Skocz do zawartości
ejerzyk

50 gallon nano reef cube

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie jest tak jak napisałeś, może zasłużyłem na same negatywne komentarze, ale przytocz jeszcze, jeżeli możesz, wypowiedź osoby, na której możemy się wzorować, odnośnie objętości akwarium adekwatnej dla danych gatunków. Mam nadzieję, że nie podasz reeflexa. :)

Druga sprawa to to, że sporo jest kostek podobnej objętości z Żółtkiem w środku i zj**ów nie dostają. Borsuk inna sprawa - tu się zgadzam - będzie się musiał przeprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to uważam, że kostka o takich wymiarach i odpowiednim ustawieniu skały nadaje się dużo lepiej dla żółtka niż większe dłuższe i zawalone na całym tyle i środku kamieniami akwarium. Miałem kiedyś takie 375 litrów i tak zawaliłem kamieniami (2003 rok i moda na dużo skały z frachtu) że z czasem zauważyłem monotonię w pływaniu ryb typu pokolce - dużo lepszym rozwiązaniem jest kostka gdzie ryba może pływać dookoła dobrze ustawionej skały najlepiej z różnymi szczelinami. Gdyby patrzeć na rzeczywiste potrzeby to mało kto mógłby sobie pozwolić na jakiegokolwiek pokolca. Moje zdanie i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co podawac z reeflexa wystarczy spojrzec na akwaria gdzie plywa kilka pokolcow tego samego rodzju. I mysle ze to jest miara jakiej wielkosci akwaria so dobre dla tych ryb. Gdzie mozna trzymac male stadko. Zobacz na akwarium Snocho

EDIT: co do zjebow jakie dostaja czy nie dostaja inni. Jak widze zoltka w baniaku ponizej 250 to zawsze to komentuje. I bez znaczenia czy dobry kolega czy ktos kogo zupelnie nie znam.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: co do zjebow jakie dostaja czy nie dostaja inni. Jak widze zoltka w baniaku ponizej 250 to zawsze to komentuje. I bez znaczenia czy dobry kolega czy ktos kogo zupelnie nie znam.

To już szykuj kolejnego bo planuję żółtka w 200 l :). Dobrze, że z rybami nie jest jak z psami - sąsiad kupił miniaturkę

yorka (bez rodowodu) a ostatnio w windzie patrzę a już mu niedaleko do kolan sięga :).

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i czym tu sie chwalic thumbdown.gif Tym bardziej ze morszczyzna nie zajmujesz sie pierwszy rok

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co podawac z reeflexa wystarczy spojrzec na akwaria gdzie plywa kilka pokolcow tego samego rodzju. I mysle ze to jest miara jakiej wielkosci akwaria so dobre dla tych ryb. Gdzie mozna trzymac male stadko. Zobacz na akwarium Snocho

EDIT: co do zjebow jakie dostaja czy nie dostaja inni. Jak widze zoltka w baniaku ponizej 250 to zawsze to komentuje. I bez znaczenia czy dobry kolega czy ktos kogo zupelnie nie znam.

Uważasz, że rogatnice, które pływają u snocho w 1100 litrowym akwarium też mają tam luksus? Pewnie podobny do tego, jaki ma Żółtek u mnie. Czy tam skomentowałeś ciasnotę dla tych ryb?

Czy uważasz, że płaszczka w akwarium Davida Saxby'ego (nowy wystrój) ma wystarczającą dla jej swobody powierzchnię piaszczystego dna?

Kurcze, Grzegorz, niestety, ale nie da się... Najlepiej by było w ogóle nie trzymać ryb w akwariach, bo w naturze miałyby lepiej - a może nie, może jakiś rekinek rafowy by je capnął, a u mnie są bezpieczne?

