Skocz do zawartości
kapitan nemo

(nie)oczywiste pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem że na tej skale są już bakteie i nie trzeba czekać na zasiedlenie ale według mnie wady przewyższają zalety a swoje i tak trzeba odczekać. Zresztą w dzisiejszych czasach trzeba uważać jaką LR się kupuje. Dziś skała przestaje mieć znaczenie a berlin to przeszłość. Każdy ma swoje zdanie. A stworki to nie dziury w serze mają znaczenie w akwarium.

PS. Serek topiony jest droższy od normalnego :D

Edytowane przez SPS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwarcowym albo krzemowym nie wiem czym się różnią czytałem tu na forum w podstawach gdzieś i było napisane że zawiera w sobie dużo pierwiastka Si a co za tym idzie pojawią się okrzemki :)

Kwarc to też krzem w postaci SiO2

a szkło? Przecież to też krzem...

Piasek krzemowy nie powoduje wysypu okrzemek. W przeciwnym razie plaże bałtyckie nie byłyby takie piękne :)

Kochani, przestańcie powtarzać niesprawdzone mity


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że na tej skale są już bakteie i nie trzeba czekać na zasiedlenie ale według mnie wady przewyższają zalety a swoje i tak trzeba odczekać. Zresztą w dzisiejszych czasach trzeba uważać jaką LR się kupuje. Dziś skała przestaje mieć znaczenie a berlin to przeszłość. Każdy ma swoje zdanie. A stworki to nie dziury w serze mają znaczenie w akwarium.

PS. Serek topiony jest droższy od normalnego :D

Każdy ma swoje zdanie, prawda. Ale znam ludzi (i ich baniaki), którzy startowali szybciej ode mnie, na suchej i nie ma nawet co porównywać między akwa. Owszem jakość skały ma znaczenie, ale w dzisiejszych czasach nie ma monopolu ad sklepów, i można naprawdę dobrą znaleźć. Nadal więc będę upierać się przy LR. Zresztą wszystkie "the best" akwa, tak wychwalane tutaj na forum startowały o dziwo na żywej… czyżby tylko przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest parę szkół akwarystyki w Polsce tu na forum można zobaczyć większość. Nie wszystkie ładne zbiorniki na forum są na lr dużo osób mogłoby poczuć się urażonych. Nie mówmy że żywa skała ma aż tak kolosalne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopcy.. Nie zauważyliście, że kilka ostatnich wypowiedzi nic nie wnosi do rozmowy? Trochę jakbym słuchała moich synów: To jest białe, nie to jest czarne, białe... Itd :)

Doświadczony akwarysta wybierze skalę zgodna z jego przekonaniami i doświadczeniem, laik kupi taka jak mu doradzi sprzedawca lub przyjaciel z doświadczeniem czyż nie?

Pienicie sie jak mój kubek :p a po co, taki piękny piatek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienicie sie jak mój kubek :p a po co, taki piękny piatek :)

Masz racje, to bez sensu (zwłaszcza że SPS też startował na LR :ninja: ). Odpoczywamy :wine:

A Autorowi tematu życzę wiele mądrości i rozwagi w doborze sprzętu :thumbup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była to wolna wymiana poglądów może trochę bezsensowna :offtopic: ale temat się rozwinął. Co prawda startowałem na żywej, ale powinienem startować na suchej nie mówie że żywa jest zła ale można coś zrobić lepiejd. Nowe akwa startuje na suchej jakby co :innocent:

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez SPS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była to wolna wymiana poglądów może trochę bezsensowna :offtopic: ale temat się rozwinął. Co prawda startowałem na żywej ale był to błąd chcę żeby inni błędów nie popełniali (właściwie to ja wtedy nie rozumiałem co się dzieje w akwarium) nie mówie że żywa jest zła ale można coś zrobić lepiejd. Nowe akwa startuje na suchej jakby co :innocent:

Pozdrawiam ;)

Widzę, że dyskusja się rozwinęła. SPS, myślisz, że dam radę z filtracją z suchą skałą w reefmaxie? może być ta z erybki? http://erybka.pl/product-pol-5789-Sucha-skala.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]startowałem na żywej ale był to błąd chcę żeby inni błędów nie popełniali (właściwie to ja wtedy nie rozumiałem co się dzieje w akwarium) [..]

