Skocz do zawartości
Konradek

Akwarium wbrew zasadom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, parę dni temu zdarzyło mi się kupić korale od kogoś kto założył akwarium jakby wbrew zasadom, o których tyle się tu pisze, już wyjaśniam:

Akwarium 160l (założone za mniej niż 1000zł).

Brak sumpa, 2 pompy cyrkulacyjne 2500l/h, do tego malutki chiński filtr wewnętrzny, w którym znajduje się czyszczona raz na miesiąc gąbka i półtoraroczny węgiel. Oświetlenie stanowi 1 świetlówka t5, niebieska taśma ledowa i... ŻARÓWKA ENERGOOSZCZĘDNA z Castoramy. I to by było na tyle jeśli chodzi o sprzęt jakim posługuje się ten człowiek.

Zapomniałem jeszcze dodać, że jedynym parametrem jaki mierzy jest zasolenie, nic innego nigdy nie sprawdzał.

Wiecie co? Tam wszystko żyje i ma się dobrze, Xenia, briareum, discosomy rosną jak zwariowane, jest też kupa jakichś korali, których nie znam, pomiędzy nimi rosną makro glony luzem i... SPSY! Co prawda spsy są tylko dwa, nie znam nazw, jak sam ich właściciel mówi: kupił oba około roku temu, jeden nie zmienił się w ogóle (czyli żyje) a drugi zwiększył rozmiar dwukrotnie. W akwarium pływają 2 ryby a właściciel planuje zwiększyć obsadę.

Dodam już od siebie, że akwarium prezentuje się w porządku, jest trochę glonów, wygląda trochę dziko, nie jest tak wymuskane jak, niektóre na zdjęciach z forum ale jest... Jak to mówi młodzież ,,słitaśne''.

Co sądzicie o czymś takim?

Zapomniałęm dodać, że akwarium ma już półtora roku i właściciel nie wiedział nawet bardzo czym jest filtr DI, używa tylko RO.

Może ja najpierw wyrażę swoją opinię: Jestem pełen podziwu, że poszedł jakby pod prąd i stworzył całkiem fajne akwarium morskie nie wymagające wiele uwagi i nie będące droższym od słodkowodnego. Będę śledził jego losy ;)

P.S. Zapomniałem dodać, że już ze dwa miesiące nie podmieniał wody bo mu się sól skończyła :p

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może uda Ci się namówić tego kogoś aby założył profil, wątek na forum? próbowałeś? nie masz czasem fotek tego akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki może mi się uda zdobyć, pogadam z nim, profil tutaj ma ale nie wiem czy znając polską mentalność będzie chciał się narażać na wieszanie psów na nim ;)

Jestem bardzo ciekaw waszych opinii na temat prowadzenia akwarium w ten sposób bo sam byłem bardzo zaskoczony jak z nim rozmawiałem, uprzednio naczytałem się na forum, próbowałem zdobyć rzetelną wiedzę a tu masz... Czy naprawdę te wszystkie bajery są takie niezbędne?

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że z czystej ciekawości człowiek ten może zostać zarzucony pytaniami: jak to zrobiłeś ??? dlaczego tak ??? czy coś w tym stylu.

Krytyka też na pewno się przytrafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zasobności portfela oraz oczekiwań akwarysty,takie jest moje zdanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko się da zależy tylko od nastawienia akwarysty. Też miałem swojego czasu bezobsługową solniczkę dopóki nie zachciało się udoskonalać :/


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje tez jest "wbrew zasadom" , tylko możne bardziej dbam niż kolega, ale za to mam go na zwykłej kranowej wodzie. Po pól roku już z kawałkiem skała z suchej jest jak żywa, brak plag czy innych ustrojstw. Korale rosną może nie wszystkie i nie tak jak bym chciał ale potwierdzę jedno akwarium morskie można mieć nie przesadzając ze wszystkim. Może nie jest ono jakieś super ekstra ale "nemo" pływają i cieszą oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to takie proszenie się o kłopoty. Niby można jeździć maluchem i też wyciągnie stowke. Ale jednak lepiej jest wziąć mercedesa który wyciągnie ta stowke szybciej i jest bezpieczniejszy.

