Skocz do zawartości
Szeryf Hornet

Kolejność czynności przy zakładaniu akwarium morskiego:

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy zaczynaja swoją aktywność na forum od pisania. Polecam zacząć od czytania, a wtedy wiele bzdur nie zostanie napisanych.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nic nie zastąpi rozmowy w cztery oczy z kimś doswiadczonym. Myślę że nie jest problemem spytać na forum czy ktoś z okolicy chce pokazać jak to u niego pracuje. Zobaczysz jak to działa , zobaczysz czego potrzebujesz, jak sie opiekować zbiornikiem i na bank sie dowiesz jak ten ktoś zaczynał.

Po drugie myślę że szukasz zbyt ogólnikowo. Spróbuj wpisać fraze "odpieniacz do 600l" i tak robisz z każdą rzeczą (oświetlenie, cyrkulacja itp). Nie ma do 600l? Sprawdzasz dla 700l. Sprzęt napewno nie będzie za słaby a jeśli bedzie trochę wydajniejszy to nic nie szkodzi.

Po trzecie są ludzie którzy zrobią wszystko za Cb i będziesz tylko podziwiał te 2 blazenki i las xeni ale to po pierwsze kosztuje a po drugie chyba jest jakaś frajda z tworzenia czegoś samemu.

Po czwarte jeśli przeraża Cię ten ogrom sprzętu czy koszty to zawsze możesz narazie postawić coś mniejszego- łatwiejszego.

Po piąte jeśli chcesz żeby ktoś tu pisał coś konstruktywnego to radzę przestać jechać po wszystkich. Pierwsza część olewa ten temat bo czyta że chcesz mieć wszystko na gotowe zerowym nakładem sił a druga zaczyna olewać bo co nie napiszą i poświęca chociaż te 5 min to są jechani.

Podsumowując

Wrzuć trochę na luz. Daj sobie czas a nie że wszystko ma być na już a pojutrze start i lecimy z koksem. Czytaj, kompletuj sprzęt i zadawaj pytania na bieżąco po kolei. Nikt Ci nie napiszę tysięcy tematów tego forum w skrócie.

Edit.

Co ja bym zrobił? Postawił akwarium max 300l bo zjadłyby mnie koszty bo wolę 300l dopięte na ostatni guzik niż 600l po kosztach byle by było. Jakbym musiał przeadaptować 600l na morskie to bym spróbował wywiercić otwory pod komin a jakby szklarz mi powiedział że duża szansa że szkło pęknie (pewnie by tak było) to bym pomyślał o kominie zewnętrznym. Wszystko bym dopiął czytając tematy innych którzy już sie bawili w adaptację słodkiego na morskie. O reszcie sprzętu bym się dowiedział przeglądając dział "nasze akwaria" szukając zbiorników zbliżonych litrażem do mojego. Sól bym dał red sea salt bo się na niej nie zawiodłem (nie używalem innych bo nie miałem takiej potrzeby. Do sumpa podpiął zbiornik dsb refugium. Dałbym ze 100kg żywej skały i 2-3 cm warstwę piachu ( nie żywego). Nadal bym polegał na moim hydrometrze którego po prawie 2 latach wyczulem jaką wartość wskazuje (jakiś no name za 30zł). Podmianki bym robił 60 l co tydzień/dwa zależy od poziomu no3 i zapotrzebowania na magnez i wapń. Świeciłbym 10h dziennie hybryda led z t5 na oko 400-500w. Dałbym 2 grzałki po 300w ustawione na 25 ℃. Jakby latem temp była powyżej 28 czym prędzej bym kombinowal chlodziarke do tego litrażu. Do tego czarne tło. Obsade dałbym LPS i miękkie. Do tego jakieś stadko pokolcy, krewety, ślimaki i obowiązkowo parka mandarynow wspaniałych :p.

Edytowane przez Patyczak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o los jeśli komus wydaje sie iż jestem za szybki czy nie umiem czytać i jadę po wszystkich to jest w błędzie oczytałem się aż baniak pęka .

