego sita, a w zamian jest dysza samoregulująca z zaworem zwrotnym, zapobiegającym cofanie się złoża do pompy podczas czynności obsługowych. Prawie każda pompka pasuje, bo przepływ maksymalny ustala zawór. Ot taki polski wynalazek- i sito się nie zapycha:strutin4376-100_1290.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy polimery mogą "pomóc" trzymać większą obsadę ryb w akwarium ?? w sensie nie duże ryby ale np. więcej małych rybek

i czy ktoś stosował je w reefmaxie ? da radę je umieścić w panelu - na 100l potrzeba 100ml więc filtr nie musi być duży i pompa też nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zasilania filtra z polimerami. Czy da radę zasilać go zamiast pompą powrotem wody z akwarium? Próbował już ktoś zrobić coś takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#249976 MiQ :

czy polimery mogą "pomóc" trzymać większą obsadę ryb w akwarium ?? w sensie nie duże ryby ale np. więcej małych rybek

i czy ktoś stosował je w reefmaxie ? da radę je umieścić w panelu - na 100l potrzeba 100ml więc filtr nie musi być duży i pompa też nie

Oczywiscie że mozesz zwiększyc obsadę bo masz skuteczniejsza filtrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250381 Marcin0603 :

Mam pytanie odnośnie zasilania filtra z polimerami. Czy da radę zasilać go zamiast pompą powrotem wody z akwarium? Próbował już ktoś zrobić coś takiego?

Można wykorzystać powrót , jednak trzeba pomysleć o możliwosci regulacji przepływu ,aby dopasować do ilosci kulek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#242539 milek :

A jezeli posiadam filtr kubelkowy,to ziarna powinienem umiescic przed wkladami czy za??

Za jakimi wkaladami? I jak skonstrulowany jest kubelek

Jezeli do kontenera przed polimerowym wkladem wsadzisz wegiel to oslabi przeplyw. Jezeli dasz za to prawdopodobnie wegiel bardzo szybko straci swoje wlasciwosci. Poki co producent nie wspomina nic o absorbrze fosforanow bo polimer ma robic cala robote.

Ziarna po zalaniu woda pozostaja chwilowo na powierzchni,ale tona bardzo latwo.

Filtr to Fluwal405 a w srodku,od dolu zwir koralowy,wegiel i porcelana(bez gabek)

Czyli umiesic przy wylocie,moze cos usunac??

Bardzo prosze o doradzenie bo polimery bede na dniach chcial umiescic a niemam zbytnio miejsca na dodatkowy zbiornik:help1


330+70sump,cyrkulacja12000+3200+4000l/h,oswietlenie2*150HQI+2*39w blue,odp TMC V2 Skim 800,ok 55kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milek, a w jakim celu stosujesz w kubełku porcelane i żwir koralowy??? mam wrażenie że powinieneś przestudiowac dział dla nowicjuszy , a konkretnie tamat czego nie stosuje sie w akwarium morskim. to dla ułatwienia:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

a jakby nie chiało ci sie zagłebiać:

UWAGA

W naszym akwarium morskim:

Biobali &


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.