Skocz do zawartości
snocho

[6000l] reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

jest  post o "połowę mniejszej rafie"?

pomacanthy grzeczne? czy rafa na tyle "gęsta" że szkody niewielkie?

jeszcze raz gratulację i pozdrawiam

q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie korale porosły. Brawo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Qłko napisał:

jest  post o "połowę mniejszej rafie"?

pomacanthy grzeczne? czy rafa na tyle "gęsta" że szkody niewielkie?

jeszcze raz gratulację i pozdrawiam

q

 

:) Ale ciii... dawno nieaktualizowane.

 

A ustniki... nie ukrywam, że kocham te ryby. Nie zauważyłem, żeby interesowały się koralami... imperator i paru dostają regularnie krewetki koktajlowe, kryl gruby XXL, nori itp., karmię je jak należy :) Jak widzę, gdy ludzie mają imperatora i karmią go "szczyptą" pokarmu to... nie dziwię się, że szukają żarcia na własną rękę. Imperator jest w stanie łykać koktajlowe w całości!

Być może kiedyś je wprowadzę do 6000 na próbę, w razie czego będzie bardzo łatwo można je wyłowić z powrotem - są mega ufne i jedzą z ręki, ustniki są jak psy :) 

 

28 minut temu, katani napisał:

Pięknie korale porosły. Brawo.

Dzięki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Raffy14 napisał:

A ustniki... nie ukrywam, że kocham te ryby. Nie zauważyłem, żeby interesowały się koralami... imperator i paru dostają regularnie krewetki koktajlowe, kryl gruby XXL, nori itp., karmię je jak należy :) Jak widzę, gdy ludzie mają imperatora i karmią go "szczyptą" pokarmu to... nie dziwię się, że szukają żarcia na własną rękę. Imperator jest w stanie łykać koktajlowe w całości!

to potwierdza doświadczenia Pani (przepraszam pisze z pamięci) E. Tales ??? jeśli dobrze pamiętam nazwisko/ "głodzenie", w celu utrzymania niskich nutriętów prowadzi do "dewiacji" w zachowaniu i wyciąganiu na tej podstawi fałszywych wniosków o zachowaniu ryb...

grunt to pełny brzuch  bez potrzeby walki  o jego napełnienie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam jej, ale się zgadzam w pełni :) W akwariach nieraz wybucha agresja wśród pokolców, anomalnie typu pokolec skubiący korale itd itp., jeśli jednak dojść do tego głebiej - okazuje się, że ryby są zagłodzone, karmione "bezwartościowo", w limitowanych porcjach... jak widzę, jak karmią imperatory artemią, zamiast porządnymi kawałkami mięcha to trochę słabo...

Pomacanthus jest tak ufny i mądry, że bez problemu można go "wytresować" i skuma o co chodzi, ten bierze kawały mi z palców - do oporu, aż ma dosyć - ryba zadowolona, korale zadowolone, no3 i po4 nadal 0 :)

Gdzieś mądrze przeczytałem - zamiast głodzić, popraw filtrację. I tu jest sedno 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2018 o 17:31, Raffy14 napisał:

Hm, minimum raz w tygodniu podmiana która zajmuje mi z 2-3godziny.

Odpieniacze myję z samego rana, 1-2x w tygodniu. Codzienne kropelkowanie mikro, karmienie, czyszczenie szyb... ciężko wyliczyć, nie mam stałego planu :) 

Jestem tam ogólnie 3x w tygodniu na cały dzień, w dwa dni z doskoku po nurkowaniu od Redy wracam tu trochę poogarniać... do tego mam mnóstwo zaległych urlopów które muszę wykorzystać :D  Ogólnie robię co mogę :D  Bo to nie jest jedyny baniak tam, w innych też jest trochę zabawy...

U góry mamy połowę mniejszą rafę

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Możesz jeszcze opisać jak masz rozwiązaną filtrację w tym akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2018 o 21:58, Qłko napisał:

E. Tales

Ellen Thaler, magazy korale. Ale generalnie tak właśnie piszę, że większość napięć w akwarium wynika z niedoboru pokarmu i przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Raffy14 napisał:

W akwariach nieraz wybucha agresja wśród pokolców, anomalnie typu pokolec skubiący korale itd itp., jeśli jednak dojść do tego głebiej - okazuje się, że ryby są zagłodzone, karmione "bezwartościowo", w limitowanych porcjach...

Tu się zgodzę mialam ostatnio taka sytuację ze chciałam przeczymac ryby z karmieniem 1 dzień,widząc agresję w śród pokolcy po jednym dniu,tak jak przedawkowanie witamin do pokarmu i częste ich stosowanie.

Zwiekszenie pokarmu mrożonego w cale nie wpłynęła u mnie na parametry no3 czy tez po4 a rybki zadowolone klocki rosną i białobrody przestal się obsypywac.

