Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

o nie , napewno nie ja , zawsze pisalem ze nalezy utrzymywac wyzsze Ph i wlasnie max granica tego wysokeigo to jest Ph8,5 - 8,6 .

Ale jaka herezja ..? spadki dobowe wartosci Ph to norma heh , swiatla gasisz spada Ph , nei dawaj kalkwasser na noc to zobazcysz co sie bedzei dzialo ..jakie herezje ? jezel iCi wartosc Ph nei spada to dopiero bym sie nad tym zastanowil czy ta m wszyztko jest okey .

Ja mysle ze Ty lejesz ta kalkwasser non stop i to nie to ze dolewka tylko poprostu zakrzanaisz mleko az sie patrzy :D a jak jest u Ceibie z KH ?


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk z tym rozjechanym pomiędzy ph 7.8-8.5 do nie dokońca tak - oczywiście fajnie by było gdyby poziom był jak najbardziej stały. Zauważ że jak Zbyszek czy ja piszemy ża mamy wysokie ph to ono nie waha się od dolnej granicy 7.8 tylko w moim przypadku 8.2-8.6 (jest to bardziej skutek mocnego HQI niż zamierzone działanie, ale mi to pasuje), to Świr mi na początku tłukł do głowy że mam walczyć o wysokie wartości tego parametru, z resztą podobnie ma się sprawa z kalkwasser :D Nie zawsze się z nim zgadzam ale tutaj prezentuje jego szkołę.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zaleznosci od baniaka itd... te wachania moga byc rozne i nei w kazdym sa takei same u mnie sie wachalo w granicy Ph 8,00 -Ph,8,5-8,6 u siebie wtedy zauwazylem pozytywne zmiany w przyroscie i rozwoju glonow wapiennych , niz jak utrzymywalem nizsze Ph gdzei mialem problem na poczatku z glonami nitkowymi , podniesienei wartosci Ph do 8,5 wyniszczylo je calkowicei raz na zawsze :D

Ale zaraz zaraz Ty SMK nie masz Kalkreaktora wiec o czym my tutaj piszemy :] oj jak bedziesz mia lkalkreatktor to zebys sie nie pogubil calkiem z tym PH :D:D

Alex masz jakies problemy z innymi glonami?


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podwyższonym kH (12-18 ) spokojnie na samym reaktorze uzyskujemy pH 8,1-8,3. Co do wahań pH to normalnie w oceanach nie występują więc takie warunki w naszych akwariach są dla wszystkich organizmów nowością - chyba, że mamy korale z propagacji :D

Alex, system mam obciążony to prawda ale nie chce mi się wierzyć, że nie czyścisz szyb przynajmniej raz w tygodniu. Nie karmiąc fitoplanktonem mam z tym spokój ale w sumie mogę poświęcić te 3 minuty raz na kilka dni.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni tank of the month:

http://reefkeeping.com/issues/2006-11/totm/index.php

Przedostatni:

http://reefkeeping.com/issues/2006-10/totm/index.php

Z września:

http://reefkeeping.com/issues/2006-09/totm/index.php

Popatrzcie na pH :D

Sprawdziłem wszystkie w tym roku i nigdzie pH nie przekracza 8,3


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk,

nie wiem czy to kwestia swiatla czy cos innego, ale pH nie masz zbyt imponujacych wartosci w dzien.

U mnie przy 150 litrach i HQI 150W+2x39T5 aktynika pH w dzien podbija sie do 8,5.

U smk, niskie ph jest zwiazane z tym że ma pokrywę nad akwarium. Zachodzi słaba wymiana na powierzchni.

U siebie mam podobnie, latem ph 8,1 do 8,4 nawet, a teraz jak nie chodza wiatraki, z rańca spada u mnie do 7,89!. Na sto procent jaet to związane z pokrywą. Byc może trochę ma wpływ rodzaj oświetlenia, t5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ruszyl was widze temat PH , dobrze :D

Rebciu jak pisalem wyzej , kazda kurka swoje chwali , tanki miesiaca w N8emchech czy innyhc Panstwach utrzymywane z wyzszym Ph itd ,... temat rzeka podobnie jak temat oswietlenia , czy Kalkreaktorow a metoda Balling itd ,.... fajnie ze mamy o czym poagdac :D:D

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem archiwum i nie chce pokazywać palcem ale komuś się tu upiekło bo to było chyba z rok temu i nie mam tego już zapisanego :D

Swir nie mam kalkreaktora ale filtr siarkowy ostro ciągnie PH w dół. Marek ma racje, że pokrywa też robi swoje.

