Skocz do zawartości
Gość dieter25

Czy ledy są aby na pewno rewelacyjne???

Rekomendowane odpowiedzi

"dla ludzi z ciśnieniem na kolorki to nie to"

Schaubecken3.jpg

Nie, wcale nie ma kolorów...

marnosc nad marnosciami -- ;) brazow brak ;P i za malo pastelowe, ponadto wiekszosc to lpsy i miekasy - acry acry pokaz ;P ;P Zartuje :D Ale mam dobry humor ;]

P.s na niektore acany to bym sie pisal ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dla ludzi z ciśnieniem na kolorki to nie to"

Schaubecken3.jpg

Nie, wcale nie ma kolorów...

Mam taką lampę nad swoim akwarium. Narazie mam dwie szczepki acropor i planuję tylko sps. Zobaczymy co osiągnę pod tymi ledami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale spokojnie, za pare lat każdy z nich bedzie miał lampe led i bedzie sie wypierał tego co teraz napisał.

Spokojnie za parę lat będzie to alternatywa cenowa i na pewno lepsze diody.

Sam jestem ledocholikiem latarkowym i widzę jak szybko się zmienia od xp-e, xr-e,mc-e,xp-g,sst-50,sst-90,xm-l.

Jednak lampa t5 zostaje niezmieniona a technologia led idzie do przodu jest to temat rozwojowy.

Największą zmorą dla ludzi z dylematem jest właśnie cena, ale ci co mają dylemat nie mają sprecyzowanych wymagań i sami nie wiedzą czego chcą.

Jednak z biegiem czasu widzę jak tracą na wartości latarki które jeszcze przed 3 laty miały nową diodę.

Może niektórzy po prostu wolą poczekać ?

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mam trochę korali głębinowych i one nie wytrzymywały pod ledami. Nie było katastrofy, korale nie czerniały, jak to się zdarzało przy wcześniejszych wersjach ledowych, ale traciły swoją żywą barwę." W tym zdaniu K.Tryc chyba ujął samo sedno sprawy. Katastrory nie ma ale dla ludzi z ciśnieniem na kolorki to nie to.

A co ujal w tym ? "Widziałem efekty przy stosowaniu lampy T5 innej firmy i dla mnie to koszmar."

;) ;) Czy tak trudno wyciagnac normalne wnioski ?

Ja sie zastanawiam czy ktokolwiek z Was przeczytal choc jeden artikl na temat swiatla, na temat LED z Advanced Aquarist ktory wrzucilem ? :D

PokerFace wrzucaj fote swojego baniaka - jesli jestes jednym z tych ktorzy rownaja w gore i wywoluja efekt WOW to wybacze Ci ta demagogie ;) ;)

Co do cen - cóż - ceny kiedys spadna - już na rynku wtórnym nie są tak wywindowane jak kiedys :) Kto ma choc troche kontaktu z elektronika ten wie ze np. sa juz w Polsce firmy ktore zrobia dowolne MCPCB ;) Ba kazdy moze sam kupic laminat mcpcb i samemu probowac to trawic - choc efekty domowego trawienia takiego laminatu imho pozostawiaja wiele do zyczenia :/ Za diody do tego mojego potwora zaplacilem 1000-1100zl brutto ! - a to nie byl zakup hurtowy !!! W hurcie byloby znacznie taniej ;] Ceny radiatora kazdy zna ;) Sterownik - tez za dużo elektroniki tam nie ma. Czesci to jest ulamek ceny takiej lampy. Reszta to juz serwis i marza ;] A ta ostatnia mam wrazenie ze w wielu wypadkach jest calkiem niezla ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem efekty przy stosowaniu lampy T5 innej firmy

Glo już o tym rozmawialiśmy :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tu takie moje przyrosty na samych ledach cree

04.05.2013 dziś

post-11383-0-84919700-1386856918_thumb.jpg post-11383-0-86654700-1386856982_thumb.jpg

04.05.2013 dziś post-11383-0-80829700-1386857016_thumb.jpg post-11383-0-73217100-1386857049_thumb.jpg

04.05.2013 dziś

post-11383-0-54176200-1386857118_thumb.jpg post-11383-0-57691600-1386857149_thumb.jpg

26.08.2013 dziś

post-11383-0-48863100-1386857181_thumb.jpg post-11383-0-82020500-1386857215_thumb.jpg

coś nie mogę tego równo wkleić z lewej foty starsze z prawej aktualne

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montipory mi tez na ledach rosly super ale acry juz tak nie lubia ledow.

