Skocz do zawartości
jarlor

Refraktometr-moje olbrzymie niejasności

Rekomendowane odpowiedzi

Spławik faktycznie mierzy gęstość, a refraktometr nie. Robi to pośrednio. Mierzy precyzyjnie gęstość solanki

wzorcowej, innych solanek w przybliżeniu, dla naszych akwarystycznych potrzeb wystarczająco dokładnie.

Problemy mogą wystąpić gdy mierzona solanka odbiega składem znacznie od "normy". Może to być: inny skład soli,

barwa, wtrącenia biologiczne, biochemiczne zawarte w "wodzie". Trzeba o tym pamiętać. Najczęściej wszystko jest w porządku,

ale czasami - co gorsza - zdarza się artefakt i mamy ogólne zdziwienie.

Spławik choć wygląda na mniej dokładny ma tą przewagę, że możemy łatwo ocenić czy jest uszkodzony czy nie.

O refraktometrze tego nie można powiedzieć.

Wyolbrzymionym przykładem jak może robić w konia jest przykład z dziedziny dobrze mi znanej - z piwowarstwa.

Wystarczy użyć słodów ciemnych lub wędzonych, a pomiar gęstości brzeczki jest zafałszowany nawet 10%.

Ogólna zasada wykonywania wszelkich pomiarów, mówi o tym by pamiętać o wadach używanej metody i do

zagadnienia podchodzić bez rutyny - z głową. 

A, że łatwo i szybko. No cóż to często droga do piekła ;).  

         

Edytowane przez Aquamark (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napiszę , takie błędy przy dolewkach to nic , takie błędy w baniaku też nic nie zmienia .Ważę sól , i zawsze pomiar jest jak trzeba . Spławik upierdliwy , trzeba trzymać odpowiednią temperaturę , wsadzisz i musi podyndać bo był zimny .Wodę zrobię 27c   i po ptokach .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2018 o 14:01, VDR napisał:

 

P.s Refraktometr nic nie szacuje -- to prosty przyrzad. Skala, "bimetal" (w przypadku ATC) i pryzmat tyle.

Wystarczy, że solanka będzie zawierć bardzo małą ilość substancji, która nieoczekiwanie zmienia załamanie światła.

Edycja--chodzi o substancję nie będącą normalnym składnikiem soli, a na przykład nie mającą złego wpływu na solankę.  

Dla spławika to nie będzie miało żadnego znaczenia, zważy nam solankę bez marudzenia.    

Edytowane przez Aquamark (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquamark napisał:

Wystarczy, że solanka będzie zawierć bardzo małą ilość substancji, która nieoczekiwanie zmienia załamanie światła.

Dla spławika to nie będzie miało żadnego znaczenia, zważy nam solankę bez marudzenia.    

Jak bardzo małą ? Możesz jakiś konkretny przykład - tak z podaniem wartości wagowych ? I o ile zaniżony/zawyżony będzie wynik w przypadku jak np. magnezu będzie za dużo, albo np potasu ? Chętnie się dowiem, bo rozumiem, że skoro piszesz to wiesz jaki to błąd wprowadzi ?

Pójdźmy dalej ?  Mierzysz spławikiem wychodzi 34ppt a na refraktometrze np. 35 bo coś ma inny współczynnik refrakcji. Twój spławik powie Ci której soli w Twojej solance masz za mało ? Magnezu ? Potasu ? Sodu ? Czy jakiejś innej ? Nie powie. Wyrównasz sobie zasolenie do 35ppt dalej mając równowagę jonową taka jak ja na pomiarze na refraktometrze. Co najwyżej zasolenie będziemy mieli inne.

Bo to o czym piszesz to problem składu pierwiastkow w soli morskiej. Tyle, że to nie ma żadnego znaczenia jeśli na tej samej soli za każdym razem robię 35ppt.  Bo to czy mam tam 34 czy 36ppt czy 35,3 ppt faktycznie, nie ma kompletnie znaczenia. Ma być stabilnie i bez jakiś większych zmian.

A w przypadku spławika - musisz zmierzyć temperaturę, czyli musisz mieć perfekcyjny termometr, wcześniej spławik  musisz dokładnie umyć bo syf też może mieć wpływ,  musisz przeliczać według tabeli - a jak nie masz tabeli dla 25,3 stopnia to będziesz schładzał wodę ?  Bzdura - weźmiesz 25 stopni z tabeli. Wiec tez będziesz miał błąd pomiaru. Do tego jeszcze menzurka jakaś, pilnowanie by się spławik do ścianek menzurki "nie kleił". Dziękuje wole w 3 sekundy temat załatwić refraktometrem. 

