Skocz do zawartości
snocho

[6000l] reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

Sklejone :) a zeby bylo weselej, slodkowodne na pietrze wyzej sie rozszczelnilo, ale stalo podobno 20lat, mialo prawo. Z tym to wiekszy problem mam bo rybki ciasno maja a sa duze plaszczki itp.

 

W poniedzialek dzieki pomocy michala i daniela z redy poskladalismy skale do kupy, nigdy tak duzego akwarium nie zakladalem :) na poczatku byly problemy, bo jak sie siedzi w srodku akwarium to nie ma sie widoku jak to bedzie wygladac z przodu. Snocho ma to w malym palcu, sprawnie to zrobilismy i nowy wystroj o wiele bardziej mi sie podoba, sporo przestrzeni i tyle samo miejsca dla korali, widze juz fajna rafe :) jedna pompe cyrkulacyjna udalo sie schowac za skala, powrot tez inaczej zrobiony juz.

 

Teraz najgorsze- zbieranie osmozy, pracuja 4 filtry i jakos to idzie. Obecnie w polowie jest zalane :) i pochodzi troche, potem trzeba bedzie skorygowac parametry i wpuscic pokolce z plaskiego (pulapka z aquamedica jest rewelacyjna, przetestowane)

Uklad korali bedzie lepiej przemyslany, nie wsadze juz nigdy talerzowek w ogolna konstrukcje, zarastaja i dusza akropory. Ukwialy tez odpadaja, laza france jak im sie zachce, a dostep przy metrze wysokosci mam utrudniony, i nie wyjme ukwiala ot tak sobie :)

bylo tak, obecnie wiecej wody jest zeby skala nie wystawala i jutro bedziemy zalewac dalej :)

zdjecie.jpg

Edytowane przez Raffy14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybcie nie mogą się doczekać :)

Jak będzie gotowe to daj znać !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas do przodu :) Obieg odpalony, odpieniacze pracują, filtry z węglem i peletami też dają. Wstawiliśmy ze Snochem siporax do sumpa - nie wiem ile tego weszło, cały wór :P Dolewka ogarnięta, stary elektrozawór się rozpadł. No3 i Po4 lecą w dół pomału :) Obecnie dojrzewanie pełną parą, zabudowali już płytami pod akwarium. Świeci narazie 6 lamp hqi po 400W, siódma lampa nie działa mimo działających balastów i żarników (coś w środku lampy, może jakiś kabelek się poluzował). Ale póki dojrzewa, jest czas na światło. Szukam kolejnego filtra przepływowego, potem dojdą świetlówki T5.

 We wtorek mam dostać piasek, wtedy pozostaje dalsze monitorowanie parametrów. Chciałbym zapodać z 10 żółtków, wcześniej były tu 3sztuki ale poszły do płaskiego, mają już swoje lata i raczej już tam je zostawię, a tu zapodam nowe stadko. Z płaskiego najwyżej 2-3 mogę złapać, reszta się nie da - mają swoje lata i skutecznie unikają pułapek itp., a w tej chwili tworzą zgraną bandę aż szkoda rozbijać :) Potem połapię trochę rybek z innych akwariów jak się dadzą, jeśli parametry będą ok - wprowadzę jakieś pierwsze łatwe spsy i lpsy, trochę spsów z domowego akwarium przyniosę.

 

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjecie.jpg

 

Prace nadal trwają :) Akwarium przeszło ogromny zakwit okrzemków (zapewne od cx5 plus dojrzewanie), wczoraj wyczyściłem dno na tyle ile dałem radę i nowy nalot już się nie pojawia, a to co pozostało - pokolce pracowicie działają nad tym, najcięższej pracuje parka Ctenochaetus binonatus, zostawiają charakterystyczne "całusy" na okrzemkach :) Wsadzony został wkład na krzemiany, przerobiona została trochę hydraulika (dzięki chłopaki :) ). Dzisiaj połapałem trochę ryb z płaskiego, "trochę" to za mało - pułapka na ryby od Aquamedica jest REWELACYJNA - w ciągu jednego dnia, na bardzo spokojnie złapałem olivaceusa, nigricaudę, 5 żółtków, xanthurum, 3 hepatusy, a wcześniej dwa naso, tenentii i desjardinii :)

 

Parametry o dziwo lecą w dół dobrze, po4 dziś było 0.05, no3 jakieś 10.

