Skocz do zawartości
lukaszra

co z tym robic ???? glony !! trudna walka :(

Rekomendowane odpowiedzi

Nie koniecznie. Kupic np Instant Ocean i podmianka z domieszka RC


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie. Kupic np Instant Ocean i podmianka z domieszka RC

tyle ze ja juz wczoraj wymienilem czesc zywicy na tyle ile mi zostalo jeszcze wiec pewnie teraz w razie co woda z Ro wyjdzie czysta :) ale sprawdze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaa czy ja mam dzisiaj dawkowac ballinga ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz Ballinga rozrobionego na wodzie z RO z krzemianami to będziesz ciągle dolewal paliwa dla dino. Bez Ballinga zbiornik da sobie radę. A jak pozbędziesz się dino, to zrobisz sobie roztory na dobrej wodzie i zaczniej lać.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem ,,, czyli teraz czekamy na reakcje na chemicelan minelo dopiero 12 h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal mysle, ze masz dino. Te nitki to moga byc cyano. Im mniejsza cyrkulacja, tym ich wiecej ?

pif5T.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać na skale dużo destrytusu max co możesz tych Glutow wyciągają przez pipete Np i nie pchaj witków do baniaka jezeli wiesz co mam na myśli pozdrowki.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal mysle, ze masz dino. Te nitki to moga byc cyano. Im mniejsza cyrkulacja, tym ich wiecej ?

pif5T.jpg

ale ja mam tylko nitki biale nic wiecej i oto tylko chodzi ,,, :)

pewnie gdzies tam zalega jakis dent ale takich plackow z powietrzem nie bylo brazowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać na skale dużo destrytusu max co możesz tych Glutow wyciągają przez pipete Np i nie pchaj witków do baniaka jezeli wiesz co mam na myśli pozdrowki.

wyciagam pedzel mem taki dlugi wzbudzam to i wyciagam mala siateczka calkiem skutecznie to wychodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie dopatrywał bezpośredniego związku cyrkulacji z cyjano. U mnie najbardziej wywaliło tam gdzie porządnie dmuchało, No chyba że strumień był na tyle silny że zdmuchiwał wszystko.

Dałeś Chemicleana to poczekaj, jak zobaczysz że ustępuje to przeciągnij dawkę bo wątpię żebyś w 48h to wytępił. Mam nadzieje że dałeś pełną dawkę, dobrze wyliczoną. Jak dałeś za słabą to może wcale nie zareagować.

Następnie podmianka na ubogiej soli i do akwa absorber ( tak jak radzą koledzy). No i oczywiście zaciemniamy zbiornik :(.

Jak coś lejesz to przestań bo coś doprowadziło do takiego kibelka :(. Ja bym nawet bakterii nie lał przez jakiś czas bo dabli wiedzą co to jest. Jak odpieniacz Ci szalał to może miałeś jakiś wykwit bakteryjny i wszystko się w zbiorniku rozjechało.

Sam walczę z upierdliwym cyjano, okrzemkami i początkami dino. Wiem że się siedzi przy szybie i patrzy, czy rośnie, czy maleje. Jednak chyba trzeba w tym spokoju bo tak dynamicznie to walka z plagami nie idzie :(.

Dawaj znać jakby coś się zmieniało to powalczymy wspólnie :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pędzlem tylko pobudzasz i wydaje sie tobie ze wyłapujesz a masę drobin sie tylko rozprzestrzenia, pipeta działa jak odkurzacz.GL HF good luck have fun.Wsumie to dużej różnicy nie ma.Zapodaj jakieś nowe foty albo jakiś film Pls.No i pipeta możesz ze skały destrytusu przedmuchiwac a pózniej siatka z jakaś wata np wyłapywać jezeli sie tobie chce

Edytowane przez Raf (wyświetl historię edycji)

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam to i czytam i sam już wpadam w tą karuzelę którą sami sobie nakręcacie i to wszyscy !

Zarówno lukaszra bo wyskoczył nagle z objawami nie podając dokładnie podstaw i podłoża swoich czynności, przed powstaniem plagi, oraz niektórzy koledzy którzy starają się mu pomóc a nie czytają dokładnie co On pisze.

Przecież objawy które On opisuje, przy nawet silnej wyobraźni nie pasują ani do dino ani do cyjano.

Każe mu się zaciemniać, a On wyraźnie pisze że to na światło reaguje negatywnie.

Lukaszra- napisz konkretnie wszystko dokładnie :

1-Jakie parametry miałeś bezpośrednio przed plagą i uaktywnij pasek testów.