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, VDR napisał:

 Dziękuje wole w 3 sekundy temat załatwić refraktometrem.

i dlatego moje 2 spławiki (i jeden uchylny) lezą w szufladzie już ze 2 lata - nieużywane

bo refraktometrem (zresztą kupionym bezpośrednio z chin) jest szybciej i wygodniej , jak sobie przypomnę .. czyli raz - dwa do roku to sprawdzę płynem wzorcowym czy pokazuje poprawnie i tyle

na marginesie .. nie 3 sek :P bo trzeba trochę poczekać by "bimetal zadziałał" ale tak czy siak pomiar trwa krócej i jest wygodniejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, silvia napisał:

i dlatego moje 2 spławiki (i jeden uchylny) lezą w szufladzie już ze 2 lata - nieużywane

bo refraktometrem (zresztą kupionym bezpośrednio z chin) jest szybciej i wygodniej , jak sobie przypomnę .. czyli raz - dwa do roku to sprawdzę płynem wzorcowym czy pokazuje poprawnie i tyle

na marginesie .. nie 3 sek :P bo trzeba trochę poczekać by "bimetal zadziałał" ale tak czy siak pomiar trwa krócej i jest wygodniejszy

Kropla wody ogrzewa sie od refraktometru chwilunia. Może te 3sek to było takie mocno naciągane ale 10 sekund to max (z czego łyczek "napoju" trwa 5 sekund :D).  Miałem ten super dokladny splawik TropicMarin - puknąłem lekko i 150zl zamieniło się w trochę szkiełka na szufelce. Leży jakiś Grotech chyba, ale skala papierowa nie wyglada mi na dobrze zamocowana ;)  Jedynie co to moge polecic kalibracje i sprawdzac czy dalej pokazuje poprawnie. W zasadzie w refraktometrze nie ma co sie popsuc - poza bimetalem. Dlatego wazna jest kalibracja.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię ten płyn do kalibracji ;)

Interesuje mnie po pierwsze:

 - czy dobrze zrobiłem "swój" płyn do kalibracji (o pomyłkach w ważeniu wody i NaCl nie ma mowy)

- dlaczego nie wskazuje 35ppt ? (skład wody morskiej a mojej solanki różni się ale skorzystałem z obliczeń w necie w sprawie tych 36,5 g NaCl a nie 35g NaCl)

- na spławiku (spławik to densytometr do badania gęstości moczu kalibrowany na 20 stopni C) jest 1,022 (obecnie mam 25 stopni w akwa - czyli idealnie dla refraktometru jakby co) - trudno przeliczyć ile by było w 20 stopniach, a na refraktometrze jest w tej chili 37ppt

- sól aquaforest reef salt

- jaka gęstość jest w tej chwili rzeczywiście? w ppt lub SG :) ? - czy w ogóle możliwe jest określenie ;)

Problem jest raczej teoretyczny bo nic w akwa raczej nie zmienię - tyle będzie , chyba , że to sporo za dużo lub sporo za mało to skoryguję ;) więc się nie spinam


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super, ja też mierze szkiełkiem. Moje wywody miały posłużyć tylko temu by zachować czujność

i zdać sobie sprawę, jak pisałem, wad jakie ma każda metoda pomiarowa. Mierze zawodowo i amatorsko

różne rzeczy, różnymi miernikami, jakieś 40 lat. I mogę powiedzieć, że czym bardziej pośrednia metoda pomiarowa,

tym bardziej trzeba jej patrzeć na "ręce". 

To, że nie ma co się w nim popsuć, to też ciut naciągane ;). Ale co tam, niech każdy mierzy czym chce.

Osobiście kiedyś bardzo mnie refraktometr zawiódł, wprawdzie nie w akwarystyce, ale niesmak pozostał :P.

A szybkość pomiaru to nie koniecznie zawsze zaleta.

By nikt nie zarzucił mi, że nie chce oddać choć piędzi pola w dyskusji powiem- yyyy napisze, że mierząc ustawicznie

refraktometrem miejmy w szufladzie spławik i czasami dajmy mu popływać. 

