Skocz do zawartości
adzios

[RIP] Historia jak zabiłem swoje akwa, 2 letnie, full SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chciałbym się z wami podzielić moją opowieścią ku przestrodze, jako że myślałem że z akwa morskim to mnie już nic nie zaskoczy.. jednak się myliłem..

oto link jak wyglądało to akwa pół roku temu:

oczywiście parametry żyleta, nic się nie działo, testy robione co około 4 dni...

aż tu nagle zachciało mi się zrobić pigwówkę :D

wiem że alkohol szkodzi zdrowiu ale że aż tak?

zalałem pigwę spirytusem i odstawiając bańkę w owocami i spirytem zbiłem ją niechcący - niby nic...

stało się to w kuchni ( jakieś 10-15 metrów od akwa i to nie w linii prostej)

oczywiście wściekły posprzątałem wszystko i po wszystkim odpaliłem browarka po godzinnej męczarni sprzątania kuchni, dumny z siebie że to już koniec.. ale niestety to był dopiero początek.

po 3 dniach (PO 3 DNIACH) woda lekko zmętniała..

mówię sobie, no dobra, znam to, ...nie ze mną takie numery... odpaliłem od razu UV 20W Sreltec

niestety nie dawała rady (zawsze pomagało po 12h max), więc następnego dnia zrobiłem podmiankę 10% na ubogiej soli, nic - jeszcze gorzej... a dalej to już była tylko agonia, kisiel, zdychające życie w piachu i śnięte ryby mimo dodatkowego natleniania i skierowania pomp ku tafli wody.

masakra..

w skrucie dla nie znających problemu: bakterie dostały spirytusu który dostał się powietrzem przez odpieniacz do wody i namnożyły się tak bardzo że zabrakło tlenu w akwa i dla bakterii i dla reszty życia...

nie spodziewałem się takiej akcji.

Historia ku przestrodze.. i pamiętajcie: alkohol szkodzi zdrowiu - mama miała rację

straty:

100% życia z piachu + wężowidła + rozgwiazdy

60-70% korali SPS

20% LPS

10% ryb

po całej akcji zdecydowałem się na restart.. ręce opadły na maxa :(

wszystko co uratowałem, przeżyło dzięki uprzejmości kolegów i pomocy sklepu Korale.pl

Dzięki!

post-14363-0-49361900-1416218225_thumb.jpg

post-14363-0-91312900-1416218231_thumb.jpg

post-14363-0-32496000-1416218238_thumb.jpg

post-14363-0-99992400-1416218242_thumb.jpg


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczuję.Ja swoje wszystkie dziewczyny gonię z używaniem wszelkich kosmetyków z pokoju,ale widzę,że nieraz się zapomną a potem się dziwię dlaczego mi kolejna acra pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra. Współczuje.

Może to zbieg okoliczności z tą pigwówką. Nie poddawajsię zrób teraz dwie butelki i postaw dalej od akwarium bo też go szkoda. :)

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A trzeba bylo wietrzyć zamiast siebie i baniak inhalować sie oparami spirytusu. Szkoda tez ze nie masz rurki dla odpieniacza na dwór wyprowadzonej.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda :dizzy: ,

to jest niewiarygodne, że przez powietrze tak zareagował baniak.

Ja mam balon z winem w pomieszczeniu z sumpem i teraz się poważnie zastanawiam czy go nie przenieść, co prawda odpieniacz zasysa luft z dworu ale różnie bywa.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też Ci współczuję ,akwarium było super, ale trzymam kciuki za szybki i bezbolesny restart. :thumbup:


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielka szkoda, ale wydaje mi się, że przyczyna była inna. Bo ile odpieniacz mógł "zassać" tego spirytusu 1ml na 500l ?


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też uważam, że przyczyna jest inna.

raz, że sam miałem akwarium w salonie, w którym żona nie raz "smrodziła" zmywaczem do paznokci.

Gdzie z otwartej kuchni często gęsto okap nie nadążał zasysać pary znad garów. Gdzie psikałem zasłony specfikami na kota - coby po nich nie biegał :)

Zdarzało się, że ktoś przypadkiem włączył do prądu chemię na komary.

Nie działo się kompletnie nic - czasem może nie do końca rozwinął się jakiś koral - ale też nie jestem pewny czy to akurat z tego powodu.

Owszem nie miałem żadnych acropor, ale...

poza tym odległość wylanego spirytusu do baniaka jest tak wielka - że zanim tam doleciałby to już dawno nie byłoby go czuć. A nie mówiąc już o mocy.

i weź tu człowieku puść bąka w pobliżu akwarium :)

EDIT:

oczywiście współczuje... ale przyczyny szukaj gdzieś indziej...