2-Zacząleś lać Ballinga -dlaczego i przy jakim Ca ? (Piszesz że lałeś CA a ja nie znam takiego pierwiastka, a może to coś innego to CA- Wapń ma symbol Ca).

3- Jeśli lałeś Ballinga (piszesz że od tego się to zaczęło) to jak to robiłeś? czy samo Ca, czy również płyn KH i po ile tego lałeś.

4- Potem dozowałeś sól bez soli (i tym mocno wzbogaciłeś wodę – raj dla wszystkiego co żyje- glony, bakterie i wszelkie dziadostwo) ile tego zadozowałeś ?!!!

5- Piszesz że jutro przypada podmianka i czy dawać te 10 %. Robiąc podmianę jeszcze bardziej wzbogacisz wodę i końca tego nie będzie- cokolwiek to jest. Podmian nie robi się na zegarek ale tylko wtedy gdy sytuacja tego wymaga.

6- Napisz czy stosujesz (stosowałeś) wódkę czy inną metodę probiotyczną?

7- Napisz czy stosujesz (stosowałeś) bakterie ?

8- Napisz czy stosujesz (stosowałeś) suplementację jesli tak- to ile, co i kiedy ?

9- Jeśli nie posiadasz sumpa to w jaki sposób pozbywasz się osadów (detrytusu) i czy w ogóle to robisz ?

Lukaszra- bez diagnozy nie ma leczenia.

Na razie nie znasz przyczyny więc jej nie usuniesz. Możesz natomiast na razie usuwać jej skutek.

Proponuję Ci abyś zaopatrzył się w dodatkową mocną pompę.

Wykonaj dodatkowy obieg i pompą tą ściągaj brudną wodę poprzez duży filtr np. pojemnik z otworem w dnie aby oczyszczona woda spływała z powrotem do akwarium. W pojemniku warstwa fizeliny ciągle zmieniana.

Mieszaj to wszystko pędzlem aby jak najwięcej brudu szło na ten filtr.

Odpieniacz niech pracuje na mokro.

W nocy nie gaś światła tylko zostaw zapaloną aktynikę np. jedną świetlówkę .

Obniż temperaturę do 24 stopni.

Natleniaj dodatkowo wodę jakimś brzęczykiem.

Wszystkie te czynności jak nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą.

Każda chemia zastosowana teraz, może Ci pomóc, ale tylko gdy trafisz w przyczynę ale pewniej Ci zaszkodzi niż pomoże, bo przyczyny nie znasz. To tak jakbyś choremu na reumatyzm zaaplikował lewatywę.

Ja mam podejrzenie że to może być zakwit bakteryjny, ale mogę się mylić.

Odpowiedz na wszystkie moje pytania lub dopisz dodatkowe swoje spostrzeżenia, to może któremuś koledze przyjdzie do głowy jakaś trafna diagnoza.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz a co to jest Twoim zadniem? Bakterie?

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz a co to jest Twoim zadniem? Bakterie?

Grzegorz- z całym szacunkiem- ale Ty też nie czytasz dokładnie.

Przecież napisałem na ten temat, na dole posta.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam większego doświadczenia w akwarystyce morskiej bo mam je tylko 4 miesiące ale mam doświadczenie w akwarystyce "słodkiej". Przeżyłem niejedną plagę i jedno jest pewne jak lałem jakąś chemie i nie wiedziałem czy na pewno to pomoże później następna chemia i załamanie biologii. Lepiej małymi kroczkami bez chemi i obserwować. Za szybko nic nie idzie zrobić.

edit:

bez identyfikacje nie wiadomo z czym walczyć więc nie wiadomo jak walczyć :]

Edytowane przez Dantee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem się pierwszy odzywać, bo jestem bardzo nieśmiały, ale też uważam, podobnie jak godeusz, że to może być problem z bakteriami.

Kiedyś pewien mało doświadczony wówczas akwarysta pochwalił mi się, że zaczął stosować wódkę. Spytałem po co i ile jej leje. Okazało się, że do 50 litrowego akwa zaczął od wlewania 1 ml dziennie (zamiast 0,1 ml). Na szczęście nie było jeszcze za późno i wcześnie zmniejszył dawkę, ale takie kwiatki się zdarzają. lukaszra leje wódkę, więc ciekawe ile jej leje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też upatruje w nich przyczynę, mam tu na myśli ich brak. Szybki skok Ph czy zasolenia wystarczy by nie przetrwały szoku osmotycznego. A to w małym akwarium nie problem gdy leje je sie też balinga. Zapaszek wody zazwyczaj wywołują bakterie beztenowe lub sinice.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde bdzo dziekuje za Wasze.zainteresowanie.i probe pomocy przepraszam ze dopierp.pisze ale nie ma mnie w domu bede za niedlugo to lookne jakpo 36.h to.wyglada ....