Jak komuś podniosłem włos na karku, to przepraszam, wszak jestem sceptykiem i zawsze szukam drugiego dna.

 

Jak by ktoś się nudził to łatwo morze sprawdzić spławik, refraktometr, płyn wzorcowy.

Ustalmy temperaturę odmierzonej ilości solanki i po prostu zważmy ją. Co może być dokładniejszego?   

 

 

Pozdrawiam

 

Marek Odrzywolski

Lublin

Edytowane przez Aquamark
By nie pisać post pod postem (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak,

mój spławik cały czas pływa w sumpie ;) i jedyne co, to czasem trzeba go wyjąć i wyczyścić. Swego czasu jakaś rurówka postanowiła na nim się osiedlić i zaniżał pomiary w akwa. Sól zawsze rozrabiam w kalibrowanej bańce na 20 litrów i sypię na wadze tyle samo, więc tylko co jakiś czas rzucę okiem czy wszystko gra. Tak jest już 15 lat ;) i tak zostanie. Refraktometr kupiłem z ciekawości i stąd moje dywagacje. Jego wygoda jest bezdyskusyjna. Cokolwiek mi wskazuje, robi to zawsze tak samo, więc swoją rolę pełni.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2018 o 21:27, VDR napisał:

Jak bardzo małą ? Możesz jakiś konkretny przykład - tak z podaniem wartości wagowych ? I o ile zaniżony/zawyżony będzie wynik w przypadku jak np. magnezu będzie za dużo, albo np potasu ? Chętnie się dowiem, bo rozumiem, że skoro piszesz to wiesz jaki to błąd wprowadzi ?

 

Nie znam na te i tak postawione pytanie odpowiedzi. Są one bezzasadne . Ewentualne niedokładne działanie miernika 

nie może wnioskować o dokładności wykonanego pomiaru a tu składu soli i wszelkich innych wariacji. Mi wystarczy

fakt, że takie zjawiska występują i trzeba sobie zdawać z tego sprawę.

Zapewne żartujesz pisząc czego za mało czego za dużo, wszak jakiś błąd refraktometru to nie spektrometr masowy

tudzież inna chromatografia ;).

      

W dniu 14.03.2018 o 21:27, VDR napisał:

 

Pójdźmy dalej ?  Mierzysz spławikiem wychodzi 34ppt a na refraktometrze np. 35 bo coś ma inny współczynnik refrakcji. Twój spławik powie Ci której soli w Twojej solance masz za mało ? Magnezu ? Potasu ? Sodu ? Czy jakiejś innej ? Nie powie. Wyrównasz sobie zasolenie do 35ppt dalej mając równowagę jonową taka jak ja na pomiarze na refraktometrze. Co najwyżej zasolenie będziemy mieli inne.

 

 

No tu trochę pojechałeś. Nie idźmy tą drogą. Ja chciałem się tylko dowiedzieć ile waży litr solanki. 

W dniu 14.03.2018 o 21:27, VDR napisał:

 

Bo to o czym piszesz to problem składu pierwiastkow w soli morskiej. Tyle, że to nie ma żadnego znaczenia jeśli na tej samej soli za każdym razem robię 35ppt.  Bo to czy mam tam 34 czy 36ppt czy 35,3 ppt faktycznie, nie ma kompletnie znaczenia. Ma być stabilnie i bez jakiś większych zmian.

 

 

 

 

Bo to o czym ja pisze to może być zanieczyszczenie soli przy produkcji, magazynowaniu, przypadek - masz dzieci?

Nie znam wszystkich substancji mogących zmienić odczyt, ale wiem, że są.   

W dniu 14.03.2018 o 21:27, VDR napisał:

 

A w przypadku spławika - musisz zmierzyć temperaturę, czyli musisz mieć perfekcyjny termometr, wcześniej spławik  musisz dokładnie umyć bo syf też może mieć wpływ,  musisz przeliczać według tabeli - a jak nie masz tabeli dla 25,3 stopnia to będziesz schładzał wodę ?  Bzdura - weźmiesz 25 stopni z tabeli. Wiec tez będziesz miał błąd pomiaru. Do tego jeszcze menzurka jakaś, pilnowanie by się spławik do ścianek menzurki "nie kleił". Dziękuje wole w 3 sekundy temat załatwić refraktometrem. 

