Skocz do zawartości
ejerzyk

50 gallon nano reef cube

Rekomendowane odpowiedzi

ps.ten chromisek żyje w samotności ? :rant:

:) taki samotnik z niego... ;) nie nie żartuję, na początku było 5 i pływały razem (jeszcze w starym akwa), po dwóch tygodniach jeden odpłynął na wieczną rafę, później po jakimś dłuższym czasie jeden wyskoczył i zostały się 3. Pływały ładnie w mini-ławiczce, ale po przeprowadzce do kostki przestały i się bunkrują w skałach. Zastanawiam się teraz, czy dokupić jeszcze ze 3-4, czy to ma sens i czy zaczną razem pływać, czy jednak nie zaczną, bo to nie jest dla nich dobry wymiar szkła na zebranie się do kupy... Jakie jest Wasze zdanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się podoba, szkoda że tak mało miejsca na piasku.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tez sie bardzo podoba, ale szkoda mi rybek :(


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się podoba, szkoda że tak mało miejsca na piasku.

Miało być więcej, ale ze względu na ekspansywność i agresję ełfylek nie miałem już dla nich dobrego miejsca na skale, więc musiały stanąć na plaży, na której początkowo miało być pusto... :) Na razie niestety musi tak być, bo nic innego nie wymyślę.

mi tez sie bardzo podoba, ale szkoda mi rybek :(

Rozumiem Twoje obawy i pewnie nie zdecydowałbym się teraz na zakup takiej obsady, ale po drodze do tej kostki było kilka różnych dziwnych, mniej lub bardziej oczekiwanych czynników, które skłoniły mnie do zakupu tych rybek, a że są ze mną w takiej objętości od małego, dobrze się dogadują i nie widać na razie po nich oznak choroby sierocej - zachowują się i pływają tak jak rybki w większym zbiorniku (mam porównanie u kolegów), to są ze mną nadal. Jak będę widział, że jednak coś im doskwiera, to będę szukał dla nich lepszego miejsca.

Ładne.Co do chromisów to one muszą być w dużej grupie,inaczej się wzajemnie wybijają.

A wiecie ile powinna liczyć taka duża grupa, żeby się dobrze razem czuły? Coś czuję, że jednak na razie nie zdecyduję się na zakup większej ich ilości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał zamówiony cały box,czyli około 40 sztuk,ale ile przeżyje tego nie wiem i ile przetrwa w zbiorniku.Podobno jak ich jest mało to się wtedy leją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał zamówiony cały box,czyli około 40 sztuk,ale ile przeżyje tego nie wiem i ile przetrwa w zbiorniku.Podobno jak ich jest mało to się wtedy leją.

No INMAR - to będzie mega stadko;) Pewnie największe na forum.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek, ładnie wyszło po tej przeprowadzce thumbsup.gif. Zazdroszczę Ci tego, że możesz usiąść przed baniakiem i obejrzeć go w całości, bez potrzeby biegania od lewa do prawa (bo u mnie to hobby męczy moje nogi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie bardzo schludnie baniaczek wygląda, całkiem miły dla oka :) Nie wiem tylko, czy nie będzie ciut za gęsto jak już korale podrosną, ale od czego są przesiadki ;) Na dzień dzisiejszy prezentuje się bardzo fajnie.

Dokupowanie chromisków bym darował, kształt i obsadzenie zbiornika raczej nie sprzyjają utworzeniu ładnej ławicy tych ryb. IMHO nie będziesz w pełni zadowolony z efektu. Ale oczywiście o gustach się nie dyskutuje :welcome:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie ci zarasta, super to wygląda :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

Piękna kosteczka. :unworthy: Marzy mi się podobny wymiar (wciąż tylko w strefie planów i marzeń). Jak wiesz, mało miejsca w szafce i problem jest z pojemnikiem na dolewkę – chciałem zrobić węższy sump (35x50cm) i wciśnąć jakiś plastikowy baniak do szafki.

Ale nie oto chciałem Cię zapytać: Czy świecisz LEDami na max (150LED + 48ATI)? Myślałem, że 120 LED wystarczy :( (na początek na miękasy).

Pozdrawiam

Bartek

Przepraszam, że tak od razu po imieniu, ale skoro „ujawniłeś” imię, to chyba tak można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz za co przepraszać, tak świecę LEDami na 100%, w tej lampie nie ma regulacji + do tego 2x24W T5.

120W pewnie na miękasy wystarczy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna kostka

Ładnie wyglądają krawędzie i jak światło w nie wpada zdaje się jak by świeciły ( pewnie przez to ze otwarte u góry)

świetne wykonanie całości.


5279_5323.png

Start solniczki 07/07/2012

mój RED SEA MAX 130D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzy widzę, że znów na reef crystal. Jesteś zadowolony z tej soli?

