Skocz do zawartości
Margolee

Problem z Żywicą w RO/DI

Rekomendowane odpowiedzi

Żywica żywicy nierówna. Ja ten problem wałkuje często jako ,że mam marną wode i po membranie wychodzi mi około 17. Trafiałem żywice które z 17 potrafiły mi ledwie 7 zrobić. Jak na razie u mnie lepiej sprawdzają się żywice o ciemnym kolorze. Staram się w pojemniku mieszać dwa rodzaje tych żywic (jasną i ciemną). Tak czy siak u mnie jeden wkład starczy na ledwie jakies 150 litrów wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zrobiłem test i tak na dwa litry odpadu miałem 1.2 litra wody RO/DI. Wynik 005 na TDS już po żywicy. Tak myślę może ja mam za wysokie ciśnienie i ciśnie a nie zdarzy odpowiednio wyczyścić wody. Ciśnienie mam 3.6 bar. Co myślicie?

Witaj Margolee.

Ciśnienie ma duże znaczenie ale zasada jest taka że im wyższe tym lepiej - sprawdzałem.

Popatrz tu:

http://nano-reef.pl/...e__hl__hydrofor

Możesz dołożyć do zestawu RO/DI pompę podnoszącą ciśnienie. Jak już wcześniej ktoś wspominał. Na pewno zbiłbyś kilka oczek na TDS.

Warto również sprawdzić "spód" membrany, tam gdzie są jeden lub dwa oringi - czasami zdarza się że to połączenie jest luźne - po prostu woda może wtedy częściowo przechodzić "bokiem" a nie przez membrane. Należałoby wtedy wymienić oringi na grubsze lub choćby owinąć to miejsce teflonem do hydrauliki i wsadzić na wcisk.

A jeśli i to nie pomoże to moim zdaniem wina leży po stronie membrany - w/g mnie, membrany też mogą się różnić, jedna będzie miała lepszą a druga gorszą sprawność. Trzeba po prostu częściej wymieniać żywicę i mieć nadzieje że następna membrana jaką kupimy będzie lepiej pracować

Pozdrawiam.

Edytowane przez Luk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nareszcie konkrety ja stawiam na żywice, nie ma bata żeby z 009 po membranie żywica nie zbila do 000. Kupię nową to sprawdze.

A żeby nie było oringi też oglądam.

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji "edytuj"!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawiak dzięki lepiej się nie dało. Powiadasz 20/25%. Wodę mam 159 wejście czyli max według ciebie powinna dac wynik na wyjściu ok 030 ppm a ja mam 005 czyli sprawność jakieś 96%. Jak dla mnie git. A teraz pytanie tak wiem google he he. To w jaki sposób zrobić z tego 000 ppm? Co dołożyć jeszcze jedną zywice? Proszę o opinię ludzi z doświadczeniem a nie teoretyków. Bo to dwa różne światy.

Ty piszesz o sprawności w czyszczeniu, ja napisałem o sprawności oczyszczania wody względem ilości ścieków.

heheh... ja mam 450 ppm po kranie... za RO mam 4-11 a najczęściej utrzymuje się w granicy 4-6 ppm. Po żywicy mam 0 ppm.

Jeśli masz po RO a PRZED żywicą 5ppm to jest to normalny wynik. Jedno złoże żywicy w korpusie 10" spokojnie powinno zejść na 0ppm.

