Skocz do zawartości
natalia83

Dlaczego moje LPS'y powoli umierają?

Rekomendowane odpowiedzi

Od trzech miesięcy mam stały problem. Myślałam, że dotyczy najpierw jednego korala, potem dwóch a w tej chwili zastanawiam się nad losem reszty moich LPS. Pierwszy LPS który zaczął chorować był przygarnięty do odratowania od kolegi z forum. Do pewnego momentu widać było, że przeprowadzka mu służy, a w ciągu jednej nocy przyszło załamanie i rozpoczęła się powolna agonia, zwaliłam winę na pasożyty, przeprowadzkę i może jeszcze jakieś inne nieznane mi czynniki. W sierpniu przywiozłam sobie z AM z Poznania ślicznego bubble coral i tak jak w pierwszym przypadku wszystko było super jakieś dwa tygodnie, po czym w ciągu jednej nocy przyszło jakieś załamanie po którym coral powoli, ale bardzo regularnie, coraz mniej się pompował, coraz bardziej było widać jego szkielet, aż odszedł. I znów tłumaczyłam sobie że to pewnie podróż, zmiany w wodzie i inne pierdoły usprawiedliwiające sumienie. Żeby tylko nie było, że to z mojej winy. Od kilku dni widzę że moja Euphylia paraancora, która od kwietnia z jednej główki podzieliła się na 8 do tego u podstawy ma 7 malutkich córeczek ma jakoś dziwnie napompowane usta, nie jest to bardzo mocno, ale stale od kilku dni. Do tego druga euphylia ancora nie pompuje się jak dawniej, jakby miała pęknąć tylko tak powiedzmy na 60% swoich możliwości. Ktoś pewnie powie, że to żadna tragedia, ale coś czuję że za kilka tygodni mogą podzielić los bubble corala i elegance coral.

W zbiorniku jest mieszana obsada, czyli sporo miękkich, pięć LPS (było 7) i jakieś 10 SPS, dodam że wszystkie pozostałe rosną w zawrotnym tempie, sps koło 1cm miesięcznie nowych przyrostów, nawet acra, miękkie muszę ograniczać, bo również są bardzo ekspansywne. Wydawać by się mogło że któraś "bocznych" grup będzie miała problem czyli dobrze będzie albo miękkim i LPS albo LPS i SPS. Parametry wody są stałe nic się nie zmieniło od tego co jest w stopce oprócz delikatnego podniesienia Ca do poziomu 360mg/l. W akwarium zmienił się odpieniacz z midi turboflotora (na pompie igiełkowej) na BLAU i lampa była 4x54w na ledy Maxpect Razor 16k, jednak te zmiany nastąpiły duuużo później by mieć wpływ na te wypadki. Do wody dodaję raz w tygodniu kilka kropel wit. C dla zoa, co jest mega widoczne oraz raz na dwa tygodnie 18ml all im one, celem uzupełnienia pierwiastków śladowych. Nie leję wódki ani żadnych dodatków. Minimalne glony na tylnej szybie są celowo hodowane dla żółtka, który uwielbia je skubać oraz dolabelli co by mi z głodu nie zdechła. W sumpie moczy się purigen, chemipure oraz absorbent krzemianów (bardzo nieskuteczny).

Podmiany wody robię co tydzień, maksymalnie co dwa tygodnie 7% na soli IO.

Zdjęcia aktualne dodam po powrocie z pracy.

Może ktoś podsunie mi pomysł czego brakuje moim LPS, może są jakieś specyfiki, które uzupełnią brak jakiś substancji, a może to jakaś zaraza?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca oczywiście powinno być wyższe - rozsądnie jest powyżej 400.

a jak podbijasz KH, czy nie robisz tego wieczorem/na noc?

tak mi się coś wydaje, że to mogą być np. wahnięcia pH spowodowane dolaniem sporej dawki sodki na noc, kiedy to i tak pH samo z siebie bez światła spada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdecydowanie brakuje im wapnia, nie mają z czego budować swoich szkieletów. Lejesz ballinga? Sól IO jest bardzo uboga i nie nadaje się do prowadzenia zbiornika na podmianach.

