Skocz do zawartości
ejerzyk

Porównanie lamp LED i HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Darek (Czerest) i ja mamy bardzo podobne kosteczki - taki sam wymiar, tylko trochę inaczej umieszczony komin. Świecimy nad nimi taką samą ilością wattów - Darek ma 150W HQI + 2x24W T5, a ja mam 150W LED + 2x24W T5, ale światła u mnie jest zauważalnie więcej i przyrosty koralików też bardziej zacne. Postanowiliśmy więc zmierzyć różnicę w ilości światła jaką emituje 150W HQI z lampy firmy AquaMedic a 150W z chińskich LEDów.

Dzięki uprzejmości Adama_s mogliśmy wykonać pomiary profesjonalnym, atestowanym luksomierzem. Wszystkie pomiary wykonywaliśmy w odległości 10 cm od dolnej płaszczyzny lampy. Pierwsza seria to pomiary co 2 cm zaczynając od środka lampy w kierunku głównej osi (najdłuższego wymiaru), czyli wzdłuż. Wyniki przedstawione są na wykresie poniżej - kolor niebieski: moja lampa LED, kolor czerwony: lampa Darka HQI. Na osi pionowej natężenie światła w tysiącach luxów, na osi poziomej odległość od środka lampy.

xcopy.jpg

Druga seria pomiarów została wykonana analogicznie tylko wzdłuż drugiej osi lampy - od środka w kierunku krótszego wymiaru, czyli w poprzek.

ycopyd.jpg

Na wykresach wyraźnie widać, że moja lampa LED daje co najmniej 1,5 razy większe natężenie światła w centrum oraz ze względu na rozmieszczenie diodek, maxymalne natężenie utrzymuje się w pewnym szerszym obszarze w centrum lampy - daje zdecydowanie więcej światła. Natężenie światła z HQI wraz z odległością od środka żarnika zaczyna prawie od razu spadać. Stąd lampa LED oprócz większego natężenia światła przy tej samej mocy daje też dużo szerszy kąt świecenia i zdecydowanie lepiej doświetla zbiornik na bokach.

Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, porównywaliśmy chińską lampę LED 150W na 2W diodach High Power LED do lampy renomowanej firmy - AquaMedic z żarnikiem 150W.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumien, że testowane lampy miały takie same zużycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz przez zużycie... Obie lampy są 150W, ale HQI ciągnie chyba trochę więcej prądu z racji tego, że balast ma chyba niższą sprawność niż zasilacze w lampie LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pyta po prostu o to kiedy Czerest zmieniał żarnik i jaki?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, okej, na ten temat musi wypowiedzieć się Darek, ale z tego co się orientuję, to żarnik jest w miarę nowy, 16000K. Sprawdzaliśmy też jakie natężenie jest pod żarnikami Adama, które świecą chyba dopiero miesiąc i wyszło nam, że w odległości 10 cm od lampy było u niego max 30 klx, a jaki dokładnie jest tam typ żarnika zamontowany też nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie godne pochwały.

W sumie dzięki temu testowi rozstrzygnąłem swoją zagwozdkę który typ oświetlenia wybrać.

LED nie dość że odpadają koszty wymiany żarników/rur, mniejsze zużycie energii elektrycznej to i jeszcze do tego są lepsze warunki dla korali i zwierzą. Nie wspomnę już o takich gadżetach jak wschody i zachody które niwelują efekt stroboskopowy przez co zwierzaki mniej się stresują. Chodzi mi o gwałtowne zapalanie się i gaszenie światła oraz migotanie świetlówek. Tylko nie wiem czy migotanie występuje na statecznikach elektronicznych.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem sie takich wyników. Wielki plus za to porównanie.

Pozdrawiam


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można powiedzieć, że to prztyczek w nos ludziom którzy psioczą na LED a konkretnie na te Chińskie i dowód na to że jeśli coś kosztuje pare tysięcy to nie oznacza wcale że jest lepsze od tego co kosztuje trochę ponad tysiąc lub nawet nie...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie potwierdza w praktyce to co można nie ruszając się z kanapy wyczytać z danych technicznych. Pożytek z nich jest taki że ejerzxyk dowiedziałeś się że w Twojej lampce nie świeci nskgorszy chiński syf 30lm/w tylko może nawet coś firmowego 60-70lm/w czyli już trochę lepiej niż hqi/t5. Ale do czołówki jeszcze daleko.

