Skocz do zawartości
robert24

Sól morska a pierwiastków śladowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczne ! Chciałbym sie poinformować w jednej kwestii która od pewnego czasu mnie męczy.

Jeżeli sól morska zawiera pierwiastki sladowe i jest wlewna do akwarium za każda podmiana

wody to dlaczego trzeba je dodatkowo uzupełniać w taki czy inny sposób?

Niestety nie doszukalem sie informacji na temat na forum .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaCl zostaje w wodzie, a pierwiastki śladowe są wchłaniane przez organizmy i żużywane w procesach biochemicznych, dlatego je uzupełniamy. Dodatkowo pierwiastki śladowe znikają w związkach organicznych podczas procesu odpieniania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo właśnie dziwi mnie fakt ze producenci soli piszą ze zawiera pierwiastków śladowe

Więc jeśli robi sie podmianę to sie uzupełniają razem z solą więc dlaczego kupować dodatkowe

Preparaty ?

Jeśli kupować to dozowac je do wody na podmiane czy do dolewki ?

Dziękuje za powyższą odpowiedz.

Przepraszam za takie banalne pytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od tego jak bogata w pierwiastki śladowe jest sól (są bogatsze i mniej bogate) i w zależności od tego jakie zużycie pierwiastków śladowych mamy w akwarium (ilość zwierzątek, efektywność odpieniania) ich bilans może być ujemny. W takiej sytuacji powinniśmy je uzupełniać dolewając (najlepiej codziennie) odpowiednie dawki np. GroTech ABC lub Tropic Marin K+/A- lub przejść na bogatszą sól (o ile bogatsza istnieje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem moim zdaniem jest taki ze pierwiastkow sladowych jakie mamy we wiadrach w porownaniu do naturalnej wody morskiej jest znikoma.

Duga sprawa to proporcje. Jaka jest gwranacja ze np zloto srebro ktorego sztuczna sol nie zawiera rozmiesza sie rownomiernie, jezeli poziom wielu pierwiastkow to 2,3 a nawet 4 miejsca po przecinku.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym czasie pierwiastki śladowe są wchloniete przez organizmy i zostaje powiedzmy "...tylko zasolenie..." podmieniajac wodę na świeżą dozujemy pierwiastki ale tylko w takiej ilości ile wody czyli np 10% a może to być za mało, tak więc pozostała ilość wody wzbogacamy, bo z czasem wszystko rośnie i potrzebuje więcej suplemetow odżywczych.

Wysłane z mojego SK17i za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. Zgadzam sie z Grzegorzem. Mysle ze na duza skale nie oplaca sie producentom sypac dokladnego skladu soli morskiej bo po pierwsze znaczaco podnosi to koszty produkcji. Po drugie sklad wody morskiej jest inny pod w innych szerokosciach geograficznych, po trzecie tak bogata sol bylaby dobra tylko dla waskiej grupy akwarystow. Moim zdaniem wlasnie na tym polega sukces soli typu RC czy IO. Prosty sklad zapewniajacy podstawowe skladniki (wystarczajace dla malo wymagajacych organizmow) a dodatkowa suplementacja wymagana tylko w ambitniejszych projektach. Daje to spora uniwersalnosc przy nizszych cenach


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko pytanie - jeżeli pierwiastki (zgodnie z nazwą zresztą) występują w nikłych, ciężkich do zmierzenia stężeniach, to jak kontrolować ich obecność i zużycie w zbiorniku? Część można wywnioskować z kondycji zwierząt (choć obserwacje mogą być mylne), nikłą część pomierzyć, a co z pozostałymi? Trochę mi to pachnie dozowaniem na wszelki wypadek, bo może będzie lepiej - ale w pełną kontrolę nad pierwiastkami śladowymi nie za bardzo wierzę.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wlasnie pytanie ktore zadalem ostatnio sebowi. Jesli korale sa super wybarwione to mozemy na podstawie ich kondycji i koloru mniej wiecej okreslic odpowiedni poziom konkretnego pierwiastka, o ile zmiany beda pojedyncze i stosunkowo szybkie. Co jednak jesli mamy w miare nowy zbiornik powiedzmy 6 miesiecy i korale nie maja jeszcze odpowiedniego wybarwienia a my nie mamy punktu odniesienia. Za malo czegos = braz. W sam raz = roz. Za duzo czegos = znowu braz.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, ja Ci powiedziałem czego trzeba - czasu :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z waszych odpowiedzi teraz już wiem o co

chodzi w uzupełnianiu tych pierwiastków.

