Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

nie no... kombinuje pojemnik, butelke PET lub cos w tym stylu owinieta tasma led. W srodku kamien od brzeczyka na to kapie czysta solanka z predkoscia powiedzmy 10ml na godzine. Co nakapie to oczywiscie sie przeleje a ze butelka/pojemnik bedzie nad sumpem to wleje fito nakapie do sumpa. Na dobe 240ml. W tym czasie do butelki bedzie naplywala ta sama ilosc wody czyli 240ml. Fito sie namnaza , solanka kapie do "reaktora" a z reaktora fito do sumpa

czyli to co nakapie będzie też źródłem azotanów i fosforanów do fito tak?? pomysł fajny z tym że ja bym zastosował mniejszy przepływ powiedzmy 10-50ml/ dobę co pozwoli wykorzystać w pełni azotany i fosforany a fito będzie miało czas by się namnożyć coś ale algescrubera tylko że w wersji zmodyfikowanej ale nie wiem czy o to Ci chodziło :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie dałoby radę coś takiego zrobić ale przepływ 10 ml na godzine to za dużo max 50 ml na dobę i myślę że efekt byłby całkiem fajny po pierwsze pozbywasz się azotanów i fosforanów a fito na tym fajnie urośnie a akwarium dostaje papu w postaci fito


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego. Góra fito dokarmiane nawozem i zasilane świeżą wodą, niżej wrotki, a na samym dole artemia.

67208477.th.jpg

image006ky.th.jpg

image010em.th.jpg

image012do.th.jpg

image008kr.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie myslalem o niczym tak skomplikowanym. Natomiast mysle zeby fito trzymac razem z wrotkami. Mam taka jedna butelke eksperymentalna i zarowno wrotki jak i fito rosna szybko. Kiedys zanieczyscilem jakims cudem kulture fito jakims zooplankotnem i w przyslowiowe "trymiga" zabraklo fitoplanktonu. Mysle jednak ze istnieje pewna ilosc krytyczna przy ktorej fito namnaza sie szybciej niz jest zjadane.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko się zapycha - to jedna z kilku przyczyn.

było też coś o mnożeniu się bakterii, ale nie pamiętam dokładnie

trzeba by zdefiniowac pojecie "szybko" - bo u mnie kilka miechow i nic sie nie zapycha... ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i główkuję.

Czy do fito można dodawać żelazo z RedSea CoralColor D.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ckolwiek dodajesz to tylko takie dawki zeby bylo "zjadane" na bierzaco i zeby nie dostawalo sie do akwarium z fitoplanktonem.

Ja stosuje F2 Gulliard i mineraly ProFito bez NO3 i PO4


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o maksymalnie 2-3 kroplach. Właśnie rozpocząłem hodowlę fito i stąd moje pytanie. Mam suplementy RedSea CoralColor ABCD. Właśnie w buteleczce D głónym składnikiem jest żelazo.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej potrzebujesz czegoś na bazie azotanów i fosforanów na żelazie fito nie urośnie


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej potrzebujesz czegoś na bazie azotanów i fosforanów na żelazie fito nie urośnie

Jak najbardziej się zgadza, tylko że żelazo też jest potrzebne glonom i bardzo pozytywnie wpływa na fito.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale nie jest one potrzebne aż w takiej ilości ja nie dodaje żelaza w ogóle i cała hodowla świetnie śmiga tym bardziej że tak fito hoduję już od kilku lat i ma się dobrze :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie do posiadaczy, któzy hoduja fito od dłuzszego czasu :) ile ml fito lejecie na przykladowo 100l wody? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leje na tak zwane oko :) codziennie z 50-100ml jednak wyznacznikiem jest tez tempo regeneracji kultury w dwulitrowym PECie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leje na tak zwane oko :) codziennie z 50-100ml jednak wyznacznikiem jest tez tempo regeneracji kultury w dwulitrowym PECie

To rozumiem z tego ze gdy codziennie dozujesz fito, to codziennie dolewasz do hodowli świeżej solanki aby utrzymać poziom w reaktorze? Czy poziom obojętny i dolewasz solankę co jakiś czas?

Ja czekam aż mi hodowla osiągnie żądany kolor, z odpowiednim zielonym nasyceniem. Potem całość zlewam do peta w lodowce i rozpoczynam nową hodowlę, a z lodówki dozuję do zbiornika, ok.100ml na 200 litrowe akwarium.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Moja hodowla planktonu to 3 PETy. Jeden to nannochloropsis, drugi to wrotki i cos jeszcze co okupuje scianki butelki, a trzecia to artemia (ale nie z jaj tylko z doroslych osobikow). Artemie zaczalem hodowac eksperymentalnie i nie mam jakis supe wynikow, to znaczy widze wyrazny wzrost liczby doroslych ale bardzo brudza wode i nie bardzo mam je jak odlowic z butelki, a nie chce wlewac calego syfu do akwarium. Fito uzywam rowniez jako pozywka dla zooplanktonu. Do akwarium wlewam co dziennie lub co drugi dzien i gdy ilosc wody spadnie o 1/3 do dolewam solanki 1.020. Wrotki wlewam po wylaczeniu swiatla co drugi dzien. Kiedys wylaczalem odpieniacz ale pare razy zapomnialew wlaczyc i mialem stresa bo ph spadalo do 7.2. W nowym akwarium bede mial napowietrzanie w glownym wiec nocne karmienie korali bedzie "calonocne" a nie do czasu kiedy odpieniacz zalatwi sprawe.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o artemię to lepiej się ją hoduje w wiaderkach nie wiem czemu ale tam rośnie szybko i dobrze woda się tak nie brudzi jak w mniejszych (wiaderko o pojemności 10 litrow daje już dobre wyniki- przynajmniej się u mnie sprawdza)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do fito - ostatnio 1,5l butelki zeszlo mi w tydzien ;) woda nie zakwitla - korale byly zadowolone ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie fitoplankton jest początkiem całego łańcucha pokarmowego w naszych systemach od małych żyjątek po duże zwierzaki które zjadają te mniejsze :) czyli cały łańcuch pokarmowy :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Myślę że fitoplankton jest nie tylko początkiem ale też końcem łańcucha pokarmowego - przynajmniej jednym z końców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton jako organizmy samozywne sa tylko poczatkiem lancucha pokarmowego. Jesli wezmiemy pod uwage przeplyw energii w przyrodzie to tylko rosliny i czesc bakterii sa w stanie odzywiac samozywnie czyli nie zjadajac innych organizmow. Dlatego te organizmy sa zawsze na poczatku ukladow pokarmowych

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fitoplankton do rozwoju potrzebuje azotanów, fosforanów, krzemianów [niektóre gatunki] - dlatego nie jest w pełni "samożywny". Fitoplankton w pewnych obszarach oceanu rozwija się silniej, w innych słabiej a jego rozwój jest uzalezniony między innymi od dostępności pokarmu [nawozu]. Wystarczy zrobić prosty eksperyment - odpalić hodowlę fitoplanktonu na czystej solance w sterylnej butelce --- na bank hodowla zdechnie.

Idealnym rozwiązaniem jest to proponowane przez @Grzegorz Dyzma to znaczy hodowla fitoplanktonu podłączona bezpośrednio do akwarium - jeśli udało by się zrealizować ten pomysł to otrzymali byśmy zamknięty cykl jak w oceanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ten projekt co połączona jest woda z akwarium do reaktora z fito?? bo nie wiem czy mi się teraz wątki nie pomyliły :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.