Skocz do zawartości
brawos

Morskie wynurzenie 1.0 [150+45]

Rekomendowane odpowiedzi

Lomatko...Podkrecales czyms zdjecia? Choc litraz podobny,do usranej smierci nie doczekam sie takiego widoku u mnie ;) .

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lomatko...Podkrecales czyms zdjecia? Choc litraz podobny,do usranej smierci nie doczekam sie takiego widoku u mnie ;) .

Zdjęcia tak jak poprzednio robione aparatem bez dodawania różnych ozdobników i obrabiania na kompie. Pewna osoba czepiała się w przeszłości i psioczyła, że korale wręcz niewybarwione.

Chętnie podzielę się informacjami i zdradzę co stosuję bo w przeciwieństwie do części osób, które na tym zarabiają (jeszcze raz dodam, że części, a nie wszystkich) i strzegą kilku prostych zasad jak oka w głowie dodatkowo siejąc propagandę i roztaczając przy tym aurę jakiejś tajemnej wiedzy, w której posiadaniu trzeba być by mieć kolorowe i zdrowe akwarium mi to zwisa i jest obojętne. Nie traktuję tego wątku jako jakiegoś challengu z innymi. Im więcej osób będzie miało kolorki i zdrowie w zbiorniku tym lepiej. Jak ktoś chce coś wiedzieć to niech pyta.

Ścieżka do kolorów i zdrowia w akwa z spsami to wg mnie 3 podstawowe kwestie: 1/ odpowiednie poziomy parametrów; 2/ stałość części tychże parametrów; 3/ odpowiednia suplementacja wartościowymi produktami. Pewnie są niuanse i subtelne różnice w kolorach, którymi można się zajmować całe lata, ale mnie to nie interesuje. Akwarium, a konkretniej korale, jak dla mnie powinny mieć przede wszystkim żywe, soczyste kolory, w większości przypadków wypuszczone za dnia polipy i w zasadzie tyle. Zabawy w to, czy koral jest jaśniejszy, czy ciemniejszy o pół tonu, koloru jeszcze zwykłego fioletu, a może już oberżyny zostawiam sobie na późną emeryturę. W przeciwnym wypadku przed akwa można spędzić pół życia.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos, zupełnie niepotrzebnie są te wycieczki personalne do "pewnych osób". Każdy ma inne podejście do akwarium i akwarystyki, jedni maja więcej czasu inni więcej kasy na to hobby a są po prostu osoby które mają do tego "rękę" i tyle - różnie bywa i sam o tym wiesz doskonale dlatego też efekt końcowy bywa różny.

Co do Twojego akwarium, jest fajne jednak patrząc na korale skałe i szyby śmiało w Twoim przypadku można wykreslic pierwszy punkt z Twojej wyliczanki (tj odpowiednie poziomy parametrow). Gołym okiem widać że NO3 jest daleko w lesie i po4 pewnie też. Rozumiem że to może być zamierzony kompromis z uwagi na mieszaną obsadę koralowcow ale na dłuższą metę jeśli faktycznie chcesz się pobawić w "kolorki" sam dojdziesz do wniosku że nie tędy droga ;-)

(nie wiem czemu ale ja byłem przekonany że Ty masz jakieś duże akwarium)

;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycieczki personalne są oczywiście niepotrzebne - jednak nieuczciwym jest, gdy ktoś twierdzi, że nie stosuje prawie nic a ma super kolory, a akwarium kręci się samo jak perpetum mobile.