Czyli w zasadzie dozowanie zależy od tego

co chcemy chodowac i ile litrów ma zbiornik

powiedziałbym.

W takim razie jak je dozowac ? Bo raczej bezpośrednio

do akwarium chyba nie można wlewac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,

miedzy solami wystepuja spore roznice, jesli chodzi o ilosc roznych zwiazkow. Niestety, w warunkach domowych, jestesmy w stanie zmierzyc jedynie kilka z nich, przede wszystkim te wystepujace w wiekszych ilosciach.

Parametry Ca, Mg i kH, mozesz podniesc zwiazkami, ktore sam sobie rozpuscisz w pojemnikach, lub nabedziesz w sklepie (za te zaplacisz wiecej, ale otrzymasz juz rozpuszczone w wodzie :baby: ).

Zalozmy, ze testami zmierzysz poziom tych parametrow w akwarium i w rozrobionej solance. Mozna obliczyc, ze same (np:10% / tydzien) podmiany wody o danej zawartosci zwiazkow, nie zdaza uzupelnic ich zuzycia w akwarium pelnym "twardych" korali. Wtedy warto parametry podciagnac "recznie" (sa pompy dozujace, rozbijajace dzienna dawke na drobne). Dozuje sie jakas ilosc roztworu codziennie a po tygodniu znowu testujesz wode w akwa. Jesli poziomy spadly, to tygodniowa dawke zmieniasz.

Wszystko to robisz mimo cotygodniowej podmiany 5-10% wody. O to Ci chodzilo ?

ps: roztwory dolewasz w sumpie, zeby sie juz troche wymieszaly zanim trafia w okolice korali. Ich ilosc nie zalezy od wielkosci zbiornika, tylko od zuzycia przez korale. Jasne, zeby podniesc poziom czegos tam w 1000 l zbiorniku, potrzeba wiecej roztworu, ale pozniej, gdybys mial jednego korala, to dawka bedzie taka sama w tym duzym akwa jak i w 100 litrowym.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester jesteś w błędzie odnośnie różnego chemicznego składu wody morskiej ,mówi o tym reguła Dittmara.Skład wody morskiej jest wszedzie taki sam różnice wynikaja tylko od poziomu zasolenia oraz zawartości substancji pochodzenia mikrobiologicznego.Co do składu pierwiastków śladowych ,ten temat jest tu poruszany ,a więc postaram sie to zrozumiale wyjaśnić .Każdy producent soli stara się aby miała ona skład najbardziej właśnie do wody morskiej zbliżony ,jednak sa sole takie jak np IO które są solami zawierające mniej tych pierwiastków a to wynika z bardzo prostego czynnika czyli zmniejszonej ilosci magnezu .Jak wiadomo chlorek magnezu jest pozyskiwany z wody morskiej i w swoim składzie zawiera prawie wszystkie pierwiastki śladowe które występuja własnie w morzu ,w formie zanieczyszczenia i w zależności dla jakich celów ów chlorek magnezu jest stosowany odpowiedni z tych pierwiastków jest oczyszczany.Dlatego też sól IO nie jest przeznaczona dla zbiorników rafowych a jedynie dla ryb i prostych organizmów morskich nawet zasolenie na tej soli powinno być w granicach 1,020 co producent wyraznie podaje na opakowaniu .Są też producenci którzy chcą dla celów marketingowych sól wzbogacać w makroelementy a zarazem w micro w soli aby w ten sposób przekonać potencjonalnego klienta.Co do pierwiastków śladowych i ich suplementacji to juz 20lat temu opublikował wszystkim znany H.W. Balling jednak jego metoda została nie zrozumiana przez większość akwarystów i została polepszana przez np nie podawanie soli bez soli ,czy ograniczeniu jej do 3-4 składników które tak naprawde z tą metodą nie maja nic wspólnego .Suplementacja pierwiastków śladowych jest ściśle uzależniona przez konsumpcją mkroelementów takich jak wapń czy magnez .Czyli im więcej korale czy inne organizmy zużywają wapnia to jednoczesnie ich zapotrzebowanie na stront mangan czy inne mikroelementy jest wyższy ,dlatego tylko jeden sposób suplementacji tych pierwiastków jest dobry czyli metoda PEŁNA ballinga .Wszystkie inne metody dozowania są albo oparte na metodzie prób i błędów albo chybił trafił .Gdyż większośc tych pierwiastków w warunkach domowych jest nie do zmierzenie i okreslenia ich ilości.Jest w tym wszystkim jeden haczyk a więc mianowicie jeżeli zastosujemy metodę ballinga pełna przy soli np RedSeapro to mozemy przesadzić z tymi pierwiastkami śladowymi a jest to bardziej szkodliwe np dla korali niz niedobór ,dlatego używając soli np IO niektórzy osiągają dość przyzwoite parametry dla hodowli np korali sps ,choć musza uzupełnić bardzo duże niedobory tych pierwiastków.