@Raffy14 ile dziennie pochłaniają pokarmu twoje pokolce w tym zbiorniku?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, @Pawel napisał:
W dniu 30.11.2018 o 17:31, Raffy14 napisał:

 

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Możesz jeszcze opisać jak masz rozwiązaną filtrację w tym akwarium?

Filtracja jest bardzo prosta... 2 odpieniacze BK, 2 filtry przepływowe z pelletami XL. Był filterek z węglem, ale zrezygnowałem... jakoś pozytywów od węgla nie widziałem przy stosowaniu "profilaktycznym", w domowym nie używam węgla, a z acropor jestem mega zadowolony :) Czasem watę daję na spływ i wymieniana codziennie (gdy jestem obecny w pracy). Filtracja coś w sumie prawie jak u K. Tryca :)

Nie stosuję pochłaniaczy na PO4, nowe brązowe peletki XL są rewelacyjne na to. W razie potrzeb stosuję AF nitraphos w śladowych ilościach, ten produkt rewelacyjnie działa.

Raz w tygodniu-dwa idzie butelka colombo, czasem zapodam trochę zeobaku (rewelacyjnie czyści skałę).

Odchodzę też od piasku, będzie bez :) Nie daję sobie rady z piaskiem przy akwarium typu "jamnik", a cyrkulacji nie chcę tłumić bo i tak jest jej mało, plus słaby obieg. Metr szerokości i wysokości, przy 6m długości to całkiem inna bajka z cyrkulacją...

 

Akwarium ogólnie bardzo się rozbujało, gdy zszedłem z kh 8 na 6.5, biologia jakby sobie lepiej radziła. 

 

16 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Ellen Thaler, magazy korale. Ale generalnie tak właśnie piszę, że większość napięć w akwarium wynika z niedoboru pokarmu i przestrzeni.

 

9 godzin temu, @Beti napisał:

Zwiekszenie pokarmu mrożonego w cale nie wpłynęła u mnie na parametry no3 czy tez po4 a rybki zadowolone klocki rosną i białobrody przestal się obsypywac.

@Raffy14 ile dziennie pochłaniają pokarmu twoje pokolce w tym zbiorniku?

Ano, zauważyłem to już X lat temu. W akwariach ryby i tak mają wystarczająco przechlapane, a głód i przegęszczenie podsyca tylko agresję, a to prowadzi do m.in. częstych wysypek u Acanthurusów typu białobrody. Na rafie ryby jedzą ile chcą, wystarczy obejrzeć filmiki z natury... mają full pokarmu dookoła. Taki imperator to pewnie nie wie na co ma ochotę w tej chwili, skubnąc małże, czy glony czy soczyste gąbki na skałach :) W akwariach nie mają takiego wyboru.

Pokolce dostają tyle nori, żeby wisiało z kilka godzin - zazwyczaj 3 kartki A4.

Pół paczki mrożonek plus suchy z karmnika :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Raffy14 napisał:

Filtracja jest bardzo prosta... 2 odpieniacze BK, 2 filtry przepływowe z pelletami XL. Był filterek z węglem, ale zrezygnowałem... jakoś pozytywów od węgla nie widziałem przy stosowaniu "profilaktycznym", w domowym nie używam węgla, a z acropor jestem mega zadowolony :) Czasem watę daję na spływ i wymieniana codziennie (gdy jestem obecny w pracy). Filtracja coś w sumie prawie jak u K. Tryca :)

Nie stosuję pochłaniaczy na PO4, nowe brązowe peletki XL są rewelacyjne na to. W razie potrzeb stosuję AF nitraphos w śladowych ilościach, ten produkt rewelacyjnie działa.

Raz w tygodniu-dwa idzie butelka colombo, czasem zapodam trochę zeobaku (rewelacyjnie czyści skałę).

Odchodzę też od piasku, będzie bez :) Nie daję sobie rady z piaskiem przy akwarium typu "jamnik", a cyrkulacji nie chcę tłumić bo i tak jest jej mało, plus słaby obieg. Metr szerokości i wysokości, przy 6m długości to całkiem inna bajka z cyrkulacją...

Chodzi o NP Reducing Biopellets XL czy Reef Interests All In One Biopellets XL ? 

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale brązową wersję

reef-interests-all-in-one-biopellets-xl-

Niby jest dużo lepsza w pochłanianiu Po4 i to prawda, nie używam absorberów na to.