No widzisz... jak bardzo można się mylić oceniając zbiornik na podstawie kiepskich zdjęć. Stwierdzenie o parametrach będących daleko w lesie jest całkowicie chybione. Moim problemem od półtora roku (od momentu uruchomienia reaktora pellet od p. Krzysztofa Tryca) były zerowe wartości nutrientów. Niezależnie od ustawienia odcieku i rodzaju stosowanych pellet NO3 zawsze wynosiło 0 (Salifert). Tak też jest w tej chwili (niezmiennie od półtora roku). Obecnie PO4 jest na poziomie 0,015 (mała hanka w wersji na fosfor). Miesiąc temu było jeszcze totalne zero, ale skręciłem minimalnie odciek bo korale zbytnio jaśniały (co osobiście nie bardzo mi się podoba). Nie mam żadnych problemów z plagami, glonami etc. a skałę mam idealnie czystą. Jedyne glony jakie się pojawiają np. na pompach to znany wszystkim mokry kożuch wynikający z notorycznego cotygodniowego przelewania aminokwasów Saliferta (chyba nikt nie stosuje pełnej zalecanej dawki tygodniowej z opakowania - ja stosuję półtorej - skoro nie ma cyjano to dlaczego mam nie dawać) Nie mam też specjalnie mieszanej obsady (trzy czy cztery LPSy, trochę zoasów oraz trzydzieści kilka sztuk acropor). Fotki skały poniżej. Jedyny problem ze skałą to panosząca się halimeda, ale to inna bajka. Skały, dno oraz szyby mocno zarastają fioletowymi algami wapiennymi stąd może mylne wrażenie (dodatkowo nie czyszczę tylnej szyby oraz komina). Jakiś czas temu miałem problem z cyjano. Podejrzewałem, że problem tkwi w przelewaniu suplementów, amino etc. Eksperymentowałem z zerowym poziomem PO4 by stłamsić plagę. Ostatecznie cyjano wyeliminowałem z dnia na dzień bez ograniczania suplementacji, czy zerowania PO4. Problemem były zbyt rzadko wymieniane prefiltry w osmozie.

2492klmfnyjl.jpg

tpxhvmfjmq02.jpg

1ojkducd0xd3.jpg

zz7ndi3x8sob.jpg

Czy tak powinny wyglądać acry z poziomami nutrientów w lesie?

4v5xrtzy2gth.jpg

56x0tyz0q32m.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos, nie masz racji ale się nie denerwuj ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos, nie masz racji ale się nie denerwuj ;-)

A w czym konkretnie? Bardzo nieładnie jest komuś coś zarzucać, jednocześnie nie potrafiąc tego udowodnić. Jeszcze raz pytam się gdzie widzisz zaglonioną skałę (chyba, że glony wapienne to wg Ciebie niepożądana sprawa), czy choćby jedną podstawkę z koralami? Mam Ci nagrać filmik z pomiarów azotanów i fosforanów bez odrywania kamery od kadru? Bardzo proszę powiedz, a to zrobię i jeszcze dzisiaj wrzucę do obejrzenia. Co tak bardzo budzi Twoją nieufność i niedowierzanie, bo nie mogę tego pojąć. To, że coś Cię uwiera bo nadepnąłem na odcisk kółku wzajemnej adoracji to nie mój problem. Denerwować się może ten, kto bezmyślnie atakuje i idzie w zaparte, tak jak robisz to Ty. Zarzucasz mi zaglonioną skałę - dałem zdjęcia, które temu przeczą - Ty upierasz się przy tym dalej nie potrafiąc napisać nic konkretnego (Twój jedyny argument to stwierdzenie: "nie masz racji..."). Pokazuję pierwsze lepsze acry z jasną tkanką - Ty próbujesz mi wmówić, że chyba jest to kolor cielisty świadczący o warstwie zooksantelli i wywindowanych poziomach nutrientów?

Kaman, nie trać resztek autorytetu, jaki powinien posiadać Ktoś kto tytułuje się adminem. :googleye Nie przypuszczałem, że akurat dla Ciebie ogarnięcie poziomów nutrientów to tak trudna sprawa, by aż niedowierzać innym, że jest to możliwe. Rzeczywiście skomplikowane :p

Niektórzy toczą tu na forum wieloletnie dyskusje poziomem dorównujące zagadnieniom z zakresu fizyki kwantowej, czy technologii kosmicznej, a tymczasem w akwarium licho. Zdaję sobie sprawę, że to może uwierać, boleć, frustrować. Niektórzy wyciągają wnioski i uczą się szybciej, a inni wolniej.

Zerknij na strony nr 8, 9 i wcześniejsze, tam jest sporo fotek korali. Może to cię przekona.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rety jaki Ty jesteś okropnie niemiły!

