Skocz do zawartości
R.I.P

centropyge - bezpieczny dla rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są jakieś rybcie tego gatunku które są w 99% bezpieczne dla rafy - głównie chodzi o podgryzanie lps'ów.

Potrzebuję ładnej kolorowej ryby ( jako jednej z ostatnich w obsadzie) i padło na ten właśnie gatunek z powodu ich małych rozmiarów w porównaniu z Acanthurus , Zebrasoma czy Ctenochaetus ... ( akwarium 250l).

Dzięki za info

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem posiadaczem Centropyge bispinosa wielkości około 10 cm pływa w moim zbiorniku już dość długo około 3 miesięcy do chwili obecnej nie przejawia jakiegokolwiek zainteresowania koralami. Skubie skałę obgryzając glony i bezproblemowo pobiera pokarm suchy i mrożony. Kolorki wspaniałe a co najważniejsze ryba w moim przypadku nie przejawia jakiejkolwiek agresji w stosunku do większych współmieszkańców Zebrasoma veliferum i Żóltka. Sam zastanawiam się nad dodaniem jeszcze Centropyge bicolor ale nie jestem pewien czy będą się tolerowały wzajemnie.

Pozdrawiam Artur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem C.Bispinose jakiś czas w akwarium i na początku była całkowicie bezpieczna, ale po pewnym czasie coś jej się odwidziało i zaczęła podgryzać miękasy. Całkowita loteria...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko czekam aż akwa zarośnie koralami, i od razu robie podejście do bicolora.

Miałem kidyś własnie tą rybke, ale krótko około trzech miesięcy. Skubneła se pseudogorgonie i to wszystko. Była mega agresywna, ale i tak bede jeszcze raz próbowal.

To jedna z moich ulubionych.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P. - wszystkie Centropygi mogą, choć nie muszą podgryzać korali i ie zależy to od gatunku. W naturze to ich dieta. Nie mamy wpływu na to, czy w akwarium "przesiądą" się całkowicie na inny pokarm czy też nie. Co więcej, rybka może przez długi czas ignorować polipy, aż do momentu kiedy się jej odwidzi. Często takim bodźcem jest stres np przy przeprowadzce. O jednego akwarysty Centropyge nie interesuje się koralami. Przechodzi do innego akwarium, jest zestresowana, siedzi w kącie. Zaczyna głodować więc odzywają się instynkty. Zresztą to nie jedyny mechanizm stresogenny w akwarium.

Prawdopodobnie zmieni się to jak w handlu pojawią się masowo Centropyge z hodowli, ale mimo pewnych sukcesow w rozmnazaniu tych ryb w niewoli, prędko to nie nastąpi.

wiecej o C. loriculus >> http://reefhub.pl/centropyge-loriculus/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Centropyga Bicolor nie podgryza korali, niestety popełniłem błąd i za wcześnie trafiła do mojego zbiornika.

Generalnie nie toleruje nowych osobników w akwarium, myślę że będę musiał się jej pozbyć i najpierw zrobić obsadę a na koniec Cebtropyge.

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za info - rzeczywiście to nie jest taka prosta sprawa z tymi cenropygami - muszę poważnie rozważyć ich zakup ...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam bicolor i bispinose i obie nawet nie interesują się koralami a mam je przeszło dwa lata. Jedynie co mi przeszkadza to agresja wobec nowo wpuszczanych ryb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam centropygę acanthops od ponad roku i nie widziałem sby coś podgryzsłs z wyjątkiem końcówki od powrotu wody na której rosną glony


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od trzech lat loriculus i tez nie widziałem żeby cokolwiek podgryzała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie , piszcie ... będę wyciągał wnioski i może , może ... Nie powiem bo C.loriculus to moj bezwzględny faworyt .

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa miesiące temu wpuściłem bicolora do akwarium ,jak zaczęła podgryzać xenie byłem nawet zadowolony ale potem przeniosła się na sarco i montipory. Teraz kombinuje jak go wyłowić zanim narobi więcej strat, a nie jest to proste bo to cwana bestia. Nigdy więcej centropygi (chociaż rybka śliczna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loricolus piekna ryba, ale u mnie gustowala w niektorych lps, nie zostawila zadnej acanthastrei spokojnie, micromussy, open braina. Zoasow nie ruszala, to samo euphylii. Generalnie imo loteria, moze byc spokoj az jej cos odwali i po zabawie.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loriculus, bicolor i bispinosa to stały zestaw w moim akwarium i nigdy nie widziałem aby coś podgryzały , raczej "grzeczne" dość ruchliwe rybcie.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi centropyga bicolor zjadła dwa korale. Mam ją dalej i np: acropory nie tyka, ale seriatopora hystrix zjadła całą, bydle. :wallbash:


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ok.3 lat mam c.loriculus - bardzo długo nie miałem z tą rybka żadnych problemów /nie przejawiała agresji wobec innych ryb , ani nie interesowała sie polipami korali/ . Jednak niedawno coś jej "odbiło" i w ciągu 2 dni "wyczyściła" do bialutkiego szkieletu spory krzaczek pocillipory. - Sytuacja była jednorazowa , znowu rybcia grzecznie sobie pływa skubiąc skałe i pobierając każdy podany pokarm.

Nie mam pojęcia jaka była przyczyna że ryba nagle-chwilowo zasmakowała w polipach korali - nie interesowała się koralami nawet w okresach wyjazdów urlopowych - kiedy była troche przegłodzana , pocillipora która jej tak zasmakowała nie była też nowym -świeżo wprowadzonym koralem , tylko zwierzaki żyły sobie razem kilka czy nawet kilkanaście miesięcy - a tu taka akcja....


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać po wpisach ze te niepożądane zachowania to cechy osobnicze i do tego zmienne w czasie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę temat, ale bezsensu zakładać nowy... Jak Wasze Centropygi Bispinosa? Loteria z podjadaniem korali czy raczej one ich nie ruszają?

Dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Cheilon napisał:

Odkopię trochę temat, ale bezsensu zakładać nowy... Jak Wasze Centropygi Bispinosa? Loteria z podjadaniem korali czy raczej one ich nie ruszają?

Dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedź masz jeden post powyżej swojego:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od lat loriculus i bispinosa, bez żadnych problemów z podgryzaniem korali.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.