Skocz do zawartości
lukiblack

kolejne bielenie spsów

Rekomendowane odpowiedzi

Lukasz,

zadnych nie musialem stosowac, ale o ile pamietam to Lewamisol nie koniecznie zadziala, za to pkt. 4 moze byc ok, jak zreszta zawsze Korallen Zucht. Ten mozna stosowac w akwarium, ale powinienes odessac ile sie da tych planarii, bo gdy padna, moga byc toksyczne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem wczoraj w ogólnym Lewamisol 8% i rewelacji nie zaobserwowałem.

Efekt taki, że wirki się schowały, ślimaki, wieloszczety jakieś takie otępiałe.

Jednak spróbuję Korallen-Zucht. Niby to samo ale ... zresztą zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy stosowaniu Korallen-Zucht Flatworm Stop należy wyjąć węgiel z systemu??? (na 3 miesiące)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jako że mój temat i tytuł odpowiedni wstawię kilka zdjęć ale wcześniej wprowadzenie.

Z plagą którą wspólnie zdiagnozowaliśmy jako płazińce - myślę że sobie poradziłem - korale już nie bieleją w taki sposób, odzyskały kolory, nie widzę nowych jaj.

Niestety nie wszystko jest tak różowo chociaż przez parę dni było. Od kilku dni widzę niepokojące objawy w zbiorniku i nie mogę znaleźć przyczyny, objawy zobaczycie na zdjęciach. Wnioskuję że za tym nie stoją płazińce po słabej kondycji Montipor i Seriatopor których jak wiadomo tamte pasożyty nie jedzą.Pierwsze co zrobiłem to parametry wody :

kH - 7,4 (Hanna)

PO4 - 0,00 (Hanna)

Ca - 498 (Hanna)

Mg - 1350 (TropicMarin)

NO3 - <5 (TropicMarin)

Zasolenie 1,023

RO+DI - 000

Moim zdaniem jest jakiś niedobór pierwiastków - ale jakich ?? Leję codziennie (niestety czasem zapomnę ale sporadycznie) ABC GroTecha 0,5ml ,poprzez dozowniki Ballinga kh i Ca+Mg, co jakiś czas na noc 2 krople AminoAcid KZ'ta. Do stycznia taka metoda dawała piękne efekty, niestety później przyszły płazińce i załamanie systemu. Mam także plagę Valonii na którą mam w końcu działającego predatora - Siganus Lo Vulpinus.

Jako pierwsza - montipora talerzowa - od bardzo dawna bezproblemowy koral, ostatnio pojawił się na niej siny fioletowawy wzorek, ja nie potrafię stwierdzić dlaczego

gallery_9586_2139_137546.jpg

gallery_9586_2139_59572.jpg

bielejąca od dołu montipora

gallery_9586_2139_84586.jpg

całkowicie rozjaśniała acropora - polipuje normalnie ale jest jakby wysuszona i straciła barwy

gallery_9586_2139_104730.jpg

moja piękna wielka A.Nana - obecnie szarobura wpadająca w brązy

gallery_9586_2139_77930.jpg

S. Caliendrum bieleje od dołu

gallery_9586_2139_23929.jpg

Pocillopora traci tkankę

gallery_9586_2139_68776.jpg

Powiem szczerze, mocno demotywuje taki widok jak patrzy się na powolną śmierć zwierzaków wyhodowanych z małego patyka i powiem że naprawdę nie wiele brakło żebym nie porzucił naszego pięknego hobby. Są jednak takie widoki które podnoszą na duchu

gallery_9586_2139_56561.jpg

niby nic, ale jedna z moich ulubionych Acropor wygląda ciągle dobrze i warto ją uratować.