 

 

No tak straszne te nasze hobby;).

Przecież to sama przyjemność. Chyba nie chciałbyś  mieć wajchy przy solniczce "Pociągnąć - serwisowanie"

Ciekawe ilu z nas nigdy nie miało i nie ma spławika?    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Aquamark napisał:

Nie znam na te i tak postawione pytanie odpowiedzi. Są one bezzasadne .

Nie są bezzasadne - twierdzisz ze to wada i jakaś tajemnicza substancja może zaniżać/zawyżać wynik nie wiedząc o ile i czy w ogóle to ma zasadniczy wpływ czy jest całkowicie pomijalne :)

33 minuty temu, Aquamark napisał:

No tu trochę pojechałeś. Nie idźmy tą drogą. Ja chciałem się tylko dowiedzieć ile waży litr solanki. 

Po prostu chciałem Ci powiedzieć - że większego znaczenia IMHO nie ma fakt, że spławik Ci zważy bez marudzenia. Refraktometr pokaże wynik też bez marudzenia. Przynajmniej moje takie są ;) ;P

33 minuty temu, Aquamark napisał:

przypadek - masz dzieci?

mam - tylko nie bardzo widzę związek na zasolenie w baniaku ;)

33 minuty temu, Aquamark napisał:

Bo to o czym ja pisze to może być zanieczyszczenie soli przy produkcji, magazynowaniu

W tym wypadku to i spławik Ci nie pomoże. Cóż z tego, że zmierzysz spławikiem jak w baniaku będziesz miał dokładnie ten sam skład soli co ja po refraktometrze.
W jaki sposób rozpoznasz spławikiem, że Twoja sól morska to sól drogowa bo Cie ktoś w h zrobił ?

33 minuty temu, Aquamark napisał:

Przecież to sama przyjemność. Chyba nie chciałbyś  mieć wajchy przy solniczce "Pociągnąć - serwisowanie"

Ależ oczywiście, że chciałbym. Ja znajduję przyjemność w obserwacji życia - tego jak zbiornik funkcjonuje, a nie w walczeniu o parametry i utrzymaniu tego wszystkiego. Serwis ma mi zając dosłownie chwil parę. Najlepiej by było jakbym sobie mógł siedzieć, obserwowac a wszystko by po prostu rosło i wyglądało bajkowo :) Niestety zycie jest jakie jest wiec staram się uprościć serwisowanie do minimum. Nie o to w tym chodzi by być zakładnikiem zbiornika. A refraktometr mi to daje. Od niedawna mam dwa. Jeden juz ma 7 lat. Lekko juz sfatygowany ale nadal wyniki perfecto - choć już od dawna nie pokazuje idealnej żylety przy przejściu tylko ta linia jest lekko rozmyta. Bez znaczenia bo i tak zawsze ustawiam tak samo tą linie na 35ppt. Z trzech aerometrów - został jeden i to tylko dlatego, że lezy w szafce i go nie używam ;P

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... no tak.

Raz jeszcze napisze, że przyrządy te nie nie mirzą składu jakościowego i ilościowego solanki, coś się uparł.

Refraktometr nie mierzy gęstości, mierzy ugięcie światła, a tylko jest wyskalowany w jednostkach gęstości.

Ja by ją mierzył to można by nim zmierzyć gęstość każdej cieczy o podobnej gęstości np. piwa. A spławikiem

do solanki zmierzysz gęstość każdej cieczy o podobnej gęstości.

Co do dzieci. Co robił koc w akwarium, jedzenie i płyny w soli lub w zbiorniku - przypadki z forum. Refraktometr

to fajna zabawka, może być brudny obśliniony zatłuszczony. Przy pomiarze w 3 sekundy możemy przegapić to.

Mierząc tysiąc razy będzie ok, a raz się trafi psikus i wtedy taka wiedza, o wadach metody, może się przydać.

Co do serwisowania: sporo jest ludzi, firm gdzie zbiornik jest postawiony przez specjalistów i jedyne co trzeba robić

to potrzeć. Często takie zbiorniki nie stoją długo, brakuje pasji. Dla mnie fascynujący jest całokształt: stawianie 

baniaka, opieka, walka z plagami, pogłębianie wiedzy i oczywiście patrzenie. Tylko dlatego tak mi to hobby smakuje.  