Jak ma być wyższe PH to będzie wyższe bez problemu - wystarczy zmieniac kalkwasser raz na tydzien / półtorej i będzie 8,4-8,5 bez problemu.

Ale nam się offtopic zrobił :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D a wracajac do tematu bo Rebciu to swojego widze broni :D oh broni :D:D:D hehe

To tuaj masz z tej samej strony baniak miesiaca i wartosc Ph 8,5 ale zauwaz jak glony bija po szybach ze chlopaczyna nie nadaza ich czyscic hihihi :D

Mowie wam ze lepie jjest wyzsze Ph utrzymywac w tanku :D

http://www.reefkeeping.com/issues/2005-07/totm/index.php


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swir2 :

ten wyzej link ktory podales , ta fotka i te zielone badziewie pomiedzy wapiennymi , w wyzszym Ph jakos tego nie zauwazalem msuze powiezeic :/

Mało się nie zlałem - foooka :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradziłem sobię - trzeba sobię skopiować link

fooooka :D:D:D:D:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik a jak tam twoj filtr glonowy sie czuje? :D

Nie podbije to co prawda mocno pH w gore ale zawsze cos, azotany i fosforany tez troche z wody wyciagnie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr glonowy się robi u szklarza już chyba ze 3 tydzien mnie zbywają na "następny tydzień". Ma być niby na 100% gotowy na czwartek. Pożyjemy zobaczymy.

Do glonowego mam na razie Kent bio sediment. Caribsea mineral mud nie wiadomo kiedy bedzie, wiec zmieniłem u przemka zamówienie na Miricle Mud (150zeta wiecej ale co tam, przynajmniej bedzie co wsadzic do baniaka no i oryginał).

Położe to warstwa 5kg kenta i na to warstwa 5kg miracle mud. Do środka pare kawałków skały i chaetomorpha do tego.

Powiem wam że pokładam w filtrze glonowym z miracle mud spore nadzieje na zbicie azotanów po tym jak rebciu wyprowadził na nim swój baniak po katastrofie


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D dasz radę. Ja dodatkowo dopiszę, że za miesiąc może dwa zrezygnuję z pełzatki na rzecz glonów tzw. "spagetti" - nie pamiętam jak się nazywają :D W ciągu 2 miesięcy co najmniej potroiły swoją objętość, a mają tę zaletę, że nie bieleją i nie wymagają silnego oświetlenia.

Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chaetomorpha - to właśnie to o czym piszesz :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przeliczylem aktywa (powinno wystarczyc:)) ... i mam konkretne pytania w temacie (!!!) watku – czyli moje oczekiwania:

- pomiar temperatury i w zaleznosci od tego zalaczanie grzalki/wentylatorow,

- pomiar pH w tanku i w zaleznosci od tego (oraz w zaleznosci od poziomu wody) zalaczanie podawania kalkwasser,

- pomiar redox i w zaleznosci od tego zalaczanie ozonizatora

- pomiar poziomu wody (bez zadnych "automatycznych" podmian) i zalaczanie ON/OFF elektrozaworu przed RO/DI – ten zawor juz mam podlaczony.

- pomiar poziomu pH w reaktorze i sterowanie ON/OFF elektrozaworem CO2.

- sterowanie swiatlem ON/OFF x3, czyli HQI, T5 i nocne.

- sterowanie ON/OFF czasowego zalaczania pompy mixera wapna

- sterowanie ON/OFF czasowego zalaczenia pompy reaktora wapna

- PLYNNE sterowanie 2 pompami Tunze (na razie mam 1 pompe i singlecontroller, ale najwyzej sprzedam single)

To były oczekiwania, a teraz co musze kupic, aby spelnic w/w oczekiwania:

1. komputer Profilux II Plus .... to wiadomo

2. Listwa zasilająca STDL4-4-D .... czy to jest to co SMK pisal, ze lepiej kupic od razu 2 sztuki? To ta listwa steruje urzadzeniami na 230V?

3. USB -port z 3 metrowym Kablem PLM-USB .... rozumiem, ze USB jest lepszym rozwiazaniem do komunikacji z PC, bo RS232 moze byc potrzebny aby podlaczyc duzy wyswietlacz? Zgadza sie?

