Skocz do zawartości
Roman.P

Akwarium morskie - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy czytam posty z naszego forum i wypowiedzi wielu z naszych forumowiczów, nasuwa mi się taka wątpliwość.

Czy założenie akwarium morskiego jest dla zwykłego Kowalskiego.

Czy akwarystą morskim może być kierowca TIRA, stolarz, budowlaniec i inny prosty fascynat.

Z wielu wypowiedzi i postów wynika że wiedza wymaga przynajmniej magisterium ze wskazaniem na doktorat z oceanografii, atomistyki, mikrobiologii, biochemii itp.

Czy są proste zasady bez skomplikowanych wywodów naukowych na poprawne prowadzenie zbiorników morskich, ot taka recepta.

Tak żeby usiąść w zaciszu domowym przed akwarium i cieszyć się tym co w nim jest a nie zadawać sobie ciągle pytanie co znowu spierdzieliłem i w panice oglądać czy się coś złego nie dzieje i kurde jestem niedouczony.

Wiem, wiem. Każdy zbiornik jest inny i każdy jest taki sam.

Chodzi mi o prostotę przekazu ewentualnych zasad bez zbędnego naukowego bełkotu i udowadniania wyższości takiej a nie innej metody prowadzenia zbiornika.

To jest hobby a nie profesjonalne oceanarium.

Piszcie językiem dla Kowalskiego a nie dla profesora oceanografii uniwersytetu.

Dla wielu forumowiczów naukowe nazwy szczepów bakterii, czy innego draństwa są czarną magią.

I to by było na tyle.

A teraz czekam na zjo^bki


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że z akwariami jest jak z każdym innym "sportem" - całkiem niezłe wyniki można osiągnąć poprzez zabawę amatorską - bez wnikania w mikrobiologię itp stosując podstawowe zasady typu - stosowne oświetlenie, nie przekarmianie, regularne podmianki, odpieniacz itp. Jednak jak w każdej dziedzinie tak i tutaj są entuzjaści, którzy chcieli by wyciągnąć jeszcze te kilka % wyżej tak żeby korale były bardziej kolorowe, upchnięcie ryb na litr wody było jeszcze większe itp. Reasumując wg mnie prowadzić i cieszyć akwarium da się bezstresowo - to pęd do przełamywania kolejnych granic pcha nas w "naukę" ;)

Mogę pojechać seryjnym samochodem na tor wyścigowy i dla frajdy sobie pojeździć , ale bez całej obecnej techniki wyścigu formuły 1 nim nie wygram ;)

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł.

A jakie to granice?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, no masz wiele racji w tym co piszesz. Wszystko ma dwie strony medalu. Ja nie jestem ani biologiem, ani chemikiem, ani oceanografem z wykształcenia. Stąd jedynie dla samego siebie uczę się, przyswajam terminy, ale ponad wszystko nie daje się zwariować terminologiom, a przede wszystkim temu, że czegoś nie rozumiem w teorii, albo wiem, a nie potrafię w wysublimowanie naukowy sposób wyłożyć. Nie mam z tego powodu kompleksów, ani też nie czuję się gorszy.

Świetni teoretycy wielokrotnie wykładają się w praktycznych działaniach. Człowiek jest tylko człowiekiem. Akwarystą może być zarówno człowiek po podstawówce, jak i sędzia okręgowy. To trzeba lubić, czerpać z tego przyjemność. Odrobina cierpliwości, oczytanie krok po kroku, sztuka analogicznego myślenia i można wiele zdziałać.

Powiem szczerze, ze czytam wiele postów w sieci, również te trudniejsze, których terminologia sprawia mi trudności. Staram się przez nie przebrnąć, ale gdy czuję, że jest to czyste terminologiczne piep**enie to nawet sobie tym głowy nie zawracam. Również nie lubię, gdy ktoś uprawia sztukę dla sztuki. Nie kręci mnie to. No ale każdy ma prawo kręcić swoją bajerę i ja szanuję to - poprzez powierzchowne czytanie sprawdzające jako mod, a nie jako coś co może mi się przydać :)

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na przykład w zakresie ilości ryb i korali na "litr" wody - w naturze nie ma tak gęsto i dużo mniej zachodu było by jak w baniaku miało by się 1 rybkę i 2 korale.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz.