Strasznie chętnie bym z Tobą porozmawiał i wytłumaczył Ci o co chodzi ale doprawdy martwi mnie bardzo że jeszcze nic nie napisałem a Ty juz zdążyłeś przypisać mi jakieś kółka adoracji i na dodatek obedrzec mnie z jakiegoś autorytetu (a nawet z jego resztek hehe).

Więcej dystansu do siebie proponuję drogi kolego i może odrobinę poczucia humoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważając na dotychczasowy poziom merytoryczny Twojej wypowiedzi w tym wątku może jednak podziękuję i nie skorzystam. Mało mnie interesuje pustosłowie, jakie prezentowałeś do tej pory. Chciałeś coś konkretnego napisać, to trzeba to było zrobić, zamiast wypisywać bzdury o poziomach parametrów w lesie i brnąć w ślepy zaułek. Wiem, że nie potrafisz się z tego wytłumaczyć, w przeciwnym razie już dawno byś to zrobił. Lepiej kluczyć i bawić się w gierki słowne. Nieistotne. Ponadto tak jak wspomniałem akwarium wyczerpuje swój potencjał, ja straciłem trochę zapał, co chciałem to osiągnąłem niech sobie dalej funkcjonuje dla mojej satysfakcji. Wątek również zatoczył koło i tym optymistycznym akcentem... mogę stwierdzić, że dobiegł końca.

Pozdrawiam wszystkich, którzy śledzili poczynania (jeżeli ktoś chciałby się jeszcze o coś spytać to zapraszam na PW). Serdecznie pozdrawiam również wszystkich z loży szyderców - dla Was podziękowania specjalne: :mooning Proszę się nie obrażać, gdyż... cytując klasyka: więcej dystansu do siebie i może odrobinę poczucia humoru. :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaje...iście podziękować za komplement hehe. Szkoda tylko, że temat jest praktycznie martwy. Poza wstawianymi przeze mnie fotkami i krótkimi ocenami kilku osób nic się w nim nie dzieje, nikt o nic nie pyta, nikt nie daje rad, ale nic to... najważniejsze, że akwa w miarę cieszy właściciela (chociaż z racji rozmiarów nie ma już właściwie żadnego potencjału).

Więc :

Mały zbiór TFS z 6-7 miesięcy

27.12.2015

o1gekrxett7g.jpg

01.04.2016

w0hy0f48i50q.jpg

05.05.2016

thvd1y1ut7rx.jpg

09.05.2016

lb0g9b97g2m3.jpg

20.06.2016

0nucmq9hcluf.jpg

Co porobiłeś z niektórymi koralami ?

Kosz/sprzedałeś/wymienione na inne ?

Ogólnie fajne akwa -ale jeszcze byś coś wycisnął z niego oprócz dodawania nowych szczepek ? :)

Parę sztuk porosło niektóre ciąłeś , trochę nowych i tyle

Tak że wiec mona śmiało go jeszcze pchać do przodu

Zostawić te najciekawsze i dalej się fajnie bawić :D

Pytam prze ciekawość po wypowiedziach w całym wątku

Nie jestem zwolennikiem podstawek na skale ;) - ale o gustach nie rozmawiamy :D

Pozdrawiam

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos a czemu po prostu nie przesiadka na wieksze jesli akwa traci potencjal? To jeden z moich wzorow do nasladowania:)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrót akwa uznanego wcześniej za brudny śmietnik. Zbliża się sezon jesienno-zimowy, a w związku z tym więcej czasu na różne poboczne zajęcia, w tym zabawy z akwarium. Kolorki są nadal, tylko wzrost części acr z uwagi na słabe światło mizerny.

txh47l4hxv00_t.jpg

1w99uw9n6zby_t.jpg

oiztvlc8wa20_t.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrót akwa uznanego wcześniej za brudny śmietnik. Zbliża się sezon jesienno-zimowy, a w związku z tym więcej czasu na różne poboczne zajęcia, w tym zabawy z akwarium. Kolorki są nadal, tylko wzrost części acr z uwagi na słabe światło mizerny.

