Skocz do zawartości
ReefHub

ReefHub.pl - rozmowy o blogu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zagłębiam się w Twoje obliczenia bo z komorki ciężko, ale dobrze kombinujesz.

Lejąc chlorek magnezu dodajesz magnez i chlor, z czego mozemy zalozyc, ze zuzywany jest magnez, a chlor zostaje. Zwiększa więc zasolenie o 71g z kazdego mola. Z drugiej jednak strony, ten Mg tez cos przyjąd do pary, aby się strącic/kalcyfikować, zajladamy ze jest to HCO3- o wadze 61g/mol. W zwiazku z tym wzrost spowodowany wymianą Cl na kH jest tylko 10g/mol, a nie 71. Ale to przy zalozeniu ze jest to wymiana na HCO3- a nie co innego.

Jesli natomiast myslisz o ballingu (skrot myslowy), to tu z zalozenia Ca ma lapac dodane kH i w efekcie powstaje NaCl jako produkt uboczny a Ca i HCO3 znikają z roztworu. Tu wzrost masz o 58,5g z kazdego mola (litra) dodanego roztworu kH.

Oczywiscie piszę o wzroscie masy rozpuszczonej, a nie zasolenia, bo do zasolenia musisz podzielic przez objętosc systemu.

Hm. No ale co jesli dajesz Ballinga nierowno? To juz trudno policzyć, bo nie wiadomo czemu stechiometria się rozjechala. Nie wiadomo co z czym reaguje, bo zaczyna byc nadmiar jednego z proszkow. Powstaje sytuacja jak przy Magnezie, zakladamy, ze pozostalosc wyciąga cos co jest w wodzie, prawdopodobnie HCO3, albo Ca, albo Mg, zaleznie od tego, czego w nadmiarze dodajesz.

Watro tez wziąc pod uwagę jeszcze jeden aspekt, a moanowicie CO2, ktory po rozpuszczeniu w wodzie dake H2CO3, czyli H+ i HCO3-. Nic nie stoi na orzeszkodzie, aby CaCl2 przytulił ten HCO3 z CO2, co da CaCO3 i.... HCl. I tak to się wszystko w tym akwarium kisi, miesza, łączy, strąca.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno pytanie: dlaczego chlorek magnezu, albo chlorek wapnia po wrzuceniu do akwa dysocjują, a chlorek sodu trzyma się razem (a może tylko tak się przyjmuje, że powstaje NaCl, ale kation Na+ i anion Cl- pływają oddzielnie póki mają rozpuszczalnik). Jak to wygląda?

I jeszcze z poprzedniego postu:

A że gospodarka kationowo- anionowa roztworu musi się zawsze balansować to ujemne ładunki chlorkowe muszą znaleźć inny kation (+) czyli w tym wypadku najprawdopodobniej kation sodowy Na+. Skąd on się bierze? Z wodorowęglanu sodu, który lejemy również do akwarium.

Jeżeli zakładamy, że lejemy po równo roztwory kH oraz Ca to zgodnie ze stechiometrią cały sód (kation) z wodorowęglanu sodu dobiera sobie do pary cały chlor (anion) z chlorku wapnia. Skąd zatem ma się wziąć jeszcze dodatkowy sód dla chloru "osieroconego" przez magnez?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzyma sie razem. Woda morska to zupa w ktorej plywaja kationy i aniony. Laczna ilosc ladunkow tych jonow rowna sie zero. Nie da sie zabrac samych kationow albo samych jonow wiec jesli zabieramy cos z wody (np przez kalcyfikacje) to zawsze ilosc plusow rownowazy ilosc minusow np Mg(2+) i CO3(2-).

Upraszczajac :

Plyn Kh to jony 2Na(+) i CO3(2-) (w rzeczywistosci HCO3 ale upraszczamy).

Zwroc uwage ze zeby wyrownac ilosc ladunkow weglanow musimy miec dwa razy wiecej moli sodu.

Plyn CaCl2 to Ca(2+) i 2Cl- tu podobnie musi byc 2x wiecej ilosciowo chloru niz wapnia.

Kalcyfikacja, ktora uszczupla sklad solanki to reakcja Ca i CO3.

Jako ze ta substancja tworzy twardy szkielet korali, a wiec jest usuwana z wody.

Zostaja nam wiec plywajace w wodzie jony Na+ i Cl- posrod dziesiatek innych jonow o ktorych dla uproszczenia nie wspominalem. Tak wiec mowimy ze w wodzie po kalcyfikacji pozostaje NaCl ale w rzeczywistosci mamy na mysli zdysocjowana sol czyli jony Na+ i Cl-

Na RH przy okazji ktoregos artykulu o SBS popelnilem animacje pokazujaca trn proces.