Moglibyśmy się zaraz zacząć zastanawiać, czy nowe metody prowadzenia akwarium rafowego, jakie chcesz wprowadzić/wprowadzasz, są bardziej okej, czy mniej okej od tego co krytykujesz... A co jak się nie uda? Błąd w sztuce? Przecież na dalekim zachodzie już są procesy dla lekarzy za prowadzenie leczenia niezgodnego ze standardami - może nie powinno się odchodzić od utartych ścieżek? Wiem, że przesadzam - nie śmiej się za głośno, ale Ty też chyba trochę przesadzasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i czym tu sie chwalic thumbdown.gif Tym bardziej ze morszczyzna nie zajmujesz sie pierwszy rok

Mogę cię zapytać czy jadasz i lubisz jajka - co prawda sam kur nie trzymasz w klatkach gdzie mają miejsce na odwrócenie się tylko ale dla dobra ogółu takie są warunki trzymania zwierząt. Idąc twoim tokiem myślenia to w ogóle hobby pod tytułem akwarystyka to męczenie zwierząt - nalejesz za dużo preparatu i pada połowa obsady. Zgadzam się z tym, że nie należy przeginać, ale w codziennym życiu jest dużo więcej okrucieństwa wobec zwierząt niż trzymanie żółtka w 200 l.

Edit. kończę bo temat o kostce ejerzyka a nie humanitarnym trzymaniu zwierząt. Obserwuję temat bo naprawdę akwarium ładnie wygląda. Żółtka wycinaj ze zdjęć w jakimś programie graficznym :).

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to jest wlasnie przyklad. Czy na forum wszystko musi byc cacy? Dlaczego co raz mniej ludzi nie umie przyjac negatywnego komentarza i spojrzec prawdze w oczy. Tym bardziej nie rozumie jak sie ma moje prowadzenie akwarium metoda naturalna czy rogatnica u Snocha do tego o czym my tu dyskutujemy.

Podkresle jeszcze raz. Akwarium piekne, ale ryby nieodpowiednie do tak malego litrazu. Ja to wiem, ty wiesz i wiedza to tez inni. Nie ma sie co wybielac.

respect.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sie co wybielac.

Jaby to powiedział Ray Charles : Najwazniejsze ze nie jestem czarny:)


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak rozgraniczyłbym skrajności w postaci hepatusa w 30 litrach, które IMO bezwzględnie należy piętnować, a przede wszystkim nie stwarzać wrażenia, że jest to w najmniejszym choćby stopniu dopuszczalne; od akwarium, które owszem mogłoby być większe, jednak trzymanie w nim danej ryby nie wpłynie (lub wpłynie w stopniu minimalnym) na jej prawidłowy rozwój, samopoczucie itd. Osobiście jestem zdania, że wszyscy jak jeden mąż męczymy ryby, w dodatku dla swojej własnej, niczym istotnym nieusprawiedliwionej przyjemności. O medalu przyjaciela przyrody możemy śmiało zapomnieć i jak dla mnie wszelka dyskusja o tym, że jest inaczej, jest jałowa. Jednak czym innym jest męczenie, które rozumiem jako ograniczanie naturalnych zachowań naszych podopiecznych vide rozmnażanie, a czym innym bestialstwo, które postawiłbym w jednym szeregu z trzymaniem tygrysa w klatce mniejszej od niego samego. Granica miedzy jednym i drugim jest czasem dość płynna, ale (przynajmniej dla mnie) jasne jest, że autor tego tematu nie znęca się nad swoimi podopiecznymi i ma świadomość, że przygotowane dla nich akwarium nie jest jest dla nich wystarczająco duże. W związku z tym będzie w stanie zareagować, jeśli zauważy, że coś niepokojacego się im dzieje. Równie oczywiste dla mnie jest to, że porównywany z tym wątkiem (nie mam pojęcia dlaczego) temat o hepatusie w 30l to bestialstwo w czystej formie.

P.S. zawsze biorę pod uwagę rekomendacje dot. minimalnych pojemności akwariów Fostera i Smitha w liveaquaria.com. To taki poziom minimum. Bardzo dziwią mnie coraz cześciej pojawiające się w różnych tematach wręcz drwiny z rekomendacji podanych w meerwasser-lexikon/reeflex. To są optymalne wielkości zbiorników dla dorosłych ryb danego gatunku i kropka. To, że większość z nas (w tym ja) nie może ich spełnić, nie jest żadnym powodem do tego, żeby je podważać.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się bardzo podoba, że wyniknęła tu taka dyskusja.

