Skocz do zawartości
inmar

Pomiar zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Plyn kalibracyjny musi oczywiscie spelniac jakies normy. Jednak ja odnosze sie do plynu domowej roboty czyli 36,5g suchego NaCl w 1000g wodnego roztworu. To jest plyn kalibracyjny pod typowy refraktometr mimo, ze stezenie procentowe bedzie 36,5 % to refraktometr krecimy na 35.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W wodzie morskiej jest wiele innych składników. Wodny roztwór NaCl to nie jest woda morska tylko wodny roztwór NaCl. Ten roztwór może mieć gęstość identyczną w wodą morską ale mimo wszystko ja bym zrobił roztwór wzorcowy z głównych składników wody morskiej...

Płyn kalibracyjny to nie jest jakaś kosmiczna technologia - jak procesory intel. Zwykły roztwór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,

moim zdaniem, mozesz sie smialo trzymac wynikow otrzymanych na refraktometrze, po to sa stworzone. Poza tym, nawet gdyby byl maly blad, to zauwazysz po koralach, czy lepiej wygladaly przy wyniku 35 czy przy 34. Reszta to bajery, malo potrzebne a zajmujace czas i przeszkadzajacy w uzyskaniu calkowitego spokoju :secret:

Ja poszedłem na łatwiznę i zrobiłem "roztwór wzorcowy" wg. opisu producenta soli. Producent soli podał ile gram na litr potrzeba, zrobiłem z nowo otwartego opakowania. Teraz co jakiś czas sprawdzam kalibrację refraktometru tym płynem. Nawet jeśli nie jest to super dokładne to przynajmniej mam zawsze tak samo, a to najważniejsze.

Teoretycznie tak sobie myślę, że chcąc uzyskać zasolenie 35‰ trzeba rozpuścić 35 g soli w 1 litrze wody RO. Niestety nie ma tak łatwo w przypadku soli morskiej bo zawiera ona różne uwodnione sole, albo inne substancje które zmieniają swoją wagę po rozpuszczeniu (ulatniają się?). Ale gdyby wziąć czyste NaCl to 35 g powinno dać nam wzorcowy wynik?

Co ciekawe zawsze jak od kogoś kupuję zwierzaki, czy to w sklepie czy od innych morszczaków to sprawdzam zasolenie i rozbieżność wyników jest zadziwiająca. od 32 do 37‰.

:clap:

Jak koledzy powyzej nie zachodze w glowe, kupilem drugi refraktrometr bo pierwszy niby byl zepsuty.

David Saxby powiedziala nam ze jego refractometry H2O sa do piomiaru solanki tylko na jego soli. Na kazdej innej bedzie inny wynik wiec sporo osob ma zle :secret:

ALE poki co robie jak koledzy powyzej. Nie zachodze w glowe czy moj obecny "refraktobadziew" zaniza czy zawyza o pol stopnia czy caly. Popelnilem blad wiec kupie ATAGO. POtem skalibruje Wam czymkolwiek mierzycie i wszsycy bedziemy posoleni po rowno :queen: .

Zasolenie i wszytskie parametry wody w akwarium trzymam takie rozrobiona swierza solanka.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pytanie laika...

Na ile zasadne jest kupowanie profesjonalnych refraktometrów, względem tych dostępnych w sklepach?

Pomijam fakt, że np. refraktometry AM wyglądają identycznie jak inne (Vertex, H2Ocean, itd.), a kosztują ponad 400zł... cena kosmos nie wiem skąd. Czy dlatego, że to AM, którego serwis to pomyłka i totalna kpina (do tej pory nie dostałem odp. na kilkanaście maili) czy dlatego, że jest zrobiony z magicznych materiałów i jest faktycznie tyle wart?

Czy kupowanie spławików niżej jak TM mija się celem? Nie mam na myśli areometrów SERA czy chińczyków po 15zł na allegro.pl ale Blau, AM czy GroTech czyli w okolicach 40zł.

Dalej mamy hydrometry i cylindy czy one też warte kupna?

A miałem poprzestać na spławiku i refraktometrze Vertex'a, który niczym się nie różni od tych na allegro za 130zł...


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Grzegorz pisze nie ma lepszych refraktometrów jak ATAGO niestety nie są tanie , jednak jak na najważniejszy parametr w akwarium morskim taki wydatek to jest inwestycja uzasadniona .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, to wszystko co mamy w sprzedaży w sklepach to są takie pseudo urządzenia pomiarowe lub drastycznie pisząc - zabawki?

