Skocz do zawartości
Tester

Dawkowanie i kontrola NO3

Rekomendowane odpowiedzi


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotan sodu czysty do analiz niecałe 20zł i starczy na duuugo.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok znalazłem azotan sodu cz.d.a. http://allegro.pl/az...5077141968.html

Zrobie 500 ml roztworu czyli 68,5g rozrobie z RO.

Zakładam ze w systemie jest 250lwody (100x60x50 minus komin i skała).

2,5ml podniesie mi no3 o 1ppm.

I teraz mam pytanie czy trzymajac sie zlotej zasady "podaj polowe" to czy nie bezpieczniej bedzie podac codziennie po 1,25ml w dwoch dawkach rano i wieczorem? czy podbic do tego 1ppm czy raczej podbijac do 0,5 podajac 0,75ml dwa razy dziennie

vsv ilosci rozumie zeby nie ruszac?czy rowe wywalic czy trzymac do czasu az po4 nie zaczenie gwaltownie spadac. Wiem ze nagle skoki w dol po4 tez nie wroza szczescia dla korali wiec myslalem wywalic by nie zsumowac dzialania absorbera i bakterii.

I tak na zapas na cos konktetnego mam uwazac? :)

Testy codzien to rozumie zeby widziec jak system bedzie reagowal. Zaczac moge dopiero jak wroci hanka z serwisu bo moj salifert na po4 nawet gdy hanka pokazywala 0,2 to nie nabieral zadnego koloru, kolejny rowniez;)

Nie ma ryzyka

KNO3 - azotan potasu a dokaldniej - Nitro firmy easy life.

https://www.google.c...ved=0CAcQ_AUoAg

a czy podnoszenie K przy dobrej jego ilosci nie odbije sie czkawka? choc chyba sa tam jego skromne ilosci

latwiej mi kupic gotowca niz sie bawic ;)

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co dawkowanie no3 skoro jest na poziomie wykrywalnym? Gdyby go brakowało to byś go ni wykrywal a biorąc pod uwagę przekłamanie testu to raczej go nie brakuje. Ja bym się skupił na znalezieniu zrodla tak wysokiego po4 a do zbycia go użył rowy ale w filtrze przepływowym, ona ma delikatnie falowac w wodzie a w skarpecie zbita nie działa jak należy.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Ja się zgadzam z kolegą. Zapodać rowę do filterka i czekać na efekty.

Kiedyś też wydawało mi się, że brakuje mi NO3 do zbicia PO4, zacząłem bawić się w małego chemika i na zdrowie zbiornikowi to nie wyszło.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowe uzywam juz z 1,5 miesiaca w sumie poszlo raz 150g drugi raz 100g. Te 100g jest czaly czas w skarpecie z 1,5 tygodnia. Po4 robione w zeszlym tygodniu pokazywało nadal 0,1. Staram sie przemyslec to dokladnie dlatego dawalem 3 opcje. Skłaniam sie ku 3... Jesli sie ktos wylozyl na tym to wlasnie pytam gdzie popelnil błąd, bo chcialbym sprobowac sie nauczyc na jego bledach;)

Nie bede robil nic na hop siup, bo to zawsze konczy sie zakupami;)

musi wrocic hanka zeby cokolwiek zaczynac..

dlatego wlasnie dziekuje wszystkim ze pisza swoje uwagi i sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowa w skarpecie to jakby jej nie było. Wsyp do filtra bez płukania i innych cudów ustaw delikatny przepływ i nie ma możliwości żeby do zera nie spadło.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi do jakich wartosci podbic no3? Na razie od 3 dni dozuje po 1ml roztworu opisanego przez Testera dwa razy dziennie, czyli w sumie ląduje 2ml dziennie. Testy nadal pokazuja co najwyzej 0,2 (mam dwa saliferty i red sea wiec mysle ze trefny test nie bedzie mozliwy). Mysle by nie zwiekszac dawki i czekac az zacznie spadac po4 (dozuje jak wczesniej 3ml dziennie redsea no3xpo4). Tylko czy jezeli pozion no3 dojdzie do 1 to zaprzestac lub zmniejszyc dawki? Czy poziom 1 to mozna obrac za max czy podbic do wiekszych wartosci? mowie o wartosciach po4 rzedu 0,2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy to co dozujesz, wazne ze wogole NO3 jest wykrywalne.

Adsorber bym wyjal, bo PO4 nie powinno szybko spasc, tylko to musi z miesiac lub dwa potrwac, bo poziom 0,2 jest b. wysoki. Rowniez zaprzestalbym zabawy z RedSea NO3xPO4. Spadek PO4 ma byc bardzo powolny.

Po staremu; gdy stosujesz wodke i juz doszedles do dozowania NO3, to w systemie nie powinno byc zadnych adsorberow. W koncu chcesz znalezc odpowiednia dawke NO3 i wodki, ktora bedziesz stosowal w przyszlosci a nie dopalac spadek extrasami.

Sam znajdziesz moment, w ktorym odpowiednia dawka wodki i NO3 utrzyma PO4 na przyzwoitym poziomie.

Zreszta caly sens tej metody to rowniez wyeliminowanie drogiego adsorbera.

Zostaw sobie troche czasu na osiagniecie wyniku.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Stani...