Takie porównanie Hah.

Wiadomo, przyrosty są ale na pewno nie takie jak w akwarium prowadzonym jakąś metoda że ściśle określonymi zasadami. Balling czy zeovity itd...


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że ta wiedza nie jest bardziej powszechna, obecnie bardzo się wszystkich straszy tym jak bardzo drogie jest utrzymanie morszczyzny a się okazuje, że w sumie każdy może sobie na to pozwolić.

Jedziesz na kranówie? Wszystko żyje? Po takich deklaracjach naprawdę powątpiewam w te wszystkie technologie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoja kostke tez prowadze na przekor zasadom.

Ja nawet zasolenia nie sprawdzam. Tylko od czasu do czasu mierze kh, bo mam duzo spsow w tym kilka akropor. Sypie tylko sode oczyszczona by bylo kh na poziomie jako takim.

Wode biore ze sklepu zoo ale jak mi sie nie chce tylka ruszyc to kupuje taka wode do zelazek w carefourze i leje. Odziwo nie zauwazylem niczego zlego. Dolewki robie na oko - tylko podmianki robie regularne.

Wiec ja po 1,5 roku prowadzenia akwa moge powiedziec, ze sie da.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Co to znaczy wbrew zasadom? Musieli byśmy najpierw znac zasady. Nie znamy ich - wiemy bardzo niewiele o ekosystemie rafy koralowej. Dlatego nie możemy powiedzieć że ktoś robi coś wbrew zasadom.

Jeśli chodzi o zasady z częsci forum dla nowicjuszy [napisane wiele lat temu] to one nie są zgodne z rzeczywistoscią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad przeczytaj post kiviego na prawdę się przyda. Ja go znam prawie na pamięć.

P.S. Zauważ, że przy jego setupie, w poście nie ma krytyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kivi miał super akwarium, miał, nie wiemy co dalej.

2. jak wspomniał Konrad reguły idealne nie są do końca znane, a w ten sposób "udaje się" prowadzić może co dwudzieste akwarium, a może i co setne, reszta pada,

3. akwarium ma ponad 300L, a to już samo w sobie pomaga, nie każdy ma tyle,

4. wątkiem są zachwyceni raczej akwaryści z krótszym stażem, ci bardziej doświadczeni owszem gratulują ale nie widać checi pójścia w te ślady.

Dlatego przestrzegam nowicjuszy przed huraoptymizmem, zwłaszcza tych, o mniej zasobnych portfelach, którym się wydaje że to sposób na oszczędności.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kivi miał super akwarium, miał, nie wiemy co dalej.

2. jak wspomniał Konrad reguły idealne nie są do końca znane, a w ten sposób "udaje się" prowadzić może co dwudzieste akwarium, a może i co setne, reszta pada,

3. akwarium ma ponad 300L, a to już samo w sobie pomaga, nie każdy ma tyle,

4. wątkiem są zachwyceni raczej akwaryści z krótszym stażem, ci bardziej doświadczeni owszem gratulują ale nie widać checi pójścia w te ślady.

Dlatego przestrzegam nowicjuszy przed huraoptymizmem, zwłaszcza tych, o mniej zasobnych portfelach, którym się wydaje że to sposób na oszczędności.

P.

Zgadzam się. Sam kivi podkreśla w swoim temacie, że popełnił sporo błędów nowicjusza i dużo eksperymentował jak również spore ryzyko przyjął na klatę. Jemu się udało i stricte podkreśla w artykule, że może wypowiadać się tylko i wyłącznie za swoje akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kivi miał super akwarium, miał, nie wiemy co dalej.

a w ten sposób "udaje się" prowadzić może co dwudzieste akwarium,

1.Napisał że sprzedaje mieszkanie i zostawia je nowemu właścicielowi w swoim wątku.Dalej raczej nic przeszło mu.