W Milówce przegadamy to na żywo. :thumbsup:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.”

Albert Einstein

To cytat do zbyt naukowych postów.

Da się prosto prowadzić akwa i to dla każdego ale trza trochę podstawowej teorii ogarnąć.

Nie każdy musi rozumieć jak działa odpieniacz ale co powoduje to chyba podstawowa wiedza,

Edytowane przez Przepol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka nie ma nic wspólnego z wykształceniem. To pasja którą może mieć pracownik BOR-u i ślusaż. Liczy się zdobywanie wiedzy i własne błędy na których się uczymy jak najmniej szkodząc naszym podopiecznym.Czytam forum, internet, gapię się w moje akwarium, myślę i wyciągam wnioski. Często idę za głosem intuicji popartej wiedzą zdobytą od Was.Walczę z glonami wiedząc że to nie tak że jutro rano ich nie będzie. Akwarystyka, zwłaszcza morska WYMAGA cierpliwości. Próbuję tego i owego i obserwuję. Mam plagi w postaci glonów ale też mam wiarę. Pewnie pochwalę się kiedyś moim baniaczkiem, ale na razie niema czym się chwalić bo wstyd pokazać.Glony są jak ch..ra. Ale powoli znikają i to jest to co w akwarystyce jest super: walka o stworzenie najlepszych warunków dla zwierząt w pojemniku ze słoną wodą. Tu niema zasad. Są tylko ogólne wytyczne. Samiśmy sobie to hobby zwalili na głowę i sami musimy/przy pomocy forumowiczów/ dawać radę. Ale efekt jest piękny, i dwa tygodnie bez plag, czysta woda, napuszone zwierzaki to widok wart wszystkich innych.Na to się czeka czasem miesiącami ale warto.No to się rozpisałem... :baby::clover:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, co kto lubi, ludzi kręcą różne rzeczy. Jedni lubują się w teorii, inni próbują rozmnażać zwierzaki, wypróbowywać nowe metody prowadzenia solanki, chemię, skaczą po sprzęcie, niektórzy co chwila zmieniają obsadę, szukają oryginalnych zwierząt... Dla części osób najlepszym okresem jest faza projektowania i start baniaka od technicznej strony czy ustawianie skał, co np. dla mnie jest całkowicie niezrozumiałym masochizmem. To hobby pozwala rozwijać się w różnych kierunkach, pozwala również po prostu cieszyć pięknem podwodnego świata. To my decydujemy, co dla nas jest w nim najważniejsze.

Oczywiście trzeba opanować pewne minimum wiedzy, ale sporą część problemów rozwiązuje duża cierpliwość i rozważne dobranie obsady, a wtedy o niektórych rzeczach nie musimy mieć bladego pojęcia, a i tak wszystko będzie się ładnie kręciło. Ja najbardziej lubię obserwować piękno morskiego życia, cieszy mnie obserwacja ciekawych zachowań zwierząt, symbiozy, cieszą oryginalne kolory i kształty słonowodnych stworów. Można przedzierać się przez kolejne książki, dzielić włos na czworo, dywagować nad ciężkimi lum niemożliwymi do sprawdzenia teoriami - a i tak pod wieloma aspektami w złożonym morskim ekosystemie będziemy błądzić jak dzieci we mgle.

Mnie rozbieranie tego hobby na części pierwsze nie bawi, ale każdy może mieć swoje specyficzne podejście - de gustibus...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i im więcej zaczynasz przyswajać wiedzy, tym bardziej odnosisz wrażenie, że zbyt mało wiesz... :)

np. pierwsze akwarium morskie: wkładasz żywą skałę i podniecasz się każdym znalezionym na niej żyjątkiem, jesteś dumny, że znalazłeś parazoasy

któraś z kolei przeprowadzka: ehhh ale porosły te zoasy... trzeba je wywalić i powyrywać tę xenię, bo to chwast... skałę ułożyć tak, żeby jak najwięcej SPSów było blisko powierzchni!

dlatego wg mnie z czystej ciekawości i chęci pogłębiania wiedzy nie da się określić takich prostych zasad, oczywiście nie mam tu na myśli: nalej wodę, posól, odczekaj, włóż skałę, odczekaj, ..., tylko opis tego na jakich zasadach te nasze mikrosystemy działają. Albo jeszcze inaczej w nawiązaniu do tego cytatu Einsteina - da się, ale ich wytłumaczenie kompletnemu laikowi zajmuje duuużo czasu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież właśnie forum służy do zgłębiania wiedzy, dzielenia się doświadczeniami i szukaniem odpowiedzi, również w nauce.