PS. Warszawiak zupełnie błędny wniosek. To właśnie potwierdza to co twoim zdaniem zaprzecza. Wygranym jest tylko Jurek, bo okazało się że z zakupem nie trafił najgorzej, a to przy chinach loteria. Ale jak napisałem, do czołówki jeszcze daleko.

Należy wziąć pod uwagę też to że żarniki 16000 są już dosyć ciemne w porównaniu do 10000-12000k.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to sie przekłada na PAR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe w takim razie Tomasz jak 150watt LED cree miałoby sie w tym porównaniu :)

Chyba skali by zabrakło, na moje oko o co najmniej dwa razy wiecej światła dla cree przy tych samych watach chińczyków :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej. Jak będę miał wolną lampę to mogę udostępnić do pomiarów. Zresztą zlecałem je już kiedyś. Wsxystkie wychodziły ok 20% niżej niż podawał producent. Dotyczy to także cree, gdyż oni podają wyniki pomiarów w warunkach nie możliwych do osiągnięcia w warunkach domowych/firmowych. Wszystkie cree były powyżej 100lm, żaden chińczyk firmowy nie przekroczył 70.

PS. Hernio wal dalej tym łbem o mur skoro na nic więcej cię nie stać...

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jeśli sprzedawca zapewnia że we wszystkich lampach są użyte takie same diody jak w lampie ejerzyk'a (mówimy o tym samym producencie, modelu etc) to mnie nie interesuje to czy producentem jest Chinol czy Peruwiańczyk tudzież inny mieszkaniec Kambodży czy Kamczatki.

Jeśli kupie taki sam model jak ma ejerzyk to bankowo zapłacę sporo mniej niż za produkt uważany za czołówkę. I jeśli takie światło wystarcza zwierzakom bo dobre są przyrosty to po co ja mam przepłacać za coś czego teoretycznie i tak mi (czyt. zwierzakom) nie potrzeba bo wystarcza im produkt tańszy.

Że by komfortowo się poruszać, nie potrzebuje kupować Rolsa.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już T5, chińczyki Led i cree Led. Jak ktoś spróbował cree to wie o co chodzi ;)

Przecież takie testy jak pokazał kolega ejerzyk chyba właśnie są po to żeby pokazać w jaki sposób można zaoszczędzić parę groszy.

Skoro zużycie prądu takie same a światła dużo wiecej to po co przepłacać.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chodziło chyba o porównanie markowej lampy HQI z No Name LED. I wyszło ze No Name wychodzi lepiej mimo tego ze diody są niższej klasy. Wiadomo, że lepsze diody będą znacznie lepsze... ale i droższe...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chodziło chyba o porównanie markowej lampy HQI z No Name LED. I wyszło ze No Name wychodzi lepiej mimo tego ze diody są niższej klasy. Wiadomo, że lepsze diody będą znacznie lepsze... ale i droższe...

Nie do końca, można zrobić albo dać do zrobienia i wyjdzie podobnie, a jesli testy pokazują że dobre diody dają prawie 2x wiecej światła to jeszcze zaoszczedzisz bo możesz dać ich połowe mniej ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o gotowych lampach od producenta. Nie o własnej robocie.

Jeśli mamy rozmawiać o tych własnej roboty to i tak wyjdzie taniej :) Cree kosztuje ~15-~20 PLN

Chińskie kosztują około ~7PLN/szt. A różnica w cenie prawie trzykrotna a różnica w mocy... tylko 1W/szt. Chińskie 2W Cree 3W Ale tu niech wypowiedzą się specjaliści.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warszawiak. W cree masz min 5w przy najlepszym dostępnym stosunku lm/w. I cena oscyluje wokół 15zł, a to za 5w niewiele moim zdaniem.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, nie wiedziałem. Nie siedzę w temacie mocno, mimo tego że przymierzam się do złożenia lampy. Ale skupmy się tu na gotowych lampach.

Czy mógł by ktoś udostępnić inne lampy do testów porównawczych...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jak test fajno że jest natomiast nie wszyscy jeszcze do końca przejrzeli przez zalety i wady tańszych ledów/hqi.W mojej ocenie hqi ma kilka dla mnie istotniejszych zalet i przewagę nad chińskimi ledami.Takie ledy które mnie interesują potrzebowałbym 6 tys a lampę hqi mam za 1300zl ze startowym markowym żarnikiem na rok.Co do chińskich ledów warto przeprowadzić test po 2-3 latach bo to lampy na lata ponoć i lampy hqi bardziej prestiżowej niż AM na nowym żarniku.

