Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie tak. Tą rure skierowaną w dół z kolankiem 45stopni to chyba można dowolnie ustawic zależnie gdzie ma woda z odpieniacza spływać. Ważne by było pod wodą by nie było pluskania.

A co do wcześniejszego pytania to Tak pompa ma być zanurzona by wodę pobierać i mieszać z powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) Ja nie wpadłam na to, że ścięta strona ma być w środku.

Czyli pompa zasysa wodę przez otwór w jej obudowie (poziomo) i jednocześnie powietrze, które ciągnie od góry, poprzez ścięta rurę, która obracając mogę regulować ilość tego powietrza i mieszankę wody i powietrza wpuszcza przez rurkę na "grzbiecie". Kiedy ta mieszanka trafi do odpieniacza, to syf z powietrzem unosi się do góry, a czysta woda wypływa pod ciśnieniem przez te dysze skierowana w dol?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa zasysa mieszankę woda powietrze. Woda wpływa do komory odpieniacza a ściętą rurą regulujesz ilość wody wypływającą z odpieniacza. A co za tym idzie regulujesz wysokość piany wewnątrz odpieniacza.

Do rurki ściętej przymocowany jest tłumik przez który zasysane jest powietrze, bez tego było by słychać siorbanie. Ilości powietrza nie regulujesz.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściętą rurką nie reguluje się ilości powietrza jedynie ilość wody która wypływa z odpieniacza. Reguluje się w ten sposób wysokość wody w odpieniaczu. Im wyższy poziom wody tym bardziej na mokro się odpienia. Syf z pianą do góry a tą rurką z trójnika nadmiar wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo dzięki, teraz już wszystko kumam :) I co ja bym bez Was zrobiła... :)

Jutro pewnie jeszcze utkne na pompie powrotu i dalej będę Was męczyć pytaniami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam watek i sie usmiecham:).Powodzenia:)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt. Nie wiem jaki wymiar mają te komory w sumpie ale tak na "oko" to komora pompy powrotu wg mnie jest ciut za duża. Można by chyba ciut powiększyć refugium odejmując z szerokości komory powrotu.

Ale to w niczym nie przeszkadza więc luz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałam w zamówieniu jakie komory (co ma w nich byc) chce mieć w sumpie i jakie wymiary głównego zbiornika, a dobranie rozmiarów sumpa i przegród zostawiłam fachowcom z erybki. Jedyne moje zastrzeżenie to była długość max 95 cm, żeby mi się jakiś zbiornik na dolewke zmieścił. Głębokość zaproponowali 35 i powiem, że odpieniacz z rurami i pompą wszedł ledwo - ledwo. Ale wszedł :) Dobrze, że pomyślałam o tym, aby najpierw go włożyć zanim rury pokleje, bo pewnie bym musiała ciąć rurę :)

IbqJRSt.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowałaś nie podając (nie znając???) wymiarów odpieniacza. Na szczęście zmieścił się więc jest dobrze. Teraz jeszcze hydraulikę podciągnąć.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj aby po pierwszym włączeniu odpieniacza nie regulować go przez co najmniej 24h, z tym refugium trochę lipa bo światło będzie oświetlało całego sumpa i będzie wszystko zarastało glonami. Szkoda, że fachowcy z erybki nie zrobili ciemnych przegród.

Ten wątek będzie świetnym przewodnikiem dla początkujących akwarystów :) Powodzenia


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lepsza fota, tak jest ok? Komin mam po prawej wiec chciałam i pompę dać po prawej.kUNmRUa.jpg

Małe to refugium będziesz miała. A komora na pompę rzeczywiscie jak koledzy piszą odrobinę za duża. Jak dla mnie ten sump mógłby być o 30% krotszy i sprawował by ta sama funkcję. Zaufałaś erybce ale czasami warto patrzeć fachowcom na ręce. ;)

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zaryzykowałam :) Nie wiedzialam ile zajmie odpieniacz, bo choć miałam go już w pudełku nie wiedzialam, jak go złożyć. Pomyślałam że fachowcy będą wiedzieli ile potrzeba na odpieniacz do tego rozmiaru akwarium i wyszło im na styk :) Przy kolejnym akwarium juz będę mądrzejsza, tym razem chyba się jakoś udało z moja uboga wiedza jakotako wyjść obronną ręką. Błędy wyjdą w praniu na pewno, ale mam nadzieję, że projekt nie pójdzie na dno jak Titanic

Karollo, musiałam komus zaufać, bo sama jeszcze nie mam wystarczająco wiedzy.