Super szkiełko - bardzo mi się podoba... :) A czym świecisz i czy w między czasie coś zmieniałeś w oświetleniu? Aha i jak ci się udało tą czerwoną montiporę talerzową usunąć co oblewała ci skałę w dół - widzę że teraz masz ją na dole z przodu zbiornika. I dodałeś jakąś konstrukcję w prawym tylnym rogu zbiornika. Fajnie wyglądają te zielone talerzówki na boku akwa - przykleiłeś je do bocznej szyby - jeżeli tak to czym to zrobiłeś??? Aha czy dałoby radę hostować zdjęcia u nas na forum w galerii bo ten tinypic coś dezaktywuje niektóre obrazy w zależności od wyświetleń. Mega Solniczka jak dla mnie... :p

Pozdrawiam

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo. Światło to samo co wcześniej czyli ATI 6x24W (4 blue plus + 1 coral plus + 1 purple plus). Odnośnie montipory to z tego co pamiętam wyciągnąłem cały filar, włożyłem do głębokiej miednicy wypełnionej do połowy wodą z akwa i szorowałem szczotką drucianą, aż po monti nie został żaden ślad. Montipory potrafią odbić z najdrobniejszych pozostałości, ale widocznie dobrze wyszorowałem bo nic takiego nie miało miejsca. Od czasu do czasu polewałem tylko pozostałe korale by nie wyschły podczas tej całej polerki. Zieloną talerzówkę przykleiłem kropelką do starego magnesu po spalonej pompie jebao, druga część magnesu na zewnętrzną stronę szyby (foto poniżej). Póki nie przyrosła do szyby można było z nią jeździć po całym akwarium z tym magnesem jak ze zwykłą pompą. Z tego co pamiętam w przeszłości forumowy hosting w znacznie pogarszał jakość zdjęć, ale spróbuję.

post-24347-0-39709400-1474575364_thumb.jpg

post-24347-0-36872500-1474575374_thumb.jpg

post-24347-0-36970200-1474575424_thumb.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie.  Przez wiele miesięcy nie zaglądałem na forum. Po tym jak jeden z kolegów zarzucił mi, że w zbiorniku mam parametrowy śmietnik postanowiłem zarzucić temat. Przez ten okres nie miałem czasu zajmować się akwarium. Ciągnie jednak wilka do lasu. Stąd też mała aktualizacja. Niestety jest ona dla odmiany dosyć smutna. Akwarium przeszło prawdziwy armagedon i obecnie wygląda tak... jak wyglądać nigdy nie powinno. Proces rozkładu został zapoczątkowany w listopadzie ub. roku. Wyjeżdżając na wakacje wymyśliłem sobie, że akwarium będzie doglądane przez człowieka tylko co trzeci dzień, a przez dwa dni karmienie ryb załatwi karmnik automatyczny. Tak też się stało, problem tylko w tym, że po powrocie okazało się, że karmnik się zaciął i sypał codziennie ogromną dawkę suchego pokarmu. PO4 przed dwa tygodnie skoczyło z 0,03 ppm do 8 ppm. Część korali niemal natychmiast padła. Zaczęły się też rozjeżdżać pozostałe parametry. Z czasem wszystko wróciło do normy. Dzieła zniszczenia dokończyła jednak wymiana pellet. O ile brązowe pellety AIO działały bardzo dobrze to trzeba je było wymienić na nowe rude, które miały działać podobnie. Jak działają i co robią w akwa niezależnie od szybkości kręcenia w reaktorze większość osób wie. Akwarium zaczęło podupadać, nie miałem jakoś motywacji, a przede wszystkim czasu do zabawy z wymianą pellet. Kolejne korale padały, wszystko pokrywało się szlamem z pylących pellet, poziom makro i mikroelementów rósł. Wszystko się rozjechało, a akwarium zamieniło się w śmietnik. Koniec końców w akwa zostało 4 czy 5 sztuk jakichś pancernych acropor i kilka lpsów. Wszystkie te korale są jednak jeszcze w złej koncycji. W stanie w jakim akwarium było prawie każdy zdecydowałby się na restart. Trochę szkoda mi było ryb więc postanowiłem wyprowadzić akwarium na prostą, teraz przynajmniej jest jakiś challenge i coś ciekawego do zrobienia. W chwili obecnej w reaktorze kręcą się już pellety NP, a redukcję nutrientów wspomaga reaktor glonowy widoczny na jednym ze zdjęć. Parametry zostało przywrócone w miarę do normy. Aktualnie przedstawiają się następująco: NO3-0; PO4-0,05; kH-7,8; Ca-420; Mg-1320; K: 390.
To co muszę jeszcze zrobić to z uwagi na brak konsumentów w postaci korali wymienić czasowo sól z FM na jakąś ubogą (prawdopodobnie będzie to IO), gdyż po każdej podmianie na parę dni do akwarium puka zielone cyjano. Przechodzi jednak za każdym razem samo po zużyciu mikro.
No i jeszcze jeden szczegół: by akwarium ostatecznie dostało szansę na drugie życie (mimo, że najchętniej zmieniłbym je na większe) musi sobie na to zapracować. Od początku jego istnienia borykałem się z problemem niedającej się wyplenić plagi halimedy. Obecnie przy prawie całkowitym braku korali mam niepowtarzalną okazję, by spróbować powalczyć z tym glonem za pomocą jeżowca, którego widać na jednym ze zdjęć. Zobaczymy, czy coś pomoże. Jeślisię uda, to za jakiś czas do akwa będę wprowadzał korale. To tyle. Poniżej kilka fotek aktualnej nędzy. Czy tak nie jest ciekawiej? Przynajmniej się coś dzieje hehe.