4. Moduł Przewodnosci do 2mS , mierzy również Redox ! PLM- CondS-Redox …. no wlasnie, do 2mS czy do 100mS? Bo rozumiem, ze do 2mS to woda slodka, a do 100mS to do wody slonej? Czy jest sens mierzyc przewodnosc wody slonej ???? Chyba juz lepiej uzyc refraktometru, żeby poznac zasolenie. A przewodnoscia do 2mS skontrolowac wskazania TDS. Czy glupoty gadam?

5. Moduł pH PLM-pH .... drugi pomiar pH do reaktora

6. czujki poziomu wody .... mam 2 pytania: optyczne czy mechaniczne (optyczne duzo drozsze, ale czy lepsze?), i drugie pytanie: mam AM aquaniveau z 2 czujnikami – beda pasowaly :D? sadze ze nie, ale zapytac warto :D

7. 2 elektrody pH i jedna elektroda redox .... co polecacie? Bo te „firmowe” to drogie, elektoda pH-255zl. Redox-320zl.

8. Zawor elektromagnetyczny do CO2 .... ale to już mam. Butle CO2 z reduktorem tez.

9. Kabel połączeniowy ProfiLux <-> Tunze do kontroli pomp atL1(L3) ... mam pompe turbelle electronic 7410/2. Rozumiem, ze sie wyciaga wyczke kabelka single, i w to miejsce kabelek z Profilux?

Ilosc potrzebnych gniazd na 230V: grzalka, wentylatory, pompa do dolewek kalkwasser, ozonizator, elektrozawor przed RO/DI, 3x swiatlo, elektrozawor CO2, pompa do reaktora, mieszanie mixera czyli razem 11 urzadzen :D Wiec chyba co najmniej o trzy za duzo, bo listwy maja po 4 gniazda? Prawda?

No ale wentylatory można podpiac pod 1-10V i swiatlo nocne tez pod 1-10V (jakie kabelki do tego?).

Ale nadal potrzeba gniazd do 9 urzadzen na 230V. :D (T5 nie podlacze pod gniazdo 1-10V, bo mam lampe Ocean Light Plus i nie bede przerabial)

Dobra, „z braku laku” mieszanie mixera podlacze pod jakis zewnetrzny zegar (czyli tak jak jest teraz)

Wiec 8 gniazd na 230V :D wystarczy.

Wyszlo mi, ze potrzebuje 3 dodatkowe moduly. A Profilux II Plus ma 3 gniazda na moduly?

Czy o czyms zapomialem (ew. cos pomylilem) aby mogly byc spelnione wymagania jak na wstepie?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że choć w części rozterek Ci pomogę. Niestety ostatnio sporo pracy i nie mam czasu solidnie usiąść i go rozgryść.

Piotr Jan Rogalski :

1. komputer Profilux II Plus .... to wiadomo

To wiadomo :D

Piotr Jan Rogalski :

2. Listwa zasilająca STDL4-4-D .... czy to jest to co SMK pisal, ze lepiej kupic od razu 2 sztuki? To ta listwa steruje urzadzeniami na 230V?

Tak jak piszesz - one sterują urządzeniami 230v i jeśli chcesz sterować wieloma urządzeniami to nie ma wyjścia.

Piotr Jan Rogalski :

3. USB -port z 3 metrowym Kablem PLM-USB .... rozumiem, ze USB jest lepszym rozwiazaniem do komunikacji z PC, bo RS232 moze byc potrzebny aby podlaczyc duzy wyswietlacz? Zgadza sie?

Zgadza się. Ewentualnie można pomyśleć o module sieciowym (kabel lub Wi-Fi)

Piotr Jan Rogalski :

4. Moduł Przewodnosci do 2mS , mierzy również Redox ! PLM- CondS-Redox ?. no wlasnie, do 2mS czy do 100mS? Bo rozumiem, ze do 2mS to woda slodka, a do 100mS to do wody slonej? Czy jest sens mierzyc przewodnosc wody slonej ???? Chyba juz lepiej uzyc refraktometru, żeby poznac zasolenie. A przewodnoscia do 2mS skontrolowac wskazania TDS. Czy glupoty gadam?

Moduły kombinowane są dwa 2ms i 100 ms - po prostu trzeba kupić ten drugi :D

Piotr Jan Rogalski :

6. czujki poziomu wody .... mam 2 pytania: optyczne czy mechaniczne (optyczne duzo drozsze, ale czy lepsze?), i drugie pytanie: mam AM aquaniveau z 2 czujnikami ? beda pasowaly :D? sadze ze nie, ale zapytac warto :D

AM nie będzie pasował, a co do czujek optycznych - nie widziałem w akcji ale myśle, że w ich przypadku wyeliminowano problem z niezadziałaniem czujki z powodu osadu soli - co czasami występuje w tradycyjnych czujnikach.

