Skocz do zawartości
krzlew

sól aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest rola Bromu w procesach biochemicznych zachodzących w organizmach żywych zamieszkujących rafy koralowe ?

Żadna.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli Brom nie odgrywa żadnej roli to czy mogę prosić o potwierdzające tą informację źródła literaturowe?

Już sama wikipedia [która źródłem naukowym nie jest] wspomina o tym...

cytuję:

Marine organisms are the main source of organobromine compounds. Over 1600 compounds were identified by 1999. The most abundant one is methyl bromide (CH3Br) with an estimated 56,000 tonnes produced by marine algae each year.[44] The essential oil of the Hawaiian alga Asparagopsis taxiformis consists of 80% tribromomethane (bromoform).[45] Most of such organobromine compounds in the sea are made via the action of a unique algal enzyme, vanadium bromoperoxidase.[46] Though this enzyme is the most prolific creator of organic bromides by living organisms, other bromoperoxidases exist in nature that do not use vanadium.

W science direct wpisałem w wyszukiwarce 2 słowa marine i bromine i kazałem wyszukać artykuły z tej bazy danych opublikowane od 1998 roku. Wyszukiwarka "wypluła" 241 artykułów naukowych... Warto wspomnieć o tym że jest wiele innych źródeł z których można czerpać wiedzę naukową więc zapewne sporo można by było na ten temat znaleźć.

Na przykład:

http://vls2.icm.edu....14464726625.pdf

http://vls2.icm.edu....15155727628.pdf

...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest rola Bromu w procesach biochemicznych zachodzących w organizmach żywych zamieszkujących rafy koralowe ?

Cytując Wikipedię: "Bromek potasu był szeroko stosowanym środkiem w Wojsku Polskim mającym na celu tłumienie napięcia seksualnego u żołnierzy."

Ciekawe czy na organizmy w akwarium też tak działa? To by mogło wyjaśnić czemu tak trudno rozmnożyć większość ryb w niewoli

:D


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tym sposobem sam sobie odpowiedziałeś udowodniając, że umiesz używać googla :) a nie tylko niegrzecznie odpowiadać pytaniem na pytanie :clap: (bo właśnie odpowiadanie pytaniem na pytanie jest uznawane za nie bardzo miłe) Bez urazy.

Tak czy inaczej im mniej tego tym lepiej szczególnie dla twardzieli :thumbsup: (w obu przypadkach jak się komuś skojarzy) :thumbup:


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie brom prawdopodobnie odgrywa jakąś rolę u ssaków choć do dzisiaj nikt nie napisał dokładnie jaką ,tak samo jak nie udowodniono jaką rolę odgrywa dla koralowców . Na pewno w morzu jest bromu najwięcej ze wszystkich środowisk na Ziemi tak jak w organizmach ssaków oraz kilku gatunków alg morskich . Jednak nie zaobserwowano wielkiego stężenia bromu u koralowców.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brom jest lubiany przez mięczaki ale czy przez miękasy? Właśnie na pewno nie przez twardziele. Sam już nie mogę się doczekać jak ta sól wpłynie na życie w moim baniaku. :clap:


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na moje pytanie odpowiedziałeś ty @Prospero cytuję:

"Żadna"

Mój post nr 909 nie jest odpowiedzią na moje pytanie. Jest to jedynie dowód na to że nie masz pojęcia o tym co piszesz - jest to odpowiedź na twój post. Moim zdaniem wszedłeś na polską wikipedię i przeczytałeś to co jest tam napisane - tam jest zresztą dokładnie to napisane cytuję:

"Brom jest obecny we wszystkich organizmach w ilościach zbliżonych do jego stężenia w wodzie morskiej (ok. 50 ppm), nie odgrywa on jednak żadnej roli w procesach życiowych[potrzebne źródło]."

Dodam że ta informacja nie ma żadnego źródła. Jest wiec to czyjaś fantazja.

Na angielskiej wikipedii jest za to napisane zupełnie co innego - zacytowałem to wyżej. Dlatego właśnie moim zdaniem wikipedia jest źródłem plotek a nie informacji.

Twoja odpowiedź jest poza tym napisana wbrew prawom logiki. Jeżeli Brom nie ma bowiem żadnego wpływu "na życie" w oceanie to ty powinieneś znać dowody potwierdzające tą tezę. Oceany są jednak środowiskiem które nie jest zbadane i nie można powiedzieć że brom nie ma wpływu na procesy życiowe zachodzące w organizmach morskich. Nie znamy bowiem nawet wszystkich gatunków, które zamieszkują oceany... Jeżeli już to powinieneś napisać, że wpływ Bromu na procesy życiowe zachodzące w organizmach żyjących w oceanie nie jest znany.