Rowe juz wywalilem zeby Po4 nie spadalo za gwałtownie, zreszta rowy uzywam tylko w bardzo awaryjnych sytuacjach. Pytanie co do no3po4. To chyba to zamo co vsv czyli bogartsza wódeczka o glukoze i ocet, "dopalacz" do populacji bakterii. Czy odstawienie go w tej sytuacji nie zrobi wiecej zlego (zaburzenie rownowagi) ? Bo myslalem ze jesli spadni zaczna sie za gwaltowne to zawsze mam opcje mrozonek ktorych bym nie czyscil w RO.

Wogole to cały czas zachodze w glowe jak przy tak przerybionym zbiorniku i w skromnym odpieniaczu padło mi no3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z NO3 prawie nikt nie ma problemow, gorzej jest z PO4, bo wlasnie brakuje NO3.

Nie plukanie mrozonek nie jest najlepszym rozwiazaniem. Czysciej jest dodawac prochy.

Mozesz zuzyc -NO3Po4, ale potem bedziesz musial od nowa dochodzic ile wodki stosowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jeszcze raz dzieki za fatyge Stani;)

Musze to jeszcze raz przemyslec, by wiedziec co dokladnie bede robil;) no3po4 zostawie na inny baniak do ktorego tez to daje, a tu sprobuje przejsc na sama wodeczke jako żródło wegla. Jak dojde do ladu to sprobuje to samo zrobic w drugim zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o rade

po tygodniu dozowania 1,5ml roztworu Testera dwa razy na dobe no3 podeszlo do 2. Wszystko szlo dobrze ale mam bum.

pojawila mi sie chyba strefa beztlenowa na piasku. Zaczyna robic sie czarny. Podloze gnije. Jest 0,5cm piachu i myslalem ze przy takiejilosci to nie mozliwe ale robi sie czarne. Mysle ze pada mi mikro zycie w piachu. Po4 podskoczylo do 0,29 na malej hance. Wrzucilem awaryjnie 100ml rowy. Dodalem zeobak i bakterie af. Zaryzykowac z odessaniem tego piachu? Podmiany odpadaja pdzez dwa dni bo mi chyba mebrama padla i mam 050 na tds i w pon zamawiam nowa

dodam ze tydzien temu przeszedlem z redsea no3po4 na wodke. Wiem za duzo zmian na raz.

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma szans na strefę beztlenową na piasku.

Bardziej prawdopodobne, że przy wykrywalnym NO3 i PO4 piasek zaczęły porastać ciemne glony. Jeśli masz tak wysoki TDS to podejrzewałbym okrzemki


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano widzialem nie raz to jest czarne. Lalem po 3ml red sea po3no4. Zmienilem na 3ml wodeczki. Wyglada dokladnie jak prY skiszonym dsb w glebszych partiach jak pada w nim zycie. Cyjano zie nie martwie wiem ze jest bo widac na krancach fotki i jest fioletowe. To co mnie martwi jest czarne

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki troche mnie uspokoiles. Wiem ze warstwa jest praktycznie zadna tego piachu. Po4 skoczylo nagle.. zobaczymy ile rowa zbije. Taki skok bylby idealnym skutkiem procesu gnilnego np wlasnie tego piachu. Jego kolor i wyglad to mi zasugerowal mimo ze warstwa jest znikoma

Czyli nic nie zmieniac ? U nie jak sie kisi to na calego;-) dino cyjano okrzemki po4. Full wypas. Powiedz mi jeszcze czy jesli no3 jest na poziomie 2 to ograniczyc dozowanie o polowe by nie roslo dalej? Czy wogole przestac podawac az znowu bedzie niewykrywalne i wtedy znowu podawac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odstaw na razie NO3

jak spadnie do zera to zastosuj pochłaniacz fosforanów

wódke też zmniejsz

i uzupełnij stopkę bo nic nie wiadomo o Twoim akwarium oprócz tego, że "zawsze jakieś jest" :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam walka z podnoszeniem N03 przyniosła zamierzony efekt.

Mozesz podzielić się swoimi wynikami w tym temacie.

Pozdrawiam Mariusz


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaskoczylo... podnisiłem "roztworem Testera"-pozwole sobie tak go nazwac az no2 wskoczylo na poziom 2,5 trwało to trawie tydzien bo dolewałem po 2,5ml rano i wieczorem na ok 250l. Oczywiscie codziennie testy. Jak zaskoczylo no3 na 2,5 to przestawałem dodawac. pozniej jak zaczelo spadac to znowu dojezdzalem do poziomu 2,5, po kolejnym tygodniu po4 tez zaczynalo spadac. Jak dla mnie bardzo wartosciowy wątek ktory poglebil moja skromna wiedze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popraw wpis bo napisałeś że NO2 Ci wskoczyło na 2,5


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Mam no3 - 0,5, Po4 - ok. 0,1 (ale bardzo ogólne szacunki). Czy przy takim poziomie mogę podnieść No3 do np. 1,5 w tym celu aby zbić po4, czy też jest tak, że podnoszenie No3 ma sens tylko wtedy gdy No3 jest zerowe.

Azotany i fosforany wcinają mi makroalgi, które jednak rosną powoli. Ciekaw też jestem, czy będą rosnąć szybciej przy wyższym No3 niż o,5. Makroalgi zarosły mi dopiero ok. 20 % refugium więc ją jeszcze potencjał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda ma sens TYLKO w przypadku zerowych azotanow utrzymujacych sie przez dluzszy czas.

Jesli azotany sa wykrywalne nawet na najnizszych poziomach nie potrzeba nic podbijac


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.