Skocz do zawartości
rodzyngit

Pudełko przelewowe bez pudełka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do michalko37 jaki dales zaworek na koncu wezyka odpowietrzajacego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko u mnie działa pięknie oprócz 1 rzeczy. Rurkę odpowietrzającą mam wklejaną w najwyższej części kolanka które przechodzi nad szybą. Po wyłączeniu pompy i ponownym starcie rurkę trzeba zassac inaczej nie odprowadza babelków :/ zaworek zwrotny zamontowałam...

Pozdrawiam


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej średnicy użyć żeby przepływ był ok 2000l/h?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam akwa 45L zastanawiam się nad sumpem jaki przekrój rurek musiałbym zastosować

Ne wiem do końca jak się przelicza przepustowość rurki

Zastanawiam się czy 3/4 cala nie będzie za duża

Obieg chciałbym dać max 1200l

Na szczycie rurki coś takego się montuje ?

http://allegro.pl/zaworek-przeciwzwrotny-do-akwarium-hit-i2356783588.html

Edytowane przez Skala (wyświetl historię edycji)

Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam akwa 45L zastanawiam się nad sumpem jaki przekrój rurek musiałbym zastosować

Ne wiem do końca jak się przelicza przepustowość rurki

Zastanawiam się czy 3/4 cala nie będzie za duża

Obieg chciałbym dać max 1200l

Na szczycie rurki coś takego się montuje ?

http://allegro.pl/zaworek-przeciwzwrotny-do-akwarium-hit-i2356783588.html

Na 45l akwarium obieg 1200l to dosyć sporo. Te 3/4" ma być na spuście czy wylocie pompy obiegowej? Może rysunek z wymiarami tego co chcesz zrobić? Wystarczy odręczny, byle czytelny, skanowany a nawet sfotografowany cyfrówką? Daj spokój z Inventorami i takimi tam... Szkoda czasu lepiej pójść na piwo.

Na wylocie z pompy o wydajności 1200l dałbym rurkę 1/2" by uzyskać mniejsze straty i szybszy przepływ. Ale traktuj to jako propozycję "na oko" bo nie wiem o ile będzie odległy sump? Przy 45l zbiorniku zastosowałbym raczej panel a nie sump ewentualnie odpieniacz wewnątrz akwa + grzałkę. Ale to ja. Jestem ciekaw inych opinii Kolegów.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 45l akwarium obieg 1200l to dosyć sporo. Te 3/4" ma być na spuście czy wylocie pompy obiegowej? Może rysunek z wymiarami tego co chcesz zrobić? Wystarczy odręczny, byle czytelny, skanowany a nawet sfotografowany cyfrówką? Daj spokój z Inventorami i takimi tam... Szkoda czasu lepiej pójść na piwo.

Na wylocie z pompy o wydajności 1200l dałbym rurkę 1/2" by uzyskać mniejsze straty i szybszy przepływ. Ale traktuj to jako propozycję "na oko" bo nie wiem o ile będzie odległy sump? Przy 45l zbiorniku zastosowałbym raczej panel a nie sump ewentualnie odpieniacz wewnątrz akwa + grzałkę. Ale to ja. Jestem ciekaw inych opinii Kolegów.

Spływ Zrobię z rurek 3/4" mitrex czy coś takiego z Castoramy w miarę cieńkie ścianki mają

Przy powrocie woda będze podnoszona na 1m.

Zastanawiam się czy na spływ też dać jakiś zaworek do redukcji czy tylko pompą się reguluję

obieg.

Mówisz że powrót dać lepiej 1/2" ?

Zastanawiam się nad pompą chciałbym jak najmniejszą .Mam już 2X koralia nano oi nieżle kręcą wodę. jak jeszcze dojdzie obieg to bedzie lipa

Jeszcze jedna sprawa jak to jest z pompami jak podają np podnoszenie 1,3 metra to jest to rzeczywista wartość czy

trzeba zawsze brać większą lub mniejszą?

pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc

Edytowane przez Skala (wyświetl historię edycji)

Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym pomoc osoba ktore maja lub beda mialy proplem z zapowietrzaniem rur.

Ja walczylem z tym trzy dni albo dluzej podgladalem cudowalem i w koncu olsnienie.

