Skocz do zawartości
krzlew

sól aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Nic ujac nic dodac!!!

Brawo Seb


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze to dobre dziewczyny sa :thumbsup: i kielbasa.

A tak powazniej to mysle za maly poslizg na starcie wcale nie rokuje porazki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica gdzie jest produkowana/rozsypywana/brandowana sól?

Jak jest dobra, to obroni się sama, jak jest kiepska, to będzie w sam raz na zimę. A czy jest z Pcimia czy z Trynidadu i Tobago to kwestia wtórna. Jeśli będzie równie dobra, co inne, to na pewno część osób wybierze rodzimy produkt. Jeżeli nie-wiadomo.

Wypadałoby się zdecydować, czy PO4 do zbiornika dokładać, czy nie. Do tej pory myślałem, że to kwestia dosyć oczywista. Ale jeśli pogląd na to ma zależeć od producenta soli, to ja osobiście jednak pozostanę przy tych "przestarzałych" poglądach.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb, jak też Cię lubięharhar.gif. Zrób Wdzydze to się cheers.gif Kasztelana niepasteryzowanegosmoke.gif

A tak w temacie. Czy ktoś napisał, że ta sól się nie nadaje? Sól jest rozsyłana do testów to i wyniki się pojawiły. Dlatego napisałem, że nie komentuję ich. Mam rozrobione 40 l. solanki na soli Aquaforest i jutro robię podmianę na niejharhar.gif

PO4 - 0,06 mała Hanka


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb z całym szacunkiem ale to TY nakręcasz jakiś dziwny" kołowrót",zaczynając ten tema absolutnie nie miałem takiego zamiaru ,bo niby czemu miało by tak być? Tak się składa ,ze jak wychodzi coś nowego na rynku akwarystycznym to interesuje się ,pytam ,jestem ciekawy nawet podniecony a to już przesada ale co poradzę ,ze nie kreci mnie przetestowanie najnowszych kosmetyków for men ,a właśnie np. chemia akwarystyczna .Znaczenie w jakich warunkach produkowana jest sol jakieś tam na pewno jest (garaż może być zasyfiony a z betoniary zatarte łożyska mogą puszczać smar),widziałem fabrykę w której produkowana jest sól i może to wyglądać naprawdę profesjonalnie .Ale wcale od producenta nie oczekuje laboratorium ,jak testy i testowanie to lipa, to może nie będziemy mierzyć ? wiadomo ze dokładność ma wielkiiiii margines ale czegoś trzeba się trzymać, czy nie? Ja kupuje test kolega inny ,porównujemy wypijając przy tym dobrego drina i absolutnie nie próbujemy nikogo ukrzyżować ,(to nie te czasy teraz wyciąga się dziewiątkę i dla opamiętania po kolonach) .A pro po Polski zawsze pije za ten cudowny kraj który dał mi tak wiele nie przeliczając mojej pensji na euro jest naprawdę dobrze ,i skoro mało co produkujemy dobrze ,to życzę z całego przepełnionego patriotyzmem serca aby z Solą się udało !

Edytowane przez krzlew
ort (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukajcie a znajdziecie, proście a będzie Wam dane.:unworthy:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni pomiar Preisa, PO4 - 0,09. W sumie mierzyłem tą sól jakieś 4 razy, wyniki mieszczą się w zakresie 0,01 - 0,09. Mam nią posypać chodnik? W końcu to niby uznany producent, sól raczej z tych droższych. Albo parametry im latają albo testy są do d... Albo jedno i drugie. Albo trzecie, nie przejmować się tym.

Przerabiałem większość popularnych soli i wniosek mam jeden, nie widzę żadnej wyraźnej różnicy. Sole dzielę co najwyżej na 2 grupy, do zbiorników z rybami i rafowych i trzymam się tej drugiej. Nie wierzę w opowieści typu, TM wywalił mi zbiornik a po zamianie na np Kenta korale wystrzeliły w kosmos. Mogę tylko poprzeć Seba, mierzymy roztwór jakimiś tanimi testami i wyciągamy nie wiadomo jakie wnioski wychwalając jednego producenta i mieszając z błotem drugiego. Szkoda że kolejne wiaderko tej samej soli w połączeniu z 'super' testami może nam popsuć humor.