Jak tam z przeprowadzką masz jakieś rady dla ludzi którzy się do niej przymierzają? Chciałem zmienić akwa, bo to mnie lekko irytuje, chciałem inaczej zrobić panel i dać inny odpieniacz a w obecnym systemie to niemożliwe. Będę więc wdzięczny za uwagi na co zwracać szczególną uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładniutka kosteczka....


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzy widzę, że znów na reef crystal. Jesteś zadowolony z tej soli?

Jak tam z przeprowadzką masz jakieś rady dla ludzi którzy się do niej przymierzają? Chciałem zmienić akwa, bo to mnie lekko irytuje, chciałem inaczej zrobić panel i dać inny odpieniacz a w obecnym systemie to niemożliwe. Będę więc wdzięczny za uwagi na co zwracać szczególną uwagę.

Tak, ja cały czas tylko i wyłącznie korzystam z RC, więc nie mam nawet porównania do innej soli. Wydaje mi się, że jest naprawdę dosyć bogata, bo bez żadnych dodatków (oczywiście oprócz Ballinga bez soli bez soli :googleye ) koraliki sobie świetnie radzą. Obecnie jestem już po wstępnym dojrzewaniu po przeprowadzce, bo bardzo niedawno zniknęły zielone nitki z komina i wchodzę w fazę zwiększonego cyjano. Miałem nadzieję, że przy dużo bardziej efektywnym odpienianiu jakoś uda się uniknąć tego tematu, ale mam wrażenie, że ostatnio zbyt obficie robiłem podmianki (10% co tydzień) i to może być tego efekt. Jednak trzeba uważać na tę sól, bo Instant Ocean to to nie jest i już nawet przy niezłej obsadzie koralowej, bo aż tak biednie u mnie nie jest, można też nią przenawozić - tak mi się przynajmniej wydaje. Ogólnie moja subiektywna ocena bez odniesienia do żadnej innej soli jest bardzo pozytywna.

Odnośnie przeprowadzki, to na pewno warto sprawdzić cały nowy system na kranówie, czy nie ma przecieków. Pewnie to oczywiste, ale i tak o tym napiszę. Niby niezawodny szklarz, ale moje nowe akwa przeciekało i wymagało poprawki, a ja nie pierwszy raz kleiłem hydraulikę i tam też trafiła się nieszczelność - zapomniałem nałożyć klej z dwóch stron połączenia i przy wsuwaniu rury w łącznik klej został zepchnięty na zewnątrz.

Druga sprawa, to na pewno trzeba przygotować sobie odpowiedni zapas świeżej solanki, którą później uzupełni się braki. Ja przeprowadzałem się niby do mniejszego akwa (może w całym obiegu jest ciut więcej wody), a przygotowałem pół nowego akwa solanki i nic się nie zostało. Cześć wody poszła na płukanie piasku, cześć została na dnie beczek z osadem ze skały i wcale za dużo wody nie było, a wydawało się na początku, że jest jej sporo za dużo.

Przede wszystkim jednak warto postarać się o osoby do pomocy, które się na tym znają. Nawet jeżeli nie trzeba nigdzie zwierzaków przewozić, a np. tylko przełożyć na drugą stronę pokoju, to dobrze jest mieć kogoś do pomocy, żeby zrobić to możliwie sprawnie i bez stresu (cała operacja, łącznie z zapakowaniem, przewiezieniem i rozładunkiem, zajęła poniżej 4h, czyli byliśmy lepsi od niektórych pit stopów F1). Mnie pomoc bardzo się przydała m.in. przy pakowaniu wszystkiego, przepompowywaniu wody, segregowaniu skały do ułożenia i czyszczeniu jej z xenii i większych różyczek, chwytaniu rybek, zbieraniu piasku - czyli nie chodzi tylko o pomoc przy dźwiganiu beczek, a głównie o pomoc osób, które wiedzą jak podłączyć pompkę, zagumkować worek, czy co i w jaki sposób wydłubać z przekładanej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija drugi miesiąc.

Do akwarium trafiło kilka koralików i ryboli. Wraz z Gobiakiem do wody dostał się też przez wszystkich uwielbiany Cryptocaryon irritans - 3 dni po wpuszczeniu był cały obsypany ospą... Już od następnego dnia załączyłem ozonator na poziomie 50 mg/h, z tym że na noc musiałem go wyłączać, bo jest dla żony za głośny. Oprócz tego podałem też fishtaminy od Sery oraz dokarmiałem rybcie płatkami D-ALLIO PLUS Tropicala z 30% zawartością czosnku. Kropki z Gobiodona szybko zniknęły a po tygodniu pojawiło się kilka (dosłownie kilka, czyli mniej niż 10) kropek u żółtka - reszta ryb zdrowa. Po dalszej terapii kropki z żółtka zniknęły i wszystkie ryby są obecnie zdrowe. Nadal zapobiegawczo stosuję opisane powyżej środki, ale pewnie w ten weekend odstawię już ozon, bo minie 1,5 tygodnia od zniknięcia kropek z żółtka (cykl rozrodczy ospy to około tydzień) i podam większą niż zwykle dawkę bakterii.

