Skocz do zawartości
akvarius

ozonatory i zastosowanie ozonu w akwarystyce

Rekomendowane odpowiedzi

witam ozon ozonem a jak macie podłączony aby nie było go czuć w pomieszczeniu do odpieniacza tam gdzie zasysa powietrze pompa lub reaktory ozonu i tu zaczynają się schody jak reaktor działa wiele widziałem na internecie ale nie bardzo mi to wchodzi do głowy i gdzie węgiel w wodzie i gdzie aby nie smierdziało i nie był szkodliwy dla nas


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podłączyłem tak jak przewiduje producent BK, czyli do dodatkowej rurki w dyszy pompy. Dawka ustalona na "nosa" i dodatkowo timer, który załącza ozonator na jedną godzinę w nocy, kiedy dzieci już śpią i nikt oprócz mnie nie ogląda akwarium.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ: ja mam odpieniacz by DarekB30 i w tłumiku zrobiłem dziurkę, do niej wkleiłem do środka trójnik do wężyka i tam podpinam wężyk od ozonatora. Na ARMie mam ustawione podawanie w nocy gdy ORP jest niższe niż 360 i malutki brzęczyk tłoczy powietrze do ozonatora a w tłumiku podciśnienie zasysa cały podany ozon do odpieniacza. Mam maksymalną dawkę 50mg i nie czuję ozonu przy odpieniaczu nawet. Wegla nie mam.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dołączę się do tematu Redox i Ozone....

Zauwazylem ze moj redox "chyba" jest w granicach 280-310.

Wczoraj przebudowywalem orurowanie powrotu wody do akwa.

Aby to móc zrobic wylaczylem obieg. W akwa pozostala cyrkulacja a w sumpie wszystko ( tj. odpeiniek itp )

Sondy redox mam w sumpie co powoduje ze pomiar redox jest "po odpieniaczu"

Ku mojemu zaskoczeniu redox redox w sumpie skoczyl do 440 po upływie 20-30min.

Po zakonczeniu prac wlaczylem obieg i redox wrocil do poprzedniej wartosci.

Aktualnie PO4 mam 0.02 a NO3 niecale 1 - mierzone na duzej Hance.

Odpieniek tloczy 2200l/h powietrza a obieg przewala 4k l/h

I teraz...

Mam zwolnic obieg aby szybciej przetwarzal odpieniek? a moze .... PODLACZYC Ozone?


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akvarius:

Assuming you are going to use the ozone with a skimmer then pass the water outlet of the skimmer through granulated carbon to react with any excess ozone and remember that if you can smell the ozone in the room then you are using too much.

to chyba odpowiedz na twoje pytanie


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzik-wawa to nie tak. Nie ścigamy się, przynajmniej w moim skromnym przekonaniu, na to kto ma wyższy Redox lecz na to kto w dłuższym okresie utrzymuje stałe parametry i to nie tylko tego parametru. Jak zbiornik sam z siebie ma potencjał 380mV i wszystko w nim "kwitnie" to niech tak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale.. wlasnie robilem test na wzorcu i ... na wzorcu pokazuje 235

w akwa 245

tochyba malo :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze to:

co wy na to :

http://www.reefmania...rpnia-2011-2003

akwa z ozone + bio kulki

Wytłumaczenie delteca:

"Ozone is a different issue as it is very aggressive and a very powerful oxidiser which in most cased oxidises nitrogenous compounds straight to nitrate. If it is used properly in and the ozone is maintained within the skimmer then again the bacterial colony should never see it and so it can have no effect other than stripping the water of bacteria that would otherwise seed the reactor."

"The problem is that there are many people out there that do not use these products properly and end up flooding the tank with free ozone which would have a negative effect on the bacteria in the reactor if it got there but also in the live rock too. It is however so reactive that it is short lives and reacts with anything that it comes across converting it from O3 to O2."

http://www.theaquariumsolution.com/using-ozone-nutri-fix-pellets

Cały problem opiera się na tym aby:

1. Nie wprowadzać ozonu jako takiego do akwabo to niszczy sprzęt i całe życie bakteryjne. Czyli jedynie słuszna metoda wprowadzania ozonu to reaktor ozonu+węgiel na wyjściu.