Wyniki pomiarów podstawowych składników soli o najwyższym stężeniu można jeszcze uznać za jako tako wiarygodne ale tych o stężeniu śladowym - osobiście wątpię. Opierając się na dostępnych w sieci testach porównawczych soli można wyciągnąć prosty wniosek im stężenie danego związku w soli większe tym bliższy jest on ideałowi im mniejsze tym jest z tym gorzej. Czy kolejna partia tej samej soli będzie miała idealnie te same parametry, nie wiadomo i nikt tego nie zagwarantuje.

A co do soli z wątku - nie widzę by jej parametry odbiegały od standardów z soli "rafowych", a że tańsza to pewnie gdy będę miał okazję to kupię.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie tyle testy co fotka zbiornika, który na tej soli pojedzie z 2-3 miesiące będzie dopiero miarodajnym wyznacznikiem ;] Ja jutro zrobię pierwszą podmiankę na tej soli i postaram się dzielić spostrzeżeniami.

Co do testów - obserwuję wątek odnośnie tej soli i tu i na aquareefie i powiem Wam, że co test to inne parametry(niektóre parametry kosmicznie rozjechane) a i nie mam nigdy jakoś pewności, że wyjściowa RO u wszystkich taka idealna była. Więcej zamieszania z tymi testami niż pożytku.

Pożyjemy zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam od siebie że......... nie ma się czym sraczkować.... :)

Starsi bywalcy może pamiętają swego czasu akcję z solą P......, dla przypomnienia u siebie miałem (PO4 mierzone Hanią dużą 0,27 - 0,34 na czyściutkiej solance :coffee: )

Także bez emocji na spokojnie... a producent już niedługo będzie tutaj mógł szczegółowo i grzecznie z nami podyskutować.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie tyle testy co fotka zbiornika, który na tej soli pojedzie z 2-3 miesiące będzie dopiero miarodajnym wyznacznikiem ;] Ja jutro zrobię pierwszą podmiankę na tej soli i postaram się dzielić spostrzeżeniami.

Co do testów - obserwuję wątek odnośnie tej soli i tu i na aquareefie i powiem Wam, że co test to inne parametry(niektóre parametry kosmicznie rozjechane) a i nie mam nigdy jakoś pewności, że wyjściowa RO u wszystkich taka idealna była. Więcej zamieszania z tymi testami niż pożytku.

Pożyjemy zobaczymy :)

Bardzo dobrze to napisałeś :) Od siebie jeszcze dodam, że właśnie napisałem maila do producenta z prośbą o próbkę i szczerze mówiąc mam w nosie ile czego ta sól ma, mnie osobiście PO4 sie przyda, zawsze mam 0,00 :D dużo mi się jeszcze wniosków nasuwa, wiele można napisać, ale po co kruszyć kopie? Lepiej posiedzieć prze Żubrze :D