Chciałem rozmowę w cztery oczy zastąpić forum ale widze że się nie da . Z przykrością muszę stwierdzić iż mło jest takich osób co coś napiszą w temacie .

Dziękuję przynajmniej tym co konstruktywnie i temacie odpisali mi na moje tematy dla przykładu : Silvia patyczak oraz kilku innych , no i dzięki nik że może ładniej opisała moje nastroje jakie mnie tu zastały,.

Mam nadzieję że poruszę jeszzce wiele tematów z wami bo nic tu na siłę przypomnę .

nie wiem czy mam temat zamknąć czy uważacie że nadal jest nie wyczerpany .

Bo moim zdaniem można by jeszcze tu wiele napisać no ale....

wiem wiem czytać czytać czytać ale to co już nie ma o czym pisać w dziale dla nowicjuszy ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszyscy chcą ci pomóc piszą , pytają a ty dalej piszesz nie wiadomo co , posyty nabijasz żeby na targowisko wejść czy co bo już nie wiem . Zobacz jak inni jowicjusze zakładają temat co piszą, opisują i potem pytają .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam cokolwiek chcesz osiągnąć tym tematem.

1. Akwarium przy litrażu jaki proponujesz ja stawiał bym sump bez zastanowienia. Czy na kubłach się da - kiedyś się dawało więc i teraz ci się uda ale jak zapanujesz nad NO3 i PO4 przy kubełkach tego niestety nie wiem. Gdzie wstawisz odpieniacz lub DSB lub/i refugium. Jaką metodą chcesz prowadzić baniak bailing/reaktor DSB(refugium)/Odpieniacz. Tu decyzję musisz podjąć sam wg mnie i jak widzisz sporej grupy idąc w kubły decydujesz się na drogą pod górkę, drogę przez mękę. Ale jeśli chcesz xenię i dwa błazny w 600 litrach to dasz radę, możesz też wypróbować start bez soli tj na totalnym kranowicie, betonie xenia powinna dać radę. Dla mnie ten koral jest tak samo piękny jak aiptasia czy ukwiał koński, ale z jakiegoś powodu bronię się przed wprowadzeniem go do baniaka właśnie z powodu zdolności do tworzenia plagi.

2. Jakie zwierzęta planujesz w baniaku? Pod korale miękkie - nie ma sensu stosować przewymiarowanego odpieniacza bo korale te lubią no3 i po4, pod LPS wg mnie już zdania mogą być podzielone co do parametrów... SPS- się nie wypowiadam jako początkujący. Ale słuchając ludzi wiem że przewymiarowany odpieniacz też nie jest dobry korale głodując nie wyglądają cudownie. Grzałka jedna sztuka 150 lub 200W nie więcej chyba że nie ogrzewasz pomieszczenia to coś musi robić za grzejnik.

3. Ile chcesz wydać na oświetlenie i dalszą eksploatację.

4. Woda - zbiórka wody z działających baniaków - szybszy start bo nie czekasz aż nakapie, nie czekasz aż się sól rozmiesza tylko wlewasz czyjeś ścieki wkładasz skałę i ruszasz wodą za pomocą cyrkulatorów. Odsysasz syf jaki wypłucze się ze skały (u mnie nie było prawie nic więc zasypałem piaskiem) i mój błąd wybrałem mix piasków żywy (są bakterie beztlenowe, ale piasek miałki unoszony przez cyrkulatory) suchy w granulacji drobnej i grubszej (drobny wybrałem za drobny, patrz poprzedni nawias, grupszy tj około 7mm ok. Odpieniacz, cyrkulacja, obiegówka i przechodzisz do pkt kolejnego.