Dlaczego uważasz, że absorbent krzemianów jest nieskuteczny?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu co często można wyczytać, tzw. LPS-y są koralami wrażliwymi, na pewno Ca jest za mało...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh stabilizuję dolewając 25ml rano i 25ml po południu koło 17, Ca na poziomie 360mg/l jest zbyt niskie? Gdzieś tutaj wyczytałam że lepiej jak Ca jest poniżej 400, ale spokojnie dzisiaj zacznę dozować dodatkowo preparat wapniowy. Chyba już czas zwrócić się do Seba po prochy i zgłębić tajniki ballinga. Czy jak zacznę lać ballinga to sól też zmienić na bogatszą czy sam balling wystarczy?

Czemu absorber krzemianów jest nieskuteczny? Bo po miesiącu moczenia nie widzę nawet minimalnej poprawy, okrzemki wychodzą na piasku tak samo jak przed włożeniem absorbera :)

Edytowane przez natalia83 (wyświetl historię edycji)

4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie głodują? Bo podajesz w stopce NO3 - 0 i PO4 - 0,01. Karmisz czymś te LPS-y?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca 300 to chyba w fish only, no i karmic trzeba LPS'y.

One nie lubia takich warunków jak jest stała głodówka.

ja mam 3 LPS'y i parametry prawie 0 na NO3 i PO4 pompuja sie elegancko ale przyrostów supernie bedzie.

One lubia bagienko dlatego akwa typowo SPS'owe nie maja super przyrostow na LPS.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać gdzie przeczytałaś, że Ca poniżej 400?

Rozsądne granice to 400 - 440, a optymalne 420-430.

W takim razie pewnie główną przyczyną jest niskie Ca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wapno za niskie i za mało pokarmu w wodzie, no3=0 o trochę jak pustynia...lps lubią mieć trochę brudu w wodzie...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać gdzie przeczytałaś, że Ca poniżej 400?

Rozsądne granice to 400 - 440, a optymalne 420-430.

W takim razie pewnie główną przyczyną jest niskie Ca...

Było w jakimś temacie SPSowym, chyba Seb pisał o lepszych przyrostach przy wapniu nie przekraczającym 400.

Jakby nie patrzeć-360 to zdecydowanie za nisko.

Natalia, jeżeli nie dozujesz oddzielnie żadnych specyfików (pierwiastki śladowe itepe), to przeszedłbym na bogatszą sól, chociażby Kenta czy RC.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisane było - IO. Bardzo uboga sól... Korali masz sporo, przeszedłbym na Reef Crystals na początek. Ca wyciągnąć do 420, dokarmiać preparatami dla LPSów, do sumpa dorzucić węgiel, bo enzymami z miękkasów wykończą się niedługo i SPSy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry nie doczytałem jesli faktycznie IO to sopbie mozemy tylko gdybac czego jeszcze moze brakowac w wodzie :( równiez proponuje zmiane soli


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje eupylie i caulastrey rosły świetnie na IO a niczgo nie dolewałami podmiany też nie byłay za częste.Tylko duzo karmiłam rybcie :).

A w ogóle co znaczy uboga sól? Bo niektórzy uzywają w znaczeniu poziom Ca i MG, inni mikroelementy, a spotkałam się też ze stwierdzeniem, że uboga to bezprobiotyków Więc?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwsze słyszę (czytam), że bogata sól to taka z probiotykami. Takie określenie było używane dużo wcześniej, gdy o solach "probiotycznych" nie były słychać (przynajmniej ja nie kojarzę).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natka, czy możesz powiązac problemy z LPSami ze zmianą światła? I drugie pytanie...

