Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jest już moc.

post-10464-0-08572800-1338632744_thumb.jpg

Początkowo będą testy na czerwonym świetle 470nm. Testowałem takie zakres na AS i nie bardzo byłem zadowolony. Teraz sprawdzę na czystym nowym ekranie. Potem będą testy z białym światłem.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal, 470nm to światło niebieskie. Czerwone i czerwonopochodne to zakres 600-630 nm.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, no jasne powinno być 660nm.

PS Nie wiem czemu nie mogę wykonać edycji swojego postu.

O, a teraz mam dostęp.

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @jaczal jak testy z dodanym powietrzem? Jakieś wnioski? co z tym mieszadełkiem?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem do tej pory trzy testy nowego rozwiązania, wszystkie ze światłem różowym z taśmy LED:

1 - ekran omywany drobnymi pęcherzykami z kamienia - przyrosty porównywalne z AS lecz z uwagi na problemy z tworzeniem się na powierzchni wody piany powodującej zasolenie powietrza został odrzucony,

2 - ekran omywany pęcherzykami grubymi z otworów fi 0,5mm rozmieszczonymi co 15mm - przyrosty leprze od AS lecz bąbelki powietrza były zbyt hałaśliwe przez co nie akceptowalne,

3 - ekran omywany wodą z powrotu podawaną z góry - to rozwiązanie wprawdzie pozbawiające dodatkowego napowietrzania wody okazało się najlepszym, bezszelestne i proste w obsłudze. Zakupione na allegro taśmy LED różowe okazały się wydajniejsze niż białe ciepłe o mocy 2,5 raza większej.

Poniższe fotki zostały wykonane po 14 dniach hodowli alg po drugim cyklu ( ekran UAS był raz skrobany). Nowe rozwiązanie zdecydowanie poprawia równomierny wzrost na całej powierzchni ekranu.

AS post-10464-0-49292300-1345643639_thumb.jpg UAS post-10464-0-28771500-1345643664_thumb.jpg

Próba wykonana równolegle, więc parametry wody były dla obu ekranów jednakowe.

Obecnie jestem w trakcie klejenia filtra który będzie zawieszony wewnątrz sumpa ze światłem różowym umieszczonym na zewnątrz. Zastąpi dotychczasowy AlgaeScrubber.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaczal - ważyłeś może po zeskrobaniu i wysuszeniu jaka jest różnica? Można by wtedy oszacować % różnicę wydajności.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal przekonales mnie unworthy.gif. Robie AS. Miejsca malo, ale pomyslalem ze zrobie go w kominie ( 24 x 45 x 4,5cm) Siatke powiezsze na grzebieniu tylko jakbys mogl tylko swiatelko musze jakies upchac. Niestety do srodka. Co to za LEDy z allegro uzyles jezeli to nie tajemnica


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, wlasnie Ci o tym wczoraj mowilem gdy rozmawialismy o zmianie refugium na AS. Podoba mi sie latwosc konserwacji. Widziales moje refugium. Przy tej ilosci glonow absolutnie nie wiem co sie dzieje przy dnie. Zakladam jednak ze zycie w refugium ma sie dobrze ale widzialem kilka bialych "galazek " halimedy ktore prawdopodobnie zbielaly na skutek braku swiatla. Pamietam tez wyklad Leszka w Milowce - piekna sprawa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrobaczke zrobie sobie jako dodatek, ale refugium nie zlikwiduje. Za duzo ubocznych benefitow i nie mam tu na mysli wyciagania azotanow czy fosforanow. Z reszta sam Bartek widzisz co sie dzieje w Twoim thumbup.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero - nie wpadłem na ten pomysł, trochę z tym suszeniem będzie zabawy, ale fizycznie będzie wiadomo jakie są przyrosty masy.