Jak sięgnę pamięcią, to "wpadki" zdarzały się wszystkim "markowym" solom, KZ, Preis, TM, Kent. Mimo tego cały czas ich używamy, sam wynik PO4 w świeżej solance niewiele mówi, ważne jest czy wynik PO4 w zbiorniku będzie rósł w miarę używania soli, to jest ważne. Polecam zmierzyć na przykład próbkę wody z kropla amino, czy innego pokarmu dla korali, o tym dla ryb nie wspomnę, więc stawiam Żubra, że dużo lepiej będzie dla zbiornika jeśli będziemy robić regularne podmiany na soli z zawartością Po4 wyższą niż wydaje nam się za normę, niż przekarmiając baniak różnymi "wynalazkami"...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: rozmawiałem dziś z lubelskim MPWiK w sprawie testów wody (no3,no2,po4, ca, mg). Owszem robią testy, pełna profeska ale za próbkę od bodajże 32-44zl netto sobie liczą:). U Was ceny podobne czy tylko u mnie tak drogo? A, termin - 3 dni robocze:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj pogawędkę z producentem soli i jest kilka odpowiedzi na wasze pytania. Po pierwsze, oni wychodzą z założenia, że jeśli producent będzie zachwalać swój produkt to nie jest wiarygodna opinia; lepiej żeby innni się wypowiadali na ten temat. Na sąsiednim forum zostali dosłownie przegadani przez osoby, które i tak wiedzą lepiej, więc dyskusja się zakończyła. Forumowicze zrobili tutaj testy z otrzymanych próbek i pokrywa się to z danymi na opakowaniu. Sól nie ma wysokich fosforanów, wapno i magnez w normie czyli parametrami nie odbiega od dobrych markowych soli a jest od nich znacznie tańsza. Na dodatek jest sporo dodanych mikroelementów śladowych, ale tych i tak nie jesteśmy w stanie wykryć testami - to będzie widać po koralach. Mogę też potwierdzić, że sól jest produkowana/mieszana w Polsce a dokładnie w Nowym Sączu, a nad recepturą i produkcją czuwa wykwalifikowany chemik. Każda partia jest oznaczona na opakowaniu (kto ma sól może to sprawdzić) a jej próbki są przechowywane w razie reklamacji. Cenowo kosztuje tyle co najtańsza sól markowa czyli np. Instant Ocean a ma znacznie więcej wapna i magnezu od IO, Reef Crystals czy Grotecha (po tej ostatniej korale u mnie straciły intensywne kolory). Z tego co widzę, coraz więcej ludzi na południu przechodzi na sól AF (Tarnów, Kraków, pewnie Śląsk też niedługo dołączy) i jeszcze nikt nie napisał, żeby coś złego się działo. Co do producenta, to otwarli w zeszłym miesiącu salon z morszczyzną i własnymi suplementami w Krakowie na al. 29 listopada (na przeciw BP) a że to jest obok mojej pracy więc często tam zaglądam. Na zakończenie: podobno nie mają nic wspólnego z obecną aferą solną ;)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc napiszę i ja. Poprosiłem, dostałem próbną porcję, wszystko zrobiłem tak jak zawsze, czyli napuściłem beczkę 60l RODI, wyjątkowo zmierzyłem PO4 malą hanką, wynik 0,00, nasypałem soli, mieszała sie dobę zawsze tak robię, po dobie zrobiłem testy, zasolenie 1.025, temperatura 24 stopnie, to co wyszło - Ca 420, Mg 1320, Kh miedzy 6 a 7, a fosforany uwaga... 0,02 pierwszy pomiar, 0,02 drugi pomiar... Wcześniej o tym nie pisałem bo tak jak wspomniałem wcześniej, wartość soli okaże się za miesiąc - dwa i po takim czasie się wypowiem, póki co jak dla mnie nie mam bladego pojęcia jakim cudem na małopolskim zlocie u Oliviera w sklepie wyszedl wynik 0,60???

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, słyszałem o tym. Po analizie numeru z opakowania cała partia została wycofana i zastąpiona dobrą solą.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem właśnie po podmianie 60L :whistle:


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię podmiankę soli w weekend 50 litrów. Tak jak Seb napisał, nie ma co oczekiwać cudów po jednym razie, efekt będzie po 5 czy 10-ej. Natychmiastowy efekt to jest jak się zacznie dozować ABC czyli jod, stront i inne mikroelementy. Aquaforest też ma je w swojej ofercie - wszystko jest na Allegro. Ja dostałem je jako gratis przy ostatnich zakupach ;) Podobno trzeba bardzo delikatnie dozować, bo są mocno skoncentrowane. Kilka dni temu wlałem 1/4 zalecanej dawki każdego z nich z 5 minutowym odstępem i korale dosłownie oszalały. Pierwszy raz w swoim zbiorniku widziałem Capnellę z otwartymi polipami, Lobophyton też wystawił polipy, o których istnieniu nie wiedziałem wcześniej a Xenia zaczęła pulsować z prędkością światła. Na twardych będzie widać za jakiś czas, bo one dłużej reagują ale powoli z brązu wychodzą kolorki.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno u Oliviera chłopakom z prz(y)ejęciacheers.gif się strasznie ręce trzęsłysmilieA10.gif i dlatego takie PO4 wyszło.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Podobno u Oliviera chłopakom z prz(y)ejęciacheers.gif się strasznie ręce trzęsłysmilieA10.gif i dlatego takie PO4 wyszło.