Jak ktoś nie ma ochoty to nie czyta tylko eksperymentuje na własnych zwierzakach za własną kasę.

Reasumując myślę że się nie da prowadzić akwarium morskiego bez ciągłego zgłębiania wiedzy, prędzej czy pózniej tu trafimy chyba że nam je ktoś serwisuje :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest dla ludzi, zależy o komu potrzebne i na co.

Roman do prowadzenia akwarium morskiego Sorbona nie potrzebna. Czasami sprawdza się mądre powiedzenie: "Co po tytule, jak nic w kopule". Na forum i w akwarystyce masz różnorodność, ludzie wszelkich profesji i w pełnym przedziale wiekowym. Poza nielicznymi przypadkami, którzy raczej na forum nie zaglądają bo mają zbiorniki na pokaz innym, a w mniejszej części z pasji. Tutaj na forum masz ludzi, którzy mają rozbudowaną ciekawość poznawczą w kierunku akwarium morskiego. To jest tak samo jak w niejednym akwarium: trochę egptu, trochę indonezji i jakoś się kręci. Kazdy jest w jakiś sposób zadowolony z tego co robi.

PS. Siedząć dzisiaj przed baniakiem popatrzyłem jak Salarias podpłynął do szyby i z zaciekawieniem gapił się na mnie z drugiej strony szyby (jak to ma w zwyczaju). Ciekawe co on by miał do powiedzenia w temacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salarias to najbardziej zmysłowa ryba jaką mozna mieć w morskim baniaku. Uczucie, że ta ryba patrzy na Ciebie i szuka relacji z Tobą, pomimo bariery dwóch światów jest niesamowita. Nie chciałbym przeczytać naukowego opisu dlaczego tak się dzieje, by nie zabić piękna bijącego z prostoty tejże relacji dwóch stworzeń - ssaka i ryby.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naprawdę kręci kogoś morska akwarystyka to jest w stanie wszystkiego się nauczyć i zrozumieć. Bo jest to dla niego ciekawe i pasjonujące. Gorzej jak wiedza jest niedostępna i trzeba testować na własnym baniaku.Ja tam uwielbiam zadawać pytania typu Dlaczego?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salarias to najbardziej zmysłowa ryba jaką mozna mieć w morskim baniaku. Uczucie, że ta ryba patrzy na Ciebie i szuka relacji z Tobą, pomimo bariery dwóch światów jest niesamowita. Nie chciałbym przeczytać naukowego opisu dlaczego tak się dzieje, by nie zabić piękna bijącego z prostoty tejże relacji dwóch stworzeń - ssaka i ryby.

Mariusz od czasu kiedy mam dwa salariasy u siebie w zbiorniku, to patrzymy na siebie czasami przez szybę z odległości paru centymetrów, jakby chcał wzorem Bodzia Lindy zadać mi pytanie: "Co ty ... wiesz o morszczyźnie?". :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zawsze miałem odczucie takie "patrz gościu, te glony wpierdzielam specjalnie dla ciebie. Patrz jaki jestem zarąbisty."

A czasami, gdy pływał w obie strony bez ustanku miałem uczucie, ze chce zapytać "Stary, którędy do wyjścia" - niezaleznie od litrażu baniaka :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako inny prosty fascynat mogę napisać że jest wiele zagadnień w akwarystyce morskiej które ciężko opisać nie znając dogłębnie chemii i biologii,naukowe nazwy są dla mnie czarną magią ale to się po prostu czuje i wie jak zrobić żeby było ok,zawsze powtarzam ,trzeba słuchać co ryby mówią :rambo:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od podejscia. Jesli chcesz wiedziec czemu dzieje sie tak i tak to czytasz o tym. Jesli interesuje cie tylko efekt, bez wnikania w zaleznosci to idzesz wedlug intrukcji.