Napisałaś że wcześniej na soli IO było super. Jak długo uzywalas tej soli i przez jak długo było super?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ tester - soli IO używam od samego początku mojej przygody z morszczyzną czyli od lutego tego roku, z tym że w międzyczasie był postawiony większy baniak, również na soli IO. Nowy baniak startował na początku kwietnia, w maju wprowadzane były pierwsze korale, w czerwcu była już pełna obsada przełożona z RM. Od czerwca do września było ok, czyli wszystkim było dobrze, aż wykrakałam do Tomka że ciężko utrzymać w dobrej kondycji wszystkie korale z mieszanej obsady. I wtedy w połowie września zanikł całkowicie elegance coral, teraz pada mi bubble coral a już widzę zmiany obu euphylii. Światło nie ma tu nic do rzeczy bo świeci dopiero od 8 października.

Korale oczywiście były karmione, raz w tygodniu, phytoplex'em. Czy zmiana na aquaforest będzie korzystna? jest wiele opinii na temat tej soli i jestem rozdarta amusiałabym już zamówić, bo właśnie zużyłam resztkę.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia, jak pozostałe wyniki, w sensie Kh i Mg? Ca masz za niskie, to jest "na p[rzetrzymanie" a nie do wzrostu, po drugie przy zerowych No3 i Po4 i nie karmieniu lps-ów zabijesz kazdego. Do tego musisz dozować mikro jesli jedziesz na IO, nie ma innej opcji.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem u siebie podobnie,też problem z LPS ale po jakimś czasie zauważyłem ze jeden koral zaczyna mi pokazywać jak jest coś nie tak...Caulastrea furcata jeżeli KH malało od razu się przestawał pompować,i dzisiaj staram się już nie dopuszczać do spadku KH,to mój taki mały żywy test do wody.A co do karmienia to karmie sporo tzn z głową ale urozmaiconym pokarmem i zawsze daje im czas na podjedzenie sobie resztek wyłączam odpieniacz tzn obieg w RM bo w innym razie szybko pokarm idzie do filtrów i sobie tam gnije.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy rodzaje caulastre'i furcata, curvata i jeszcze jakis inny i faktycznie są dni że fajnie sie pompują a czasem zdechlaki takie że szkielety widać, z nimi póki co nie ma jeszcze widocznych problemów, ale każda nawet chwilowa zmiana już wywołuje zmartwienie. Te do karmienia lubie najbardziej, bo po nich od razu widać że lubią sobie podjeść i po karmieniu maja fajne bąble.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to spróbuj zrobić eksperyment i postaraj się KH mieć stałe nie więcej jak 11 ale nie mniej jak 10 ja mam 10 i moje to uwielbiają i zakup sobie na allegro takie coś http://allegro.pl/po...2691256033.html moje LPS to uwielbiają leje 2 razy w tyg oprócz tego co dzień coral accel kenta i fitoplankton i mam nie znam nazwy mrożone coś co im daję jak karmie ryb,kupiłem w trzmielu polecali mi to jak znajdę nazwę to ci powiem.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jakiś miszmasz z tymi parametrami. Ca za niskie, KH za wysokie, Mg też niczego sobie - mogłoby być niżej. Niby każdy pisze, że nie trzymać się tabelki itd lub wręcz przeciwnie trzymać się tabelki.

Moim zdaniem to:

- ledy to silne światło przy czystej wodzie potrafią zrobić istne piekło w akwarium,

- poziom KH jest za wysoki dla systemu w którym nie ma żarcia czyli nie ma NO3 i PO4, powinno być w okolicach 7

- poziom Ca jest za niski w stosunku do KH i MG, substancje te powinny się stabilizować tu rysuje się jakiś dziwny obraz z którego wynika, że KH nie jest zużywane lub jest nadmiernie dostarczane za pomocą jakiegoś preparatu do zbiornika,

- okrzemki wskazują na jakieś problemy z RO/DI, tylko czy to aby okrzemki, a nie dino? Sprawdź pod mikroskopem.

