Skocz do zawartości
maskonur

Pokolec - Acanthurus coeruleus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj przyjechala pierwsza rybka - Acanthurus coeruleus wielkosci nikczemnej - jakies 4-5cm. Jest w trakcie zmiany koloru.

Niby wyglada niezle - plywa po calym akwarium, je wszystko co dostanie (tzn skubie glony i wsuwa mrozone jaja kraba) ale pojwila sie pierwsza kropka nad okiem. Nie wiem czy nie robi mu sie druga.

Z jednej strony moglbym go odlowic, zmontowac 30 litrowa kwarantanne i profilaktycznie polac go chemia ale to tylko zwiekszy stres.

Jutro w ciagu dnia bede mogl cos kupic, lampa UV, z czosnkeim jest gorzej bo na bazar po polski nie dam rady zajechac.

Kiedy bede wiedzial czy to infekcja - ospa, czy tylko odczyn alergiczny na nowe parametry wody... Boje sie ze wiedza ta przyjdzie za pozno...

Ryba jest za szybka a ja za kiepsko fotografuje zeby zrobic ostre zdjecie...

gallery_11361_1858_9042.jpg

pozdrwiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 30L pokolec kopnie w kalendarz. Zostaw go w spokoju, zero grzebania w akwarium, czosnek i witaminy do jedzenia. Ew. doktorek i krewetki. I łyczek wódki dla akwarysty, wszystko na spokojnie, będzie dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maskonur, Ty naprawdę wpuściłeś pokolca do 30l???

czy po prostu nie zdążyłeś uaktualnić stopki, a masz nowe akwa?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wegiel proponuje polknac na wstrzymanie, jak je pokarm to go zostaw w spokoju, podnies ewentualnie temperature,


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika..

Kto mowi o 30 litrach?? Ta kula ma na oko jakies 5 ... No i te trzy bojowniki w srodku... ;)

A na serio pokolec ma do swojej wylacznej dyspozycji przeszlo 300 litorw. Stopka faktycznie moze wprowadzac w blad :) Przy okazji zmnienie...

Raffy

Dzieki za slowa uspokojenia. To moja pierwsza ryba. Jak ja wlalem do akwarium mialem lzy wzruszenia w oczach - zona patrzyla na mnie jak na wiariata ;) Nie pomoglo jak dzis co pol godziny dzwonilem do domu z pytaniem jak sie malenstwo czuje i czy je i w ktorym miejscu plywa... Ciekawe czy tylko ja tak mam czy sa to powszechne objawy choroby.

Na razie, zgodnie z zaleceniem, zapalikowalem sobie 50ke i ide spac. Jeszcze tylko budzik na pierwsza zeby sprawdzic czy rybek nie teskni ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika..

Kto mowi o 30 litrach?? Ta kula ma na oko jakies 5 ... No i te trzy bojowniki w srodku... ;)

...

a to już jestem zupełnie spokojna :)

zwracam honor :unworthy:


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolce mają w sobie to coś :) Od siebie dodam, że rybie od małego podawaj jak najbardziej urozmaicony pokarm, będzie rybie łatwiej w przyszłości. Młode łapią jak leci, więc wykorzystaj okazję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mala faktycznie je wszystko co wpadnie do pysia :)

tyle ze plamka znikla znad jednego oka i przeniosla sie na druga strone - ponoc byly 2 planki na pletwie (niestety wiem to tylko z opisow bo pozno do domu wrocilem).

Postala troche witamin na wzmocnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Hepatus też niedawno obsypał się białymi kropkami, podniosłem temp. o 1st zacząłem podawać czosnek, wcinał jak szalony po 4 dniach Hepatus jak nowy. Inne ryby w porządku czyli to raczej nie zwykła ospa tylko reakcja na stres, pokolce podobno tak mają.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna rybelinka u Ciebie zamieszkała. Ja się ostatnio podobnie borsukiem stresowałem, bo miał trochę płetwy podziabane od ustawek na tle rasowym, które miały miejsce w sklepie i też mu jakaś biała kropka wyskoczyła, ale teraz wszystko się goi i przechodzi. Tego też życzę Twojemu Acanthurusowi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sobie niezłą rybkę wybrałeś na początek... Dziwne byloby, gdyby jej NIE wysypało. Zapodaj tam jakies UV i krewetki, karm urozmaiconym pokarmem.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na Acanthurusa to twardy gatunek. Nie rób nic, jeśli jest w przyzwoitej formie to nic mu nie będzie.

Strasznie karłowaty - nie chcę nawet wiedzieć skąd go masz, mój ma jakieś 11-12 cm i około 2 lat a o zmianie koloru nawet nie myśli. Docelowo to duża ryba i 300l to dla niej niewiele.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybralme opcje spokojnego obserwowania i to chyba byla dobra decyzja. kropek wlasciewie nie ma drugi dzien. Rybcia skubie glony i rozne mrozonki - dopiero patrzac jak wcina solowca widac jaka potrafi byc szybka.

Mysle o jeszcze jednym pokolcu w ciagu najblizszych 1-2 miesiecy - potem ewentualnie pare innych rybek.

Do tego czasu zaopatrze sie jeszcze w lampe UV i pare krewetek - nastepnym razem bede lepiej przygotowany.

tdew

Jesli "Dziubek" urosnie za duzy znajde mu nowy domek. BTW w jakim wieku powinien zmieniac ubarwienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie o wiek zmiany ubarwienia. Pierwsza zmiana do kolorystyki przejściowej (z żółtego do żółtego z paskami czyli półdorosłego) powinna nastąpić gdzieś w okolicy pierwszego roku i tu już rozmiar ryby powinien wynieść około 10 cm. Zmiana do kolorystyki ostatecznej to już wiek kilku lat - niektórzy mają ryby po 3-4 lata i dalej są one gdzieś pomiędzy. Zmiana koloru jest zależna od wieku, wielkość ryby nie ma znaczenia. Twoja jest w kolorystyce przejściowej i jak sądzę nie jest jeszcze w fazie zmiany koloru na ostateczną a na półdorosła. Można to w dużym przybliżeniu określić np po płetwie ogonowej, im ryba jest starsza tym bardziej przybiera ona kształt łuku. U dorosłego egzemplarza jako ostatnia cześć ryby zmienia ona barwę na niebieską.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawrót, tym razem wiecej kropek...

wczoraj ją coś podskubało w płetwe a dwa dni temu kupiłem pare ślimaków i krewetkę czyszcząca...

echh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija juz miesiac mojej przygody z hodowli ospy. Mam wrazenienie ze ryba jest tylko skromnym dodatkiem ...

Patrzac wstecz ospie nie bylo latwo. Najpierw pojawila sie na 2 dni i znikla. 3 dni zbierala sily i pojawila sie znowu. Potem na moment znikla ale nie poddala sie - pokolca pieknie wysypalo. Potem nastapily kolejne przepychanki - ospie nie bylo latwo, byla straszona czosnkiem, prazona UVka, truta ozonem i nawet hodowca sie na nia brzydko patrzyl. W tej chwili jestesmy po ok 6-7 fazach ospy. Ryba ma sie calkiem niezle, ladnie je glony, mrozonki i jest bardzo towarzyska.

Krewetka czyszczaca tez oswoila sie sie i regularnie pomaga w toalecie (chociaz skupia sie glownie na myciu pyszczka)..

Jednym slowem ospa ma sie swietnie, rybka ma sie dobrze, krewetka zadowolona i tylko hodowca wyglada coraz mniej wyraznie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.