Skocz do zawartości
kozik

Salarias - trudna ryba?

Doświadczenia z Salarias fasciatus  

109 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak d?ugo Salarias fasciatus ?y? w Twoim zbiorniku?



Rekomendowane odpowiedzi

salarias.jpg

Dwa dni po zakupie i dzień po zgonie mojego salariasa, pełen bólu i fundamentalnych pytań o sens istnienia przeżywam z godnością moją żałobę. Nie jest to miłe doświadczenie. Salarias to rybopies do którego można się przywiązać w bardzo krótkim czasie. Tylko dlaczego dany nam wspólny czas był tak krótki???

Po przejrzeniu forum, widzę że nie jestem odosobniony, wiele osób straciło go w krótkim czasie po zakupie. Jakie są tego przyczyny? Podzielmy się doświadczeniami.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego salariasa miałem około roku, po czym zmienił właściciela. Nie miałem z nim żadnych problemów przez ten czas. Przyjmował pokarm bez problemu, zachowywał się normalnie. A jak długo go aklimatyzowałeś? Przyjmował u Ciebie pokarm? Zachowywał się normalnie?

Pozdrawiam Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem salarisa 2 miesiące i zginął tylko dlatego, że wypadł z akwarium i mimo, że go szybko z powrotem włożyłem to przestał jeść. Akwarium było w miarę świeże (1.5 miesiąca) i nie miał żadnych problemów z przystosowaniem. Z tego co czytałem to trzymanie salarisa bardziej przypomina loterię niż faktycznie zależy od jakiś czynników. Przymierzam się do kupna następnego, jak tylko uporam się z akwarium po urlopie.


80 L AM Blenny

Ryby: Centropyge acanthops, Salarias fasciatus, Sphaeramia Nematoptera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak długo go aklimatyzowałeś? Przyjmował u Ciebie pokarm? Zachowywał się normalnie?

Aklimatyzowałem metodą kropelkową kilka godzin. Mimo że w sklepie informowano mnie że ryba jest ze starej dostawy, więc pływa tam już ponad miesiąc i przyjmuje pokarm, u mnie nie była zainteresowana niczym co jej podsuwałem pod nos. Na szybach mam sporo glonów, kupiłem też w Tesco prasowane glony Nori, ale na nie nawet nie spojrzała.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba łatwa w utrzymaniu, chyba że u sprzedawcy był w spartańskich warunkach, zła aklimatyzacja, złe parametry wody np duże No2.

Zajada się glonami, lubi się pokazać :D


4715_4728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pływał około 7 miesięcy, było z nim wszystko w porządku. Przyjmował każdy rodzaj pokarmu i non stop czyścił skałę. Niestety wyskoczył.

P.S. Aklimatyzacja kilka godzin to zdecydowana przesada, mogłeś go przydusić. Pół godziny to zdecydowanie wystarczająco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba chyba jak każda inna,mogła zliczyć zgon z wielu powodów jak każda świeżo zakupiona.Może gwałtowna zmiana parametrów go załatwiła bo w tym przypadku jedzenie nie miało znaczenia,za krótki czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja "Mućka" pływa od roku i nigdy nie miałem z nią problemu. Wyjada glony i algi nori. Mrożonek się nie łapie. Ma tendencje do wzruszania piasku energicznym ruchem ogonem, jestem przekonany że robi to celowo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój piekny duzy wypasiony nie cały rok

położył się i d...a

bez przyczyn


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój był bezproblemowy, niestety trzy tygodnie temu wyskoczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój skrobal tylko skały i szyby. Nie przyjmował żadnych pokarmów podawanych przeze mnie. Zdechł z głodu gdy kończyły sie glony smaczne dla niego. Szkoda prezesa bo był zabawna ryba. Teraz mam malenkiego salariasa segmentatusa, lata za solowcem jak wściekły. Może pozyje dłużej.