Tricolor stal w miejscu tak samo strawberry a juz deep waterach nie ma co gadac. R7szyly dopiero jak t5 wsadzilem


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montipory mi tez na ledach rosly super ale acry juz tak nie lubia ledow.

Tricolor stal w miejscu tak samo strawberry a juz deep waterach nie ma co gadac. R7szyly dopiero jak t5 wsadzilem

u mnie tricolor z dosłownie 3 na 3 mm urósł w 4 miesiące jakieś 3,5 do 4 cm co do reszty acropor to też przyrosty są ale acry zacząłem wprowadzać w sierpniu i dużo później co niektóre i zanim się zadomowią to trochę czasu mija ale przyrosty mają


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I myslisz, ze to wina ledow czy Twoich umiejetnosci? Mam akwarium juz dluzszy czas i ani razu nie mialem okrzemek, raz walczylem z dino. Ani razu cyano. I nie stwierdzil bym, ze to zasluga ledow.

W tym momencie przyjacielu nie chodzi o umiejetności, jeśli już to o wiedzę , (to nie zajęcia na kółku rzeźbiarskim) ...Po prostu akurat wywaliło okrzemki przez wegięl jak domniemam z resztą testy mówią same za siebie. Zanim znalazłem źródło krzemianów , to naprzemiennie świeciłem t5 i ledami kierując się tylko i wyłącznie obserwacjami doszedłem do takiego wniosku.To nie znaczy ,że skreślam tutaj ledy, bo przy starych t5-tkach też bogaty wysyp okrzemków zobaczysz. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tricolor z dosłownie 3 na 3 mm urósł w 4 miesiące jakieś 3,5 do 4 cm co do reszty acropor to też przyrosty są ale acry zacząłem wprowadzać w sierpniu i dużo później co niektóre i zanim się zadomowią to trochę czasu mija ale przyrosty mają

U mnie tez tricolor rosnie i ma sie dobrze. W zasadzie wszystkie korale ktore mam nie mialy problemow. Odkad dbam o parametry wody zauwazylem ze korale wznowily wzrosty i w zasadzie co 2-3 tygodnie zaczynam korygowac Ballinga w gore ;)

VDR by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbitka slow czy aby napewno rewelacyjne powoduje u mnie nieodparte uczucie ze ktos mysli ze powiesi ledy i wszysko zalatwi w takim przypadku odpowiedz brzmi nie nie sa na koncu kazdego systemu jest czlowiek w akwarystyce morskiej jest tak wiele czynnikow ze nie ma prostych odpowiedzi pytania mozna mnozyc jakie ledy jaki biotop jaki efekt chcemy osiagnac a nawet jaki mamy zmysl estetyczny....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kropek Ci na koncu nie zabraklo, ale bez interpunkcji nie mozna tego przeczytac...

Sorry za OT

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczuwam lekka zlosliwosc,wiec tez bede zlosliwy.Jesli chodzi o czytanie to ktorej literki nie znasz?

Rzumiem ze brak interpunkcji moze miec wplyw na sens i zrozumienie tekstu,ale na umiejetnosc czytania, nie sadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

radek25-proszę edytować swojego przedostatniego posta.

Jest nieczytelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Montipory mi tez na ledach rosly super ale acry juz tak nie lubia ledow.

Tricolor stal w miejscu tak samo strawberry a juz deep waterach nie ma co gadac. R7szyly dopiero jak t5 wsadzilem

Nie chodzi o same ledy czyli rodzaj źródła światła tylko o widmo światła. Różne korale ze względu na to że przez miliony lat ewolucji przystosowały się do życia na róznych głębokościach potrzebują światła o różnym widmie. Nie bez powodu miekasy i acry rosnące na powierzchni rosną najszybciej pod żarnikami HQI które mają temparaturą barwową w okolicach 6500 K i mają bardzo podobne do słońca widmo... Podobnie jest z roślinami wodnymi które najlepiej rosną albo na słońcu albo pod źródłami o widmie podobnym do słońca.