@Grzegorz Dyzma - myślałem kiedyś tak zamocować prototyp, ale rury przeszkadzają w skierowaniu wody na ekran. Ze swiatłem w wodzie bym się nie bawił gdyż dokładasz dodatkową grzałkę. Przekonałem się że łatwo jest wodę podgrzać, ale znacznie trudniej schłodzić, więc niezbyt ekonomiczne rozwiązanie.

Teraz kleję wersję do sumpa, będzie mniej więcej tak działała post-10464-0-46745500-1345816143_thumb.jpg

Niedawno pokazały się na Allegro taśmy LED smd koloru różowego. Diabli wiedzą jakie mają widmo, ale po testach widzę, że algi mi ładnie rosną, nie to co pod czerwonymi. Super by było kupić LED-y markowe 660nm, ale u nas nie ma, a na zachodnich aukcjach dla mnie za drogo ( Ledy + zasilacz + draiwer). Zresztą ta wydajność jaką uzyskuję w zupełności pokrywa moje zapotrzebowanie, więc wydam kasę na życie.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany przez @premiero przyjrzałem się dokładniej wydajności ekranów w AlgaeScrubber. Może kogoś to zainteresuje.

Dla przypomnienia w AS woda spływa swobodnie po ekranie który nie jest zanurzony w wodzie, a w UAS woda opływa ekran który jest całkowicie zanurzony w wodzie.

Czas wzrostu alg dwa tygodnie.

AS

- światło białe ciepłe (taśma LED smd5050 3000K) o mocy 0,12W / cm2 ekranu

- masa zebranych (zeskrobane i wypłukane 6 krotnie algi, do uzyskania czystej wody) alg 0,0921g/cm2 ekranu, stan wilgotny

- odsączana woda z sitka ma kolor czerwony

UAS

- światło różowe (taśma LED smd3528) o mocy 0,026W / cm2 ekranu

masa zebranych (zeskrobane i wypłukane 3 krotnie algi, do uzyskania czystej wody) alg 0,1044g/cm2 ekranu, stan wilgotny

- odsączona woda z sitka ma kolor zielony.

Podsumowując można zauważyć, że wydajność uprawy jest o 113,3% większa w nowej wersji glono skrobaczki przy 4 krotnie mniejszej, zainstalowanej mocy światła.

Zapewne duży wpływ na szybkość wzrostu ma widmo światła, prawdopodobnie w okolicach 660nm (brak specyfikacji). Można zauważyć, że w UAS nie wystąpił wzrost czerwonych alg przez co woda podczas odsączania miała kolor zielony. Sama masa alg była znacznie czystsza w przeciwieństwie do AS gdzie występuje zamieranie i gnicie alg przez brak dostępu światła w głębszych warstwach.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... w UAS woda opływa ekran który jest całkowicie zanurzony w wodzie.

Jacku nie wiem , czy powinienem , bo w tym temacie jestem zielony...

nie powinno byc, ze ekran jest zanurzony , a pecherzyki powietrza oplywaja ekran ?

wg Twojego opisu: montuje ekran, kieruje jakas cyrkulacje i mam glony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AS masa zebranych alg 0,0921g/cm2

UAS masa zebranych alg 0,1044g/cm2

0,0921g/cm2 + 113% = 0,196173 g/cm2

Pokręciłeś z tą wydajnością, nie jest wyższa o 113,3%, tylko o 13,3% - czyli zysk jest głównie na energii.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem trzy rozwiązania:

1- drobne pęcherzyki opływające ekran - blokują dostęp światła do ekranu.

2- grube pęcherzyki, otwory fi 0,5 co 1,5cm - było dobrze, ale nie opowiadał mi odgłos bulgotania.

3- woda puszczona z góry pomiędzy ekran a szybę - błoga cisza.

Drugie rozwiązanie jest najlepsze, powoduje turbulentny przepływ wody, ale w praktyce nie ma większego znaczenia jaki jest ten przepływ. Istotne, aby był ograniczony dwiema płaszczyznami (ekran - szyba) na tyle wąską szczeliną żeby miały gdzie rosnąć algi i powstał komin zasysający wodę z pomiędzy włosów alg.