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Aquamark napisał:

Raz jeszcze napisze, że przyrządy te nie nie mirzą składu jakościowego i ilościowego solanki, coś się uparł.

Bo napisałeś, że spławik Ci zważy bez problemu sugerując, że to jest wada refraktometru - że np. więcej magnezu w soli może zakłamać odczyt.

 

4 godziny temu, Aquamark napisał:

Refraktometr nie mierzy gęstości, mierzy ugięcie światła, a tylko jest wyskalowany w jednostkach gęstości.

Większość tych które używałem do wody morskiej miały skalę ppt i nikt w zasadzie ze skali s/g nie korzysta w refraktometrze.  Po prostu patrze na 35ppt i malo mnie interesuje co tam na s/g napisali.

4 godziny temu, Aquamark napisał:

Co do serwisowania: sporo jest ludzi, firm gdzie zbiornik jest postawiony przez specjalistów i jedyne co trzeba robić

to potrzeć.

Co do serwisowania: sporo jest ludzi, firm gdzie zbiornik jest postawiony przez specjalistów i jedyne co trzeba robić

to potrzeć. Często takie zbiorniki nie stoją długo, brakuje pasji. Dla mnie fascynujący jest całokształt: stawianie 

baniaka, opieka, walka z plagami, pogłębianie wiedzy i oczywiście patrzenie. Tylko dlatego tak mi to hobby smakuje.

Czekałem aż to napiszesz :) Co innego postawienie baniaka bo mam kasę i ma ładnie wyglądać, i moge sie pochwalic sasiadom i znajomym, a co innego postawić go z pasją do obserwowania natury i chcieć spędzać przy nim jak najwięcej bez moczenia łap w wodzie. Nie wiem co fascynującego może być w zwalczaniu np dino albo w codziennym odciaganiu cyano. Nie rozumiem takiej pasji co nie znaczy, że kogoś może to rajcować. Mnie to nie fascynuje w ogóle. Jest przykrym obowiązkiem doprowadzenia do porządku jeśli coś takiego nastąpi. Zdecydowanie wolę jak wszystko się samo kręci a ja tylko jestem obserwatorem. 

 

4 godziny temu, Aquamark napisał:

Refraktometr

to fajna zabawka, może być brudny obśliniony zatłuszczony

Khmm.... no a Twoj spławik nie może ?  O czystość przyrządu należy dbać. Każdego. Wsadź brudny, obśliniony i zatłuszczony spławik do wody i mierz nim zasolenie :D Pomijam już, że nie bardzo rozumiem dlaczego może być obśliniony albo zatłuszczony. Kanapek nim masłem nie smaruję ;P

 

 

4 godziny temu, Aquamark napisał:

Refraktometr to fajna zabawka

To nie jest żadna zabawka. Osobiście uważam, że jeśli jest dobrze skalibrowany i dbamy o jego czystość to daje lepsze pomiary zasolenia niż spławik i jest zdecydowanie mniej parametrów, które ten pomiar mogą zakłócić.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki skecz w monty python, że istnieje człowiek, z którym za pieniądze można się sprzeczać. Ty to robisz za darmo.

 

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Aquamark napisał:

Jest taki skecz w monty python, że istnieje człowiek, z którym za pieniądze można się sprzeczać. Ty to robisz za darmo.

Taka już mam naturę, że jak ktoś stawia tezy a później broni je argumentami typu "obśliniony refraktometr" to stawiam argumenty pokazujące jak bardzo się myli. A już tym bardziej jak ktoś pisze, że refraktometr to zabawka. Więcej szacunku dla dokonań Ernsta Abbego.
 

 

Edytowane przez VDR
a doszedlem do wniosku, że nie ma sensu odpowiadac na prztyczki. (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR  chylę czoło przed Tobą, tak pomieszać i poprzeinaczać sens moich słów - mistrzostwo.

:):) Każdy akwarysta może swój refraktometr obślinić, ale ja miałem na myśli dziecko, wszędobylskie

wścibskie dziecko - wszystko trzeba przednimi zamykać. Obśliniony spławik pokaże wynik prawie bez zmian,

a refraktometr nie. To taki przykład, co się może zdarzyć. Jak by Twoja umiejętność do czytania ze zrozumieniem 

nie ograniczała się do 2-3 wyrazów, to sens mojej wypowiedzi, niechybnie, Byś ogarną i nie pisał zdań z czapy.