W ledach i świetlówkach światło jest emitowane przez luminofor ktory jest wzbudzony "innym" światłem emitowanym przez złącze pn [dioda led] lub przez nieizotermiczną zimną plazmę [świetlówka].

Ledy mają największą sprawność bo emitują najmniej ciepła.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo - wreszcie jakiś rozsądny post a nie czary woo-doo. Światło to światło ale dopóki nie znajdzie się firma która skopiuje ledami widmo świetlówek będą takie dyskusje jak o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

totet - a ja sadze ze dalej bedziecie pisac o wyzszosci T5 ;P U mnie korale rosna widac widmo ledow im odpowiada ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale jak pewnie wiesz, są różnice w wybarwianiu niektórych korali pod T5 i pod LEdami i to skazuje w oczach niektórych na porażkę ledów. Tymczasem moim zdaniem problem polega właśni na różnicy (braku, obecności, różnicy poziomu - niepotrzebne skreślić) poszczególnych składowych pasm światła w obu rodzajach oświetlenia. Tak jak ktoś napisał to nie LEDy jako LEDy sa winne róznic i temu że "pod T5 jest więcej udokumentowanych sukcesów" tylko używanie niewłaściwej kompozycji LEDów do budowy oświetlenia.

Dokładnie ten sam efekt gdyby wziąć do budowy lampy T5 świetlówki z oświetlenia lady sklepowej. IMHO tu jest problem a nie w tym że to LED jest "niedobrą" technologią.

BTW i właśnie dlatego świecę hybrydą. Siła z Ledów, kolory z T5tek i wszyscy pogodzeni.

Edytowane przez totet (wyświetl historię edycji)

Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ledach i świetlówkach światło jest emitowane przez luminofor ktory jest wzbudzony "innym" światłem emitowanym przez złącze pn [dioda led] lub przez nieizotermiczną zimną plazmę [świetlówka].

Luminofor jest używany tylko w białych ledach gdyz tego koloru nie da się wydobyć w normaly sposób z ledów. Kolor światła led jest zależny od materiału z jakiego wykonane sa półprzewodniki oraz odległości między "n" a "p", w ten sposób możemy sterowac długością fali. Nie można więc porównywać led do swietlowek, dioda led swieci jednym kolorem i w jednym konkretnym zakresie podczas gdy świetlówka ma szersze widmo właśnie przez luminofor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szkodzi nic i nic nie zmienia. Kwestia podejścia firmy która buduje światło z LEDów. Można iść na łatwizne i zrobić lampe z 2 rodzajów ledów, albo odrobić lekcje i zestawić ich całą gromadę, tak aby odwzorować jak najlepiej całe potrzebne spektrum - prawda ?

Edytowane przez totet (wyświetl historię edycji)

Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten sam efekt gdyby wziąć do budowy lampy T5 świetlówki z oświetlenia lady sklepowej. IMHO tu jest problem a nie w tym że to LED jest "niedobrą" technologią.

Zebys sie nie zdziwił

:)

W UK w ladach chlodniczych w sklepach miesnych stosuja T5 AquaPink

Moja lampa LED jest robiona na przyslowiowe "oko" jesli chodzi o dobor kolorow diod. Wisi juz od 6 tygodni i w ciagu tego okresu ubylo mi 6 cm zasypu w reaktorze. To daje zuzycie 1cm zasypu na tydzien co bynajmniej nie idzie w muszle slimakow :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mięcho pod różowym lepiej wygląda i nie tylko na wyspach bo i w PL takie rzeczy robią. Ale nie o to mi chodziło - można zrobić złą lampę na rurkach biorąc złe rurki - ale czy to upoważnia do wyrzucenia tezy że rurki nie są rewelacyjne ?

Nie jestem przeciwnikiem LEDów, uważam że to przyszłość jednak trzeba popracować nad systemami LED z bardziej zróżnicowanym widmem - jak w świetlówkach i wtedy nie będzie "zmiłuj" jak teraz że światło winne bo się millepora wybarwiała pod T5 a pod LEDami nie chce,....


