Skocz do zawartości
taszyn

450L ze Złotokłosu

Rekomendowane odpowiedzi

skalka jest bardzo fajnie ulozona :thumbup: jak masz zamiar dolozyc jeszcze skaly to zrob to teraz i niech dojrzewa razem z ta ktora juz masz :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym komin zakryl ceramika z polkami na korale i po bokach ustawil dwie kolumny z zywej skaly. Narazie skala ulozona jest dosyc ciasno... :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że z ułożeniem mam niejaki problem. 1000 pomysłów na godzinę. Na razie nie ruszam i myślę ;).

Propozycje mile widziane! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2 - 2011/09/19

Woda zupełnie klarowna. Czekam na dostawę testów i zaczynam zabawę... :)

post-9907-0-49782900-1316460087_thumb.jpg

W czwartek dołożę jeszcze z 10-15kg skały. Chyba zostawię jak jest, tylko dołożę mała kolumnę z prawej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5 - 2011/09/22

Wczoraj zrobiłem pierwsze testy (Salifert)

NH4 < 0,25 (rozumiem, że oznacza to zero)

NO2 = 0

NO3 = 0,1

PO4 = 0,25-0,5 ppm phosphate (dużo!)

KH = 8,6

PH = 8,23 (sonda PH)

Zaskoczyły mnie dobre wyniki związków azotu. Fosforany chyba na spodziewanym poziomie, oczywiście do zbicia.

Mam natomiast problem z temperaturą. Z różnych względów zdecydowałem się na zamkniętą pokrywę z 6x80 T5. Temperatura osiąga 27 stopni. Zainstalowałem wentylatory z jednej strony, musze kupić jeszcze na drugą. Może ktoś ma doświadczenia z podobym oświetleniem i problemami z utrzymaniem temperatury?

BTW: jaka jest najwyższa temperatura, którą zniosą (jako stałą) ryby i bezkręgowce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam pokrywę i 6x80W i bez chłodziarki było kiepsko.

Sprawdź czy przypadkiem chłodzenie światlówek nie polega na wywiewaniu gorącego powietrza na dół na wodę :)

U mnie tak było z lampą ATI i zmiana kierunku obiegu powietrza pomogła trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taszyn - na 99% parametry wody pogorsza sie. jest prawie pewne ze cykl azotowy jeszcze na dobre nie wystartowal. . co do chlodzenia to ostatnio pisalem w jednym watku o wydajnosci wiatrakow. Najlepiej chlodza dmuchajac prosto w wode.

pamietaj o tym


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dmuchaniem prosto w wodę będę miał kłopot. Planuję wyciągać powietrze z pod pokrywy czterema wentylatorami 60mm i dodatkowo dmuchać na powierzchnię wody w sumpie dwoma większymi. Mam nadzieję, że to wystarczy...

Muszę tylko znaleźć jakieś ciche wentylatory... Te co mam teraz (ROXO) po prostu gwiżdżą przy pełnych obrotach :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie się zapowiada - a jak z konfiguracją T5 ?? 4x białe zostawiłeś, 2 niebieskie czy zmieniłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie się zapowiada - a jak z konfiguracją T5 ?? 4x białe zostawiłeś, 2 niebieskie czy zmieniłeś?

Teraz mam tak:

grupa A: blue+white

grupa B: blue+white (x2)

plus nocne LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę tylko znaleźć jakieś ciche wentylatory... Te co mam teraz (ROXO) po prostu gwiżdżą przy pełnych obrotach :(.

Będę chyba zamawiał coś takiego http://www.ebmpapst-wentylatory.pl/wentylatory-kompaktowe/osiowe-vdc

Mam nadzieję, że nie będa kosztowały majątku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skała ciekawie ułożona, nie zakrywaj już bardziej komina, reszte zarośnie w przyszłości las SPS, półek masz dość i o to chodzi :)

Chyba faktycznie tak zostawię. Dołoże jeszcze małą kolumnę po prawej stronie. Wrzucę wieczorem fotki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 8 - 2011/09/25

W piątek dołożyłem 15kg skały. Zatem teraz mam 76kg. Jest to już docelowa ilość i mniej więcej docelowe ułożenie:

post-9907-0-78420800-1316957388_thumb.jpg

Także w piątek wrzuciłem do sumpa węgiel i absorber PO4 AM Antiphos FE (oba po 1000ml). Dzisiaj zrobiłem pomiar PO4 i byłem pozytywnie zaskoczony: trzy dni temu PO4 na poziomie 0,25-0,5 - dzisiaj 0,1 ppm :).

Wlałem też jedną fiolkę Prodibio BioDigest. Od przyszłego weekendu będe dodawał jedną fiolkę co tydzień.

Tymczasem w akwarium dojrzewanie na całego:

post-9907-0-35677600-1316957386_thumb.jpg post-9907-0-86141500-1316957391_thumb.jpg post-9907-0-28133600-1316957398_thumb.jpg post-9907-0-18499700-1316957401_thumb.jpg

Mocno rzuciły się jakieś brunatnozielone glony (okrzemki?). Pokrywają praktycznie całą "starą" skałę, włażą na piasek i szyby. Do tego wybór glonów zielonych i takich purporowych (te mi się podobają :)).