Założeniem SM było dodatkowo wzbogacenie wody w C2, ale to można rozwiązać na wiele innych sposobów.

Ja postawiłem na ciszę i dlatego wybrałem 3 rozwiązanie, tym bardziej, że nie muszę uruchamiać dodatkowej pompy bo wodę pobieram ze spływu. No z tym hałasem to trochę przesadzam, po prostu mnie przeszkadzał.

@kapuhy Masz rację, pokreciłem. Starość nie radość, a do tego byłem po nocnej zmianie. Ech...



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie czy takie oświetlenie algescrubera o wymiarach 25x50 da rade ?

6x t5 13W (4x ciepły biały 2700K, i 2x zimny biały - cool white)

algescruber poziomy, oświetlany z jednej strony- oświetlana rynna, nie wiem,czy samo żółte światło(2700k) wystarczy czy musi być też białe (cool white) ?

pozdrawiam i czekam na dorade

Mikołaj


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie czy takie oświetlenie algescrubera o wymiarach 25x50 da rade ?

6x t5 13W (4x ciepły biały 2700K, i 2x zimny biały - cool white)

algescruber poziomy, oświetlany z jednej strony- oświetlana rynna, nie wiem,czy samo żółte światło(2700k) wystarczy czy musi być też białe (cool white) ?

pozdrawiam i czekam na dorade

Mikołaj

tak jak pisałem już wcześniej przedział widma oświetlenia to 2700-3500K jeżeli chodzi o żarówki CFL i T5


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr zrób sobie UAS według projektu Jaczala. Widziałem jak to działa i uważam że jeśli chcesz oświetlać ekran z jednej strony jest to najlepsze rozwiązanie, proste i zajmuje mało miejsca.

witam, mam pytanie czy takie oświetlenie algescrubera o wymiarach 25x50 da rade ?

6x t5 13W (4x ciepły biały 2700K, i 2x zimny biały - cool white)

algescruber poziomy, oświetlany z jednej strony- oświetlana rynna, nie wiem,czy samo żółte światło(2700k) wystarczy czy musi być też białe (cool white) ?

pozdrawiam i czekam na dorade

Mikołaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no własnie ,tak na marginesie ,wie ktoś gdzie zniknął KIDUT?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety już wykonałem ten poziomy, nie znalazłem innego projektu dlatego zrobiłem ten.

Chodzi mi o to czy 6 świetlówek po 13w to nie za dużo?

Tak jak pisałem powierzchnia 25x50.


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem czytać i dziwi mnie jedna kwestia czyszczenia siatki ponieważ założenia są takie:

1. Dwie siatki czyszczone naprzemiennie dla zachowania ciągłości filtracji

2. Czyszczenie siatki co tydzień ponieważ narastające glony blokują te bliżej siatki w wyniku czego zaczynają obumierać.

Czyli jak? Siatki czyścimy co dwa tygodnie - tydzień 1 czyścimy A, 2 tydzień B, 3tydzień A? Czy w cyklu środa-sobota?

Druga sprawa - czy woda może napływać na siatkę od spodu? Taki mam akurat przepływ wody w panelu. Wystarczyłoby włożyć diody w kolorze Hello Kitty siatka w środek i gra gitara.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety już wykonałem ten poziomy, nie znalazłem innego projektu dlatego zrobiłem ten.

Chodzi mi o to czy 6 świetlówek po 13w to nie za dużo?

Tak jak pisałem powierzchnia 25x50.

myślę że będzie ok, tylko szkoda że nie oświetlasz z 2 stron bo wtedy masz podwojoną filtracja, a tak tracisz niepotrzebnie powierzchnie


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że będzie ok, tylko szkoda że nie oświetlasz z 2 stron bo wtedy masz podwojoną filtracja, a tak tracisz niepotrzebnie powierzchnie

Powierzchnia to ok 1200cm kwadratowych, czy pociągnie to akwarium 300l plus 80 sump?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.