SPS - to ja przewrotnie:

Podczas kursu na Prawo Jazdy kat C miałem wypadek. Uważam więc, że jazda ciężarówką to błąd i nie chce, żeby go inni popełniali. Od tej pory będę jeździł wyłącznie osobówkami.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem wypadku tylko trochę naczepę przechyliłem, ale widzę że prawo jazdy kategorii B jest łatwiejsze. I lepej właśnie od niego zacząć, ale każdy ma swoje zdanie. Niektórzy zaczynają od jazdy ciężarówką a inni na osobówkach. :D

Pozdrawiam

Edytowane przez SPS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zakumałeś....

Jak możesz twierdzić, że coś jest błędem jeśli, jak sam przyznajesz nie miałeś doświadczenia w zakładaniu akwarium?

Tysiące akwarystów zakłada swoje zbiorniki na żywej skale - to nie jest błąd - to jest stara, sprawdzona droga.

Swoją drogą, poczytaj sobie jakie problemy mogą wystąpić przy suchej skale.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to kolega mnie nie zrozumiał... Ja nie neguje żywe skały i metody berlińskiej wystartowało tak wiele pięknych akwariów. Jednak nasze hobby się rozwinęło pojawiły się nowe metody bakteryjne i chemiczne. Teraz można wystartować akwarium szybciej i taniej. Ja wiem że plagi mogą się tez pojawić(zwierzęta,powietrze,woda) ale istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich zaistnienia i utrzymania się. Wiem że plagi nie są tragedią bo akwa i tak się ustabilizuje i mamy wiele środków aby je zwalczyć, ale każdy przyzna że przyjemna rzecz to nie jest.

Czy sucha skała to nie sprawdzona droga? Już od paru lat to normalność i efekt jest taki sam a nawet lepszy niz na LR. Sztuka tylko wyczuć sytuację. Jak na początku zasiedlimy bakteriami będą się one szybko rozwijać a my mamy pewność że do zbiornika trafią tylko dobre szczepy. Mamy pełną kontrolę nad sytemem wiemy co w nim jest. Wiem że nawał patogenów będzie zaraz potem ale jeśli na początku nasi sojusznicy będą na miejscach odeprą atak. Nie będzie już luki w systemie. Pomijam już ochronę środowiska.

Jeszcze raz mówię LR to dobra droga ale nie jedyna. Fora są po to aby dzielić się swoimi opiniami kolega ma inny punkt widzenia a ja inny. Każda droga prowadzi do celu...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz mówię LR to dobra droga ale nie jedyna. [..] Każda droga prowadzi do celu...

A teraz to zupełnie inaczej brzmi. Przedtem chciałeś "ustrzec innych od popełnienia błedu".

Ps

Nie każda, oj nie każda :)

Pozdrawiam i powodzenia życze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widzę, że dyskusja się rozwinęła. SPS, myślisz, że dam radę z filtracją z suchą skałą w reefmaxie? może być ta z erybki? http://erybka.pl/pro...ucha-skala.html

@kapitan nemo,

Z dobrego serduszka Ci radzę: forum uczy wielu rzeczy ale wieeele trzeba przeczytać i nauczyć się samemu.

Kolega zaproponował Ci suchą skałę a Ty ją już chcesz kupywać?

Przeglądaj forum, zadawaj pytania ale nie wierz ślepo w jednego posta.

Akwarystyka morska ma do powiedzenia znacznie więcej.

Kolega Fox ma piękne akwarium,dostał totma i kilka razy powtarzał: "Jest w tym hobby taka ciekawa zasada, którą warto się kierować - nie bierz rad od ludzi, którzy nie pokazali efektów swojej pracy."

@SPS daje dużo porad ale akwarium jakoś nie zobaczyliśmy.

O, oprócz zeszłorocznego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście zle to brzmiało :yes post poprawiony.