2.Ciekawy jestem ile udaje się prowadzić jeden baniak więcej niż 6 lat z lasem akropor bez wpadek, bez plag i bez zniechęcenia.

Na tym forum zwłaszcza w dziale <250 jest sporo baniaków low tech bez testów i podobnie prowadzone co u kivi. A wygląd zależy od rączek podobnie jak w tych medium hi tech super sprzęt a nie jeden się chowa przy low tech.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że mnie to ,,przewartościowanie'' morskiego akwarium martwi.

Sam zakładając to co mam przeczytałem chyba większość tematów z tego forum (miałem czas w pracy :) ). No i z tego wszystkiego wyłania się bardzo ale to bardzo drogie hobby zarówno przy założeniu i prowadzeniu. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nie jest to prawdą... A sporo osób zrezygnowało już na starcie właśnie z powodów pieniężnych.

Akwarium nie musi być tak wspaniałe jak na zdjęciach baniaków za 50k zł, ma po prostu cieszyć oko i sprawiać satysfakcję właścicielowi no ale już na starcie się wszystkim wmawia, że po taniości się tak nie da mimo, że SIĘ DA. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że ludzie dążą do utrzymywania spsów w bajecznych kolorach ale miękkasy też są ładne a nie wymagają takiego nakładu pracy i finansów. Warto żeby ta wiedza się przedostała do szerszej publiczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czemu wychodzisz z zalozenia,ze tu sie cos wmawia nowym morszczaka .

To jest twoj temat w ktorym napisales ze ktos ztworzyl cos niewiarygodnego.

Widziales ze mozna ??? wiec czemu nadal szukasz potwierdzenia tutaj

kazdy zaklada zbiornik na tyle ile go stac,mamy nawet baltyckie zbiorniki.

Takich zbiornikow TUTAJ istnialo a jeszcze istnieje bardzo wiele.

(Akwarium wbrew zasada) to takie gdyby korale rosly w piasku bez wody, ale jesli jest to woda

to znaczy ze jest zgodne z natura, masz racje ono ma cieszyc twoje oko.

Bierz sie do pracy pokaz wszystkim ze mozna, a my bedziemy trzymac za twoj zbiornik kciuki.

ps

Kazdy czlowiek dazy do doskonalosci,jesli niewiesz to kazdy z nas juz mial miekkie korale a teraz niektorzy chca cos innego miec, mysle ze zgodzisz sie ze jesli chcemy to mozemy miec kolorowe spsy

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine - zacząłem przeglądać to forum jakiś miesiąc temu i przeczytałem większość tematów - niestety ale z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że nowy użytkownik taki jak ja widzi bardzo trudny i drogi obraz morskiego akwarium.

Co do wątku Kiviego - nie zauważyłem go wcześniej ale na moje oko powinien być przypięty w dziale dla nowicjuszy aby zachęcić ich do zakładania akwarium :)

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko Konrad poczytasz więcej będziesz miał jeszcze większy mętlik w głowie.

Ale generalna zasada przy morszczyźnie to:

1. czytać, czytać, czytać....

2. pytać, pytać, pytać....

3. czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Wszytko to po to aby jak najmniej kosztownych błędów popełnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do wątku tylko raz

Mam PO4 powyżej 1,1 , NO3 powyżej 100, KH powyżej 14 - zasady są po to żeby je łamać

Tom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do wątku tylko raz

Mam PO4 powyżej 1,1 , NO3 powyżej 100, KH powyżej 14 - zasady są po to żeby je łamać

Tom

czym mierzysz no3?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też kiedyś miałem tak wysokie no3 i euphylie dużo lepiej rosły i się pompowały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla, niektórych gatunków takie prowadzenie jest lepsze... Mówimy oczywiście o miękasach. No a w naturze jak to jest? Przecież te korale chyba też rosną obok siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.