Skocz do zawartości
gryadam

[162 l] Pierwsza kropla oceanu 130l + 32l panel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Stało się, w końcu zakładam temat z relacją z mojego własnego baniaka. Miało wystartować w sierpniu, ale przez próby ze sprzętem DIY straciłem trochę czasu, więc ruszyłem dopiero niedawno. Ogólnie w temacie chciałbym się podzielić nie tylko swoim baniakiem, ale też jakimiś ewentualnymi przemyśleniami, podyskutować, posłuchać rad i konstruktywnej krytyki. Ale od początku...

Zbiornik: 90 x 45 x 40 cm (dł. x szer. x wys.), co daje 162l pojemności, z czego 130l to część ekspozycyjna, a 32l stanowi panel filtracyjny. Biorąc pod uwagę warstwę podłoża daje to około 130l wody w obiegu.

Filtracja: panel filtracyjny o szerokości 11 cm, podzielony na 3 komory: 1 - 15 cm długości z odpieniaczem; 2 - 25 cm długości, grzałka, dolewka, wężyki z pomp dozujących i czujniki, 2l SERA Siporax 15 mm, 312g Chemipure Blue, glony Chaetomorpha; 3 - w kształcie trapezu o długości 15 cm w najszerszym miejscu, z pompką obiegową i 2l SERA Siporax 15 mm.

Odpieniacz: Tunze DOC Skim 9004

Grzałka: Eheim Jager 200W

Obieg: Hydor Pico 1000 (mały, ale wariat :p)

Cyrkulacja: 2x Jecod RW-4

Oświetlenie: Zetlight Qmaven ZT6600 200W

Ustawienia: start cyklu 6:45
1) 1:30 - Białe: 0, Niebieskie: 5, Kolorowe: 12, UV: 7
2) 3:00 - Białe: 16, Niebieskie: 22, Kolorowe: 23, UV: 13
3) 5:00 - Białe: 26, Niebieskie: 30, Kolorowe: 20, UV: 30
4) 3:00 - Białe: 13, Niebieskie: 22, Kolorowe: 23, UV: 13
5) 1:30 - Białe: 0, Niebieskie: 15, Kolorowe: 15, UV: 10
koniec cyklu o 20:45, później nocne na belkach bocznych Qmavena.
 
Wyposażenie dodatkowe: Dolewka automatyczna Aqua-Trend Levelautomatic Milestone z pompą DC, moduł chłodzący z 6-cioma wentylatorkami, pompa dozująca Jebao DP-5, cały zbiornik sterowany zdalnie modułami Sonoff, kamera WiFi Overmax Camspot 3.3.

Podłoże: Nature's Ocean Bio-Active Live Samoa Pink 18 kg (warstwa ok. 3 cm)

Żywa skała: 16 kg

Bakterie: Microbe Lift Special Blend (1,5 ml/dzień), AquaForest Pro Bio S (1 kropla/dzień) z pożywką AquaForest -NP Pro (5 ml/dzień - wersja dla pomp).

Dodatki do wody: AquaForest AF Build (1 kropla co 2 dni), AquaForest Amino Mix (1 kropla co 2 dni), AquaForest Fish V (1 kropla/tydzień do pokarmu), AquaForest Strontium (1 kropla/dzień), AquaForest Iron (3 krople/dzień), AquaForest Kalium (1 krople co 2 dni), AquaForest Component B (1 ml co 2 dni), AquaForest Component C (1 ml co 2 dni), AquaForest KH Plus (5 ml/dzień), AquaForest Ca Plus (1,5 ml/dzień), AquaForest Garlic Oil (1 kropla/dzień do pokarmu), AquaForest Life Source (1 mała łyżeczka/tydzień)

Karmienie: Ocean Nutrition Marine Mix (kostka/dzień), AquaForest Plankton Elixir (1 ml raz w tygodniu), AquaForest Calanus 1x/dzień (około 1/4 małej plastikowej łyżeczki co dwa dni rano), Ocean Nutrition Formula Two (około 1/4 małej plastikowej łyżeczki co dwa dni rano), AquaForest PureFood (1x w tygodniu po 1 miarkce załączonej do opakowania), AquaForest RiccoFood (1x w tygodniu po 1 miarce załączonej do opakowania), AquaForest PhytoMix (8 kropli raz w tygodniu).