A możesz opisać kolejność korpusów w RO...? i ich rodzaje.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 5 ale po żywicy. Po RO mam 9. 9 po Ro jak dla mnie nieźle, choć widzę że wy macie mniej. Warszawiak sam pisales że masz nawet 11 i żywica zbije do 0. Według mnie mam do bani wkład z żywicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie też chodzi o żywicę. Czyli albo wymiana albo dołożyć jeszcze jeden blok z żywicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra żywica nawet z 20 zbije do 0 , szybciej się zużyje ale powinna dać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jak wymienię zywice to dam znać co się poprosiło. Panowie wielkie dzięki za pomocne rady. Warszawiak dzięki za dane o sprawnosciach żywić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuję żywicę w erybce i nigdy się nie naciąłem., Zawsze była rozważana i nie ma problemu. Też stawiam na żywicę. W swoim filtrze dołożyłem pompę podnoszącą ciśnienie - TDS jest taki sam 3-4 po membranie , ale woda leje się jak oszalała. Do tej pory 3 godz 10 l, a teraz 1 godz 20 min. Pamiętajcie aby bokiem spuścić pierwszy litr po memebranie - wskazania są u mnie od 150 i w dół - do 004. Tak mam zawsze jak stoi filtr z dobe. Później przekierowuję na żywicę i 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podam ciekawostke (przynajmniej dla mnie) jak filtr postał niecałe 24 godziny i zrobiłem pomiar po membranie to się za głowę chwyciłem. Wynik 38. Po zlaniu ok 1.5 L wynik 008. Jak dla mnie to w takiej sytuacji automatyczna dolewka traci sens, bo napcha syfu na początek na żywicę i żywica duzo szybciej padnie.Raczej postawię na grawitacyjną. To tyle z mojego spostrzeżenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Membrana to błona półprzeopuszczalna, jak w organizmie, jak stoi to same jony dyfundują na drugą i stad TDS duży. Automatyczna dolewka przez elektrozawór - na tak , częściej żywicę trzeba zmienić - choć ciekawe ile żywica wytrzyma przy pomiarze 100 a np 005?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana to polimerowe sito. I dziala doslownie jak sito.

No chyba nie do końca. W sicie można mówić zasadniczo tylko o ciśnieniu hydrostatycznym, a w membranie o hydrostatycznym i osmotycznym. Jak zaniknie hydrostatyczne, to osmotyczne daje o sobie znać i stąd przenikanie zgodnie z gradientem stężeń (małe jony też mogą przenikać w drugą stronę). To może być właśnie ten problem pozostawienia wody w membanie. Nie pamiętam gdzie jest zawór odcinający, ale chyba przed membraną, dlatego przy zakręceniu kranika wylewki, spada ciśnienie na membranie. Tak mi się wydaje.

:smiling:


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre porównanie ;-) , czyli się zgadzamy? Rybki pod prąd też mogą płynąć, zwłaszcza za żarełkiem ;-).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies 2 miesiace temu wymienialem wszystkie filtry (membrana zostala stara) I zywice na nowa. Od tygodnia po membranie leci 004, a po zywicy 001. Wsypalem do polowy, wiec pewnie za malo. Pytanie czy zostawic stara (2mies) I dosypac swiezej, czy wymienic calosc?


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin ja bym wymienił całą.

Jak po starej membranie miałem 007 to, po żywicy 000, więc warto pilnować zasypu.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.

Zastanawialem sie tylko czy nie wyrzuce dobrej zywicy niepotrzebnie. Nie chodzi o te pare zl, ale moze masz racje. Nawet jak dosypie, to krocej "pozyje"

Thx


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz dosypać by wycisnąć z niej "siódme poty" może ma jeszcze właściwości swoje,a potem wymieniasz całą. Ja miałem też przygodę że uszczelka przepuszczała ta od przykrywki pojemnika gdzie wsypuje się żywicę i nawet na nowej żywicy leciało 002 albo 001 nie 000 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę ;). Powiedzcie mi czy to normalne zjawisko, że membrana po włączeniu puszcza przez kilka minut brudniejszą wodę niż po kilku minutach pracy? W tej chwili po włączeniu RODI mam na TDS po RO wynik 55ppm aby po paru minutach puszczania wody osiągnąć wynik 22 ppm. Zastanawiam się nad wymianą membrany, bo teraz na litrze żywicy zbieram ok. 300l czystej wody, więc chyba trochę mało :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze na początku jest "brudna" ale wynik po membranie 22 to dużo...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dużo, dużo :(. W tej chwili zasyp żywicą puszki 250ml pozwala mi na zebranie ok. 70 l wody :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.