Skocz do zawartości
ReefHub

ReefHub.pl - rozmowy o blogu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Na wstepie super strona/blog. Duzo lepiej wyglada teraz niz miesiac temu.

W ostatnim artykule mamy temat Synchiropus picturatus a na wszystkich zdjeciach jest splendidus.

Oba mandaryny ale jednak chyba troche rozne. Pozdrawiam.

Ps. Sorry za brak polskich znakow.

Główny Naczelny pływa obecnie z rekinami:)... nie kiedy, ale jeśli wróci na pewno sprawa się wyjaśni:)

Faktycznie zdjęcia przedstawiają odmianę Wspaniałego, natomiast nazwa łacińska jest podajże dla odmiany nakrapianej;)

Teraz jak ktoś napisze Bartek to nie wiadomo który:D Bartków jest jak nasr.... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawilem juz.

Dzieki za zwrocenie uwagi. W oryginalnym tekscie byl blad.

Rozmawialem z autorem tekstu i rzeczywiscie po publikacji okazalo sie ze tekst i zdjecia byly prawidlowe ale lacinska nazwa zla


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

czy trafiliście może na jakąś publikację naukową, która potwierdza stosowanie VSV ? (może być po ang)

Chcę zacząć stosować w baniaku, ale żona jest (hmm niestety) oceanografem i zajmuje się na co dzień glonami i twierdzi, że VSV to dla nich super pożywka i prędzej zaczną się mnożyć niż znikać. Nie mogę jej przekonać, że w praktyce powinno być na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Jest sporo publikacji na ten temat, ale przypomnij małżonce, że VSV, czy też inne węgle organiczne stosowane raczej są jako pożywka dla bakterii a nie glonów. Celem stosowania węgla organicznego jest wspomaganie denitryfikacji, zarówno asymilacyjnej, jak i dysymilacyjnej. W przypadku jednak naszych akwariów, bardziej liczymy na asymilacyjną. Chodzi o to, że bakterie będą żywić się VSV i "żreć" nutrienty, czyli asymilować je do budowy własnych tkanek. Następnie będą się rozmnażać, a odpieniacz będzie je wywalał z całym syfem.

Jeśli chodzi o denitryfikacje dysymilacyją, to VSV też jest przydatne, bo nie samymi azotanami bakteria beztlenowa żyje. Procesy beztlenowe też wymagają energii, która dostarczana jest np. do DSB w postaci złożonych substancji organicznych, z których powstaje glukoza, która z kolei jest uniwersalnym substratem energetycznym dla bakterii, także beztlenowych. NO3, czy też inne substancje, które będą redukowane w warunkach beztlenowych są jak tlen dla człowieka. Nie są one nośnikiem energii per se, a jedynie ostetecznym akceptorem elektronu ;-), który powstaje w procesie oddychania beztlenowego.

Tak czy inaczej, stosowanie VSV ma na celu zmniejszenie poziomu nutrientów, głównie PO43- i NO3-, które są najlepszą pożywką dla glonów.

Poza tym wszytkim, istnieją dwie formy produkcji pierwotnej - fotosynteza i chemosynteza. Zasadniczo, organizmy roślinne, posiadające barwniki do fotosyntezy używają jako energii fotonów, a nie glukozy, one raczej produkują glukozę. W przypadku chemosyntezy potrzebna jest energia ze spalania czegokolwiek, np. VSV. Tak więc teoria, że glony będą używały VSV na własne potrzeby jest raczej mało prawdopodobna.

Podejrzewam, że tok myślenia Twojej małżonki wynika z faktu, że glony "łapią" detrytus i żywią się nim, to prawda, ale dzięki rozkładowi tegoż detrytusu mają pod dostatkiem fosforanów i azotanów, a glukozy im nie trzeba, bo same sobie wyprodukują z CO2, H2O i energii ze światła. Idąc dalej tym tropem, na takim detrytusie bardzo chętnie będą siedziały też bakterie, które będą w podobny sposób rozkładały cały syf i "żywiły się tym". Im więcej wódki, tym więcej bakterii, im więcej bakterii, tym mniej nutrientów dla glonów.

A tak przy okazji, to czyszczenie, wyrywanie, "skracanie długości glonów" ogranicza im możliwość łapania detrytusu i zmniejsza dostęp do nutrientów. Uff.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Bartku, ostatnio z Bartkiem (Testerem) dyskutowałem do późnych godzin nocnych na ten temat. Ja daję ocet, ale czy to konieczne? Natura sobie jakoś radzi, a każde akwarium jest inne.

DSB to złożony system, cała prawie piramida pokarmowa, którą trzeba karmić. Jeśli DSB jest dobrze karmione, to większe stworzonka będą szatkowały duży pokarm na mniejsze części, mniejsze na jeszcze mniejsze, itd, aż w końcu bakterie w strefie beztlenowej też coś dostaną. Czy to musi być w miarę prosta substancja organiczna? Nie. Toż przecież bakterie nie tylko pobierają pokarm metodą dyfuzji czy też dyfuzji wspomaganej, ale też fagocytują, pinocytują, a potem to trawią do glukozy, która poddawana jest glikolizie celem uzyskania energii. Tak w skrócie o glukozie, ale nie zapominajmy o innych węglach ;-)

Wypadniecie jakiegoś poziomu z tej piramidy, albo nadmierny rozwój jakiegoś innego prowadzi do, powiedzmy, kanibalizmu w obrębie DSB, jeśli rozumiesz co mam na myśli. Zastanawiałem się kiedyś czytając na tym forum, dlaczego u jednch glony w DSB rosną, u innych nie. Niby parametry wody bywają różne, więc nie w tym rzecz. Może problem leży w dostępności pokarmu, może roślinożercy głodują?

