Skocz do zawartości
audiol

bielenie korali raz jeszcze...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

pisze po raz pierwszy post bo cos sie zaczelo dziac ,przedstawie sie na imie mam Dariusz a nick na forum to audiol ,

a wiec tak w skrócie: akwarium zalane 19 .10 2015

akwarium z panelem filtracyjnym ( brak mozliwosci sumpa ) 125x45x40

odpieniacz aquamedic evo 500

cyrkulacja w panelu 2 x Pf 1000

cyrkulator jabeo rw4

oswietlenie zetlight + 54 w t5 12 h dziennie zmienne

podajnik aqua-trend podaje kh buffer AF, i MG + CA

media to 6 l siporaxu , 0.5 l carbon AF,

na reef salt AF

parametry wody na dzis to

zasolenie 1.024

ph 7,7

ca 420

mg 1350

kh 8,3

no3 50mg/l (:/ )

temp 26

testy salifertu

pytanie dotyczy bielenia seriatopor, zaczęło sie gubieniem polipów i bielenie na jednej sztuce tylko , odłamem zbielały kawałek ale postępuje to dalej ...

czytam forum analizuje parametry i nic nie moge wywnioskować , jedyne co mi przychodzi na myśl po przeczytaniu forum to to czy mogłem przewietrzyć akurat te sztukę ?

sory za zdjęcia ale to z telefonu później zrobię bardziej wyraziste

post-25876-0-33090400-1450611559_thumb.jpg

post-25876-0-77913300-1450611566_thumb.jpg

post-25876-0-24628200-1450611573_thumb.jpg

post-25876-0-72278000-1450611579_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu: No3 - 50....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniecznie zbij NO3 do rozsądnej wartości ( najlepiej bliskiej zeru ) i warto byłoby zmierzyć PO4 bo tu też może być niezła jazda, z drugiej strony masz miękasy więc tak całkiem do zera zjechać z tymi wartościani też nie dobrze. No i warto zastanowić się co jest przyczyną tak wysokiego NO3, odpieniacz wyrabia? a może to dojrzewanie trwa w najlepsze, zbiornik zalany nie tak dawno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec tak w skrócie: akwarium zalane 19 .10 2015

oswietlenie zetlight + 54 w t5 12 h dziennie zmienne

ph 7,7

możesz coś więcej napisać o tym oświetleniu?

druga sprawa kiedy robisz pomiary ph, rano czy wieczorem?

twoje akwarium ma 2 miesiące a ty już wpakowałeś tam sps?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz coś więcej napisać o tym oświetleniu?

druga sprawa kiedy robisz pomiary ph, rano czy wieczorem?

twoje akwarium ma 2 miesiące a ty już wpakowałeś tam sps?

lampa zetlight led dodoatkowo zamontowalem jedna swietlowke t5 54 w sylvania coral star ,swiece 12 h zmiennie lampa ma mozliwosc ustawienia 4 poziomow a t5 swieci okolo 8 h , testy robilem i rano i wieczorem i zawsze wychodzi tak samo datkowo mam ATC ph metr i tez tak pozkazuje .

no3 mialem juz 10 mg/l ale tak teraz mysle ze oststnio u nas nie bylo pradu kilka godzin i jak ruszylo to wywalilo mi z odpieniacza do akwa kubek brudu :/ , dolewam bakterie pro bio s ...dziwne bo to tylko ta jedna tak reaguje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym, że jedna leci a reszta jeszcze nie to się nie sugeruj bo to za chwile może sie zmienić. Jeśli przelany kubek spowodował takie NO3 to powinno ono teraz powoli spadać. Sprawdź to. Zmniejsz karmienie teraz. Sprawdź PO4. To są proste SPSy takie parametry odrazu ich nie zabiją.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O,5 l Carbonu AF to stanowcza za dużo na twój zbiornik ok 250 l, tyle można włożyć do 500 litrowego baniaka, Radziłbym połowę wyciągnąć. Ciekawi mnie moc lampy, bo ona może być też przyczyną bielenia. A tak naprawdę to do zbiornika 2 miesięcznego SPS raczej nie wkłada się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jak koledzy wyżej piszą, to pewnie przez słabe parametry jak dla twardych korali. To że leci kilka anie wszystkie świadczy o tym że kilka było słabszych, ale to kwestia czasu jeżeli nic nie zrobisz z tym.

Wyjmij też z połowę węgla - zastosuj ok. 0,15-0,2l węgla i wymieniaj co 4 tygodnie


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wzielem sie za te no3

wywaliłem węgiel zasypalem świeży 0.2 l af

i dołożyłem sachem purigen

dzis po testach dalej 50 mg/l ....

zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wzielem sie za te no3

wywaliłem węgiel zasypalem świeży 0.2 l af

i dołożyłem sachem purigen

dzis po testach dalej 50 mg/l ....

zobaczymy co z tego wyjdzie

Purigen nie usunie azotanów. Lepiej lej wódkę i intensywnie odpieniaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego purigen nie usunie azotanów?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego purigen nie usunie azotanów?

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Purigen usuwa produkty przemiany materii zanim zostaną utlenione, dlatego zapobiega powstawaniu azotanów, ale jak już powstaną to jest za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem. Nagle zaczęły mi bieleć szczepki seriatophor, które przez 2 tygodnie od włożenia były ładne, wystawiały kudełki. Pierwsza zareagowała hystrix. Zmierzyłam no3 i katastrofa. Jednym z czynników była pewnie moja nadgorliwośc w karmieniu. Chcialam aby zwierzaki jadły cos innego, niz artemia i wrzucałam różne pokarmy, które nie zjedzone szły w kaskadę. Uparły sie na artemię. Kaskade skręcałam na minimum, ale i tak dostawały się tam resztki pływające w toni.