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale jak pewnie wiesz, są różnice w wybarwianiu niektórych korali pod T5 i pod LEdami i to skazuje w oczach niektórych na porażkę ledów. Tymczasem moim zdaniem problem polega właśni na różnicy (braku, obecności, różnicy poziomu - niepotrzebne skreślić) poszczególnych składowych pasm światła w obu rodzajach oświetlenia. Tak jak ktoś napisał to nie LEDy jako LEDy sa winne róznic i temu że "pod T5 jest więcej udokumentowanych sukcesów" tylko używanie niewłaściwej kompozycji LEDów do budowy oświetlenia.

Dokładnie ten sam efekt gdyby wziąć do budowy lampy T5 świetlówki z oświetlenia lady sklepowej. IMHO tu jest problem a nie w tym że to LED jest "niedobrą" technologią.

BTW i właśnie dlatego świecę hybrydą. Siła z Ledów, kolory z T5tek i wszyscy pogodzeni.

Patrze na zdjecia Krzysztofa Tryca na ktorych sa ponoc korale trzymane 9 miesiecy pod LED i jakos im kolorow nie brakuje. Krzyskowi tak ale dla mnie to nadal petarda niezaleznie czy K.Tryc ma T5 czy ledy.

Nadal podtrzymuje swoje zdanie, ze zlej baletnicy rabek spodnicy. :p

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Luminofor jest używany tylko w białych ledach gdyz tego koloru nie da się wydobyć w normaly sposób z ledów. Kolor światła led jest zależny od materiału z jakiego wykonane sa półprzewodniki oraz odległości między "n" a "p", w ten sposób możemy sterowac długością fali. Nie można więc porównywać led do swietlowek, dioda led swieci jednym kolorem i w jednym konkretnym zakresie podczas gdy świetlówka ma szersze widmo właśnie przez luminofor.

Mylisz się.

Są rozne diody led ale te wykorzystywane w akwarystyce nie świecą światłem którego widmo składa się z "pików" światła o "konkretnych" długościach fali. Wszystkie te diody świecą światłem które charakteryzuje się pewnym rozkładem energii fotonów. W tych diodach źródłem światła jest luminofor a złącze pn emituje światło które następnie wzbudza luminofor.

Nie wierzysz - użyj pryzmatu albo użyj internetu. Wystarczy że wejdziesz na stronę cree i obejżysz widma. Nie ma tam diod które mają widmo liniowe. Wszystkie te widma są widmami ciągłymi w pewnym charakterystycznym dla danej diody zakresie długosci fali.

Półprzewodniki stosowane do wytwarzania elementów elektronicznych dla zwykłych ludzi są wykonane z monokrystalicznego krzemu który otrzymuje się najczęsciej metodą profesora Czochralskiego[polski profesor pochodzący z Politechniki Warszawskiej który nie był lubiany przez komunistów i dlatego za komuny się o nim nie wspominało. Metoda czochralskiego jest prosta i tania a bez niej nie było by współczesnej elektroniki opartej na monokrystalicznym krzemie], która polega na wyciąganiu obracajacego się monokryształu krzemu z cieczy. Monokryształ wyciągnięty z cieczy tnie się na płytki tak zeby miały one odpowiednią orientacjię krystalograficzną... Wszystkie te elementy są więc wykonane z tego samego materiału. Różnica pomiędzy półprzewodnikiem p i n polega tylko i wylacznie na tym że te elementy sa domieszkowane pierwiastkami które mają mniej lub więcej niż krzem elektronów walencyjnych. W strukturze półprzewodnika pojawiają się więc albo "nadmiarowe" elektrony albo dziury....

Świetlówki [lampy plazmowe] są technologią przestarzałą. Emitują dużo ciepła, luminofor który ma kontakt z plazmą szybciej się zużywa, w wyniku "działania" plazmy przepalają się elektrody, są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka, nie świecą światłem ciągłym... Ich stosowanie jest związane tylko i wyłacznie z twierdzeniem niektórych osób ze korale inaczej wygladają... Nie podzielam tego twierdzenia. Moim zdaniem lampy led są proste do przerobienia i w bardzo prosty sposób można dostosować ich widmo do swoich potrzeb. Wystarczy wymienić niektore diody co jest równoznaczne z wymianą częsci luminoforu w świetlówce. . Nie da się tego zrobić ze świetlówką...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.