 

zdjecie.jpg

 

Trzy hepatusy, w tym jedna moja cholera, która mieszkała ze mną w domu od 2010roku :) Ale akwarium nie powiększam, a było już jej ciasno.

 

A co do światła, to jak widać... 6 heliosów to za mało :( Ciemno strasznie bez dodatkowych świetlówek. W planie mamy nowe oświetlenie, szczegóły za jakiś czas :) Korale dam już pod nowym światłem, narazie nie ma sensu. W przyszłym tygodniu sypiemy piasek, i niech sobie kręci aż do nowego oświetlenia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja! Niedawno wyczytałem na RC w wątku WWC ze oni na dno dali bialy akryl, jak pomyśle to rewelacyjny pomysl bo nie rzuca sie w oczy jak wydmucha gdzies piach i nie ma problemu z cyrkulacja. Niestety u Ciebie za późno ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, w domowym akwarium można tak się bawić :) Jednak to pokazowy zbiornik, musi wyglądać w miarę naturalnie i musi być piach, tym razem chcę dać dobrze dobraną "piaskową" obsadę, mianowicie babki puellaris (nie roznoszą piachu jak strigaty), kilka rozgwiazd plus odmulanie, przeczesanie piachu co jakiś czas. A w domowym zbiorniku odchodzę od piachu, mam zbiornik od 2010 roku, i piach ma już swoje... a ostatnie babki miałem z kilka lat temu :)

 

Co do akrylu, to moją drugą miłością w akwarystyce słodkowodnej są płaszczki które rozmnażam i trzymam od 2009roku. Azjaci dają czarny akryl na dno pod Potamotrygon leopoldi, a tak to wygląda...

hqdefault.jpg

Bajka :)

Ale zdecydowanie wolę patrzeć, jak płaszczki ryją w piasku jak koparki. Tak samo w morskim jest dużo zwierząt, którym piasek jest niezbędny. Mi w 6000 zostaje jedynie utrzymanie tego w ryżach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oni mają sam akryl bez piachu, ja w nowym akwa dam akryl i piach, nie będzie problemu że gdzieś wydmuchało piasek i na dnie widać ciemne lusterko.
Płaszczki cudowne!
Moja puellaris właśnie usypała wielki kopiec na seriatoporze z prawie całego piachu w akwa :) mit o nieroznoszeniu piachu obalony.

 

 

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mój hepatus pewnie by się w takim dużym zbiorniku bardzo dobrze czuł , chyba czas na wymianę na małego brzdąca ;) a płaszczki baja.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coltare, te babki tak mają :) Twoja chyba buduje sobie domek, wtedy gdzieś obok skały jest właśnie taka górka piachu - to znak, że babka tu mieszka :) Tamta strigata też tak zrobiła, uspokoiła się jak zbudowała sobie własną grotę, to później już normalnie kopała. Tylko jeśli chodzi o samo żerowanie, to puellaris przewyższa nad strigatą - widziałem żerujące, kopią nisko i nie walą piachem po koralach :)

 

Freszu, możesz zawsze przynieść i go tam wpuścić :P Tylko nie daję gwarancji czy go przyjmą, bywają wredne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Ostatnia aktualizacja pod koniec sierpnia widzę, a zaraz dogoni nas październik ;) więc czas na aktualizację.

 

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg[/img]

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

 

Dobrana parka Labroides dimidiatus :)

zdjecie.jpg

 

Czekam na nowe światło i na filtry przepływowe. Tym razem akwarium trzymam dosyć krótko, codziennie (oprócz weekendów) wymieniana jest wata, regularnie zeolit i węgiel. No3 z 5 jest, po4 0.03. Obsada jest zwiększana bardzo powoli, doszła tylko parka Labroides dimidiatus, w sklepie coś mnie podkusiło i wybrałem jak największego osobnika i jak najmniejszego, od razu utworzyła się parka :) Czasami dwójka czyści jedną rybę, bezcenny widok i coraz jestem bardziej 'za' parkami. Oprócz doktorków, pływa para Ctenochaetus binotatus. też rewelacyjny widok.

Doszły pierwsze Euphylie, z pozostałymi czekam, aż będzie lepsze oświetlenie.