- chemipure w sumpie - patrz punkt pierwszy! Chemipure składa się w zasadzie z węgla plus jakieś jonowymienne żywice. Działa czyszcząco na wodę, szlifuje ją. Dołącz do tego silne światło z LED i... masz pierwszego odpowiedzialnego za ewentualne straty,

- wracając do parametrów i soli jaką stosujesz. hmmm MG i KH to w tej soli nie ma aż tyle, żeby w zbiorniku były tego typu parametry więc zaprzestań dolewania tego preparatu na KH

- Kolor glonów na szybie, czy są zielone, czy buro brązowe? Tu znów skąd one się biorą skoro mamy system ULNS i bardzo ubogą w związki sól IO. Z soli nie bardzo mikro (potas czy żelazo to bardzo niewielkie ilości ta sól zawiera), z żarcia może się brać pożywka dla glonów i może to być taki istny algeascruber w baniaku. Czyli woda niby jest 0 ale tylko dlatego, że są w akwa glony, które przerabiają NO3 i PO4

Tyle z mojej strony i dziwi mnie to, że tyle "mądrych głów" na forum a nikt nie potrafi poskładać kilku faktów.

Ja bym zmniejszył ciut światło przestał lać ten KH. Wykonał kilka podmian na dobrze zbilansowanej soli. Zaczął karmić LPS ale lekko z wyczuciem i obserwował co się stanie.

Kup ponadto test na SiO4 by sprawdzić czy masz je w akwa, jak nie możesz lub nie masz dostępu do mikroskopu by sprawdzić czy to coś co wydaje ci się okrzemkami nie jest dinem. Jeżeli to dino lub jakieś cyjano to też to może być powód schodzenia LPS'ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniała Natalia Ledy są od paru dni. Ode mnie dodam, że w analogicznym rozmiarami baniaku i przy tej samej lampie euphyllie mają sie wyśmienicie pompując jak balony. Caulastree i lobophyllia tez. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, czy napisanie choć jednego posta bez uszczypliwości i złośliwości w stosunku do innych osób przyniosłoby Ci jakiś dyshonor? Bolałoby czy jak? Skup się na pomaganiu, wbijanie szpilek sobie daruj.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniała Natalia Ledy są od paru dni. Ode mnie dodam, że w analogicznym rozmiarami baniaku i przy tej samej lampie euphyllie mają sie wyśmienicie pompując jak balony. Caulastree i lobophyllia tez. pozdro

Luft nie rozumiem, chciałeś się pochwalić? Raczej powinieneś napisać jakąś poradę co robić, a nie marketingową wzmiankę.

Pisałem, że przy bardzo przejrzystej wodzie i małej ilości nutrientów woda jest bardziej przejrzysta, więcej światła dociera do dna. Ledy zapewne dają więcej światła niż dotychczasowe oświetlenie. Może dochodzić do schodzenia LPS'ów właśnie z tego powodu.

Czy zmiana światła była nagła? Jeżeli tak to tylko potwierdza to, że korale potrzebują czasu na aklimatyzację w nowych warunkach. SPS'om było łatwiej bo one lubią takie wyszlifowane warunki i silne światło. Ale też bym nie przeginał bo każdy organizm na swoją granicę.

Propozycja zredukowania światła to zabieg, który pozwoli lekko odetchnąć koralowcom tak samo jak lekki rozsądne karmienie. Później można lekko zwiększać siłę światła. Oczywiście po tym jak się doprowadzi resztę do ładu a korale będą silne.

Ogólnie zmiany przy niestabilnym akwa i schodzących zwierzakach to nie był dobry pomysł. Może i pieniądze w dłuższej perspektywie dobrze zainwestowane ale chyba decyzja była nietrafiona w czas...

ps. szalony marketing panujący na tym forum niestety generuje takie zachowania wśród jego użytkowników, które niekoniecznie przynoszą zbiornikom pożytek

Kapuhy a moze to wynika z rozżalenia, że takie "wspaniałe forum" pełne specjalistów i brak sensownych pomocnych wpisów w takim wątku...

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.