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do Aquaforest, Czy podczas odsalania wody morskiej nastepuej proces ulatniania pierwiatkow sladowych.

Red Sea odsalajac o tym wspomina wiec dlatego uzupelniaja. Wy twierdzicie ze pierwiastki zostaja w chlorku magnezu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo prosta sprawa,a więc sól odsalana w Morzu Czerwonym nie jest produkowana na cele akwarystyczne tak samo we Francji czy Chorwacji jest to typowa linia technologiczna do produkcji soli spożywczej czyli łatwiej jest w póżniejszym etapie dodac te składniki niz stworzyć linię do produkcji soli dla akwarystyki można więc przyjąć że w Izraelu produkuje sie sól dla akwarystów przy okazji .Tak jak wspomniałem dla celów spożywczych czyli standart sa takie aby ograniczyć magnez czy wapń czy potas prawie pięćdziesiokrotnie co póżniej jest przetwarzane do innych celów np do produkcji soli syntetycznych czy innych dziedzin przemysłowych .Oczywiście sa pierwiastki lotne takie jak np jod które są uzupełniane w formie jodku potasu dodawanego np do NaCl obowiązkowo w niektórych krajach jak np w Polsce.


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czyli im więcej korale czy inne organizmy zużywają wapnia to jednoczesnie ich zapotrzebowanie na stront mangan czy inne mikroelementy jest wyższy ,dlatego tylko jeden sposób suplementacji tych pierwiastków jest dobry - pelny Balling"

Aquaforest - dziekuje za Twoja kompetentna wypowiedz.

Czyli nadal, poniewaz nie damy rady wszystkich pierwiastkow pouzupelniac, podmiany wody mozemy uwazac za zmniejszanie powstajacych niedostatkow, a te zwiazki wystepujace w duzych ilosciach uzupelnimy Ballingiem. O stront bym sie az tak bardzo nie martwil (robiac podmiany). Lepiej gdy jest go za malo niz troche za duzo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dam sobie reki uciac gdzie czytalem o produkcji soli Red Sea ale pamietam co utkiwlo mi do dzis. Super biznes, bo chaldy soli pomiedzy piaskami pustyni to nic innego jak produkt uboczny "odpad" z odsalania wody morskie w celu uzyskania wody pitnej.

Co do samej suplementacji to tak z wlasnego doswiadczenia.

Przy malych zbirnikach 100-200L podmianka na bogatej soli jest sie w stanie calkowicie odstapic od balinga czy innego sposobu wzobgacania. To jednak zalezy od obsady. Przy miekki czy LPS mozna prowadzic akwarium bez problemu.

Jest jeszcze Miracle Mud, drogi ale wygodny. Trzeba jednak uwazac by nie wsypac za duzo bo glony tylko czekaja na sygnal


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy malych zbirnikach 100-200L podmianka na bogatej soli jest sie w stanie calkowicie odstapic od balinga czy innego sposobu wzobgacania. To jednak zalezy od obsady. Przy miekki czy LPS mozna prowadzic akwarium bez problemu.