Pokazały się pierwsze glony wapienne, wszystko w dobrym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

large.6000_2017_10_19.jpg.80916135de6e99298b0a91f6f82f52df.jpg

Akwarium ma już nowe oświetlenie. Powiesiliśmy 3 lampy ATI Powermodule 10 x 80 W. Pomiędzy lampami zostawiliśmy 2 naświetlacze HQI 400 W. Nie jest to dużo, jednak wydaje się zdecydowanie jaśniej niż wcześniej. Teraz tylko potrzeba sporo pracy Rafała, żeby zadbać o przejrzystość wody i poprzenosić SPS-y.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Coltrane napisał:

Super! Szkoda ze PS juz nie ma heliosow w ofercie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Znak czasów. Inne źródła światła wypchnęły HQI z oferty.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho masz dużo pokolców i mało kryjówek w skale. Jak wygląda dogadywanie się ryb - pokolcowatych? Nie ma walki szczególnie przed nocą? U mnie w akwarium 2500 litrów obiegu mam 18 pokolców i też nie za dużo kryjówek, przed nocą ryby walczą o najlepsze miejsca do spania. Te silniejsze przeganiają mniejsze pokolce ze swoich miejscówek. Stopniowo dokupuje skałę i tworze dodatkowe miejsca do kryjóweki. I jeszcze jedno napisaliście że został wsadzony wkład na krzemiany. Czy to co włożyłeś to sera marin silicate clear?  Na 6000 litrów trzeba by było włożyć 30 paczek półlitrowych tego specyfiku.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, waldek123blau napisał:

Snocho masz dużo pokolców i mało kryjówek w skale. Jak wygląda dogadywanie się ryb - pokolcowatych? Nie ma walki szczególnie przed nocą? U mnie w akwarium 2500 litrów obiegu mam 18 pokolców i też nie za dużo kryjówek, przed nocą ryby walczą o najlepsze miejsca do spania. Te silniejsze przeganiają mniejsze pokolce ze swoich miejscówek. Stopniowo dokupuje skałę i tworze dodatkowe miejsca do kryjóweki. I jeszcze jedno napisaliście że został wsadzony wkład na krzemiany. Czy to co włożyłeś to sera marin silicate clear?  Na 6000 litrów trzeba by było włożyć 30 paczek półlitrowych tego specyfiku.

Właściwie to Rafał ma, teraz to jego akwarium. Teraz pokolców jest mało - jakieś 20 sztuk. Nie chciałbym już tej ilości zwiększać, dojdą może jakieś pojedyncze sztuki, jak nawinie się coś efektownego i drobnica. Wbrew pozorom lewa strona i środek dają sporo kryjówek, ale nie wiem jak jest przed spaniem, bo nie miałem jeszcze okazji oglądać akwarium wieczorem, po ostatnim układaniu skały.

Wydaje mi się, że większy kłopot z kryjówkami jest tutaj:

Pokolców jest ponad 40, a skały praktycznie tyle samo, co w 6000 l. Tutaj ryby wieczorem zachowują się spokojnie. Na pewno nie ma takiego komfortu, żeby każda spała osobno, ale nie widziałem, żeby wzbudzało to agresję.

 

Tak, wkład na krzemiany to SERA Silicate Clear. Zawsze daję go profilaktycznie po klejeniu skały Ceresitem CX5. Ilość wkładu dobieram nie do pojemności akwarium, tylko do zużytego kleju. Tutaj kleju poszło mało, bo kawałki skały były duże. Z resztą okrzemki utrzymywały się bardzo krótko i nie ma już po nich śladu, więc ilość wkładu musiała być dobra :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Raffy14 napisał:

zdjecie.jpg

 

Reprezentacja hawajów :) Tylko jeden żółty jakiś dziwny :ph34r:

Kiedy trafisz miedzy wrony... :)

Piękna ławica!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko f-sy, zbiornik rozwija się pomyślnie. Doszło trochę fajnych szczepek w mega cenach od jadwigi i z reefshopu z australijskiej dostawy. Akropory fajnie się wybarwiają, wszystkie się przyjęły i niektóre dostały kopa. Liczę, że będzie tak cały czas :)

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

Halichoeres idiris :)

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

 

Wybaczcie za jakość zdjęć, telefonem jaj zwykle :) aparatu raczej nie wezme do pracy, wszystko z doskoku robię...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I to się nazywa akwarium morskie ;) jak zarośnie będzie baja!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alle basen , i 20 cm koral to w tym szczepka :D .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.