Skocz do zawartości
dale

Klejenie PVC do szkła

Rekomendowane odpowiedzi

Zadanie:

Zrobić tło do baniaka, takie żeby zasłaniało zewnętrzny komin.

Możliwe sposoby rozwiązania:

- Wykleić okleiną od środka - słyszalem o tym, ale osobiście bym nie ryzykował, może wydzielać syf do wody, oraz odkleić się.

-Wymazać silikonem środek - można, ale wykonawca akwarium by mnie odstrzelił. I to tępą kulą...

- Wkleić PCV spienione - chyba tą opcję wybiorę. Tylko zastanawiam się czy wkleić szczelnie, czy tak żeby wpływała tam woda. Przy szczelnym wklejeniu nie ma się gdzie zbierać syfek. Ale wklejenie musi być 100% szczelne. Mogą powstać naprężenia na szkle - woda naciska na pcv, a to na szybę, poprzez silikon.

Wkleić tak żeby woda mogła tam się dostać, to da nam jednakowy nacisk wody, na szkło i pcv. Ale może zbierać się syfek...

Jak radzicie Koleżanki i Koledzy ?

Do pcv będzie przyklejona w jednym miejscu skała, na piankę "Reef constructor".


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie sztuczną rafkę na kominie np. taką

post-11399-0-61607100-1340724119_thumb.jpg


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem u siebie na tło PCV miało być szczelnie ale niestety się nie udało i woda odstała się miedzy szkło a PCV. Akwa działa już prawie rok i nie zauważyłem problemów a NO3 muszę podnosić sztucznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żaden problem. Nanosisz blisko brzegów wklejanego prostokąta "uszczelkę" z silikonu - wyciskasz po prostu dookoła tak aby nie było przerw i silikon zamykał obwód. Dociskasz i masz w 100% szczelną, trzymajacą konstrukcje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myslałem właśnie Tomaszu, ale obawiam się że jeśli zostanie przerwa między szkłem a pvc i woda to dociśnie, może "coś" się stać. Prawdę mówiąc, nie bardzo wiem co mogło by się stać - po prostu przeczucie. Może i śmieszne, ale wynikające z braku doświadczenia.

Miałem kiedyś tło strukturalne w słodkim baniaku - było to najgorsze co mogłem zrobić - stałe problemy z wodą, dużo gnijących resztek organicznych... Ale tam było więcej wolnej przestrzeni...

Czy mam na coś zwracać uwagę, zamawiając pcv na allegro ? A może macie jakieś sprawdzone źródło, gdzie by wycieli całośc, z grzebieniem ? Może być na PW.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuje doklejenie zewnetrznego komina z PCV. Da rade przykleic PCV do szkla silikonem? Podobno laczenie szkla z PCV nastrecza problemow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wklejałem przegrodę z PCV w sumpie. Nie było żadnych problemów.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Mam ten sam dylemat, komin zewnętrzny i problem z jego zamaskowaniem.

Na tylną ścianę przykleić spienione PCV z wyciętym grzebykiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Komin ma 5cm szerokości, wejdzie kołnierz śrubunku?

PS zostawiłbym sobie jakieś pole manewru bo nie włożysz tam ręki żeby coś zrobić.

Edytowane przez tuptus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym z zewnętrznym kominem z PCV nie kombinował z przyklejeniem do szkła na silikon nie powinno być problemów tylko pytanie jak z wytrzymałością tego połączenia i jak to wytrzyma i zachowa szczelność w dłuższym okresie czasu? a czemu nie ze szkła?

Kurcze jednak zewnętrzny komin musi być pewny - ja bym się bał ale może ja taki strachliwy jestem:)

Co do 1 pytania w poście - ja bym wykleił tył pienionym PCV 3mm na silikon szczelnie tak jak Tomasz pisał z tym, że po śdrodku kilka "klopsów" bym kapnął silikonu - ludziska mają tak robione tła i nic sięnie dzieje nawet kilka zbiorników z tak wyklejonym dnem pod skały widziałem i też było ok. Pienione PCV i tak zajdzie Ci algami wapiennymi a można też wg preferencji przymocować igłą xenię czy clavu:)

p.s.

Ja mam komin wewnętrzny wyklejony PCV od 3 lat i jest git (fajny pomysł z tym grzebieniem tylko nie będziesz miał regulacji poziomu spiętrzanej wody - na aledrogo są grzebienie z pienionego PCV z regulacją - może tkiee coś dokleić wiem nie będzie idealnie wyglądać ale będzie funkcjonalniejsze)

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze byc ze szkla ale drogo wychodzi. W londynie za cztery kawalki plus dwie dziury 28mm krzycza okolo 60 funtow. Za tyle to ja kupie nowe akwarium. Dlatego myslalem o PCV bo mam kilka arkuszy i moge go zrobic sam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCV samo w sobie jest "tłuste" klejenie do szkła silikonem gdzie występuje jakiekolwiek ciśnienie to proszenie się o kłopoty.

Klejenie PCV z samym sobą wymaga klei, które je odrobinę rozpuszcza.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór. :thumbup:

A tak na marginesie.

Potrzebowałem skleić kawałek hydrauliki i w momencie działań okazało się że klej z zestawu czyścik+klej, diabli wzięli.

Przeczyściłem czyścikiem 2x elementy do sklejenia, wcisnąłem jedno w drugie, lekko pokręciłem i poczekałem jakiś czas.

Draństwo skleiło się jak z klejem i trzyma do dziś. :baby:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt na nasze warunki ta cena robi jeszcze większe wrażenie :)

A nie masz możliwości przez kogoś w kraju kupić szybki pod wymiar i z otworami - i potem posklejać na obczyźnie? Jeżeli u Ciebie nie będzie widoczny zewnętrzny komin to nawet jak pomażes szkło silikonem to i tak nie będzie miało znaczenia - co by tylko był szczelny. Przecież ktoś zawsze jedzie i mógłby Ci to zabrać a pozostałą kase możesz "upłynnić" w przyjemniejszy sposób.

p.s.

jak by co to pisz na prv a coś wydumamy

moze byc ze szkla ale drogo wychodzi. W londynie za cztery kawalki plus dwie dziury 28mm krzycza okolo 60 funtow. Za tyle to ja kupie nowe akwarium. Dlatego myslalem o PCV bo mam kilka arkuszy i moge go zrobic sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester masz przecież tutaj wielu przyjaciół, ktoś może Ci wysłać pocięte kawałki szkła już z otworami a ty na miejscu sobie z kleisz :rofl:

Jak chcesz kleić pcv czy cokolwiek takiego innego to łączenie między szkłem musiałbyś przetrzeć papierem ściernym żeby wzmocnić powierzchnie przylgni pcv, sylikon będzie się lepiej trzymał powierzchni porysowanej.


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wszystko pod kontrola. Dyzma powiedzial ze piwko to mi przyjedzie i nozyczkami wytnie :p

A tak powaznie to tylko szukalem alternatywy bo od biedy to szybe mam, silikon tez. Mysialbym tylko kupic wiertlo i diament do ciecia :) i wyjdzie taniej niz szesciopak :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Waszym zdaniem jak prezentowałoby się oklejenie całego tyłu łącznie czarną folią a wewnątrz komina czarne pcv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem skleić cyjanoakrylem i puściło:/ niby czyste i itd a nie chciało złapać:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej do PVC nie posiada przyczepności do szkła. Są kleje hybrydowe do takich celów . Lub można zastosować specjalny primer.


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakim dokładnie klejem skleję spienione pcv do szkła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.