A z ciekawostek na marginesie. Wyczytałem dzisiaj, że istnieje współpraca pomiędzy bakteriami i glonami w.... zabijaniu koralowców. Jeszcze trawię temat, ale po krótce, rozwijające się bakterie ocinają dopływ tlenu, koralowiec umiera, odsłaniając podłoże do rozwoju glonów.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde aż mi głupio, że na tak moje krótkie, a jednak nie proste pytania doczekałem się aż takich odpowiedzi:) ja niestety nie mam aż takiej cierpliwości żeby odpowiadać aż w takim szerokim zakresie;) wstyd mi:)

Tym bardziej dziękuję:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę ukazał się kolejny artykuł. Tym razem zapraszam się do zapoznania z drugą już częścią dotyczącą Refugium.

Oczywiście również, albo przede wszystkim tych, którzy jeszcze nie przeszli na "zieloną stronę mocy" "D

http://reefhub.pl/re...ologiczna-cz-2/

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tym razem zapraszam się do zapoznania z drugą już częścią dotyczącą DSB...

http://reefhub.pl/re...ologiczna-cz-2/

Artykuł rewelacyjny, tyle że o refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł rewelacyjny, tyle że o refugium.

Masz rację oczywiście....Potulnie poprawione:)

Niestety tak to już jest jak się ma otwartych kilka zakładek i w każdym artykuł dot Refugium i DSB;)

Akurat posiadanie DSB jest możliwe w komorze Refugium i raczej oba warianty się świetnie uzupełniają, ale fakt, że artykuł opowiada wyłącznie o Refugium w sensie zieleniny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pokazał się kolejny artykuł o wybranym gatunku korala.

Zapraszam do lektury o zapewne jednym z najbardziej popularnych korali LPS w naszych akwariach, a mianowicie Caulastrea.

http://reefhub.pl/caulastrea-sp/

Przygotowując tekst dowiedziałem się ciekawej rzeczy, a dokładnie, że istnieje sposób na stymulowanie wyciągania/napompowania się główek tego korala...

zapraszam do lektury:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych co jeszcze nie widzieli zapraszamy do lektury nowego artykułu poświęconemu systemowi RODi:

http://nano-reef.pl/topic/66168-reefhubpl-spis-artykulow/#entry814414

Przypominamy o giełdzie i mapie - za całkowitą darmoszkę - również dla firm :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Bartek

Nie wiem co jest ale

Wcześniej tego nie miałem

Blog jest spoko,ale jak wejdę w giełda - wywala to

Pozdrawiam

Edit:

zakładki - dokładnie :) nie dopisałem

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel,

Nie wiem czemu tak jest. AWPCP - to osobny moduł giełdy, ale na moim serwerze, więc nie ma żadnych przekierowań na obce strony.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wył.komputer odpaliłem z kom. też wywala o certyfikaty :(

Giełda/sprzedam zycie - np.


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Certyfikat jest wystawiony dla ssl13.ovh.net a nie dla reefhub.pl. Połączenie jest szyfrowane, tyko nie zgadza się Common Name.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu namówiłem Chodiego na napisanie tekstu, który w sumie jest jednym z najważniejszych artykułów na blogu ponieważ dotyczy naszego bezpieczeństwa. A, że Chodi mocno się wzbraniał to dajcie mu dużo lajków jeśli tekst sie podoba :). To będzie dla niego zachęta na pisanie nowych tekstów bo łeb facet ma nie od parady :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy tekst dotyczący naszego bezpieczeństwa. Brawa dla autora. :clap:


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w którym miejscu na RH ten tekst autorstwa Chodiego? znaleźć nie mogę

edyt ok mam Łukasz Chodorek

dzięki

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

bardzo prosze o kontakt osobe, ktora pisala wiadomosc na Reefhub w sprawie artykulu o porażeniu prądem w akwarium.

Mamy problem z Twoim emailem i nie mozemy odpowiedziec

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przerwie świątecznej wracamy do cotygodniowych publikacji. Artykuł tłumaczył Bartłomiej Kołdyj - dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy również innych do pomocy :)

Przypominamy o mapie, giełdzie (ogłoszenia sa publikowane również na FB) oraz zapraszamy do uczestnictwa w życiu portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja mam mały problem techniczny z obsługą waszej wyszukiwarki treści przez smartfona. Wchodzę na stronę główną, klikam menu, pokazuje się ono na chwilę i ucieka, otwierając jakiś artykuł, zanim w okienku wyszukiwarki zdążę coś wpisac. Mam androida. Same artykuły super. Cieszę się, że są ludzie, którym chce się poświęcać tyle czasu, żeby dzielić się swoją wiedzą, tłumaczyć i testować. Wielki ukłon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedzieć czemu tak jest. U mnie dziala na dwoch androidach bez problemu. Próbowałaś w obu układach - w poziomie i pionie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.