W razie problemów, leję NitraPhos i gra jak trzeba :)

 

Tryc trzyma KH w okolicach 8, ale biologia nie chciała zaskakiwać, korale grymasiły ... nie mam tłumaczenia na to, przy kh 6.5-7 jest super. U siebie w domu także, wtedy życie buja :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Raffy14 napisał:

Tryc trzyma KH w okolicach 8, ale biologia nie chciała zaskakiwać, korale grymasiły ... nie mam tłumaczenia na to, przy kh 6.5-7 jest super. U siebie w domu także, wtedy życie buja :-) 

O ile dobrze pamiętam to Marcin z Jadwigi kiedyś pisał, że utrzymuje niskie KH i sobie to chwali. Coś w tym musi być :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, chociaż są i tacy co mają OK przy wyższym KH, czemu tak? Nie mam totalnie pojęcia :) 

Przewodnik AF mówi, że najwięcej szczepów bakterii najlepiej żyje w przedziale 6.5-7,5, Może o to chodzi.

W każdym razie, nieprędko zacznę z KH kombinować :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam the same pellets, kręcisz jakoś nimi czy po prostu siedzą sobie w przepływowym?

ja mam w przepływowym, ale ostatnio mi wywaliło Po4 :/ jak zaprzestałem lania NitraPhosu od AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raffy14 napisał:

Przewodnik AF mówi, że najwięcej szczepów bakterii najlepiej żyje w przedziale 6.5-7,5, Może o to chodzi.

Stara "odkryta ameryka": nie tak ważna konkretna wartość co jej stabilność...; ale coś w tym musi być że masa zbiorników poniżej 8kh stoi....

wrócę jeszcze do karmienia: porwałem się kiedyś na stado P. smithvanizi/ karmione 5-6 razy dziennie - po pół roku poległem... ale jeszcze kiedyś chyba spróbuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2018 o 20:40, Ura napisał:

mam the same pellets, kręcisz jakoś nimi czy po prostu siedzą sobie w przepływowym?

ja mam w przepływowym, ale ostatnio mi wywaliło Po4 :/ jak zaprzestałem lania NitraPhosu od AF

Tych pelet się nie kręci, są to XL i mają mieć tylko przepływ wody :) Czasem trzeba wspomóc się absorberem, pożywką dla bakteri... każdy system jest inny, u mnie w domowym niczym nie wspomagam, za to u kumpla musi bo ma grubą warstwę podłoża, którego za rzadko odmula i oddaje po4.

 

W dniu 2.12.2018 o 20:49, Qłko napisał:

wrócę jeszcze do karmienia: porwałem się kiedyś na stado P. smithvanizi/ karmione 5-6 razy dziennie - po pół roku poległem... ale jeszcze kiedyś chyba spróbuję...

Do tego trzeba mieć jeszcze zdrowie... u mnie takie anthiasy nie mają absolutnie racji bytu :( Super by było, gdyby jadły suchy pokarm to bez problemu karmnik, ale większość nie chce nawet...

 

Jakby ktoś się zastanawiał, jak przyjeżdża sól do podmian :D Nie zamawiam pojedynczo bo szkoda czasu.  Na jedną podmianę w 6000 idzie 1.5 kartona, plus do "płaskiego" idzie coś tam i do ukwiałów garstka.

zdjecie.jpg

 

 

bonus

Kilkuletni A. olivaceus

zdjecie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Raffy14 napisał:

Jakby ktoś się zastanawiał, jak przyjeżdża sól do podmian

Grunt to się nie rozdrabniać! :) Piękny projekt, podziwiam od wielu lat :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, też uważam, że akwaria z "historią" mają w sobie coś :)

 

Teraz mam nadzieję, że zrobi się prawdziwa rafa - na dniach wylatuje piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli kogos interesi losy plaskiej rafy

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

zdjecie.jpg

 

Takie tam przy dzisiejszym czyszczeniu szyb i podmiance :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baling rlz :czapkizgłów:)

Ps. Miło, że wróciłeś :)

ps. 2. Odpieniacz jest :) jakoś lubię, gdy śmiga. Nie jestem jakoś przekonany do systemu bez, no ale ja ze starej szkoły :D odpieniek, baling i jedzie :D

Edytowane przez Raffy14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ensso napisał:

@Raffy14 w jakich beczkach ten balling rozrobiony? :ph34r:

Eee, zaraz beczki :P Zwykłe wiadra po soli af :ph34r:

Obok sumpa tego akwarium mam zbiornik na RO, 10x pełny kubek litrowy chlup do czystego wiadra, wrzucasz pompę która też leży obok i wsypujesz odmierzoną ilość prochu i się kręci, później chlup do docelowego wiadra i załatwione :) Wszystko na miejscu + wprawa po upływie czasu, sama przyjemność :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jesli kogos interesi losy plaskiej rafy"

Zawsze miło popatrzeć;

ale coś mi się zdaje, że niedługo trzeba będzie ja  spłaszczyć... i porobić szczepki:P 

Wesołych i

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.