Następnym razem już będę mądrzejsza i podam konkretne wymiary :)

Berkej a czy póki sump nie jest zalany mogę coś poradzić z tymi przegrodami, żeby je zaciemnic?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jeszcze warto by lokalny fachowiec wyciął przegrody i zmniejszył komorę pompy na korzyść refugium. Kiedyś oklejaliśmy białe szkło w panelach czarnym PCV 2 mm. Należy stronę klejoną dokładnie przetrzeć drobnym papierem ściernym dla zmatowania odtłuścić na przykład denaturatem i przykleić najlepiej Adhesilem firmy Innotec jesli tego nie dostaniesz to silikonem akwarystycznym.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam,po co takie kombinowanie z tymi przegrodami,dla mnie pierdylion przegrod to przerost formy nad trescia. Ja bym dal tylko dwie przegrody,komore odpieniacza zrobil ciut szersza,zeby bylo miejsce na skale,siporax,ewentualnie jakis filterek,duza komore na refugium i jak najmniejsza na obiegowke.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic już nie będę grzebać, wyciągać przegród. Chce się przekonać jak to się sprawdzi w praniu. Jedynie te przegrody na refugium faktycznie warto przyciemnic.

W komorze refugium będzie kilka skalek i glony, na siporax celowo dałam osobną przegrodę za refugium po to, aby mniej się syfil, bo zakładam ze odpieniacz i refugium pochłoną cześć zanieczyszczeń, a jeśli nawet się zabrudzi, to będzie mi łatwiej go przeplukac, niż jak będzie wszystko w jednej komorze. Z czasem trzeba będzie siporax wyrzucić, będę mogła tam włożyć małe kawałki skały, czy cokolwiek innego, zależnie od potrzeb. Czy mogę rodi z automatycznej dolewki podpiąć do komory z odpieniaczem? bo zostawiłam trochę miejsca po lewej stronie na jakiś zbiornik z dolewka. Mogłabym ewentualnie przesunąć sump na lewo i zrobić dolewke do komory pompy, ale wtedy potrzeba będzie więcej rur i droga powrotu wody będzie dłuższa.

Kolejny problem. banalny. Rw8.Chcialam przymierzyć w akwarium żeby zobaczyć jak poprowadzić przewód i nie umiem oderwać magnesu. Trzyma jak Żyda za serce. Jest na to jakiś patent?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ciągnij tylko przesuń go mocno wzdłuż płaszczyzny magnesow.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam tak, nie da rady. Ani drgnie :(

Ok poszło. Włożyłam delikatnie płaski metalowy przyrząd kuchenny między magnesy :)

Na szybie 1 cm trzyma dość słabo, a co ciekawsze na optiwhite trzyma wyraźnie lepiej niż na float

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie dolewkę właśnie do komory z odpieniaczem. Woda RO+DI miesza się wtedy z słoną woda z obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, przemyśl jeszcze ten sump. Lepiej poświecić dzień na dłubanie, niż potem męczyć się miesiącami i mieć w planach

restart baniaka. Wiem co mówię bo przeklejałem sump przy dojrzałym baniaku.

Żyletką lub nożem do tapet wycinasz przegrody - pompy, siporaxu i refugium, następnie wklejasz kawałek dalej.

Nika, każdy centymetr długości to wymierna powierzchnia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na to siły, żeby to przeklejac :( tam jest tak nawalone silikonu, że albo uszkodziłabym szkło albo palce. Ludzie mają mniejsze sumpy i żyją.

Kolejne pytanie, jak złożyć pompę, bo nie znalazłam obrazka po złożeniu a w instrukcji tez nie ma :( Tak to ma być, a drugi koniec wężyka na rurę? Wa4bjXC.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ppodziwiam za wytrwałość :smiling: tak to ma byc

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że dobrze złożyłaś. Jeszcze zabezpiecz wąż tymi opaskami plastikowymi by mieć pewność, że nie zsunie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych opasek. Są tylko trzpienie karbowane w 3 rozmiarach. Naciągnęłam wężyk na trzpień podobnego rozmiaru, jak rura. karby na trzpieniu zapobiegną zsunieciu się węża na pompie, ale rura jest niestety gładka. Kupilabym zacisk taki jak do węży w aucie, ale niestety jest metalowy wiec odpada. Mam trytytki (plastikowe opaski zaciskowe) ale nie wiem, czy ona utrzyma wąż? Tak wygląda zestaw, są jeszcze tylko 2 uszczelki

1fL9y6S.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tych opaskach mówiłem. U siebie dla spokoju psychicznego użyłem dwóch opasek zaciągniętych maxa. Tylko te szersze bo wąskie zrywalem niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja woże je w aucie na wszelki wypadek :) ok, dzięki, użyję ich. Najpierw chciałam złożyć urządzenia i przymierzyć je do sumpa zanim pokleje rury. I dobrze zrobilam, bo teraz byłby problem :)

I kolejne pytanie. Przepraszam ze tak dręcze, ale wolę zapytać i popełnić jak najmniej błędów. Może komuś tez przyda się taka fotorelacja jako instrukcja montażu :)

Na zdjęciu komin z sitkiem zrzutu. Domyślam się, że powinien być dość nisko, żeby woda na dnie komina nie stała i nie kwitla, bo tak by się pewnie działo, gdyby spływ zbierał tylko wodę z góry. Samo sitko jest wyjmowane, będzie można je wyjąć i oczyścić. Ta wysokość to próba kompromisu pomiędzy wygodą wyjmowania sita, a zapewnieniem dobrego ruchu wody w kominie. Na razie nie wklejam rury, bo zastanawiam się, czy może powinnam jeszcze obniżyć ?

Q7DJOGd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.