Sprawdzić luxometrem i stan dekoracyjny no i szumy.

Oszczędności to raczej kwestia boląca skromniejszych którzy za wszelką cenę chcą dużo większe akwarium żeby się niepotrzebnie denerwować. ;) bo przy 200-300l to może jeden wypad z popcornem do kina z żoną.

Mam wrażenie że niektóre posty poniżej próbują usilnie wmówić sobie że tanie w tym przypadku może być dużo lepsze ale nic bardziej mylnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam teorię odnośnie Cree. Zmierzyliśmy przy okazji pojedynczą diodę Cree z małej latareczki w odległości 10 cm, takiej jak to czasem używa się jako lampki rowerowej, i z jednej diody (to była właśnie chyba 3W Cree) wyszło 13,6 klx! Dla porównania pomiar 10 cm od ATI Blue Plus 24W to 5 klx... Oczywiście możliwe, że w zakresie niebieskiego luksomierz jest mniej czuły i na wynik wpłynęła różna barwa światła.

Jeżeli chodzi o te moje chinolki, to rzeczywiście wynik wyszedł całkiem niezły, bo moja lampa jest zbudowana z 2W High Power LED. Zmierzyliśmy też natężenie światła od innej lampy LED produkcji chińskiej zbudowanej z 1W LEDów i w tamtej uzyskaliśmy max 30 klx, czyli tyle co od żarnika 150W u Adama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś, choćby pośrednio, przy dnie przez szybę jaki jest strumień świetlny? W żarniku HQI łuk ma zwykle ~10mm długości czyli z takiej powierzchni jest promieniowane światło. Ma to znaczący wpływ na penetrowalność słupa wody. Przy akwarium o wysokości 50cm, co w morskich nie jest czymś niezwykłym, zacznie to odgrywać istotną rolę. LEDy będą miały strumień rozłożony bardziej równomiernie ale nie o takiej punktowej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek.

Mojej nie można porównywać bo jest pocięta i kawałki świecą na długości 1.2 m.

Jak wróci Piostu to zmierzymy na 120 W chińczyku zbudowanym z 1 W ledów który świeci ponad 3 lata.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś, choćby pośrednio, przy dnie przez szybę jaki jest strumień świetlny? W żarniku HQI łuk ma zwykle ~10mm długości czyli z takiej powierzchni jest promieniowane światło. Ma to znaczący wpływ na penetrowalność słupa wody. Przy akwarium o wysokości 50cm, co w morskich nie jest czymś niezwykłym, zacznie to odgrywać istotną rolę. LEDy będą miały strumień rozłożony bardziej równomiernie ale nie o takiej punktowej mocy.

Nie, nie było takiej możliwości, tylko 10 cm od lampy tuż nad powierzchnią wody. Dalej, nie obraź się, ale nie zrozumiałeś tego co napisałem... HQI Darka, nawet na samym środku żarnika, w jednym punkcie ma mniejszą moc promieniowania niż moje LEDy. Dodatkowo LEDy dają światło o wyższym natężeniu na większym obszarze, więc to co napisałeś <<LEDy będą miały strumień rozłożony bardziej równomiernie ale nie o takiej punktowej mocy.>> to bzdura - mamy dowód w postaci wyników pomiarów, a nie teorię wyssaną z palca...

Jurek.

Mojej nie można porównywać bo jest pocięta i kawałki świecą na długości 1.2 m.

Jak wróci Piostu to zmierzymy na 120 W chińczyku zbudowanym z 1 W ledów który świeci ponad 3 lata.

Okej, tak zrobimy, ale moim zdaniem wynik nie będzie się znacznie różnił, dlatego że diody, które świecą z obrzeży lampy nie mają już takiego wielkiego wpływu na samym środku - tam gdzie teraz mierzyliśmy. Ale żeby być precyzyjnym zrobimy tak jak napisałeś. :welcome:

Poza tym nie uwzględniałem Twojej modyfikowanej lampy w porównaniu z pierwszego posta, właśnie z tej przyczyny, że ze względu na bardziej rozproszone źródło wyniki mogą być inne.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.