Vidki a wlasciwie spirytysu lalem 0.4 ml czyli wychodzi ze jakoes 0.8 vodki x2 dziennie

Sol.bez nacl 12 ml dziennie

Ca 25 ml

Kh 12 ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100 litrowy zbiornik bez dodatkowej wody w obiegu jakim jest sump dozowanie (po przeliczeniu) ok. 2 ml wódki na dobę to przesada.

Nierównomierne lanie Ballinga w tej proporcji przez ??? okres też może (choć nie musi ) być problematyczne.

Zupełnym jednak kuriozum jest codzienne lanie soli bez soli (jakie było stężenie tego roztworu-ile proszku w jakiej ilości wody ?).

Już samo takie działanie do jakiego się przyznajesz stawia sprawę tak – wywołałeś plagę na własne żądanie.

Łukasz bądź bardziej precyzyjny, mimo że Cię proszono, nadal nie udzielasz wszystkich i pełnych odpowiedzi. Jasnowidzów jest niewielu.

Na siłę nikt Ci nie pomoże jak się całkiem nie odkryjesz.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd przyznać ale dopiero teraz przeczytałem wątek. Jest to ewidentna katastrofa bakteryjna. I nie żadne zaciemnienie, nie żaden chemiclean. Podstawa na teraz i na przyszłość dla kolegi:

odstawić wszelkie ulepszacze jakie stosujesz. 100l akwa z taką obsadą powinno ciągnąć na samych podmianach. I koniec.

A co się stało? Ano dokładnie jak napisał Godeusz. Zakwit bakterii a potem ich masowe obumieranie.

Co robić? Odstawić ulepszacze, poprawić cyrkulację, silnie napowietrzać wodę i stopniowo rozcieńczać ten syf który narobiłeś. Rozcieńczać wodą z dobrego zbiornika i świeżą solanką z ubogiej soli. Dodatkowa filtracja mechaniczna - czy to pompa czy filtr zewnętrzny też nie zaszkodzi - oby nie był zaniedbany - należy czyscić go codziennie.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skądinąd znam takie powiedzonko: "jak nie wiesz co zrobić z rękoma, to wsadź je pod d*pę" :)

Strasznie tutaj przesadziłeś... Co Cię skusiło do lania takich ilości wódki oraz preparatów do Ballinga?!

Prawdopodobnie gdybyś nic z tym akwa nie robił, nie dodawał tych wszystkich ulepszaczy, to miałoby się całkiem normalnie i zdecydowanie lepiej niż teraz!

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co lać wódę skoro wszystko jest ok,po co lać Ballinga i na siłę uszczęśliwiać swoje akwarium.Wszyscy tutaj na forum piszą o dozowaniu różnych preparatów ale tak naprawdę nowicjusze nie czytają po co się to robi tylko leją i myślą ze po dodaniu czegoś wszystko będzie lepsze szybciej będzie rosło itd...Może by ktoś stworzył jeden temat w którym będzie cała wiedza co dawkować po jakim czasie od zalania,ile,dlaczego tzn.po co?To był by taki mały wskaźnik dla ludzi chcących pomóc swoim akwariom a którzy często dzięki tym chęciom pomocy sami sobie robią wielki problem. :thumbsup: Jak się mylę to możecie mnie zbesztać :rambo:Aha i sorry za OffTopa :unworthy:

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ginaaaaaaaa jupiiiiiiiii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean pomogl zostalo moze z 5 % z.wssystkiego czekac do konca 48h czzy juz odpalac.odpieniacz ?

Czemu dawkowalem. Bo Ca bylo na poziomoe 330 a kh na poziomie .6 podmiany co tydzien i nie dawala rady ta sol reefcrystal ....dlatego

Dobra nie wazne jakie kroki teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean pomogl zostalo moze z 5 % z.wssystkiego czekac do konca 48h czzy juz odpalac.odpieniacz ?

Czemu dawkowalem. Bo Ca bylo na poziomoe 330 a kh na poziomie .6 podmiany co tydzien i nie dawala rady ta sol reefcrystal ....dlatego

Dobra nie wazne jakie kroki teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.