Sprawdziłem stronę liveaquaria i nie do końca mi odpowiada... :) nie wiem jak można porównywać Borsuka do C. tominiensis, a wg tej strony obie te rybki mają Minimum Tank Size = 70 gal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ejerzyk a czy szklarz jak robił poprawki to tylko miejscowo poprawił spoiny czy odklejał całą szybę?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się bardzo podoba! Widać że wszystko zdrowe i zadowolone :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ejerzyk a czy szklarz jak robił poprawki to tylko miejscowo poprawił spoiny czy odklejał całą szybę?

tylko miejscowo poprawił, ale solidnie to zrobił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli mija trzeci miesiąc. Mam 5 minut czasu, więc będzie aktualizacja. :)

W ciągu miesiąca trochę się zmieniło. Podzielił się ukwiał, jedną część sprzedałem, a po jego wyjęciu okazało się, że błazny zrobiły trochę zamieszania w konstrukcji skały. Zacząłem poprawiać, ale od początku było wiadomo z jakim skutkiem to wyjdzie, więc tymczasowo zostawiłem szkaradną konstrukcję i w pewną sobotę, razem z Czerestem, ułożyliśmy całą konstrukcję od nowa. Tzn. wyjęliśmy wszystkie koraliki do misek z grzałką i pompką, wyjęliśmy prawie całą skałę i zaczęliśmy układanie od początku. Udało nam się popełnić konstrukcję bardziej przestrzenną, nadającą więcej głębi i stwarzającą więcej miejsca dla koralików. Dzięki temu wszystkie koraliki stoją na skale (łącznie z ełfylkami) i jest plaża! :thumbup:

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach trochę płasko wygląda - jak to na fotkach. Jest sporo jaskiń, jest fajny stok, więc na żywo na pewno lepiej. Fotografia wszelkie wysiłki designerskie niestety strasznie spłyca :/ Ełfilki świetnie wyglądają, caulastrea też daje ładny kontrast. Całkiem miło :)

Zastanawiałeś się nad zamianą miejscem największego niebieskiego SPSa (nawet nie będę strzelał nazwy) z czerwoną montiporą bliżej komina? Teraz zajmuje sporo miejsca i optycznie dociąża zbiornik, po zmianie powinno być więcej przestrzeni. Ale to tyko luźna uwaga, nie wywalaj z jej powodu baniaka ponownie do góry nogami ;)

Tego briareum fluo to Ci muszę kiedyś skubnąć :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w porównaniu z poprzednią wersją ta aktualna jest jakby napuchnięta i brak przestrzeni na dalszy rozrost , za jakiś czas korale będą rozpychać szyby na zewnątrz . widać że juz potrzebujesz większy zbiornik . a gdzie się podziały rybcie z przed przebudowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wszystko niestety płasko na zdjęciach wychodzi... Rzeczywiście, przyznaję, że ze zdjęć wydaje się, że już na nic nie mam miejsca, ale tak naprawdę jest go dużo więcej niż wcześniej. Raczej nie ma takiej opcji, żeby fioletową Stylophorę ustawić gdzieś indziej, bo ona już jest tak rozrośnięta, że potrzebuje zarezerwowanej dla siebie, specjalnie wysuniętej półki skalnej, poza tym jest moim SPS-owym pupilkiem, więc musi mieć najlepszą miejscówkę ;) Darek też doradzał, żeby ją gdzieś dalej upakować, ale niestety... A tak w ogóle to założenie jest takie, że niedługo koraliki ładnie podrosną i nie będzie widać skały. :)

Kamilu, to kiedy wreszcie wpadniesz po trawkę?

Część rybek po remoncie skały sprzedałem, bo nie czuły się najlepiej w kostce, a reszta pływała wówczas za skałami najwyraźniej.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie foty jakieś płaskie. Pewnie po remoncie przybyło przestrzeni ale tego nie widać.

Kamil. Briareum u mnie dostatek.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kamilu, to kiedy wreszcie wpadniesz po trawkę?

Po trawkę? Obiecywałeś, że sprawa trawki nie wypłynie publicznie :whistle:

Pogadamy na zlocie :welcome:

(Roman, Ciebie też ogołocę przy najbliższej okazji ;) )


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz tam teraz ryby ? jedną widać pod skałami czekoladka ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clap: ładnie

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, ale cały czas jeszcze myślę o tym ustawieniu skały... jest bardzo praktyczne i użyteczne, ale nadal zastanawiam się, czy mi się na tyle podoba, że chcę je zostawić w takiej formie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek według mnie konstrukcja wyglada masywnie i cięzko . Byc moze przyczyna jest specyfika skały

Edytowane przez Czerest (wyświetl historię edycji)

 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.