Proszę o pomoc, jak coś się wam nasunie na myśl to napiszcie. Pomóżcie mi uratować moje patyki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne jest to, że korale niby tracą tkankę, ale nie przeszkadza im to normalnie polipować. Pocillopora np. u mnie nie zawsze jest taka puszysta, a rośnie jak głupia. Takie mam wrażenie, jakby ta utrata tkanki nie przeszkadzała koralikom?! :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a nie masz czasem za słabej cyrkulacji? To wygląda jsakby tam po prostu woda stała...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tomku, pompy mam takie same już około rok czasu - myślę że nie jest to przyczyną bezpośrednią bo wcześniej wszystko działało. Oczywiście jutro przeczyszczę wszystkie cyrkulatory tak dla świętego spokoju ale nie wierzę żeby to była przyczyna problemów.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc to nie sądzę by był to niedobór jakiś pierwiastków. W normalnie prowadzonym zbiorniku z regularnymi podmianami wody nie powinien on wystąpić w takim stopniu by skutkował obumieraniem korali. Duża cześć ludzi ogranicza się do podmian wody i nic nie leje latami i jest OK. Sam do tej grupy należałem, teraz dozuje ale ilości wielokrotnie mniejsze niż zalecane przez producenta. Zasada lepiej mniej niż za dużo obowiązuje.

W pierwszym poście napisałeś o kH w okolicach 9, jak na Ballinga dość wysokie choć bez żadnych dramatów. Dla mnie poziom powyżej 7-8 jest informacją że coś jest nie tak. Od jakiegoś czasu walczysz z różnymi problemami, co może choć nie musie skutkować zmniejszeniem zapotrzebowania na niego korali z tego tytułu że słabiej rosną bądź w ogóle stanęły. Sam mierzyłem kH raz na tydzień a przy dużej ilości lanego Ballinga nie uchroniło mnie to przed skokiem z 7 do 11 co skutkowało dokładnie takimi skutkami jak twoje. A powodem była zmiana oświetlenia która sama w sobie też drobnych szkód trochę narobiła. Na pocieszenie dla ciebie, obyło się bez strat :)

Wiec mierz wszystko co zmierzyć jesteś w stanie a jeśli nic nie wyłapiesz reaguj spokojnie, żadnych gwałtownych zmian i chaotycznych ruchów typu ostre dozowanie mikroelementów. Zwykle poza oczywistymi przypadkami zdiagnozowanie co jest przyczyną problemów jest bardzo ciężkie. Musisz też pamiętać o pewnej bezwładności w reakcji na negatywne czynniki wyglądzie korali, efekty błędu czy innego problemu widać po jakimś czasie a nie tego samego dnia.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dzięki za rady, odniosę się do nich.

1. Podmiany u mnie są regularne raz w tygodniu w ten sam dzień od dłuższego czasu więc ten powód raczej odrzucam.

2. Skok kh - oczywiście mógł i miał miejsce, co było powodem nie wiem gdyż najwyżej 2 dni zbiornik był bez dozowania ballinga ze względu na brak prochów. Później Seb dosłał prochy i było cacy.

3. Już jakiś czas temu nauczyłem się że gwałtowne ratowanie dobija a nie ratuje więc węgiel mam cały czas przy sobie.

4. Mikroelementy dozuję w kilkukrotnie mniejszych ilościach niż zaleca producent tj. 0,3ml do marca 0,4ml do maja i obecnie 0,5ml jako że mam pewne teorie z niedoborami pierwiastków śladowych.

Pytanie do doświadczonych - czy oświetlenie tj. stare świetlówki - mogą mieć wpływ na bielenie SPSów (na kolor jest to oczywiste) ??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kręcą się cały czas, w takiej samej ilości dosypywane co jakiś czas jak się zetrą

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde Tomasz nie mam słów :unworthy: , jednak doświadczenie to doświadczenie. W jednym z cyrkulatorów (podwójnym JVP) poszła ośka ceramiczna i kręcił się tak tyle o ile - nie miałem możliwości obserwacji. Miałem drugi w zapasie podpiąłem i różnica w ruchu wody ogromna - wątpię jednak żeby była to bezpośrednia przyczyna stanu spsów ale na pewno brak odpowiedniej cyrkulacji nie pomagał im.

Dzięki wielkie Tomku

Pozdrawiam

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubie pod soba postów pisać ale opcja edytuj zniknęła chyba :/

Mam pewne wieści i pytanie za razem czy moja teoria trzyma się przysłowiowej kupy.

Ostatnio w nocy zacząłem obserwować zbiornik i zobaczyłem na montiporze zielonej talerzowej takie białe jakby robaczki drobniutkie, jakby byla nimi cała wysypana. Od razu zapaliłem światło i okazało się że to wydzielina z jej tkanki - toczyła nocą walkę chemiczną ze stojącą nie opodal Duncanopsammią axifugą. Koral na tyle zabrał się do walki że wygląda jakby walczył całą swoją powierzchnią a nie tylko stykającym się kawałkiem.