Sól: AquaForest Reef Salt

OBSADA

Bezkręgowce: 4x Nassarius sp., 5x Trochus histrio, 2x Turbo sp. (+ mnóstwo maluchów), 2x Tectus fenestratus, 2x Babylonia sp., 4x Stomatella, 1x Engina sp., 1x Astralium spp.,  1x Strombus sp., 1x Mespilia globulus, 1x Lysmata amboinensis, 1x Calcinus elegans, 1x Archaster typicus, wężowidła, wieloszczety, rurówki, kiełże, mysis, asteriny i inna gadzina maści wszelkiej.

Koralowce: Zoantus sp. (fluo - czerwone i zielone oraz czerwono-zielone tipy, zielono-niebieskie fluo, zieolono-żółte i różowe fluo, Fire&Ice), Rhodactis (zielony fluo z fioletowymi tipami), Palythoa (zielone fluo, brunatne, jasnozielone), Discosoma (niebiesko-brązowe fluo), Caulastrea furcata (ultra fluo green), Euphyllia paradivisa (brązowa z zielonymi fluo tipami), Euphyllia glabrescens (zielona fluo z niebieskimi fluo tipami), Sarcophyton spp. (z jasnozielonymi fluorescencyjnymi polipami), Lobophyllia corymbosa (multicolor i niebiesko-pomarańczowa), Sinularia spp., Acanthastrea lordhowensis (zielono-niebieska, szaro-czerwona), Riccordea yuma (niebieskie, zielone, pomarańczowe, fioletowe, wszystko fluo), Stylophora pistillata milkaMontipora digitata (zielone, czerwone, stalowe, seledynowe, fioletowo-czerwone), Montipora danae rainbowTubipora musica (zielona fluo), Montipora capricornis (czerwona), Seriatopora hystrixEchinophyllia sp. (zielono-pomarańczowa fluo).

Ryby: 2x Amphiprion ocellaris, 1x Valenciennea sexguttata, 1x Pomacentrus alleni, 3x Pterapogon kauderni

Start 11.11.2016 r., 100% żywej skały, żywego piasku i wody z działającego zbiornika z aquario.pl, na soli AquaForest ReefSalt.

__________________________________________________________________________________________________________________

Bakterie na start: po jednej ampułce Prodibio Bioptim i Biodigest, kolejna dawka w piątek.

Aktualne wyniki testów w stopce (Salifert).

Póki co nic specjalnego się nie dzieje. Ze skał wyszło trochę życia, ale o tym w kolejnym poście.

Fotki akwarium po starcie:

akwarium1.jpgakwarium2.jpgakwarium3.jpgakwarium4.jpgakwarium5.jpg

I tak, jak wspominałem, ze skały wyszło trochę życia, w związku z czym prosiłbym o identyfikację, a w zasadzie potwierdzenie tego, co mi się wydaje:

1) Jakaś asterina (wyszły 2 takie).

2) Gąbka?

3) Obawiam się, że to dino, bo pod światłem widać bąbelki powietrza. Pytanie tylko, czy z tym walczyć w zarodku i odessać, czy zostawić i czekać aż samo zejdzie? Dolałem wczoraj wody RO/DI, po żywicy 0 na TDS, dzisiaj popołudniu to zauważyłem...

4) Chyba gąbka... Bo ma takie zielone "trąbki"...

5) Kolejna gąbka?

6) Ślimaczek Stomatella?

7) Jakiś ukwiał, jakość zdjęcia słaba, bo po pierwszym dniu przewędrował w takie miejsce, że bez obiektywu do makro nie potrafię go ostro złapać... Ale czyżby majano/aiptasia?