5. Jak masz skałę to oświetlasz baniak to czekasz. W tym czasie ja już wpuszczałem ślimaki. Cykl azotowy się jeszcze nie zamknął. Lałem bakterie jakie- wybrałem nitrivec bo miałem z poprzedniego baniaka oraz specjal blend bo śmierdzi tzn coś tam jest. Plagi zawsze są więc i u mnie pojawiło się biała woda, okrzemki, cyjano/dino. Wysiadł termostat w grzałce - chyba mam do tego typu awarii szczęście, woda podgrzana do odczuwalnego dłonią ciepełka... rozkwit plagi i tu zrobiłem błąd zadziałałem chemią (chemiclean- już teraz wiem że nie należy czytać etykiety iż zabija szkodliwe bakterie nie wybiera w środkach jak to z antybiotykami bywa) po 1 zakończonej kuracji 24h skała czysta piasek bielutki ale za to dino wróciło ze zdwojoną siłą :) więc słuchając mądrych rad pobliskiego akwarysty wężyk odsysanie i cedzenie wody oraz codzienny dodatek bakterii. W międzyczasie odkryłem iż moja żywica i silikaty skończyły żywot woda z dolewki żywiła plagę, a ja sam chemią wybiłem część pożytecznych bakterii.

6 W czasie dojrzewania wpuścisz zapewne ekipę czyszczącą bo każdy żeby nie wiem jak się starał długo nie wytrzyma patrząc na wodę z gruzem. Każdemu coś w baniaku padnie i nie wierz w bajki "mi nic nie padło bo mam idealne parametry" cudowny baniak nie istnieje.

Dlaczego startowałem na żywej skale - bo wprowadza do baniaka "dzikość" bakterie nieprzewidywalne, formy życia występujące w naturze i pomimo iż w transporcie wiele z nich ginie to część przeżywa.

Kolega wyżej sugerował przewymiarować odpieniacz - pod SPS może i tak ale pod miękkie i LPS nie ma sensu bo będą głodowały. Ten sam kolega napisał grzałka 2x300W a to pomieszczenie chcesz tym ogrzewać? Woda ma bezwładność raz ją ogrzejesz i później grzałka tylko koryguje sobie temperaturę wody. Każdy termostat kiedyś może skończyć swój żywot dlatego wg mnie bezpieczniej założyć 1x200W lub nawet 1x150W. Każda lub prawie każda pompa grzeje wodę w jakimś stopniu, do tego oświetlenie też grzeje wodę.

Oświetlenie ja zdecydowałem się na DIY hybryda led+t5 ze względu na koszty zakupu lampy - przyoszczędziłem ale może kiedyś sobie sprawię markową zabawkę, nie wszystko od razu na start to co mam mi wystarczy a mam przy tym możliwość rozbudowy.

Jak zaznaczyłem na początku uważam się za początkującego i małowiedzącego. Dlaczego nikt nie da ci gotowej recepty... Każdy system jest inny, każdy inaczej reaguje, nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności za to że coś pójdzie nie tak. Chcesz gotowca idź do firmy skasują odpowiednio zgony będą tak czy siak. Tylko zanim komuś powierzysz baniak obejrzyj jego dzieło na żywo, najlepiej jego własny baniak bo za cudze się fajnie stawia i cudze baniaki się fajnie pokazuje, ale jak można prowadzić czyjeś baniaki nie mając własnego?

Ale jeśli chcesz sam zrozumieć to pytaj ale nie atakuj tylko słuchaj, czytaj jak się nie zgadzasz z czymś to pisz na spokojnie dlaczego może wtedy wywiąże się dyskusja. Czytając twój temat mam wrażenie że z twoją wiedzą/niewiedzą nie jest do końca tak jak może się wydawać. Posty 50 już niebawem więc może się coś wyjaśni.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałam ogólnie. Nie wiem, co jest słuszne, a co nie, bo na wiele pytań dostaje sprzeczne odpowiedzi. Na forum czytam kilka wersji, w sklepie słyszę co innego. Salimetr czy refraktometr? Najprostsze pytanie... i tez brak jednoznacznej odpowiedzi[...]

Nik@ no ja Cie proszę...

http://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

A co do tematu, to widzę Autorze, że zaczynasz karierę morszczaka w dziwny sposób...