2. Dozować incydentalnie a nie stale ( np. 1 dziennie )

Każda inna metoda z tego co wyczytałem w necie ubija to co rozbudowujemy kulkami, KZ bio czy wódką.

Każde dobre wdrożenie ozone'u opiera się na rozpuszczeniu większej dawki tlenu w wodzie którą przed wprowadzeniem w obieg oczyszczamy z resztek ozonu przez węgiel.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz także jest całkiem niezłym miejcem dozowania ozonu. Podajemy tyle by zużywał się w całości w odpieniaczu. Po odpieniaczu jest filtr węglowy. Dalej w panelu/sumpie nie powinno być już ozonu.

Biokulki to nie jest takie trywialne roziązanie dla złoża bakterii. Jeśli dasz w stosunkowo wolnym przepływie biokulki o dużej powierzchni i finezyjnych kształtach to po pewnym czasie nie tylko osadzą się na nich bakterie ale i osiądą białka. Nawet jeśli złoże jest po odpieniaczu. A białka w takim stanie zaczną się rozkładać i złoże zamiast poprawić pogorszy parametry wody. Z podobnego powodu nie stosuje się w akwarium morskim gąbek jako filtrów. Jeśli biokulki mają niezbyt rozwiniętą prostą powierzchnię a przepływ jest znaczny to "farfocle" powinny się odeń odrywać i w procesie dalszej filtracji być wyłapywane. Jak użyjesz ozonu w umiarkowanych dawkach to przede wszystkim "wypalisz" proteiny. Czyli zysk jest taki, że złoże nie otrzyma lepkiej mazi. To samo tyczy się żywej skały w zbiorniku. Sam oceń, która korzyść jest większa? Z ozonem jest jak z kalkmikserem i wodą wapienną. Jak byś podał całą dobową dawkę to także i to równie gwałtownie wyniszczyłbyś życie w zbiorniku. Jak widać wszystko opiera się o stosowne powolne dawkowanie we właściwym miejscu obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki, zle sie wypowiedzialem - ni ebiokulki tylko bio-pellets :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku biopiguł nie będzie aż takiej porażającej różnicy. Również w tym przypadku nie możesz dopuścić by pokryły się filmem białkowym czy osadziło się na nich lepkie świństwo, gdyż to napewno zniweczy ich skuteczność. Dlatego skuteczne odpienianie wcześniej jest wielce wskazane z ozonem czy bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajemy tyle by zużywał się w całości w odpieniaczu.

Tzn ile?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ile?

Tyle ile wyjdzie z pomiarów. Nie jesteś w stanie określić ilości stałej potrzebnej dawki ozonu. To po prostu trzeba zmierzyć. Jeśli ozon przechodzi przez odpieniacz i wydostaje się górą to znaczy, że dawkowanie jest za wysokie. Stąd pomiar ozonu nad odpieniaczem. Dodatkowo znaczny skok potencjału redox po załączeniu ozonatora także świaczy o tym, że jest go za dużo. Mamy pełną analogię z kalkreaktorem, do którego dozujemy CO2 nie w stałych dawkach a na podstawie pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że ozonator jest zbędny. Bardziej zwróć uwagę na zbiornik, parametry wody. Ozon niszczy elementy odpieniacza, utrzymanie potencjału redox na właściwym poziomie jest możliwe bez ozonatora.


Akwarium 300l+70l sump+żywa skała ok 45kg+cyrkulacja 1x3500l+wave meaker WM-3 +UV18W +1x150w HQI+2x39W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozon nie niszczy odpieniacza. Ozonuje od pol roku 24h na dobe. Ani odpieniacz ani zadne inne urzadzenie nie ma sladu stosowania ozonatora. Jedynie rurka igielitowa zrobila sie biala.