Poza tym w artykule o Ballingu wytlumaczylem sprawe rownego dozowania. Owszem lejemy takie same ilosci plynow ale mowiac w uproszczeniu plyn KH jest dwa razy bardziej stezony. (Molowo)

Stad pozostalosc po kalcyfikacji jest rownomolowa czyli 2Na (bo dwa razy bardziej stezone) oraz 2Cl (bo z chlorku wapnia Cl2)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to wszystko jest jasne. Chodziło mi tylko o kwestię NaCl, czy tylko przyjmuje się, że pływa jako jedna całość, a w rzeczywistości jest zdysocjowane. Teraz nie mam wątpliwości.

Drugie pytanie być może źle sformułowałem: biorąc pod uwagę moją aktualnie występującą sytuację czyli pomimo równego lania płynów występuje zwiększone zapotrzebowanie na Mg. Z równego lania roztworów kH i Ca po przyswojeniu przez korale węglanu wapnia zostają odpowiadające sobie dokładnie ilości Na i Cl. Dodatkowo leję "z ręki" chlorek magnezu. Magnez codziennie jest konsumowany, a zostaje anion chloru. Jakich potencjalnie pierwiastków (kationów) mogą "szukać" te wolno pływające aniony chloru jeżeli nie ma wolnopływających kationów sodu? Jakie jeszcze sole mogą przy tym powstać w akwa i jakie one mają znaczenie dla życia w akwa?

I jeszcze jedna kwestia: skoro tak jak piszę powyżej przy równym laniu płynów kH i Ca działa stechiometria to również ilość CO3 odpowiada dokładnie liczbie Ca. Skąd w takim razie dodatkowe CO3 potrzebne do stworzenia MgCO3 z dodatkowo lanym "z ręki" magnezem? A skoro magnezu codziennie ubywa to znaczy, że gdzieś w postaci MgCO3 magnez jest zagospodarowywany (np. algi wapienne). Skąd to dodatkowe CO3?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartku. Plyny Ballinga w klasycznej wersji to 1M NaHCO3 i 0.5M CaCl2,więc to 1 jon/mol Na+, HCO3-, Cl-, i pół "jonu", w zasadzie mola Ca2+. To dla obliczen nie ma większego znaczenia, bo napisales dobrze, ale utrwala pewne wielkosci, wagi itp.

Jarku. Nie wiemy, juz Ci napisalem, co z czym się łączy, jesli mowimy o kalcyfikacji to mamy na mysli CO32-, ale moze to byc cokolwiek innego. Jednak metale z 1 i 2 grupy generalnie tworzą dosc dobrze rozpuszczalne sole, za wyjątkiem węglanow własnie. Stąd ten wniosek.

Skad się biorą dodatkowe jony na magnez... a no z wody i innych dodatkow do niej dodawanych, napisalem Ci juz o kwasie węglowym (normalna reakcja taka jak przy wiązaniu wapna/cementu budowlanego), a takze z SBS.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko substancje dysocjujace plywaja jako osobne jony. Oprocz tego sa subststancje rozpuszczalne a niedysocjujace i nierozpuszczalne. Te plywaja lub sedymentuja jako czasteczki.

Co do drugiego pytania to nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi poniewaz woda morska to jonowa zupa. Poszczegolne kationy i aniony maja pewne powinowactwo i jak zaczniesz odparowywac solanke to zawsze otrzymasz takie same substancje po odparowaniu inwtych samych ilosciach. Jestem na komorce i nie bardzo mam jak sprawdzic ale jest jakas regula ktora o tym mowi. Nie wiem czy nie chodzi tu o skale elektroujemnosci Paulinga ale pewnosci nie mam.

Co do mozliwych soli to w zasadzie nie ma tu ograniczen. Wymysl sobie jakis dowolny nieorganiczny anion i kation i on prawdopodobnie w akwarium bedzie.

Co do tego dodatkowego weglanu to tu jest chyba najtrudniej.

Po pierwsze cykl wegla nieorganicznego uwzglednia weglany, wodoroweglany i dwutlenek wegla, ktory wobec zmiennego pH istotnie wplywa na ilosc weglanow w wodzie.

Dodatkowo przy kalcyfikacji zachodzi efekt podmiany kationu Ca i Mg. Jako ze sa to bardzo podobne atomy. Wystarczy zobaczyc jak blisko sasiaduja w ukladzie pierwiastkow. Te podobienstwa powoduja ze podczas kalcyfikacji jedne atomy moga sie podmieniac. Wystarczy zrobic doswiadczenie:

Przy dluzszych niskich niedoborach Ca i Mg wystarczy podlac MgCl2 aby nastapil rowniez skok Ca. Dzieje sie tak ze w sieci krystalicznej aragonitu czesc jonow Ca zostanie wybitych i zastapionych jonami Mg. Te wybite jony Ca trafiaja do wody i stad mozna zauwazyc ich zwiekszony poziom.

Zmierzam do tego, ze nie koniecznie musi byc wiecej weglanow zeby starczylo do czesciowego stracenia weglanu magnezu.

Ostatnia sprawa jest taka ze ja niestety nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania wiec bardzo mozliwe jest to ze w tym wszystkim rzadza tez inne procesy o ktorych nie wiem.