@Debora To akwarium nadal jest ja nie zmieniam akwariów jak rękawiczek :D . Wybór żywej na początku póżniej nie miał znaczenia. Ale przepłaciłem z 500zł mogłem kupić lepszą lampę. Ćzy moje akwarium jest tak brzydkie ? Wiem że to inna skala niż akwarium Pawła ale jak na mój budżet wyszło o wiele lepiej niż się spodziewałem (w mojej skali oczywiście). To że mam aparat jaki mam nie znaczy jakim jestem morszczakiem. Na wiosnę szykuję Bliztkrieg i wtedy mnie ocenicie. OK? Sposób zakładania akwarium który opisuję to nie mój wymysł. Wiele zbiorników startowało tak i ma naprawdę efekt bombowy. Nie powinniśmy robić z naszego hobby alchemii są pewne ramy zasady jak się ich będziemy trzymać to się nie wykoleimy. Najważniejsze to obserwacja zwierząt a człowiek jak i każdy organizm czuje i widzi że coś się złego z drugim organizmem dzieje.

Pozdrawiam :D

Edytowane przez SPS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawienie na żywej skale ma też ten plus, że jest po prostu popularniejsze i więcej znajdziesz informacji na forum niż o suchej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawienie na żywej skale ma też ten plus, że jest po prostu popularniejsze i więcej znajdziesz informacji na forum niż o suchej.

Czy jest jakiś przelicznik (może ktoś robił badania?) o ile szybciej dojrzewa ten sam zbiornik na żywej? 2 razy dłużej, 3?W żywej obawiam się tylko tego, że jakieś brzydale przytargam do akwarium (i do domu). Czy żywa skała z erybki jest dobrej jakości?

Jak oceniacie jakość tych skał:

http://allegro.pl/zywa-skala-akwarium-morskie-dolnyslask-i5164988025.html

http://allegro.pl/zywa-skala-morskie-bialystok-wysylka-pks-pkp-i4840620411.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 1,5 tygodnia temu kupiłem żywą skałę w erybce i jest czysta, bez "brzydali". Właśnie startuję na niej nowe akwarium i wygląda zacnie. Udało mi się wybrać ciekawe kawałki i ułożyć z nich ładną konstrukcję. Przeszukałem cały basen z LR i w sumie wybrałem 4 najładniejsze kawałki. Został wówczas jeszcze 1 w miarę ciekawy. ;) Natomiast mam wrażenie, że ta skała nie jest taka super żywa. Na pewno nie jest/nie była ostatnio sucha, ale nie ma też na niej bardzo dużej ilości gapowiczów. Widziałem jakąś osłonicę, czy troszkę gloników wyższych, ale ogólnie jest czysta.

Jakoś nie chciałbym startować na suchej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie sugeruje. Natomiast skała skale nierówna. Na samo dojrzewanie wpływ ma tyle rzeczy, że niemożliwe jest obliczyć długość dojrzewania.

Moim zdaniem, trudno jest o dobrą suchą skałę. Dlatego osobiście uważam, że jeśli nie masz pewności co do skały to lepsza żywa lub sztuczna niż sucha.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie sugeruje. Natomiast skała skale nierówna. Na samo dojrzewanie wpływ ma tyle rzeczy, że niemożliwe jest obliczyć długość dojrzewania.

Moim zdaniem, trudno jest o dobrą suchą skałę. Dlatego osobiście uważam, że jeśli nie masz pewności co do skały to lepsza żywa lub sztuczna niż sucha.

A jak oceniłbyś "na oko" materiał z linków , które podałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie pomoże ............ dlaczego ? Dlatego, że zdjęcie to tylko dwuwymiarowy obraz. A co z resztą ? Co z zapachem skały, co z oceną jej porowatości, co z oceną gapowiczów ? I dla mnie najważniejsza rzecz ........ co z jej historią. Jak przyjechała, gdzie przeleżała ostatni okres i w jakim zbiorniku, w jakiej wodzie. Reasumując nie da się ocenić jakości skały na podstawie zdjęć.

Ps.

Jeśli taki młody morszczak jak ja może coś doradzać to raczej zakup od kogoś z naszego forum, skały z dojrzałego zbiornika i żywej. Podczas przebudowy czasem zostaje trochę do oddania.Ja tak zrobiłem i jestem mega zadowolony. Praktycznie brak efektu dojrzewania.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.