Skocz do zawartości
nanorafa

Wavebox w kostce

Rekomendowane odpowiedzi

W jakim kierunku będzie się rozchodziła fala generowana przez waveboxa w kostce (pewnie w zależności od miejsca jego usytuowania)?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaa, poniał :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heee... a ktoś twierdził że wavebox'y nie nadają się do kostek.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się (patrząc na załączone filmiki), że ta fala potrafi w kostce zmieniać kierunek :), co byłoby rzeczą super fajną :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja tego nie widzę w swojej kostce. Chyba żeby obniżyć znacznie poziom wody jak u tego typa na filmiku. Ale wtedy co z kominem/pudełkiem? Raz woda spływa, raz nie spływa, raz spływa, a pompa cały czas działa, więc dolewka też by co chwila się włączała co by podniosło poziom wody na górze i wavebox by zaczął rozlewać wodę na podłogę. Może jakby pompę ustawić na jakiś powolny bieg to by nie zdążyła zmienić poziomu w sumpie...

Ale fajny pomysł, mógłbym zastąpić tym te wszystkie cyrkulatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan: myślisz ze samym WB dałbyś radę załatwić cyrkulację? Ja w ciągu miesiąca będę zalany i własnie się drapię po głowie jak te moje 4 Tunziaki + WB w mojej kostce powiesić:) U tego gościa nie ma chlupania o którym piszesz bo z tego co widać to ma spływ na dole baniaka a nie w kominie. Ale dla mnie to już proszenie się o kłopoty

(awaria pompy powrotnej imasz cały baniak na podłodze)....


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fala na tych filmach jest za duża, zwłaszcza na pierwszym filmie, jak byś dał taką w akwarium to korale razem ze żywą skałą by się bujały :googleye Optymalna fala to moim zdaniem max 3cm. Największe wahania wody są na krańcach baniaka, a w środkowej części praktycznie poziom się nie zmienia, wiec tam pudełko powinno zdać egzamin.

Ps ja mam komin i nic nie chlupie.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na drugim filmie gość ma tyle zapasu lipnie to wygląda, wysokość fali jedynie tam wygląda optymalnie i bez męczenia oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Ja tego nie widzę w swojej kostce. Chyba żeby obniżyć znacznie poziom wody jak u tego typa na filmiku. Ale wtedy co z kominem/pudełkiem? Raz woda spływa, raz nie spływa, raz spływa, a pompa cały czas działa, więc dolewka też by co chwila się włączała co by podniosło poziom wody na górze i wavebox by zaczął rozlewać wodę na podłogę. Może jakby pompę ustawić na jakiś powolny bieg to by nie zdążyła zmienić poziomu w sumpie...

Zgadza się, przy mocnym bujaniu poziom wody opada poniżej krawędzi przelewu. Ale jak widać na filmie buja bardzo szybko więc woda nie przelewa się może przez sekundę, może dwie. Woda w kominie nie zdąrzy wtedy uciec przelewem i w momencie kiedy się poziom wody znowu podnosi po stronie komina - poziom wody w kominie jest uzupełniany. Fakt, trochę chlupie ale przyjemniejsze to chlupanie niż ciągłe buczenie jakiejś pompy. Tak to wygląda u mnie.

Ale fajny pomysł, mógłbym zastąpić tym te wszystkie cyrkulatory.

Nie zastąpisz. Ruch wody jest bardziej pionowy niż poziomy i Wavebox za słabo dmucha, żeby wymieszać wodę.

Przyjedziesz w końcu do mnie to zobaczysz, co prawda nie w kostce ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A tutaj prawie wcale (paskami/koralami) nie buja, ale za to hałasuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buja wystarczająco, jednak tylko w górę i w dół, jednak detrytus z dna doskonale podniesie. Potrzebne są jednak dodatkowe pompy/pompa cyrkulacyjna ,która to tera z zamiesza...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te filmy kręcone są przy pustych akwariach. Dołożenie konstrukcji z żywej skały spowoduje zmniejszenie falowania +/- o połowę. Poza tym wszystkie pompy Tunze używane do Waveboxów mają pełną regulację. Da się ustawić taką falę, jaka szanownemu akwaryście pasuje. Całej cyrkulacji wody w akwarium to jednak nie załatwia, choć bardzo pomaga :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanowavebox pracuje jak traktor kiedy na zasilaczu ustawi się 24V :p - tak jak to zrobił pewnie autor ostatniego filmiku. Ja w moim obecnym akwarium - robiąc testy z tym falownikiem zasilałem go 12V i nie hałasował - choć w odległości łokcia od zbiornika słychać takie irytujące "stuk/pstryk" kiedy pompa staruje (wirnik chyba jedzie do przodu i uderza o coś...)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.