 

DSC03596.JPG

DSC03599.JPG

DSC03602.JPG

DSC03604.JPG

DSC03606.JPG

DSC03607.JPG

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z poprzednimi fotkami to widać, że nastąpił armagedon. Szkoda korali. Powodzenia w ponownym zasiedlaniu akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Trzymam kciuki i będę śledził dalsze poczynania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie rozumiem problemu z wakacjami.

Ja jeżdżę na tydzień lub czasem dwa i w tym czasie NIKT się akwa nie zajmuje. Nikt nie karmi ryb itd.

Po powrocie tylko szyby są zagonione.

Moja strategia jest taka, tydzień przed wyjazdem zaczynam karmić większą ilością jedzenia, uzupełniam płyny by starczyło oraz zostawiam w dolewce tyle wody by mniej więcej wystarczyło na ten czas,  i tyle. Po co zostawiać akwarium po opieką osób które nie mają o tym pojęcia i mają to gdzieś.

Powodzenia życzę bo twój zbiornik był bardzo ładny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś idealny zbiorniczek , przynajmniej jak dla mnie . Przy Twojej bardzo dużej wiedzy szybko dojdziesz do stanu idealnego :) . Zakupiłem taki reaktor na glony spagetti od kolegi z forum i muszę powiedzieć że robi bardzo dobrą robotę . Leję dużo fitoplanktonu koło 300ml przez cały dzień na swoje akwa i miałem problemy z cjano . Już nie mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Co słychać w akwarium ?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2017 o 13:03, mateusz86 napisał:

Witam,
Co słychać w akwarium ?