Edytowane przez natalia83 (wyświetl historię edycji)

4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez zakonczyl zywot na parapecie:(


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj zarlok je wszystko - zywe,suche,mrozone i dopycha sie glonami ze skaly i szyb (dlatego sa takie czyste :p) , jest u mnie w akwarium juz okolo pol roku i nie mam z nim zadnych problemow , spokojna sympatyczna rybka nazwana przez moja zone Heniek :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj jak wiekszosci ... wysokoczyl sobie...

tak to ryba bez problemu


450L + 130L sump, odpieniacz APF600, 2x Koralia 4 + 2x Koralia 5, obieg Deltec HLP 4040, 240W LED, 60kg LR, 20LS

Moje male morskie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Salarias śmiga po baniaku od 6-ciu miesięcy. A że żyje i ma sie dobrze to nie kikam w ankietę, bo tam jest pytanie jak długo żył - czyli w czasie przeszłym.

Mój egzemplarz to jakaś wyjątkowo twarda sztuka. Ja go nawet nie kupiłem, przyjechał ze skałą bez mojej wiedzy i zgody. Po prostu po zalaniu baniaka na drugi dzień zaczął po nim śmigać Salarias. No i śmiga do dzisiaj. "Gruby" żre wszystko co się rusza, lub czym prąd rusza i co mu nie nawieje.

Ale ma jeden paskudny zwyczaj. Jak podchodzę do baniaka, to podpływa, pokręci się i wali kupę. Po czym się odwraca i gapi na mnie prześmiewczo. Bydle jedne. :realmad::lol:

BTW kilka godzin aklimatyzacji? Imho przesada.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mu zapewnił dłuższe bądź bardziej syte życie przez algi nori? Jedzą je?


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Paskuda gardzi glonami nori, poczatkowo jadła tylko lasonogi i artemię,a teraz wcina wszystkie mrożonki (jeśli tylko odpowiednio duze) i coraz częściej glony z szyb glony (na deser).Początkowo w ogóle nie ruszała glonów. Płatków roślinnych czy ze spiruliną też nie jada. Ale drobne lane kluski czy ziemniaki zje, banan jej nie smakuje.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie salarias jadł wszystko - glony, płatki, mrożonki - po ponad 2ch latach zabiła go ciekawość - sprawdził co leży na dywanie ;\

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Salarias jest tak trudny w przestawieniu a raczej zaakceptowaniu zastępczego pokarmu, to mogę powiedzieć że jestem szczęśliwym posiadaczem mojego, którego mam praktycznie od początku istnienia mojego akwarium czyli pełne 2 lata, w ankiecie w związku z tym nie uczestniczę. Oczywiśćie na początku interesowały go wyłącznie glony na skale i szybach akwarium, później zaczął jeść również artemie i lasonogi którymi karmiłem obsadę i chociaż teraz wciąż zajada się wszystkim co wrzucę do akwarium to nie zrezygnował z zajadania się resztkami glonów ze skał a na nieczyszczonych z glonów szybach widać jego całusy. Nigdy natomiast co ciekawe nie spojrzał na algi nori którymi skarmiam pokolca. Inna też sprawa że mam wysoką koronę, gdyby nie to, pewnie też stał by się statystycznym dywanowym rybim chipsem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeżę temat. mój wciągął wszystko co wpadło do akwa. Suchy, mrożony, glony... wszystko. Niestety wyskoczył, a wielka szkoda bo choć kupy robił straszne to pocieszny był z niego stwór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wcina algi nori, długo się przekonywał ale na szczęście zaskoczył bo chudo już wyglądał, gdyż glonów dawno nie widziałem w baniaku. Mrożonek nie chciał oglądać. Mam go z pół roku.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój uwielbiał przesiadywać na falowniku. Po przerwie w dostawie prądu ... nie żyje ... za to ukwiał się ucieszył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój właśnie wczoraj położył się i odszedł na wieczną rafę. Miał ok 10 cm długości, żarł glony z szyb. Parę dni temu, jakby zmniejszył aktywność, może trochę osowiał... Nie wiecie jak długo żyje ten gatunek, oraz do jakich rozmiarów dorasta ? Pocieszam się że mógł być stary...

Jechać po nowego ? Bo ryba pocieszna i pożyteczna, czy skoro padł, coś mu nie pasowało i odpuścić sobie, żeby nie męczyć ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój po prostu zniknął ... na nic zdały się poszukiwania wokół baniaka, bo w środku go nie było :(( Salcia miała 1.5 roku i wsuwała wszystko co przepływało koło jej paszczy.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.