Wpływ bromu na organizmy żywe żyjące w oceanie jakiś tam jest - napisano o tym wiele publikacji. Trzeba by tą wiedzę zebrać, lub znaleźć jakąś publikację "zbiorczą", która zbiera te wszystkie informacje "w kupę".

Jeżeli brom ma wpływ "na rozwój" glonów w tym fitoplanktonu to prawdopodobnie może też mieć wpływ na "rozwój" glonów symbiotycznych. Z drugiej strony jezeli ma wpływ na rozwój fitoplanktonu to może mieć też wpływ na rozwój zooplanktonu. Idąc dalej tym tropem jeżeli brom wpływa na procesy życiowe zachodzące w planktonie i glonach symbiotycznych to może mieć też duży wpływ na korale.

A no i na koniec pragnę zaznaczyć, że nie chciałem cie urazić. Więc jeżeli czujesz urazę to przepraszam.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro brom jest w wodzie morskiej oraz występuje w organizmach zwierzęcych, to fakt że autor artykułu w polskiej wikipedii, nie zna jego roli, nie oznacza że ona nie istnieje. Z tego co pamiętam, brom brał udział w komunikacji wewnątrzkomórkowej, u zwierząt działał na poziomie przekaźników impulsów nerwowych (coś mi się kojarzy z mięśniami oddechowymi przy astmie - miał w pomagać). Ale dla mnie, wystarczającym jest fakt że występuje w glonach i mięczakach - w końcu ewolucja miała czas na przystosowanie się :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor, pewnie Cię rozczaruję ale nie brałem pod uwagę żadnych wypocin z wiki i tym podobnych. To jest portal dobry aby sprawdzić kiedy i jaki "celebryta" ma urodziny :) Pisząc "żadnych" bardziej chodziło mi o warunki akwariowe i tam im mniej tym lepiej.

W sumie brom występuje w glonach tyle, że po jaki kij skoro jest on tylko przez nie magazynowany no chyba, że czegoś nie wiemy? Więc zakładając, że jest im niezbędny do czegoś innego niż samo "posiadanie" to fakt, brom jest bardzo potrzebny do życia korali ponieważ pomaga w ??? jeżeli nie to... nie i stanowi tylko zbędny balast dla tej grupy. Moim zdaniem nie ma sensu aż tak mocno się w to zagłębiać. Nam akwarystom nie jest to aż tak potrzebne do szczęścia. Dla mnie niska zawartość tego pierwiastka w soli to zaleta a jeżeli faktycznie nie będzie on w jakiś sposób wykorzystywany to po czasie okaże się, że mamy go nadmiar i... bomba z opóźnionym zapłonem? Sprawdzę pewnie sam po czasie mi baniak "wybuchnie" czy nie :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brom zaczyna byc problemem przy stosowaniu ozonu. W reakcji z nim tworzą się bromiany, które to są toksyczne dla większości organizmów żywych (wraz z człowiekiem ). Przy tak minimalnych stężeniach jakie są w Sea Salt i Reef Salt ten problem nie występuje. Dlatego na opakowaniach jest informacja "ozon safe".W Probiotic Reef Salt już zawartość bromu jest na normalnym (podobnym jak w naturze ) poziomie i tu nie rekomenduje się używania ozonu (większość producentów tego nie mówi ).

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@ant - to nie jest żaden argument. Tym bardziej dla mnie - larwy są dużo bardziej delikatne od wszelkiego rodzaju korali...

W waszej soli brom jest. Jedyną różnicą jest to że jest go mniej. Jeżeli więc użyjemy ozonu to i tak toksyczne związki bromu powstaną. To że będzie ich ok 6 razy mniej to kwestia dyskusyjna bowiem zależy to nie tylko od stęzenia bromu ale takze od ilości ozonu i konstrukcji całego urządzenia, które służy do ozonowania wody. Z drugiej strony nie widzę żebyście mieli jakiekolwiek pojecie o tym jaki jest wpływ bromu na reakcje biochemiczne zachodzące w akwarium morskim. Nie widzę więc żadnego uzasadnienia [poza obniżeniem kosztów] dla obnizenia stężenia bromu w wodzie morskiej.

Zreszta już sam ozon jest trucizną zarówno dla ludzi jak i dla zwierzaków.

Co do rzekomej bomby z opóźnionym zapłonem to ten problem dotyczy najczęściej nie bromu ale chloru, sodu i siarki oraz i/lub calej masy pierwiastków śladowych, które już przy dużo niższych stężeniach są toksyczne.