Moje pytanie jest takie - czy te toksyny które oba korale z siebie uwalniały mogły spowodować moje kłopoty z innymi SPSami ?? Czy może muszę szukać innej przyczyny ??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luki a stosujesz więgiel? Jak tak to jaki i ile ?


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojna chemiczna napewno nie pomaga ... sam to przerabiam caly czas :wallbash: .... wegiel pomaga u mnie kreci sie caly czas z duzej ilosci (jakies 300-400 ml) zmiana co 2 tyg


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie mam węgla obecnie w obiegu, logicznym jest że w czasie trwania takiej wojny chemicznej powinien pomóc, nie miałem go jednak w dzień kiedy zaobserwowałem to zachowanie koralowców, obecnie woda już została podmieniona i za parę dni szykuję następną podmianke.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sytuacja u Ciebie, poprawiło się coś, akropory dalej lecą czy stanęło?

Pytam bo u mnie jest podobnie od miesiąca, też poleciały już dwie małe akropory, zaczęło się od słabszego polipowania, kolor został, jednak w końcu od dołu zaczęły bieleć w taki sposób że tkanka schodziła płatami :wallbash:

Nie wiem czy dobrze dedukuje ale obwiniam cyrkulację, zastanawiam się też nad karmieniem ale to w sumie jest jakby połączone, koral nie ma odpowiednio jak pobrać pokarmu chyba ??

Czy u ciebie zwiększone karmienie pomogło jakoś?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swoich oserwacji wydaje mi się że utrata tkanki płatami jest spowodowana przedawkowaniem bakteri


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swoich oserwacji wydaje mi się że utrata tkanki płatami jest spowodowana przedawkowaniem bakteri

Mogło tak być. Miałem zakwit po przedswkowaniu wódki ..

Jak to sie kończy.. Zaczyna być nieciekawie :(


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no regeneracja korala następuje zdecydowanie dłużej niż utrata tkanki ale jak żyje to da rade unormuj system a na to potrzeba troszke czasu może odstaw wódke na jakiś czas i dopasuj odpowiednio dawke aby nie było powtórki

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

U mnie zakwit bakterii mógł być tylko z kulek które się kręcą od dłuższego czasu. Cyrkulację poprawiłem karmię regularniej. Natomiast bakterie jak nie mają określonej ilości syfu w wodzie mogą stać się problemem przy dużej ich liczebności.

Tak się teraz zastanawiam czy to nie mogło by być przyczyną moich kłopotów - ostatnio mało karmię ryby żeby zmobilizować: borsuka do zjedzenia valonii a hexatenię do tępienia płazińców. Jak myślicie jest to prawdopodobne ??

Pozdrawiam

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróżenie z fusów - takie odnoszę wrażenie jeśli chodzi o bielenie akropor..:(

U mnie leci kolejna :( parametry w normie. Najpierw przestają polipować a po kilkunastu dniach schodzi tkanka płatkami normalnie :(

Sorry że się podłączyłem pod temat ale nie chce zakładać kolejnego wątku o bieleniu akropor.

Masakra jakaś w starym baniaku rosło wszystko. Prowadzę zbiornik tak samo ale każdy system widać jest inny :(


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami nowe informację zasmucają. trafiło mi się takie szczęście jak przekładałem dostawę skały (jeszcze nie od mrmayera) do sumpa, gdzie siedzi z cyrkulacją oraz odpienkiem. nie miałem wtedy czasu na oznaczenie stwora. przez 2 tygodnie nie widziałem potwora, jak się pokarzę, marny jego los!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Montiporka stalowa oparła sie o Acropoce. Oczywiście acropoca straciła kawałek tkanki, został szkielet w tym miejscu. Będzie to postępować czy już koniec amputacji ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Montiporka stalowa oparła sie o Acropoce. Oczywiście acropoca straciła kawałek tkanki, został szkielet w tym miejscu. Będzie to postępować czy już koniec amputacji ?

zależy jak silny jest koral :) nie powinno postępować, może się odbudować, a mogą w tym miejscu zacząć zarastać glony.

Ogólnie byłbym dobrej myśli jeśli to tylko delikatne podrażnienie.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.