Moje doświadczenia są tutaj zupełnie odmienne. Mimo sporej ilości podmian (blisko połowa objętości zbiornika miesięcznie) i porządnej soli (Preis) nie byłem w stanie utrzymać kH i Ca w akwarium wypełnionym głównie miękasami i LPSami, zjeżdżały do niebezpiecznie niskich wartości. Wody w obiegu w RMie jest może z 70-80l, więc logistycznie i kosztowo było to jeszcze do zniesienia-mimo słabych efektów. Zasilania w pierwiastki podobnej obsady w 200l samymi podmianami zupełnie sobie nie wyobrażam.

Dodatkowo na forum bardzo polecana na start jest sól IO, na której również wystartowałem. Przy docelowym prowadzeniu baniaka na podmianach taki wybór to moim zdaniem kompletna pomyłka. Dochodzenie do w miarę rozsądnych poziomów magnezu i wapnia po starcie trwa wieki, z czego zadowolone są glony (za wyjątkiem wapiennych), ale dodawane z czasem szczepki ani trochę.

A wracając do pierwiastków śladowych, których różnorodność jest bardzo duża - ciekawy jestem, czy znany i potwierdzony badaniami jest wpływ większości tych pierwiastków na rozwój koralowców, czy może są one po części dodawane do soli na zasadzie "w morskiej wodzie są, więc też będziemy je dodawać". Wpływ których pierwiastków jest zbadany?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosklanly przyklad ze co zbiornik to inny. Oczywiscie przy soli IO nie ma mowy o suplementacji podmianka, ale Red Sea Coral Pro to inna bajka. Preis nie wiem , nigdy nie stosowalem. Podmianka 10% co tydzien nic juz z reki. Mam akwarium piaty rok i wstyd ale trzeba przyznac ze nie wiem co to jest Baling, po prostu nie bylo potrzeby. Sama definicje znam.

Jest gdzies na reefkeeping material o pierwiiastkach sladowych w akwarium

Swoja dorga jaka jest roznica miedzy pierwistakmi sladowymi a mikroelementami ???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i mysle choc mozliwe bladze. Sorry jesli oftopuje ale pelne wyjasnienie suplementacji troszke nasuwa mi pewne wnioski czemu niektore sole, zwlaszcza te bogate sprawiaja tyle klopotu z metnieniem i wytracaniem sie osadu. Skoro proces odparowania wody morskiej pozostawia wiele tych potrzebnych mikroskladnikow to natura raczej ustalila juz pewna rownowage. Przeciez zbadanie w warunkach labolatoryjnych skladu nie powinno dla duzych producentow stwarzac problemu. Jesli taka sol stworzona syntetycznie oparta na najbardziej jak to mozliwe skladzie wystepujacym w morzach szczegolnie rafowych to nie powinna miec miejsca jakakolwiek komplikacja przy rozpuszczaniu jej w rodi. Zatem jak dla mnie, prostego chlopa, ktory dopiero po roku decyduje sie na spsy w akwarium wniosek jest prosty. Te bogate sole sa najprawdopodobniej zle wybalansowane. Tu moga byc rozne przyczyny bo zla partia moze sie przytrafic i na to nie ma rady ale jesli to jest juz regula przy jakims produkcie to znaczy ze producent musi kombinowac w celach marketingowych i zaburza naturalne proporcje, ktore panuja miliardy lat.

Pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy,też wystartowałem na soli IO a potem dojście do prawidłowych poziomów Kh,Ca czy Mg sporo mnie kosztowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, a dobijałeś podmianami czy ballingiem? Bo jak podmianami w 1000l, to musiało boleć po kieszeni...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, a dobijałeś podmianami czy ballingiem? Bo jak podmianami w 1000l, to musiało boleć po kieszeni...

Po moim katakliźmie na samym początku zacząłem robić bardzo duże podmiany na Aquaforeście,nawet co kilka dni po 140 litrów.Resztę wyrównywałem ballingiem,Sebowego wapnia poszło chyba z 10 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.