Ktoś, coś wspominał o tej soli na zlocie ale juz zapomniałem co mówili :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja bym uważał z dużymi podmianami na tej soli. Przy podmianie ponad 50% wody gwałtownie spadł mi poziom NO3 do ZERA. Zapewne to działanie probiotycznych bakterii. Pół biedy , że w akwarium prawie nie mam życia..jeno zestresowane zoanthusy..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga, ta sól faktycznie zawiera probiotyki, które redukują azot i fosfor. Jakoś mi się w to nie chciało wierzyć ale widać to działa... Posiadacze gęsto zarybionych baniaków oraz ci używający absorberów pewnie się ucieszą.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie wiecej - powoli zblizam sie do dna wiadra i jesli faktycznie nie ma z nia problemow i jest cacy to nastepne wiadro byloby - mieszane in Poland... Tarnow, Krakow - a jak z polskim "ABC+M" -- gdzies widzialem watek i nie moge znalezc - jak sie toto zwie ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam wprawdzie jeszcze spostrzeżeń jaki sól ma wpływ na baniaczek, (dopiero do mnie dotarło 25kg wiaderko) natomiast dwie rzeczy rzuciły mi sie na oczy ;)

-wiaderko rozważałem na dwie części (dla kolegi) - wierzchnia warstwa soli luźna, natomiast od połowy w dół jedna wielka bryła, którą ciężko wyskrobać :/

-aby uzyskać zasolenie na poziomie 1.024 należy użyć 385g soli/10l RO - a to daje rzeczywisty wzrost ceny o 15% w stosunku do innych soli :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zbrylona to do reklamacji i muszą przyjąć.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam wprawdzie jeszcze spostrzeżeń jaki sól ma wpływ na baniaczek, (dopiero do mnie dotarło 25kg wiaderko) natomiast dwie rzeczy rzuciły mi sie na oczy ;)

-wiaderko rozważałem na dwie części (dla kolegi) - wierzchnia warstwa soli luźna, natomiast od połowy w dół jedna wielka bryła, którą ciężko wyskrobać :/

-aby uzyskać zasolenie na poziomie 1.024 należy użyć 385g soli/10l RO - a to daje rzeczywisty wzrost ceny o 15% w stosunku do innych soli :/

Moje wiaderko 25 kg po otwarciu nie miało ani jednej grudki. Akurat potrzebowałem pojemnik żeby użyczyć wody z podmianki dla Yoghera i przesypałem przy nim całą sól do worka - nie było śladu zbrylenia ani teraz czyli miesiąc po otwarciu. Sól przechowuję w pokoju, gdzie jest akwarium 400 litrów i nie zauważyłem żeby sól się zbrylała, a stoi tam już od miesiąca (naturalnie w zamkniętym pojemniku). Jeśli pojemnik nie był zamknięty przez kilka dni lub tygodni to oczywiste, że sól naciągła wilgoci i się zbryliła (tak zachowuje się każda sól, nawet kuchenna, jak jest w nieszczelnym pojemniku). Możesz osuszyć sól wystawiając wiaderko na zewnątrz w słoneczny dzień to potem bez problemu się kruszy.

Sól Aquaforest dozujesz 1 kg na 25 litrów albo 40 g na litr wody. Miałem wcześniej sól Grotecha i dawałem 36 g/litr tyle że przy właściwym zasoleniu miałem zawartość wapna 360 mg/litr - stąd ta różnica.

Zauważyłem też, że od pierwszej podmianki na Aquaforeście woda zrobiła się krystalicznie przejrzysta i tak jest do tej pory.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - woda czyściutka, ale po około dobie.Zero zbryleń. U mnie przy 23C wapń 360-370, magnez 1100. Ale i tak robię ballinga więc to mnie BARDZO nie martwi. Widać jakiś cięń fosforanów i to mnie już martwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.