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobną sytuację jak w pokoju gościnnym był lakierowany parkiet... masakra ale na szczęście obyło się bez strat.

Współczuję... jak to nawigacja mówi nowe będzie lepsze.

Pozdrawiwm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaś będzie dobrze, co przeżyło to żyje a co nie to się zdobędzie, za dużo korali nie mam ale się podzielę i jakoś nowe szkiełko zapchamy życiem.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lakierem to dziwna sprawa, lakierowałem pomieszczenie między akwarium a sump'em z pośpiechu nie wyłączyłem nawet odpieniacza i nic się nie działo fakt że było lato i okna otwarte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślę że była inna przyczyna,a najlepiej mieć wężyk od odpieńka wyprowadzony na zewnątrz za okno


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze system był z jakiegoś powodu na krawędzi i to była kropla przelewająca czarę goryczy


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 500L w obiegu i zbita flaszka miała by tak na niego podziałać? I to po 3 dniach? To musiało być coś innego..


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie była flaszka tylko gąsior 20L po sprzątaniu czułem się jak bym zrobił pól litra na dwóch a w powietrzu wyraźnie było czuć smak (nie zapach) alkoholu który miał 75% ( to nie była wódka tylko spiryt rozrobiony na nalewkę)

nie chodzi mi tu o licytację tylko o fakt że to była ZACNA ilość.. a same otwarte okno zaciągało to wręcz do tamtego pokoju..


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie teoria całkiem możliwa , alkohol w takiej ilośc to ogromna powierzchnia parowania i to szybkiego parowania , do tego ciepło w domu , a moze podgrzewana podłoga . Nie jednemu z nas sie kiedyś wylał alkohol i wiadomo jak znika w powietrzu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wierze w zakwit bakteryjny. A wlasciwie to wcale wierze w zakwit. Z kiku powodow:

1 O pierwszym juz wspomniano - ja na swoje 800l w obiegu lalem nawet 24ml na dobe. Ile ten odpieniacz musialby tych oparow wciagnac? Poza tym w domu by wszyscy lezeli pijani na podlodze.

2 bakterie jak sie namnazaja to tworza sie widoczne gluty na substracie a nie w wodzie. Poza tym czemu zajelo im to az 3 dni zeby zaczac sie namnazac.

3 bakterie nie tworza sie z alkoholu tylko z bialka. Do tego jest potrzebny azot czy to z aminokwasow czy to z azotanow. Skoro bakterie sie tak namnozyly ze az woda zrobila sie metna to skad mialy budulec na zwielokrotnienie swojej populacji jesli piszezz ze parametry byly zyleta

4 kazde namnazanie komorek powoduje zdublowanie materialu dna/rna i spore zapotrzebowanie na energie. To z kolei wymaga duzej ilosci fosforanow. Reszta jak w pkt 3.

Nie wiem co spowodowalo katastrofe i serdecznie Ci wspolczuje. Ale nie winilbym tu zakwitu bakterii.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wspólczuję. Ale dziwi mnie fakt, że mogło się to stać od oparów alkocholu. Sama leję 10ml na dobę od conajmniej trzech tygodni i wszystko jest ok. Może pigwa ma w sobie coś, na co tak zareagował system?


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 litrów? :'( spirytusu czy juz rozrobiona nalewka była?

Oparami się można odużyć, nawet spora ilość na alkomacie by była gdybyś dmuchnal.

Edytowane przez edi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 l to mial gasior

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 l.... spirytusu... matko ile to picia!!!

a tak na powaznie to zaden z nas by tego przechodzic nie chcial :/

moze faktycznie pigwa ma jakas substancje ktora zadzialala, w takiej ilosci alkoholu to pewnie pigwy rez bylo ze 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, że to się wydarzyło, twoje akwarium było bardzo ładne. Nie poddawaj się, wyprowadzisz je na prostą.

A jednak jest to możliwe, że opary spirytusu spowodowały taką reakcję w zbiorniku. Czytałem kiedyś na reef central o człowieku, który robił piwo w piwnicy domu, chyba bezpośrednio pod pokojem, gdzie stał zbiornik. I w tanku zaczął mu się zakwit bakteryjny, którego nie mógł zlikwidować. I druga historyjka o tym, jak grzane wino spowodowało zmętnienie wody w akwa. Wydaje się to nierealne i przesadzone, ale nie wszystko jeszcze wiemy. Przeczytajcie to:

http://www.coralmagazine-us.com/content/mystery-white-reef-slime

http://www.coralmagazine-us.com/content/mystery-white-reef-slime-part-ii

http://www.coralmagazine-us.com/content/mystery-white-reef-slime-part-iii

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.