Dzieki Bogu mam Piotra, ktory pomaga mi rozwiazywac wiele watpliwosci. I tak powstaje czesc artykulow na RH :)

PS

Oczywiscie Piotrze - polmolowy chlorek wapnia...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypas wykład! Wielkie dzięki, że chciało Wam się tak obszernie i szczegółowo odpowiadać :respect: Najrzetelniejszy adres na forum. Masa cennych informacji, powstałoby z tego ładne uzupełnienie do artykułu o ballingu na reefhubie. Jeszcze raz dzięki Panowie :cheers:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony ostatnią dyskusją wertuję sobie po raz n-ty artykuły z reefhuba. Przy okazji natknąłem się na jeszcze jeden mały "błędzik" a raczej literówkę. W artykule "KH czy alkaliczność? – o co w tym chodzi?" w zdaniu: "Jeśli do roztworu trafią dodatkowe jony H+, zostaną one pochłonięte przez jony HCO3– i CO32- (zielone kulki), jeśli odbierzemy z roztworu H+, to zielone kulki oddadzą H+ z HCO3– i zostanie CO3–." na samym końcu zamiast CO3– powinno być CO32–.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra...

a możecie ten wykład teraz przełożyć "z polskiego na nasze"? :)

bo rewelacyjnie się to czytało... ale ni w... nic nie pojąłem :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony ostatnią dyskusją wertuję sobie po raz n-ty artykuły z reefhuba. Przy okazji natknąłem się na jeszcze jeden mały "błędzik" a raczej literówkę. W artykule "KH czy alkaliczność? – o co w tym chodzi?" w zdaniu: "Jeśli do roztworu trafią dodatkowe jony H+, zostaną one pochłonięte przez jony HCO3– i CO32- (zielone kulki), jeśli odbierzemy z roztworu H+, to zielone kulki oddadzą H+ z HCO3– i zostanie CO3–." na samym końcu zamiast CO3– powinno być CO32–.

Tak - dwójka przy ładunku się zgubiła :) Dziekuje bardzo za uważne czytanie.

Może chcesz zostać korektorem na RH :p


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chcesz zostać korektorem na RH :p

Przy wysokim poziomie RH byłoby to niezłe bezrobocie, a za bezrobocie nie płacą :googleye Pozostanę więc niejako korektorem "z ukrycia" :p

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już za parę godzin będzie kolejna publikacja... Chciałbym natomiast wspomnieć o paru sprawach.

Po pierwsze chciałem podziękować Jackowi za wpis o metodzie DSR. Jego wpis obejrzało w ciągu pierwszego tygodnia ponad 2000 osób, a sam wpis uzyskał w tym okresie ponad 100 lajków.

Zawsze chętnie opublikujemy Wasze teksty związane z rafami i akwarystyką. Poszukujemy też chętnych do tłumaczeń tekstów. Odezwijcie się na PW

Po drugie - już niedługo startujemy z konkursem TOTM (Tank of the Month) - bedą nagrody! Zostało tylko doszlifować regulamin konkursu.

Po trzecie - na portalu uruchomiliśmy newsletter. Zapiszcie się, a nie ominą Was nowości...

Po ostatnie - Mapa i Giełda czekają na Wasze wpisy. Sklepy są również mile widziane - za darmoszkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posypała sie baza danych i RH troszke kuleje.

Dlatego przepraszam za niedogodnosci - probujemy usunąć usterki

RH może nie działać tak jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baza danych juz naprawiona... ale niestety parę Waszych komentarzy zostało utraconych...

Zapraszamy też do subskrypcji naszego newslettera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pojawil sie nowy artykuł, a dzis przypominam o trwajacym konkursie TOTM - na zgloszenia do edycji marcowej czekamy do 21/03


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester jest szansa zamowic jakies artykuly

Tak zwany koncert zyczen albo jakos tak


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pomysl myle ze mlodzi beda happy z slownika dobra robota

Pamietam moj start wieele pojec bylo tak obcych.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mi tak długo ląduję strony na reefhub ? Bartek nie macie jakiejś awarii?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, u mnie też nie chce się otwierać :( Weszło samo tło, pokręciło sie i timeout. Serwerek przeciążony?

Albo Bartek tak intensywnie aktualizuje słownik, że pożera wszystkie zasoby ;)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogłaszam wyniki konkursu, który ogłosiliśmy przy okazji tworzenia Słownika

Rysiek - 49 hasła

Konradek - 45 haseł

Mariusz - 38 haseł

Andrzej - 30 haseł

Marta - 29 haseł

Osoby te otrzymują przenośny miernik TDS z kompensacją temperatury. Proszę o dane do wysyłki na kontakt@reefhub.pl


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo, zauważyłem że pojawił się nowy temat na blogu, ale ku mojemu zdziwieniu jest on zabezpieczony hasłem?

Edytowane przez MargoAndAxle (wyświetl historię edycji)

60L - Hydor koralia nano 900, Aquael FZN-3, Maxspect Glaive M-60

cfd82490792ff08db6c3e067184b255cu1156a1010.png

Testy saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.