Proszę cię przeczytaj cośmy obaj napisali i postaraj się na moje wypowiedzi spojrzeć przychylnym okiem.

Zdaję sobie sprawę, że mielimy zmielone i mieszamy zmieszane, i dam sobie już spokój z odpowiadaniem Tobie.

 

Pozdrawiam.

Marek Odrzywolski

Lublin       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jakby co, ale ja refraktometr czyszczę papierem przed każdym użyciem i regularnie kalibruję. Wynik pokrywa się z wynikiem testów ICP.

Ze spławika nie korzystam 9lat i nie wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Aquamark napisał:

VDR  chylę czoło przed Tobą, tak pomieszać i poprzeinaczać sens moich słów - mistrzostwo.

:):) Każdy akwarysta może swój refraktometr obślinić, ale ja miałem na myśli dziecko, wszędobylskie

wścibskie dziecko - wszystko trzeba przednimi zamykać. Obśliniony spławik pokaże wynik prawie bez zmian,

a refraktometr nie. To taki przykład, co się może zdarzyć. Jak by Twoja umiejętność do czytania ze zrozumieniem 

nie ograniczała się do 2-3 wyrazów, to sens mojej wypowiedzi, niechybnie, Byś ogarną i nie pisał zdań z czapy.

Proszę cię przeczytaj cośmy obaj napisali i postaraj się na moje wypowiedzi spojrzeć przychylnym okiem.

Zdaję sobie sprawę, że mielimy zmielone i mieszamy zmieszane, i dam sobie już spokój z odpowiadaniem Tobie.

Marek, z całym szacunkiem ale po prostu szukasz na siłę argumentu. Nawet gdyby się zdarzyło, że moje dziecko dobrałoby się do refraktometru i go obśliniło to przed pomiarem i tak zanim kapnę tą kroplą widzę czy jest czysty czy nie. To jest ułamek sekundy by ocenić czystość przyrządu. To nie jest żaden argument za spławikiem. Tym bardziej, że o czystość spławika należy dbać tak samo.

Przykre tylko, że jak kończą się argumenty to zaczynają się wycieczki osobiste. Na szczęście 20 lat obcowania z Internetem dość mocno uodporniło mnie na prztyczki bym się nimi przejmował.

Rozumiem, ze odkryłeś - że refraktometr nie mierzy gęstości - ale uwierz mi, że pomiar na podstawie refrakcji równie jest dobry. A dla mnie najlepszy z tych metod na które mnie stać. Na profesjonalny elektroniczny miernik zasolenia nie stać mnie bo pewnie mierzyłbym takim, gdyby kosztował 100zl (a tyle ostatnio dałem za Delteca H2O) ;)

Tyle, ze to nie musi byc labolatoryjny wynik, to ma byc stabilny, powtarzalny wynik. Zreszta dolanie 10% wody przy podmianie o ppt33 do zbiornika o ppt35 nie spowoduje jakiejs drastycznej zmiany zasolenia. Jak podnosiłem zasolenie z ppt33 do ppt35 to trwało to z tydzień. A srednio raz na dwa dni musialem dolewac 5l solanki zamiast dolewki.

Powiem Ci wiecej, jesli tylko bys wyregulowal swój refaktometr do mierzenia alkoholu aby jakaś tam wybrana przez Ciebie kreska wskazywala 35ppt zakroplonego płynu kalibracyjnego to .....podejrzewam ze mierzylbys nim zasolenie ustawiajac zawsze zasolenie na ta kreskę ;) Pod warunkiem, ze gdzieś by się to załamanie pojawiło bo może być tak, że będzie poza skalą.

Ponadto jak robię solankę to mam taka moja miareczkę, którą używam od 7lat i po prostu sypię nią sól do beczki na ktorej mam od lat zaznaczony poziom do której ja napelniam. Jest to dokladnie objetosc wiaderka, do ktorego spuszczam wode przy podmianie.  Zasolenie jest zazwyczaj ok i rzadko się zdaza bym musial dosalac czy dolewac RO.  Badam na refraktometrze dla swietego spokoju ale  jakiekolwiek drastyczne zmiany na refraktometrze od razu zapalą mi czerwona lampeczke, że cos jest nie tak.  Od 7 lat mi sie to nie zdazyło.