Poza tym te Twoje kilka wypowiedzi w tym wątku powoduje, że mam nieodparte wrażenie, że akwarystyka morska to nie Twój konik... zresztą tak samo, jak umiejętność dyskusji na forum...

Nic to, poobserwuję temat jeszcze trochę, może obejdzie się bez warnów...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałem 2x 300w ze względów na oszczędność i zapas na wypadek awarii jednej z nich. 300w bym osobiście włożył gdyż woda do podmianki u mnie miałaby pewnie jakieś 20℃ i chciałbym żeby ta 150w grzalka nie mieliła tego cały dzień bo koszt prądu byłby zapewne dużo większy. Do tego nie wiadomo jaką kolega ma temp w domu. Ja osobiście jestem zimnolubny i wolę mieć w pokoju 20 ℃ max. Co do odpieniacza to nadal bym został przy swoim gdyż może kiedyś chciałbym mieć sps'y a narazie zawsze można odpieniacz trochę skręcić. Chyba lepiej kupić mocniejszy i go skręcić na 80% niż w sam raz i potem czarować 120% :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już skalę ułożoną, zrób jakieś zdjęcia i się pochwal co ty tam czarujesz.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałeś grzecznie ale potem z pretensjami ze ktoś Ci nie rozpisał w podpunktach:

1) załóż buty

2) idź do sklepu

3) kup akwarium

4) zanieś do domu

5)....

6) itd itd

Kolego nie da się tak każdy ma inna wizje i inne potrzeby. Ogólne zasady oczywiście panują. Ale akwarium nie zakłada się tak ze masz juz wodę ro i dwa wiadra i liczysz na to ze ktoś ci powie ze teraz sol by się przydała.

Może to brzmi denerwująco ale faktycznie czytaj czytaj czytaj. Ja mialem Malawi w tym czasue przez rok czytałem forum kolejne pół roku gromadziłem sprzęty itp aż w końcu wystartowałem. Co nie oznacza ze wiem wszystko (uważam ze nadal malutko wiem) to jest temat rzeka i codziennie się czegoś uczę i nadal popełniam błędy. Także warto czytać oczywiście pisać i pytać jak najbardziej tez.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez lapsiak84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartku, nie dało się bez tego "nika ja cie proszę"?

A za link dziękuję, same konkrety. Teraz porównaj sobie z tym wypowiedzi na forum... ja juz nie będę o nic pytać, przykro czytać odpowiedzi w tonie politowania. Przepraszam za offtop, obiecuję nie śmiecić więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi powtarzają się codziennie bardzo podobne bądź takie same a jeżeli komuś już na początku się nic nie chce to po co zakładać akwarium ? Teraz nie chce się czytać i szukać za chwilę nie będzie się chciało robić testów lac bakterii a o wyciąganiu wniosków z wydarzeń akwarium widzę już nie ma mowy. Więc ludzie to czytając od razu widzą ,że nie ma sensu bo z takim podejściem nic nie ma szans na powodzenie .

Komentować samych wypowiedzi nie ma poprostu sensu . I widać stosunek do akwarystyki jak najbardziej znanych nazw korala i ryby nie można wypisać prawidłowo- lenistwo i ignorancja

Edytowane przez Evoker (wyświetl historię edycji)

100x60x50 Full OW +sump 100L / / Giesemann Matrix II - 8x 39W // Twistman 200 EXT V2// RW-15 - 1 // Tunze 6045 - 2 //

Siporax 6 L // Skała Real Reef Rock - 20 kg // i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Szukałem takiego tematu na forum no i nic nie ma .

Prosił bym wiec was kolegów co mają wtym jakieś doświadczenie aby może troche tutaj opisali co po czym bo ja jestem nowicjuszem i sam z checią przeczytam odpowiedzi .

Chodzi mi np o czas potrzebny na dojrzewanie itd co po czym.

Bo np . ja jestem na poziomie takim iż mam podłoże i wyprodukowana wode ro z filtra o.o.