źródło:

http://reefkeeping.com/issues/2006-03/rhf/index.php

http://reefkeeping.com/issues/2006-04/rhf/

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nano dla "jeszcze sie taki nie urodził co by wszystkim dogodził " ;)

Tak na poważnie to tego bromu w SeaSalt i Reef Salt są bardzo małe ilości. Zeby w reakcji z ozonem powstałe bromki stały sie toksyczne dla organizmów w akwarium to musiałby byc mocno przewymiarowany ozonator... Który wczesniej by wyjalowil całe zycie w akwarium ;)

Z badań, ktore robiliśmy na chromatografie w naszych solach nie ma zadnych metali ciężkich (0,00 mikrogr. na litr) mamy jedynie śladowe ilości cyny (mikrogram na litr solanki , który mogl sie tam dostać z powietrza. Mikrogr./l L to jakby go nie było ;) ) Siarki jest trzy razy mniej niz Tryton przyjmuje za dopuszczalna czyli tez nic.

Nie bedziemy ujawniać jaka jest zawartość metali ciężkich w produktach konkurencyjnych ale uwierzcie mi nie jest to 0... ;)

Mam nadzieje ze ktoś pokusi sie kiedyś zeby takie obiektywne badania soli przeprowadzić . Choć bez wzgledu na to jak czystą i wspaniałą sól bedziemy robić bez zaangażowania i odpowiedniego prowadzenia akwarium nie osiągniemy za duzo :) sól to jeden z elementów pięknego zbiornika. Ten element jest po naszej stronie i wywiazujemy sie z tego. Reszta jest po stronie nas akwarystow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedziemy ujawniać jaka jest zawartość metali ciężkich w produktach konkurencyjnych ale uwierzcie mi nie jest to 0... ;)

Mam nadzieje ze ktoś pokusi sie kiedyś zeby takie obiektywne badania soli przeprowadzić .

No tak ale to co wykażą wyniki z badań nie jest tajemnicą skoro macie sprzęt i aparatury to moglibyście przeprowadzić taki test z pewnością wiele osób zmieniło by sól.

Nikt się nie pokusił wiele lat w PL na taki test albo ja nie wiem, moglibyście być pionierami... :yes Przydała by się konkretna analiza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ben niestety nie mamy chromatografu bo jest to baaaardzooo drogie urządzenie i testy zlecamy na "zewnątrz" m.in. do Trytona. Sami takiego testu ogólnego nie powinnismy robić i upubliczniac bo zaraz sie pojawią głosy "życzliwych" ze sfałszowane albo "cuś" ;) natomiast na jakimś złocie gdzie komisyjnie byłyby zrobione próbki i wysłane jestem zdecydowanie za.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
Z badań, ktore robiliśmy na chromatografie w naszych solach nie ma zadnych metali ciężkich (0,00 mikrogr. na litr) mamy jedynie śladowe ilości cyny (mikrogram na litr solanki , który mogl sie tam dostać z powietrza. Mikrogr./l L to jakby go nie było ;) ) Siarki jest trzy razy mniej niz Tryton przyjmuje za dopuszczalna czyli tez nic.

Siarki też nie ma? Czyli rozumiem, że w soli nie ma siarczanów - jednego z głównych składników wody morskiej. W wodzie morskiej jest około 880 mg/l siarki...

źródło:

http://www.seafriend...no/seawater.htm

Niektóre metale ciężkie [np.: miedź lub cynk] są metalami "biorącymi udział" w procesie zwanym fotosyntezą. Wydaje mi się więc, że to chyba niezbyt dobrze, że tych pierwiastków nie ma. Z drugiej strony wiele innych pierwiastków śladowych - które wcale nie są uważane za metale ciężkie [ oczywiście w zależności od przyjętej definicji] może brać udział w wielu bardzo skomplikowanych reakcjach biochemicznych, które zachodzą w akwarium morskim. Jeżeli tych pierwiastków nie ma to nie tylko korale ale również inne bezkręgowce i ryby będą chorowały i/lub umrą.

żródło:

http://www.fao.org/d...0e/ab470e06.htm

Nie wiem w jakim celu chcecie sprawdzać czystość soli, która jest zrobiona z najczystszych składników. Przecież już od początku znacie czystość składników użytych do produkcji i w związku z tym znacie czystość soli. Zresztą na takie badania wystarczy wydać trochę kasy - wcale nie trzeba mieć sprzętu. Od wykonywania badań są laboratoria - chłopaki i dziewczyny chętnie zrobią wam badania. Oczywiście za kasę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czystosc soli warto sprawdzac nawet jak jest z najczystszych skladnikow.

Powod jest prosty, idealnie dopracowany sposob technologiczny jest nie zawsze jest idealny. Nalezy tego pilnowac.

Mieszalniki, podajniki niestety nie sa ze szkla, zanieczyszczenia moga dostac sie wieloma drogami.