Piotr Jan Rogalski :

7. 2 elektrody pH i jedna elektroda redox .... co polecacie? Bo te ?firmowe? to drogie, elektoda pH-255zl. Redox-320zl.

Te firmowe elektrody mają 2 zalety:

- nie trzeba je czyścić :D

- mają długie kable

Tak więc trzeba się zastanowić bo jak wiesz oczywiście można tam podłączyć wszystkie standardowe elektrody.

Piotr Jan Rogalski :

9. Kabel połączeniowy ProfiLux <-> Tunze do kontroli pomp atL1(L3) ... mam pompe turbelle electronic 7410/2. Rozumiem, ze sie wyciaga wyczke kabelka single, i w to miejsce kabelek z Profilux?

Jeśli pompy z serii 7410/2 są kompatybilne z serią 6X00 tt nie ma problemu. Ale zaraz - u mnie wtyka się wtyczkę z kontrolera do takiej skrzyneczki sterującej obrotami, a nie z pompy do kontrolera.

Piotr Jan Rogalski :

Wyszlo mi, ze potrzebuje 3 dodatkowe moduly. A Profilux II Plus ma 3 gniazda na moduly?

Przyznam się szczerze, że nie pamiętam ile jest wolnych gniazd widocznych przy rozebraniu Profiluxa - na pewno biorąc pod uwagę zaślepki z tyłu można stworzyć Twoją konfigurację. W sumie to Remik, który ma go totalnie rozpracowanego pewnie zaraz coś dopisze :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profilux ma 3 gniazda na karty. Więc ok.

Pomiar poziomu wody zostaw tak jak masz, bez fanatyzmu z przekazywaniem spraw profiluxowi - beda mniejsze koszta, a zwolni ci sie 1 gniazdo 220V. Pamietaj ze do kosztu czujki musisz doliczyc koszt uchwytu i pałąka takiego - a za to sobie licza tez jak za złoto.

Sterowanie on/off światłem możesz zostawić tak jak masz na zegarach i bedziesz miał kolejne 3 gniazda do przodu.

Ew. pomyślałbym nad zamianą karty USB na ethernet (ok 100 ojro) lub jak koniecznie chcesz wszystko sterowac profiluxem to zamiast karty USB dołożyć karte z kolejnym gniazdem do listwy 220V i dokupić 3 listwę (ale to drogie rozwiazanie i nie wiem czy sie oplaca skoro zegary sterujące w chwili obecnej robią to samo za 35zł)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Panowie za szybka odpowiedz :D

@Rebciu, z tych 2 modulow kombinowanych, 2mS i 100mS czemu ten drugi? On jest do pomiaru przewodnosci wody slonej?

I wspolpracuja z jedna elektroda? Czy osobno redox i osobno pomiar przewodnosci (i wtedy elektroda do przewodnosci umieszczona np. w innym miejscu ZA RO/DI)

@smk, chcialem powierzyc Profilux sterowanie poziomem wody w tanku, zeby AM aquqniveau przenaczyc do sterowania poziomem wody w dolewce. No w takim razie, to kwestia jeszcze do przemyslenia.

No wlasnie te zegary chcialem wyrzucic :D No ale bez sterowania mieszania mixera powinienem sie wyrobic w 8 gniazdach.

Moze rzeczywiscie modul sieciowy z Wi-Fi bylby dobrym rozwiazaniem. Tylko zeby mi sie to "nie pogryzlo" z planowanym routerem

@Swir, ja sie nie przejmuje :D

tylko na tym etapie :D moge jeszcze "bezbolesne" robic wszelkie modyfikacje.

Pozniej moze sie okazac, ze niepotrzebnie wydalem pieniadze.

Bo nie wspomialem wczesniej ... ale najwazniejszym dodatkiem do Profilux`a sa ... kolczyki dla zony :D

Rebciu :

Ale zaraz - u mnie wtyka się wtyczkę z kontrolera do takiej skrzyneczki sterującej obrotami, a nie z pompy do kontrolera

Tak, wtyczka z single (okragla z 5 bolcami) wchodzi do tej skrzyneczki z ktorej wychodzi kabelek do pompy


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.