:blushing:


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wdług mnie nie. Tylko są obarczone wiekszym błedem bo są zaprojektowane do wody z NaCl, a wszystkie składniki wody morskiej mają rożny index refrakcji np magnez ma ujemne RI (!!!).

Ja uzywam od lat tego samego refraktometru H2Ocean (DD) i jestem zadowolony.

O ile zawsze kalibrujemy w tych samych warunkach i tak samo przygotowanym płynem referencyjnym to błąd pomiaru bedzie zawsze taki sam i do tego niewielki.

Patrząc z innej beczki to roznice w zasoleniach morz tropikalnych sa duzo wieksze niz błąd pomiaru refraktometru (w M. Czerwonym siega do ponad 40 promili, a w M. Andamańskim okresy monsunowe zmieniaja zasolenie raf o 2 promile dwa razy w roku) wiec nie ma co sie tu za bardzo spuszczac nad dokladnoscia. Wazna jest natomiast żeby rzeczywiste zasolenie było w zakresie optimum dla danych korali i co najważniejsze - stałe.

Zeby jednak byc absolutnie fair to trzeba uczciwie powiedziec, że zasolenie w akwarium jest wspólnym mianownikiem i punktem odniesienia do calej reszty pomiarow tak jak wspomnial Damian. Dlatego bez wzgledu na meteode pomiaru musimy byc jej absolutnie pewni, więc odpowiednia kalibracja i wiarygodny sprzet to podstawa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Bartek wspomniał mamy dwa rodzaje refraktometrów do wody słonej i do wody morskiej . Jednak refraktometr do wody morskiej będzie dokładny tylko przy właściwych (proporcjonalnych)parametrach . Dlatego jest to też dość ważne przy pomiarach .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam reflaktometr Knopa,który chyba kiedyś zwariował,albo tak mi się zdawało.Gdzieś tam przeczytałem o przemrożeniu go w lodówce co zrobiłem i być może mu się polepszyło,ale wyniki jego nadal przyjmuję z przymrużeniem oka.Tak się zastanawiam,jeśli nawet coś by było z nim nie tak ale kalibruję płynem do tego z Salifierta a następnie sprawdzam wodę w akwarium to jakoś można temu wynikowi coś wierzyć ?

Kurczę,ciekawy i ważny temat,nigdy chyba nie miałem takiej zagwozdki jak teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o pomiarze Hanką- HI 96822 ?

Edytowane przez mirekaju (wyświetl historię edycji)

MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry refraktometr elektroniczny ,ale trzeba dbać o czystość oczka pomiarowego i uważać na rysy trzeba też pamiętać że ma określona ilość pomiarów jednak dla potrzeb akwarystycznych dość dobry w tej kategorii cenowej .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu ma określoną ilość pomiarów ?

Ja używam go od ponad roku od czasu do czasu kalibruję,

oczko czyszczone po pomiarach papierem.

Czy z czasem się rozkalibruje?


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o pomiarze Hanką- HI 96822 ?

Wyglądem bardzo przypomina Milwaukee MA887 na którego właśnie czekam. Ciekawe czy jest produkowany w tej samej fabryce ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hanna-pol...=9&modele=605 w specyfikacji technicznej jest napisane żywotność 5000 pomiarów czyli można założyć, że 2000 razy powinien wytrzymać

Tego nie doczytałem, ale jak na razie spisuje się świetnie.

Biorąc pod uwagę 20 pomiarów miesięcznie- 240 rocznie

to na 10 lat powinien wystarczyć,a do tego czasu pewnie jeszcze

coś lepszego zostanie wynalezione.

Jednak od czasu do czasu sprawdzam go z innym urządzeniem.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisałem dla akwarystycznego zastosowania jest bardzo dobry i wystarczy w zupełności , ja jednak polecam bardziej refraktometry lunetkowe nie ma co się w nich zepsuć , ja używam ATAGO master milla od kilku lat i wciąż jest bez zarzutu .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wdług mnie nie. Tylko są obarczone wiekszym błedem bo są zaprojektowane do wody z NaCl, a wszystkie składniki wody morskiej mają rożny index refrakcji np magnez ma ujemne RI (!!!).

Ja uzywam od lat tego samego refraktometru H2Ocean (DD) i jestem zadowolony.

O ile zawsze kalibrujemy w tych samych warunkach i tak samo przygotowanym płynem referencyjnym to błąd pomiaru bedzie zawsze taki sam i do tego niewielki.