Druga sprawa to uczciwosc w biznesie. Kupuje sie od firmy jedna, druga, trzecia, partie polproduktu, certyfikaty czystosci, wszystko jak trzeba. Kupujesz czwartego tira I co? ZONK

Pytanie do Nanokaczora?

Jak rozmieszac sladowa ilosc cynku czy miedzi ktorych wartosci sa w tysiecznych lub kilkudziesiiecio tysiecznych mikrogramach tak by w dwoch tonach soli rozprowadzic to rownomiernie I zeby przy wsypywaniu do kazdego wiadra wlecialo tyle samo?

Po to masz MicroE zebys mial kontrole nad tym co dzieje sie w akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was sprawdzał potas przy 1,024 SC ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzyłem w moim Akwa salifertem przy 1,0255 i wyszło mi 280. Co oczywiscie okazało sie bzdurą... Bo w rzeczywistosci na fotometrze wyszło mi 390. To juz piąty test saliferda (dwa Mg i dwa Ca z terminami ważności jeszcze dwa lata) , który wypie... do smieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

364 ml/l w swiezo rozrobionej solance 1,025


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moim zdaniem mieszanie tych wszystkich składników razem jest kompletnie bez sensu i to właśnie z tego powodu, że nie da się ich dokładnie wymieszać i że nie ma gwarancji na to że te składniki się nie rozdzielą na przykład w czasie transportu. Z mojego doświadczenia wynika, że producenci mają problem z wymieszaniem składników, których jest dużo - np magnezu, wapnia, potasu.

Nie znam tego produktu.

Oznaczenie dużych stężeń pierwiastków - np wapnia czy magnezu to prosta sprawa. Robią to studenci 1 roku studiów na ćwiczeniach laboratoryjnych. Odczynniki do analizy ilościowej można zrobić samemu, w domu. Nie trzeba wcale korzystać z markowych produktów.

Sprawdzanie jednego przyrządu pomiarowego za pomocą drugiego przyrządu pomiarowego w sytuacji, w której nie mamy pewności co do tego który z nich "ma racje" i/lub czy oba nie "popełniają" błędu jest całkiem bez sensu. Poprawność analizy sprawdza się przez wykonanie roztworów wzorcowych i wykonanie badań na roztworach wzorcowych. To także można [ w przypadku pomiaru stężenia wapnia, magnezu, potasu itp] zrobić w domu przy pomocy wagi za kilkadziesiąt złotych.

Używam od dawna testów saliferta na Ca i Mg i nigdy nie miałem z nimi problemów. Stężenia wapnia i magnezu są zawsze dokładnie takie jak wynika z obliczeń.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdzieś już to było ale nie potrafię znaleźć..

Kupiłem wiadro reef salt i całe jest zbrylone, jedna wielka bryła soli. Reklamować taką sól czy nie?

Kupiłam z starej partii Reef Salt w kartone w polowie zbrylona w polowie sypka. Czy ta czesc zbryloną wyrzucic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam z starej partii Reef Salt w kartone w polowie zbrylona w polowie sypka. Czy ta czesc zbryloną wyrzucic?

Ty to masz pecha :) po drugie czemu kupiłaś karton 25kg ? w takim akwa jak Ty masz to na rok Ci starczy albo i dłużej.Zbryloną sól z tego co czytałem to najlepiej wyrzucić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jak sol po zbryleniu nie wpada nadal jest biala to nie ma potrzeby. Po rozpuszceniu parametry sa OK. Jak juz wpada w turkusowy kolor to bym nie ryzykowal.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jak sol po zbryleniu nie wpada nadal jest biala to nie ma potrzeby. Po rozpuszceniu parametry sa OK. Jak juz wpada w turkusowy kolor to bym nie ryzykowal.

mozesz to rozwinac? Ja nigdy nie przejmowalem sie zbryleniem soli. Zmienilem ostatnio sól i jedyny mankament to wlasnie to ze byla mocno zbrylona (nawet robilem fotki) kolor taki błekitnawy w porównaniu ze starą sola, co rzucilo sie w oczy dopiero po wymieszaniu 2 kg starej i 2 nowej. Wtedy bylo widac inne kolory. Byly juz ze 4 podmiany po 30 l i nie widze zadnych skutków ubocznych, dlatego bardzo mnie zaciekawilo to co powiedziales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jak sol po zbryleniu nie wpada nadal jest biala to nie ma potrzeby. Po rozpuszceniu parametry sa OK. Jak juz wpada w turkusowy kolor to bym nie ryzykowal.

.

Dzieki poobserwuje dokladnie jej kolor.

Mam pytanie o ile nie jest to tajemnicą handlową jakie metale cięzkie znajduja sie w

Aquaforest COMPONENT B- metale ciężkie ?

Edytowane przez xroksana22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.