Po drugie, w systemach intensywnie prowadzonych metoda probioryczna (wodka, vsv, pelety i inne) ciezko jest uzyskac wysoki redox. Wiem to rowniez z doswiadczenia bo ponad dwa lata lalem wodke i vsv do zbiornika. Przez ten czas redox oscylowal pomiedzy 150 a 200mV. We wrzesniu 2012 przestalem lac wodke i po dwoch mesiacach redox sukcesywnie podnosil sie do 330mV.

Co do zwracania uwagi na parametry to wlasnie ozonowanie jest jedna z metod kontroli czystosci wody.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli przy stosowaniu vsv czy podobnych metodach probiotycznych redox był poniżej 200mV to oznaka iż jest za słaby odpieniacz do tej metody


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale tak jak pisalem w poscie #98 w toni wodnej jest marginalna ilosc bakterii ktore tak czy siak trafia do odpieniacza. "wypalenie" ich razem z ospa, brooklynella, wirusami etc jest chyba slusznym argumentem.

a na ozon nie stosujesz wegla?

Temat trochę stary.

Ale cz można wykorzystać ozonator do walki z ospą?

To tak w związku z walką Mario94


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej :) - To super skuteczny sposob - jednak wymaga czasu, wiec jest najbardziej skuteczny w poczatkowych stadiach ospy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czadol, jesli mozesz to zmniejsz dawke i to znacznie. Na Twoje akwarium wystarczylby Sander 25...

Pante; jesli nie chce Ci sie bawic w podawanie malutkich dawek przez pare minut dziennie (lub w nocy), to wyprowadz wode (ozonowana w dobrym odpieniaczu) na zloze z weglem, w ten sposob resztki ozonu beda calkowicie zaadsorbowane.

Podobnie jest z zapachem ozonu w pokoju. Troche wegla w skarpecie, polozonego na otwory kubka odpieniacza redukuje ten zapach.

Uwazam, ze ozon nie ma prawa dzialac w akwarium, tylko w odpieniaczu. W takim przypadku, oddzialywac bedzie tylko w tym miejscu, podobnie jak lampa UV.

Naszym najwiekszym problemem moze byc (jak napisal Pante), zbyt silna dawka. Bardzo czesto kupowane sa silne ozonatory, ktore nawet na najmniejszym ustawieniu dozuja zbyt duzo; warto miec to na uwadze przy zakupie i bedzie dobrze. :waving


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozonem uratowałem swojego błazna czarnego. Już miał dziury na płetwach i dopiero wtedy dałem radę go odłowic.Wziąłem pojemnik wlałem wodę z akwa ,wsadziłem rurkę od ozonatora z kulką na pęcherzyki i wrzuciłem tam błazenka. Przytrzymałem go w tej wodzie na włączonym ozonatorze jakieś 15 sek.Odłowiłem i pływa do dziś a po dziurkach ani śladu.Ogólnie już na drugi dzień pływał o wiele żwawiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozonem uratowałem swojego błazna czarnego. Już miał dziury na płetwach i dopiero wtedy dałem radę go odłowic.Wziąłem pojemnik wlałem wodę z akwa ,wsadziłem rurkę od ozonatora z kulką na pęcherzyki i wrzuciłem tam błazenka. Przytrzymałem go w tej wodzie na włączonym ozonatorze jakieś 15 sek.Odłowiłem i pływa do dziś a po dziurkach ani śladu.Ogólnie już na drugi dzień pływał o wiele żwawiej.

To była ospa?

Przecież w akwarium głównym musiałeś mieć pełno pasożytów a zabiłeś tylko te na rybce.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlewałem jeszcze czosnek w płynie i Herbtane .Poza tym do głównego też podłączałem,ale trochę za pużno.

Edytowane przez omada (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej :) - To super skuteczny sposob - jednak wymaga czasu, wiec jest najbardziej skuteczny w poczatkowych stadiach ospy

A jak dobrać dawkę?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to się przyznam ,że tak na pałe włączam dlatego bo nie mam takiego akwarystycznego tylko domowy ,ustawiam go na 10 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.