Problem u mnie polegal na tym ze mialem za duzo wody w akwarium mimo tego ze rurka odplywowa byla ustawiona okolo 1,5 cm pod stanem wody ,ktory wyznacza u mnie nalepka z kreska. Jest ona po to by nie przelac za duzo wody poniewaz wtedy ja to nazywam przeslami widac je pod powierzchnia wody (to cos miedzy szybami zeb nie rozepchnelo akwarium). Mialem caly czas za duzo wody wiec kombinowalem z popa obiegowa jak by tu przytkac waz podajacy aby nie bylo takiego duzego podawania wody do akwarium. Zdalo to egzamin przytkalem rurke podajaca i bylo ok ale denerwowalo mnie to ze piszecie o pompach obiegowych ze macie 2500l/h i mocniejsze a ja zminiejszam sobie obieg zapycham rurke zeby mi sie stan wody nie podnosil za wysoko i nie zapowietrzal przy tym odplyw.

Do sedna.

Wpadlem na pomysl i obciolem troche okolo dodatkowych 2 cm rure pobierajaca wode choc w tym przypadku nie ma to znaczenia bo przedluzamy ja tz. regulacja poziomu czy stanu wody w akwarium ktore zamieszczam na zdjeciu. Do tego rura nalozona z weza gietkiego jest ciut szersza co nie powoduje zasysania powietrza i koszyczek zabezpieczajacy przed wplynieciem do rury gosci z akwarium.

Czyli jesli chcemy miec wiecej wody w akwarium podnosimy nalozona rurke z weza do gory i w przeciwnym razie gdy chcemy miec mniejszy stan wody bo cos tam to wciskamy koncowke rury z weza gientkiego troche nizej przez co nie dopuscimy do np. przelania wody.

Cala istotna sprawa w moim przypadku okazalo sie tez zalozenie i wyregulowanie zaworka na najwyzszej rurze przez ktora jak zauwazylem przestal zapowietrzac sie caly uklad. Mialem wczesniej tam mala dziurke bez zaworka ale byla ona ciutek za duza i przy odkreceniu zaworu spustowego na maksa woda zaczynala splywac aby po momecia zrobic tz. cofke i doprowadzalo to do ciaglego zapychania. Zaczolem szukac przyczyny i przytykalem najpierw palcem otwor w tej najwyzszej rurze i zmiarkowalem ze to tu jest problem.Po wyregulowaniu zaworka rura ta najwyzsza zasysa sobie tyle powietrza ile potrzebuje do plynnego splywu wody. Teraz jestem zadowolony bo woda plynie do sampa cala swoja srednica rury odplywowej, pompa podaje na maksiora i wszystko sie wyrabia.

Zeby bylo jasne od poczatku malem i mam rurke odpowietrzajaca z zaworkiem zwrotnym na kolanku, ktore lezy na szybie akwarium.

post-14382-0-03870700-1343574844_thumb.jpg

post-14382-0-26069500-1343574856_thumb.jpg

post-14382-0-68309900-1343574868_thumb.jpg

post-14382-0-62466900-1343574878_thumb.jpg


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ferag - jaka jest srednica rur i jaka pompa? wlasnie zrobilem testy na rurach 3/4 i pompie New Jet 1700 ( l/h) kombinowalem z tym zaworkiem na gorze, ale albo siorbalo i malo lecialo, albo wysysalo cala wode z syfonu jak wylaczalem pompe, a i tak lecialo za malo.

dopiero przy pompie skreconej na min. i zaworze na powrocie do polowy splyw dawal rade...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie juz 2miesiac dziala splyw i ani razu sie nie

zapowietrzyl

Na gorze mam tani zaworek

jak raz zaciaglo to juz leci

W nocy tylko mnie troche denerwuje

dalem kolanka90 i troche slychac


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ferag - jaka jest srednica rur i jaka pompa? wlasnie zrobilem testy na rurach 3/4 i pompie New Jet 1700 ( l/h) kombinowalem z tym zaworkiem na gorze, ale albo siorbalo i malo lecialo, albo wysysalo cala wode z syfonu jak wylaczalem pompe, a i tak lecialo za malo.

dopiero przy pompie skreconej na min. i zaworze na powrocie do polowy splyw dawal rade...