Skałę kupowałem odgazowaną, więc wiele życia tam nie było. Coś jednak przeżyło:

post-9907-0-46858100-1316957395_thumb.jpg

Co to jest? Dodatkowo z jednej ze skałek, od czasu do czasu, wychyla się (chyba) rurówka :).

Święcę od 10:00 do 24:00 4x80 T5. W nocy kilka niebieskich LED.

Odpieniacz praktycznie nie działa. Jak bym nie ustawiał to leci biała, czysta piana lub wcale. Ta czysta piana leci za szybko i praktycznie po chwili cały pojemnik mam pełny czystej wody. Zakładam, że to dlatego, że nie mam prawie żadnego życia w akwarium.

Co dalej - robić jak robię, czyli prawie nic? ;) Kiedy wystartuje cykl azotowy? Czy powinienem zasiedlić zbiornik np. kilkoma ślimakami i krabami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za długo świecisz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak Sygen ,światło max 8 godzin,poza tym,moim zdaniem za wysoki poziom wody w odpieniaczu

teraz delektuj się wolnym czasem,bo gdy zbiornik ruszy zawsze będzie coś do zrobienia :thumbsup:


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, OK, światło zmniejszam.

Poziom wody w sumpie 23cm. Bez problemu mogę zmniejszyć do 21,5 (grzebień). Ale docelowo będzie odpieniacz od Darka (jeśli się zmieści pod szafką) lub ATI Power Cone 200i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prodibio BioDigest to bardzo mocne bakterie. Jedna ampułka przewidziana jest na 1000 litrów co 2 tygodnie. Nie lej ich częściej, bo przedawkujesz. Odpieniek ustaw tak, żeby nic nie leciało, tzn. poziom piany przy dnie kubka, a i tak coś się po jakimś czasie odpieni.

Kilka ślimaków czy krabów nie obciąży systemu, ale może zejść ze względu na zbyt wysoki poziom NH4/NO2/NO3. Najpierw zrób testy, ale bardzo możliwe, że jeżeli skała była dobrze odgazowana, to po dodaniu ampułki BioDigest można już coś wpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym poczekal jeszcze chwilke ( z tydzien moze 2 ) i wtedy wpuscil slimaki itp , odpieniacz niech sobie smiga, zawsze cos wywali, a co do skaly to dalej utrzymuje ze mi sie podoba :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem poco tak zawaliłeś zbiornik skala takie gruzowisko to błąd i nie chodzi o sama estetykę.Dobrze jest gdy dosłownie każdy kawałek jest "obmywany" prądem wody ,nie tworzą się martwe strefy miejsca gdzie będzie gromadził się syf i prawo istnienia będą miały tylko bakterie bez tlenowe ,spróbuj ułożyć "luźną konstrukcje "nim jest jeszcze na to czas.Takie rozwiązanie ma same zalety ryby maja dużo kryjówek nawet te troszkę większe będą miały się gdzie schować i filtracja będzie o niebo lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taszyn- o do gruzowiska to krzlew ma racje. woda tam bedzie stala a i paru zwierzat nigdy nie zobaczysz bo ci "zgina" w zakamarkach skaly. co do odpieniacza wlasnie to ze Ci wylewa biala piane swiadczy o tym ze pracuje. musisz albo podlaczyc przelew do odpieniacza albo tak go ustawic zeby sie powoli przelewalo do kubka. ta intensywnie plynaca piana (zwlaszcza przy tym odpieniaczu) swiadczy o duzym zanieczyszczeniu organicznym wody wiec raczej pozbywaj sie tej piany. bakterie mozesz lac tylko wylaczaj odpieniacz na 1-2 godziny po dodaniu.

pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia - takie ułożenie skały zostało niejako wymuszone przez jej ilość, głębokość (nie wysokość) zbiornika (50cm) i chęć schowania komina. Trochę trudno mi sobie wyobrazić ułożenie, w którym skała stoi na środku i ciągle pozostaje stabilna. Dwie pompki JVP102 są skierowane bespośredni na skałe. Włączane co jakiś czas. Ich zadaniem jest właśnie wywoływanie ruchu wody pomiędzy skałkami.

Macie rację - jeszcze ciągle mogę wszystko wyciągnąć i poukładać inaczej. Może pokleić - choć wolałbym tego uniknąć. Tylko jak?! Kurczę to dosyć ważne, tak już zostanie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie komplikował bym sobie życia rurkami ,prętami i tak dalej ,postaraj zrobić sobie stabilną konstrukcje np z okrąglaków na to jakaś płaska półka , jest wiele fajnych aranżacji na tym forum. Absolutnie nie chciał bym Ci dawać mojego zbiornika jako przykład aquascaping ale popatrz na przestrzeń i konstrukcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.