Patrząc z innej beczki to roznice w zasoleniach morz tropikalnych sa duzo wieksze niz błąd pomiaru refraktometru (w M. Czerwonym siega do ponad 40 promili, a w M. Andamańskim okresy monsunowe zmieniaja zasolenie raf o 2 promile dwa razy w roku) wiec nie ma co sie tu za bardzo spuszczac nad dokladnoscia. Wazna jest natomiast żeby rzeczywiste zasolenie było w zakresie optimum dla danych korali i co najważniejsze - stałe.

Zeby jednak byc absolutnie fair to trzeba uczciwie powiedziec, że zasolenie w akwarium jest wspólnym mianownikiem i punktem odniesienia do calej reszty pomiarow tak jak wspomnial Damian. Dlatego bez wzgledu na meteode pomiaru musimy byc jej absolutnie pewni, więc odpowiednia kalibracja i wiarygodny sprzet to podstawa.

Jeżeli masz automatyczną dolewkę i robisz podmiany na soli, która jest rozważana z odzielnych składników rozważanych na daną objętość wody to zawsze otrzymasz wodę o takim zasoleniu jak chcesz. Cała woda do podmian jest wtedy roztworem wzorcowym...[ Woda którą ja robię ma zawsze gęstość 1.025. ] Pomiar zasolenia służy wtedy tylko i wyłącznie do sprawdzenia tego czy oby napewno dobrze zrobiłeś podmianę. Wyjątkiem od tej reguły może być przypadek w którym lejesz bardzo dużo "ballinga" i robisz małe podmiany. Ale jest to ekstremalna sytuacja która dotyczy zaniedbanych zbiorników.

Jeżeli jakiś przyrząd pomiarowy popełnia błąd systematyczny i wiemy jaka jest wartość tego błędu to wystarczy za każdym razem uwzględnić ten błąd i po sprawie - błędu "nima".

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić atago master? Jaki splawikowy jest według was najlepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki splawikowy jest według was najlepszy?

Tropic Marin.

Skąd ta cena? Przeciętny AquaMedic czy GroTech ok 40zł, a TM 140zł - 3,5x wyższa cena...

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konradzie, masz w pewnym stopniu rację, ale nie do konca. Robiac w ten sposob sol mozesz powiedziec, ile masz g/l wody, lub lepiej (i poprawnie) ile g/kg roztworu. Co do gęstości, czy SG to nie jest to juz takie proste. Jesli robisz sol trzymajacą sie reg. Dittmara, czyli dokladnie taki sklad jak NSW i wiesz ile dokladnie jest wody i w jakiej temperaturze, to mozesz to traktowac jako wzorzec. Przede wszystkim musisz byc pewien swoich skladnikow. Czesc soli jest silnie higroskopijna i pochlonieta woda będzie zawyzala wage skladnika. Poza tym nie wiesz do konca jak przereagowaly z soba rozne skladniki, choćby HCO3-, który z roztworu w pewnuch warunkach, dość chetnie ucieknie w powietrze, o czym jak pamietam juz sie przekonales. Wzorzec to wzorzec. W sytuacjach skrajnych dobrze umiec zrobic kopie wzorca, ale kopie wzorca tez dobrze porownac z prawdziwym wzorcem :-).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli przechowujesz sole w szczelnych pojemnikach lub masz sole które już są uwodnione to uwodnienie nie jest problemem.

Wpływ węglanów na zasolenie jest taki jak wpływ przyspieszenia Coriolisa na poziom zupy w talerzu. Do 50 litrów wody dodaje się naprawdę niewiele węglanów -15 - 20g. Ich wpływ na zasolenie jest taki, że za pomocą refraktometru nie jesteś w stanie go zmierzyć.

Wzorzec warto sprawdzić ze wzorcem. Nawet najlepszy wzorzec nadaje się do jednokrotnego użycia - woda paruje.

Trzeba umieć sobie radzić samemu. Korzystanie z gotowych rozwiązań to chodzenie na skróty - to nas nie rozwija tylko naraża na niepotrzebne koszty i uwstecznia.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka z moich pomiarów ,ale na dwóch różnych solankach,mojej i kolegi.Pomiar robiłem wczoraj i ponownie dziś by potwierdzić.Chodzi o to,że solanka kolegi pokazała różnicę między moim pływakiem a reflaktometrem 0.001 a moja 0.003 czyli większa rozbieżność na mojej soli.Oba zbiorniki są na soli AF,ale kolegi zwykła a moja rafowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.