Zrobiłam wczoraj podmianę 20%, przepłukałam siporax w wodzie z podmiany i przeczyściłam kaskade, na ile się dało. Bardzo duzo brudu wyleciało.

Karmiłam wczoraj odrobinkę, a i tak wszystkiego nie zjadły gadzinki. Kaskadę wyłączyłam całkiem z gniazdka. Włączyłam dopiero z pół godziny po karmieniu, jak resztki opadły na dno i zainteresowały się nimi robaczki.

Bakterie i pozywkę daję od samego początku w standardowej ilości. Czy mogę zrobic cos jeszcze sensownego?

W kaskadzie prócz siporaxu jest phosphate minus i purigen, działa non stop. Odpieniacz resun od jakiegoś czasu nie wyłączam na noc, tylko przykręcam moc, bo mi przelewa. Prawie czystą wode wypluwa, lekko zielonkawa, bez syfów. Może cos nie tak ustawiłam?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

audiol,powiem tak,chcesz mieć korale twarde to musisz mieć gruby portfel i twardy tyłek lekko to ujmując :thumbup:

a i tak po kilku latach wszystko w kibel hehehe


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek T5 wlączyles dopiero jak korale zaczely leciec. Po za wysokim No3 myśle że masz wciąż za duże zasolenie. Po za tym stawiam na wahania KH. Do tego za mała cyrkulacja. Pozdrawiam sąsiad :)

ps. wódki bym nie lał ponieważ PO4 jest zerowe

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane 10.2015 !!!!!!. To młody świeży baniak. Dojrzewa dopiero. Wszystkie twarde ci padną. Nic ci nie zostanie. Smutne ale prawdziwe. Jakieś miękasy ocaleją. Twarde mógłbyś włożyć po jakimś roku. U mnie akwarium dojrzało po ok 1,5 roku. Dojrzałe akwarium to stabilne parametry głonie KH , P, NO3 i NO2 - a te praktycnzie niewykrywalne i stabilne /bez chwiań/. i dopiero wówczas . Opłacz już twardziele , odpowiednie świecenia, ekipa czyszcząca, niech żyje co zyje i czekaj, czekaj, czekaj , aż cykl azotowy załapie. Aha lekj bakterie. I nie płacz, morszczyzna jest dla bogatych. Pojechałeś z tymi twardymi. Sorrki za sarkazm , ale czas będzie u ciebie lekarstwem.

Oddaj korale twarde komukolwiek ze stabilnym banieakiem, może odżyją u kogoś to je kiedyś może zabierzesz. Pozdrawiam.

Edytowane przez amsam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie "oboma rencyma" pod powyzszym postem!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Nic@ : W 54 l akwarium twardych korali mieć nie będziesz i tyle. Sorrki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wkładaniem korali po roku to się nie zgodzę. Do mnie pierwsze SPS srafiły po 2.5 miesiąca od zalania. Łącznie z jedna acroporą. Żaden nie padł. Wszystkie rosną i mają się ok. Baniak ma w tej chwili 7 miesięcy. Co do stabilnych parametrów to w 100% racja. Znam opisywany baniak osobiście wiec wiem co się w nim dzieje. Niestety prowadzony jest haotycznie na zasadzie (a może się uda po swojemu) pomimo teoretycznej wiedzy i około 20 letnim doświadczeniem z różnymi biotopami właściciela.

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o stabilnym baniaku mam na myśli stabilne parametry, zamknięcie cyklu azotowego itd. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia trudno mi uwierzyć w 2,5 miesiąca. Ale ja zaczynałem od zera - jeśli chodzi o wiedze , choć cały rok przed uczyłem się od was na tym forum /za co bardzo dziękuję/. Jeśli miałeś wodę z działającego baniaka, żywą skałe też, bakterie, WIEDZĘ - to może się Tobie udało tak to poskąłdać do kupy. Gratulacjne Ja jeszcze teraz złapałem się na za mały dozowaniu mikroelementów i bieleniu korali czy zwyżkach Fosforanów i bieleniu korali /bo za dużo suchego pokrmu wprowadzałem /ocknąłem się jak prawie połowa mi padła/ - swją dorgą rozmieszajcie suchy w wodzie np 1 litrze i zróbcie pomiar foforanów - co firma to obyczaj szok. Wiek że SPS wymagają super czystej wody, super stabilnej i wszystego co się z tym wiąże. Dojrzały zbiornik to podstawa. Pozdrawiam .

Natomiast miękasy też są piękne, i też wymagają zaangażowania....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Nic@ : W 54 l akwarium twardych korali mieć nie będziesz i tyle. Sorrki.

A to dlaczego? Widzialem wiele zbiornikow tej wielkosci z koralowcami twardymi, sam mialem taki dawno temu. Zatem dlaczego?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Nic@ : W 54 l akwarium twardych korali mieć nie będziesz i tyle. Sorrki.

Zobacz moj watek - z powodzeniem mam spsy od ponad roku w kostce 30 l;)

A co najlepsze to nawet zasolenia nie znam - nie wspominając o pozostałych parametrach. Kostkę mam od 26 miesięcy:)

Tylko kh mierzę :)

Lece na samych podmiankach plus woda z sodą oczyszczoną na kh.

Kto był u mnie widział, że korale ładne i zdrowe i może to potwierdzić :)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.