Akwarystyka morska jest dla kazdego, ale glownym wyznacznikiem nie jest wiedza lub jej brak tylko cierpliwosc (i kasa)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tu wytłumaczył nowemu który chce mieć solniczke.

Akwarium to znieksztalcona rafa gdzie panuja zwyczaje, powstaja zjawiska, zachodza relacje. Dzieje sie to na wielu plaszczyznach ktore wzajemnie sie przenikaja. To co dzieje sie na skrzyzowanich to kwintesencja

Akwarium zakłada sie wg wytycznych, urządzenia działają na zasadzie, a to co widzimy w akwarium i to prawa natury. Ty masz umieć kontrolować kwintesencję.

A miało byc prosto :(

Dla mnie wyznacznikiem jest siła zamiłowania.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzesiu my chyba jesteśmy bardzo podobni-ja sie tylko nie ujawaniam ....

Co do tematu to jestem przekonany ,ze wystaczy chcieć, a reszta sama przyjdzie z przyjemnością...

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre chęci, cierpliwość oraz jakieś zasoby na zakupy...reszta przyjdzie sama...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka morska jest jak każde hobby i jak każde uprawianie sportu. Im dłużej w tym tkwisz tym chcesz więcej, lepiej, mocniej.

Jednym przychodzą super efekty już za "pierwszym razem" - przypadek, dobre wzorce, predyspozycje. Innym potrzeba więcej czasu aby osiągnąć te "maximum". W każdym razie, mierząc po sobie, im dłużej tym, więcej człowiek w tym siedzi, więcej wie i więcej chce wiedzieć - prostolinijna analogia do sportu - więcej więcej więcej - nie każdy tak umie :)

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat he he.......czy przeciętnego Kowalskiego stać na akwarium morskie??? (gotowy zestaw) Czy przeciętny Kowalski bez zamiłowania do akwarystyki (czytaj chęci do wzbogacania wiedzy i rozwoju w tej dziedzinie) z nastawieniem tylko..chcę mieć będzie w stanie prowadzić zbiornik morski?? Przeciętny Kowalski trzyma karasia w kuli i wymienia codziennie wodę.......przeciętny Kowalski gotuje żwir i piach w zbiorniku ponieważ jest brudny.......jak przeciętny Kowalski zobaczył mój prosty sump to nie wiedział jak zadać pytanie.......pytanie, czy przeciętny Kowalski jest w stanie zrobić dobre zdjęcie profesjonalnym aparatem, w którym nie ma trybu automatycznego??

.....swoją drogą należałoby zadać inne pytanie...kiedy przeciętny Kowalski przestaje być przeciętny.

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co Wy sie tak Kowalskiego uczepiliscie?:)

Ja jestem zwyklym Kowalskim a wszystko w akwarium zyje:)

Nie wiedzialam nic-ale wszystkiego mozna sie nauczyc:)

Jestem typowa humanistka a przez to akwarium zaczelam ogarniac chemie,

myslalam ze mnie nie stac na morskie-zobaczylam ile jestem w stanie zaoszczedzic:)

Myslalam ze jestem niecierpliwa-okazalo sie ze potrafie czekac;)

Tak wiec mysle ze kazdy Kowalski moze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Wy sie tak Kowalskiego uczepiliscie? :)

Ja jestem zwyklym Kowalskim a wszystko w akwarium zyje:)

Nie wiedzialam nic-ale wszystkiego mozna sie nauczyc:)

Jestem typowa humanistka a przez to akwarium zaczelam ogarniac chemie,

myslalam ze mnie nie stac na morskie-zobaczylam ile jestem w stanie zaoszczedzic:)

Myslalam ze jestem niecierpliwa-okazalo sie ze potrafie czekac;)

Tak wiec mysle ze kazdy Kowalski moze:)

He he ....więc twoje chęci do ogarnięcia tematu uczyniły Cię ponad przeciętnym Kowalskim. Pozdrawiam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.