Mialem dokladnie to samo.

Rura u mnie to 25mm pompe testuje jakis vietnamski wynalazek LifeTech AP3500 2000 l/h ale daje pozadnie.

Zrob tak jesli posiadasz tak jak ja na zdjeciu mam rure gietka wsun ja rure zasysajaca zeby powiekszyc srednice potem odpowietrz kolanko nad szyba i zaloz zaworek zwrotny na koncu wezyka ,ktory wpuszczasz do sampa potem na najwyzszej rurze umocuj tak jak u mnie na zdjeciu zaworek ale zwykly ,ktorym wyregulujesz odpowiednie podcisnienie po odkreceniu zaworu glownego spustowego zeby woda sie nie zachlystala i nie cofala i potem tylko lekko przykrecasz glowny zawor zeby woda w ruze ssacej nie pierdziala podczas zasysania i wszystko bedzie gralo.

Mysle ze bardziej nie umiem wytlumaczyc.

Powodzenia.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Poglowkuje i pokabinuje, a co do tego odpowietrzenia i weza do sumpa - czy jak zabraknie pradu to czy nie wyssie wody z syfonu i go nie zapowietrzy? I czy w takim ukladzie zawor jednokierunkowy jest konieczny, skoro koniec weza bedzie duzo nizej i w wodzie?

Problem moze byc tez z dlugosciami poszczegolnych elementow. Niby, poki pierwszy "zakret" jest na tej samej wysokosci co trzeci to niewazne, czy jest w polowie zbiornika, czy przy dnie, ale to moze miec wplyw na zapowietrzanie sie, tak samo jak odstep miedzy trzecim zakretem a trojnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tego odpowietrzenia i weza do sumpa - czy jak zabraknie pradu to czy nie wyssie wody z syfonu i go nie zapowietrzy? I czy w takim ukladzie zawor jednokierunkowy jest konieczny, skoro koniec weza bedzie duzo nizej i w wodzie?

Masz racje po przemysleniu wywalilem ten waz z zaworkiem bo zasysal calosc przy braku pradu. Zastosowalem zaslepke z wezyka z jednej strony podpalilem potem zacisnollem wlalem wody do niego calosc ma okolo 4 cm i szybko na pracujacym syfonie ale to naprawde szybko trzeba zrobic, wsadzilem zaslepke. Slyszalem jak resztke powietrza zassalo i poplynela do sampa. Sprawdzilem i teraz jest 100% dzialajacy splyw.

Borykam sie za to z innym problemem odpieniacz wywala mi na zewnatrz za duzo mikro babli i az do pompy wracaja do akwarium niestety badziewna konstrukcja odpieniacza. regulacja tylko troche zmniejsza bable ale to inny temat nie bede tu zasmiecal.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no walsnie... tylko czemu wielu radzi tak zrobic? przeciez caly system traci sens.

niepotrzebnie jednak sie pozbyles zaworka przeciwzwrotnego - bedziesz mial problem z odpowietrzeniem jak sie zdarzy zapowietrzyc. zaworek mogl tam zostac z krotkim wezykiem, ale to da sie naprawic szybko jak zajdzie potrzeba.

edit:

Dalsze przemyslenia, tym razem a propos tego zaworku do regulacji w najwyzszym punkcie calego wynalazku - odpowiednikiem tego w pudelku przelewowym bylaby... wielka nieregulowalna dziura!

Moze moja analogia jest zla, ale jakby ktos potrafil to wyoslic to poprosze.

Marek

Edytowane przez trollkrabbe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no walsnie... tylko czemu wielu radzi tak zrobic? przeciez caly system traci sens.

niepotrzebnie jednak sie pozbyles zaworka przeciwzwrotnego - bedziesz mial problem z odpowietrzeniem jak sie zdarzy zapowietrzyc. zaworek mogl tam zostac z krotkim wezykiem, ale to da sie naprawic szybko jak zajdzie potrzeba.