Nieudzielający się w temacie przez kilka miesięcy autor wątku przeważnie oznacza tylko jedno: likwidację zbiornika. Tak jest niestety i w moim przypadku. Jak widać na jednym ze zdjęć halimeda nie odpuściła i musiałem zlikwidować bajzel. Akwarium po tąpnięciu, które opisywałem powyżej zaczęło wychodzić na prostą, ale ta nieszczęsna halimeda spowodowała, że nie było sensu dłużej tego utrzymywać. Chwast ten zarastał skałę w mgnieniu oka, im więcej go przerywałem, tym mocniej i szybciej odrastał. Ostatnią nadzieją był jeżowiec, ale ten wolał glony wapienne. Koniec końców od kilku miesięcy zbiornik stoi pusty. Wszystkie ryby oraz ostatnie ocalałe sztuki korali powędrowały w dobre ręce p. Jadwigi. Na szczęście wracam z nowymi siłami, czekam jeszcze tylko na wyjazd urlopowy i po powrocie za kilka tygodni odpalam akwa na nowo. Jak widać skała ładnie się wysuszyła i zbielała przez lato na słońcu. Oprócz tego co było w akwa mam jeszcze ze trzy 20-litrowe wiadra ładnych płaskich kawałków, które wcześniej kompletowałem z myślą o postawieniu większego zbiornika, teraz część z nich wykorzystam. Na przeszkodzie w rozwoju stanęła jednak żona (hehe, ażesz te baby) i będę bawił się nadal tymi samymi zabawkami. Niestety brak przyzwolenia na większą piaskownicę w salonie. Mądrzejszy o historię z halimedą jako nieproszonym gościem, tym razem odpalę zbiornik wyłącznie na suchej skale.  To co ulegnie modyfikacji to tak, jak wyżej wspomniałem sama aranżacja (teraz przynajmniej można będzie się spokojnie pobawić w klejenie skały). Poza tym dam dwa bypassy na powrocie, co pozwoii na wyrzucenie zbędnych pomp i zaoszczędzenie trochę miejsca w i tak dosyć małym sumpie. Woda również nie będzie się tak grzała. Potrzebuję więc wymienić obiegówkę. Za Tunze Silence 1073.020, która jest naprawdę cicha i sprawowała się bez zarzutu chcę dać Jebao DCP 5000 lub 6500. Może przy okazji ktoś doradzi mi czy ten większy model (nawet skręcony) to nie przegięcie przy tak niewielkim zbiorniku? Teoretycznie jej moc przy max. skręceniu to ok. 2000 l/h (w teorii przed odjęciem strat), podczas gdy dotychczasowa Tunze dawała 2400 l/h. W teorii powinno być więc dobrze. Zwolnioną w ten sposób Tunze dam do reaktora pelletek w miejsce głośnej AquaBee 2000/1. Muszę tylko dopasować złącza. Ponadto chciałbym również wyciszyć nieco cyrkulację i planuję wyrzucić maxspect gyre 130, a dać w to miejsce coś innego. Waham się pomiędzy Tunze 6095, a Jebao RW-8. Może ktoś coś doradzi? Przez kilka miesięcy nie śledziłem forum i nie wiem jeszcze do końca, czy coś zmieniło się w kwestii sensu prowadzenia zbiornika na pelletkach, ale pewnie spróbuję pójść dalej w tą stronę mimo wcześniejszych złych doświadczeń po wycofaniu ze sprzedaży brązowych AIO i wprowadzeniu syfiących brązowych. Likwidując akwa pamiętam, że wchodziły jeszcze do sprzedaży rude. Jak to teraz wszystko wygląda z tymi pelletkami? W odwodzie mam jeszcze reaktor glonowy, który z pewnością również odpalę (m.in. ten właśnie reaktorek będzie działał na bypassie). Takie są wstępne założenia.

Z racji nowego otwarcia jeszcze jedna kwestia: pod koniec funkcjonowania zbiornika skierowałem kilka słów za dużo w kierunku @Walkera. Co prawda nie miał on racji twierdząc, że w akwarium był syf i rozjechane parametry, ale ta pogawędka z mojej strony była mimo wszystko niepotrzebna. Mam wobec niego jakoś trochę sympatii bo zawsze chętnie odpowiadał na pytania i pomagał, dlatego jeszcze raz przepraszam.

W miarę postępów w reaktywacji zbiornika będę kontynuował relację.

DSC03666.jpg

DSC03667.jpg

DSC03670.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony .. na co zwróciłem uwagę:

- zamiana tunze na jebao - jakoś tak zazgrzytało estetycznie i jakosciowo; idealnie jest zamienić 1073.020 na 1073.040

- cyrkulacja 6095: dobry produkt bardzo szeroki strumień, niewielka, silna; dwie kupić ustawić na 40/50% w zamiennym cyklu pracy co 1 minutę. 

- sucha skała, ych.. To może chociaż woda z działającego dojrzałego SPSowego zbiornika i jakaś linia produktów "bez kompromisu" by przeskoczyć proces dojrzewania i nie zużywać energii na trywialne przypadki ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.