Oprócz Gobiego doszła też Fridmanka oraz drugi Premnas. Na szczęście nowy Premnasik bardzo dobrze dogadał się z tym już wcześniej u mnie pływającym i dobrały się w parkę prawie od razu.

Obecnie wszystko wygląda tak jak na zdjęciach:

dsc3662resize.jpg

dsc3687resize.jpg

dsc3681resize.jpg

dsc3675resize.jpg

dsc3684resize.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium bardzo ladne, ale taki litraz dla borsuka i zoltka wola o pomste do nieba. Nie podoba mie sie takie postepowanie i tyle.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda na zdjęciach wydaje się być trochę mętna, bo zdjęcia robiłem zaraz po czyszczeniu szyb, a i błaznowi czasem zdarzy się zrobić kurzawę z piasku.

Akwarium bardzo ladne, ale taki litraz dla borsuka i zoltka wola o pomste do nieba. Nie podoba mie sie takie postepowanie i tyle.

Grzegorzu, rozumiem Twoje obawy i znam problem. Odpisałem Ci już na poprzedni Twój post nieco wyżej. Mogę Ci zagwarantować, że jeżeli zobaczę, że Borsuk będzie miał za ciasno, to na pewno będę szukał dla niego nowego domu. Jednak na razie czuje się u mnie świetnie. Pływa prawie zawsze od strony pokoju, bardzo rzadko brązowieje "na krówkę", nie wykazuje żadnych objawów stresu, jest bardzo ufny i mało bojaźliwy - wyjada nori z ręki i nawet nie spierdziela za skały jak powoli wkładam rękę do akwa, żeby coś poprawić. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że przyjdzie czas, że będzie za długi, żeby sobie swobodnie pływać i będzie to dla niego męczące - w takiej sytuacji na pewno pójdzie do większego akwarium.

Jeżeli chodzi o Żółtka, to pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że ta rybcia używa głównie płetw piersiowych do pływania, a ogonowej używa jako steru. Jest to rybcia bardzo zwrotna i raczej nie rozpędza się po długości akwarium tak jak hepatus/białobrody/sohal, a po prostu sobie pływa trochę na środek, trochę do skały coś skubnąć, tu zawróci, tam podpłynie. Moim zdaniem czuje się świetnie w tego typu akwarium i wbrew pozorom ma dużo miejsca do pływania, bo może swobodnie pływać także za skałami (tam też jest sporo miejsca, bo wszędzie mogę dojechać czyścikiem i mieszczą się też tam pompki cyrkulacyjne). Zwróć też uwagę na to, że Mr Saltwater Tank zaleca dla Yellow Tangów akwarium o pojemności 55g. Moim zdaniem przy tak ułożonej skale 50 galonów wystarczy.

Poza tym uważam, że trochę przesadzasz z "wołaniem o pomstę do nieba". Zauważ, że poza, wg Ciebie, za małą ilością miejsca dla rybek, mają one u mnie doskonałe warunki - czystą wodę, obfitość i różnorodność pożywienia, dozowanie witamin, dokarmianie właściwym dla nich pokarmem, szybkie reagowanie i leczenie z chorób. Moim zdaniem dużo bardziej zasługujące na Twoją krytykę jest trzymanie zwierząt w wodzie o beznadziejnych parametrach, np. Acropor w brudnej wodzie albo śmiesznie niskim KH, czy karmienie ryb głównie roślinożernych samą artemią, już nie mówiąc o śmierci wynikającej z epidemii ospy.

Mimo to dziękuję za Twój komentarz, bo jest on istotny i słusznie zwraca uwagę na ważną kwestię.

Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mr Saltwater to taki sam akwarysta jak i my tylko lubi sie nagrywac i puszczac na Youtube. Nie widze powodow zeby go sluchac czy sie wzorowac tym bardziej ze czasmi bredzi jak i my. Gdyby to bylo akwarium bylo nowicjusza dostl by same baty i gromy z nieba za wpuszczenie takich ryb do 190 litrow. A ze jestes juz tu stalym bywalecem i masz sps-y dostales brawa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Żółtka, to pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że ta rybcia używa głównie płetw piersiowych do pływania, a ogonowej używa jako steru. Jest to rybcia bardzo zwrotna i raczej nie rozpędza się po długości akwarium tak jak hepatus/białobrody/sohal, a po prostu sobie pływa trochę na środek ....

To tak jak mój hepatus tez się nie rozpędza... :rofl:


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.