Jak ktos nie ma plynu kalibracyjne i kalibruje na RO. Coz nie koniecznie moze miec 35ppt ale nawet jak bedzie mial inne zasolenie ktore miesci sie w granicy zasolenia w jakim mozemy trzymac korale to tez krzywda mu sie dziac nie bedzie.

Refraktometr jesli dbamy o niego i sprawdzamy czy sie nie rozkalibrowal to dla mnie najprostsza i najszybsza metoda sprawdzenia zasolenia z metod dostepnych kazdemu Kowalskiemu.

Najwiekszy problem to ta skala S/G ktora jest tam do niczego nie potrzebna ;) Gdyby jej nie bylo nie mieszaloby to ludziom w glowach. Zreszta wlasnie z tego powodu ludzie na splawikach popelniaja bledy bo ciezko im zrozumiec co to jest S/G i dlaczego to samo 35ppt moze miec rozne wartosci S/G.

Pozdrawiam.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.Pozwolę wtrącić pare słów od siebie.Posiadam reflektometr Redsea ,kalibrowany na wodzie rodi do 0ppt przy temperaturze otoczenia 24-25°C później kontrolnie salifertem do 35ppt i żeby nie było również kontrolnie płynem AF do 33ppt ,wszystko idealnie .Kiedy temp. otoczenia jest już 20-23°C to ten sprzęt pokazuje  o 5ppt w góre (40ppt) analogicznie jeśli temp. jest 27°C i w góre to odczyt jest w dół.Ja swojego spławika do szafy nie schowałem

Edytowane przez Sebaw (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam kolegów.Pozwolę wtrącić pare słów od siebie.Posiadam reflektometr Redsea ,kalibrowany na wodzie rodi do 0ppt przy temperaturze otoczenia 24-25°C później kontrolnie salifertem do 35ppt i żeby nie było również kontrolnie płynem AF do 33ppt ,wszystko idealnie .Kiedy temp. otoczenia jest już 20-23°C to ten sprzęt pokazuje  o 5ppt w góre (40ppt) analogicznie jeśli temp. jest 27°C i w góre to odczyt jest w dół.Ja swojego spławika do szafy nie schowałem

W takim razie albo masz popsute ATC albo ten refraktometr nie ma ATC. Kupiłem ostatnio Saliferta na 35ppt. Czy 21 stopni czy 25stopni czy 30stopni zawsze 35 ppt. Używam Delteca H2O. Kalibruj przed każdym pomiarem do 35ppt albo zmień refraktometr na taki z ATC lub sprawnym ATC.

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
58 minut temu, Sebaw napisał:

Posiadam reflektometr Redsea

cofnij się na poprzednią stronę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem już, że refraktometr z ATC pokazywał dobry wynik w okolocy 35ppt a niewielkie zmiany od tego poziomu odwrotnie niż powinien. Ale ponoć było to efektem jego upadku z pudełkiem, w którym był zamkniety z wysokości ponad dwóch metrów. Bez ATC to chyba niemożliwe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, VDR napisał:

W takim razie albo masz popsute ATC albo ten refraktometr nie ma ATC. Kupiłem ostatnio Saliferta na 35ppt. Czy 21 stopni czy 25stopni czy 30stopni zawsze 35 ppt. Używam Delteca H2O. Kalibruj przed każdym pomiarem do 35ppt albo zmień refraktometr na taki z ATC lub sprawnym ATC.

 

 

 

Refraktometr ma ATC. Mi również wydają się chore takie wskazania przy różnych temp.otoczeniach.Sprzęt ma jeszcze rok gwarancji wiec najprawdopodobniej pójdzie do reklamacji

37 minut temu, silvia napisał:

cofnij się na poprzednią stronę

Staram się czytać poprzednią stronę ze zrozumieniem.Producent zaleca kalibrację w temp. 20-25°C na RO,to skąd takie różnice we wskazaniach.W okresie zimowym muszę dobrze palić w piecu by uzyskac te 25°C  aby wskazania były prawidłowe.Wydaje mi się że kolega VDR ma rację że ATC będzie walnięte 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

9 godzin temu, Sebaw napisał:

Wydaje mi się że kolega VDR ma rację że ATC będzie walnięte 

chodziło mi o to że to nie pierwszy przypadek z tą firmą i wadliwymi odczytami (o tym tez było na poprzedniej :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.