Moje parametry wody to ph 6,4 kh3 gh 4 no2 0 i no3 0 wiec wydaje mi sie ze mam wod dobrą do zasolenia ale nie wiem kiedy mam ja zasolic czy juz czy czekac na cos .?

nie czytam wszystkich stron - strata czasu po ostatniej ;)

ale moje zdanie takie jak i Bartka wiec poczytaj potem zadawaj pytania

- http://nano-reef.pl/topic/28929-maly-slownik-pojec/

- http://nano-reef.pl/topic/4205-faq-czyli-co-powiniennes-wiedziec-na-pocztatku/

- http://nano-reef.pl/topic/73529-nieoczywiste-pytania/

- http://nano-reef.pl/topic/64998-filtr-ro-maly-poradnik/

- http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/

- http://nano-reef.pl/topic/6188-zakladanie-i-prowadzenie-akwarium-prezentacja/

- http://nano-reef.pl/topic/48773-metryczka-nowicjusza/

tu masz resztę :)

http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo pisałem i linki podawałem, ale szeryf nie chce czytać tylu tematów ,on chce gotowych rozwiązań i przykładów.Albo jak pisałem wcześniej chce nabić postów żeby wejść na targowisko .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szeryf co tam słychać, są postępy?

chciałem ci przypomnieć że masz tu swoich fanów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No baaa :) ja na zdjęcia czekam


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta wy sie smiejecie a jak szeryf wstawi zdjęcia to nam jęzory opadną

a wtedy powie, pies wam wszystkim. .. lizał

piesek-jezyk.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ma pisac nabil 52 posty wiec dostep do targowiska juz ma...

A.szkoda fajnie sie to czytalo z rana taki temat na rozbudzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to na dobranoc czytałem :)

Też tak chciałem ale poległem w połowie tematu.. No nie dało się tego czytać... A tu tyleee dobrych duszyczek chciało na siłę pomóc....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj specjaliści , specjaliści .

od was sie coś dowiedzieć to trzeba nie 0.35kg . a 1 kg soli zjeść .

Ale ok słyszalem iż nie jesteście zbyt przyjemni poza oczywiście kilkoma wyjątkami .

Jak zuważyliściie tylko nie wiele osób postarało się odpowiedzieć na trudne lub mniej trudne pytania zadawane .

Widze że już tak jesteście zmęczeni tym forum iż , nie zauważyliście faktu iż ten dział jest dla nowicjuszy a nie dla geniuszy.

Jak zauważymy po postach pisaliście nawet w święta wiec gratulacje , ale to nie moja sprawa tylko tak se pomyslałem , każdy ma prawo ok....

o to jest pisanie o d*p.... i mary.... a nie o temacie .

Wiec uważam temat za zamknięty .

Chyba że mam tu pisać o moich podbojach o .....

Teraz zasalam to jak są chętni z którymi podzielę się moimi pierwszymi krokami to proszę .

Zróbmy nie tam tajne ale oficjalne głosowanie kto za kto przeciw i jak co to zamilne na wieki albo .......


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załóż swój temat w dziale nasze akwaria, będziemy śledzić postępy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób focha tylko stawiaj baniak.

Postaraj się spotkać z kimś z okolicy kilka spotkań z ludźmi pozytywnie zakręconymi (posolonymi) pozwoli ci uzyskać wiele wiedzy. Będziesz wiedział kto co ma i czy warto słuchać jego rad, musisz umieć słuchać i wyciągać wnioski z wypowiedzi. Później będzie ci łatwiej słuchać (oglądać) baniak i wyciągać wnioski. Tylko nie atakuj a słuchaj z rozdziawioną gębą bo gwarantuje jeśli zaczynasz przygodę i trafisz na miłośnika tego hobby to szczękę z podłogi długo będziesz zbierał.

Jak w Twojej okolicy są spotkania morszczaków udaj się na jedno drugie trzecie. To hobby na lata a nie na już teraz zaraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.