Nie ma problemu to jak juz pisaem kawalek wezyka zacisniety sklejony z jednej strony,ktory zawsze moge zdjac. A moj zaworek przeciwzwrotny jak go sprawdzilem okazalo sie ze przepuszcza i w tym wypadku postanowilem sie go pozbyc


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tej wersji mniej miejsca w akwarium zajmuje

post-10544-0-23744100-1351805507_thumb.png

post-10544-0-04082700-1351805573_thumb.jpg

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką wersję w 112 L - ale przerobiłem. Zbyt wąska rurka z dziurami powoduje zapychanie się na "grzebykach" a regulacja przy tak wąskim systemie jest bardzo trudna. Szersza rura z grzebieniem pozwoli na dokładniejszą regulację i łatwiejszy dostęp do rurki wchodzącej - łatwiej to wyczyścić bez konieczności demontowania. Łatwiej też jest zdemontować to jak za dużo na tym zrobi się glonów wapiennych w celu wymoczenia w kwasku cytrynowym lub occie.

Jak wrócę do domu to zrobię zdjęcia jak to u mnie wyglądało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

el kocurro czekam na zdj꣩a

Wysyane z mojego GT-I9300 za pomoc Tapatalk 2

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam kotleta :smoke:

Na prośbę kolegów zamieszczam zdjęciowy pokaz jak to wyglądało u mnie.

Wyglądało ponieważ od 13 listopada akwarium 112 L zostało zlikwidowane oczywiście na rzecz 500 L w obiegu :)

Zdjęcia z dzisiaj :D

Do rzeczy :

Konstrukcja dosyć prosta ale starałem się aby była funkcjonalna:

Całość zrobiona na rurze kanalizacyjnej 75mm i rurach z castoramy 3/4 cala

Potrzebne :

korek rury kanalizacyjnej 75 mm

rura kanalizacyjna 50 cm 75 mm

rura 3/4 cala 2,5 metra

2 korki 3/4 cala

2 zawory 3/4 cala

kolanka 90 stopni 3/4 cala (ilość w zależności od potrzeb)

kolanka 45 stopni 3/4 cala (ilość w zależności od potrzeb)

trójnik do napowietrzaczy

kawałek rurki 6 mm

zawór zwrotny

odtłuszczacz do pcv

klej do pcv

brzeszczot

pilnik

dużo samozapału

troszkę czasu

uśmiech na twarzy :)

1. Ucinamy 5 cm rurki 3/4 cala

Bierzemy korek 75mm wycinamy w dnie otwór na rurkę 3/4 cala, ciasno tak aby nie "przelatywała" tylko ciasno wchodziła w otwór. Osadzamy rurkę - możemy dodatkowo zakleić ją silikonem.

25328365_800.0.jpg

2. Bierzemy korek 3/4 cala i wykonujemy stado dziur. Jest to zrobione przede wszystkim po to, aby jeśli coś do rury się dostanie to nie przeleci to dalej :)

25328421_800.0.jpg

3. Bierzemy rurę 75mm docinamy do odpowiedniej wysokości - poniżej poziomu wysokości akwarium ale powyżej planowanego lustra wody. Wycinamy "grzebień" na rurze. Wysokość dostosowujemy w zależności od możliwości przyjęcia wody sumpa. Zakładamy od dołu korek - proponuję zdjąć uszczelkę z rury aby łatwo demontować korek.

25328443_800.0.jpg

4. Wykonujemy poniższy schemat overflow pipe. W szczycie rury przechodzącej przez krawędź akwarium wiercimy otwór i wklejamy trójnik napowietrzacza, montujemy rurkę i zaworek zwrotny.

25328517_800.0.jpg

5. Całość z zaworem. UWAGA> dla łatwości demontowania i czyszczenia z alg, glonów i całego tałatajstwa wszystkie wewnętrzne połączenia NIE SĄ klejone - wystarczy zakleić taśmą izolacyjną rurę i na siłę wcisnąć w złączki.

25328549_800.0.jpg

6. Zdjęcia powrotu - końcówkę zgrzałem aby był silniejszy wypływ wody.

25328573_800.0.jpg

7. Całość instalacji

25328585_800.0.jpg

Życzę powodzenia :zorro:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm nie wiem jak tam klej działa z taśmy izolacyjnej na wodę ale ja stosowałem taśmę teflonową do uszczelniania.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.