8) To mi wygląda na aiptasie... Walczyć z tym jakoś, czy zostawić?

rozgwiazda.jpgskała1.jpgskała2.jpgskała3.jpgślimak.jpgukwiał1.jpgukwiał2.jpgukwiał3.jpg

Na ostatniej fotce kilka wężowideł, które wyszły ze skały po zalewaniu, z tego co oglądałem w Internecie i pytałem na forum, wszystkie są pożyteczne - detrytusożercy.

Poza tym jest kilka rurówek i drobnych wieloszczetów.

wężowidła.jpg

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mnie zastanawia czemu kładziecie termometry na przedia szybe jakby to najwazniejszy element baniaka był ;)


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warstwa piasku zalecana w akwarium to góra 2cm

aiptazja na szkielecie koralowca i w nr8 strzał w dziesiątkę

i proponuje zmniejszyć temperaturę bo przy 28 stopniach będzie bardzo duże parowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radził bym Ci przestawić skałę co masz po lewej stronie przy szybie bo nie będzie jak czyścic tam.

Co do dino to wyluzuj narazie dojrzewa akwarium niema się co takimi rzeczami przejmować, dino na pewno kiedyś będzie spokojnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yarccom, termometr jest tam tymczasowo. Kończę właśnie powoli składać elektroniczny DIY z zewnętrzną sondą, schowaną w panelu. I docelowo urządzonko ma też sterować pracą wentylatorów/chłodziarki na zmianę z grzałką - taki kontroler temperatury. volf, co do temperatury w baniaku, to jest aktualnie 26,5 stopnia, tylko zdjęcie jest robione tak, że faktycznie wygląda, jakby było 27-28 stopni. Tą aiptasię jakoś gnębić od razu, czy na razie zostawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na aipasie tylko jakiegoś pożeracza se zafunduj w przyszłości bo ręcznie to syzyfowa praca jedna rozwalisz a ona 100 rozsieje w tym momencie po baniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 1

11.11.2016 - 18.11.2016

Dzisiaj mija pierwszy tydzień od zalania. Parametry w większości bez zmian, tylko KH skoczyło z 9,6 do 10,2, a amoniak jest niewykrywalny, podobnie z resztą jak NO2. Albo cykl azotowy jeszcze się nie zaczął, albo to zasługa żywej wody, skały i piasku... Tylko NO3 wysokie. Odpieniacz leci pół na pół - ani całkiem mokro, ani całkiem sucho. Jedyne, co mnie tak naprawdę martwi, to pH 7,7 i temperatura na poziomie 26,5 stopnia, więc zastanawiam się nad kupnem wentylatorków.

Z chemii poszła dzisiaj 2 dawka Prodibio Biodigest (1 ampułka) i Probidio Bioptim (1 ampułka). 2 razy dolewana woda z RO do uzupełnienia.

Z życia zauważyłem 2 rozgwiazdę (chyba asterina) i 3 aiptasie, których na razie nie ruszam. No i dino zaczyna się w zbiorniku rozwijać. Pojawiły się nowe kolonie, ale póki co to tylko lekko brązowawy nalot na piasku i skałach.

Z bieżących pytań: czy żywica DI może wyschnąć? Tzn. membrana i wkłady cały czas pod wodą, tylko czy filtr DI mogę odłączać od systemu i czy coś mu się stanie, jak wyschnie?

Poniżej kilka aktualnych fotek baniaka.

post-9709-0-27330000-1479505836_thumb.jpgpost-9709-0-70108700-1479505842_thumb.jpgpost-9709-0-17404100-1479505848_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Adam

Zastanawiam się jeszcze nad umieszczeniem w panelu Chemipure'a Blue. Pytanie brzmi, czy wkładać go od razu, czy wstrzymać się z tym do czasu, aż przejdzie dojrzewanie?

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 2

18.11.2016-25.11.2016

Kolejny tydzień istnienia mojego posolonego zbiornika przywitał mnie plagą dino. Przez 3 dni woda bąblowała, jak gazowana, ale stwierdziłem, że ta tym etapie samo przyszło, samo pójdzie. I zaczęło schodzić po jakichś 3 dniach. W niektórych miejscach dalej widać bąbelki, ale jest ich coraz mniej, a miejsce panoszącego się dino zajęły glony brązowe, a obecnie skałę i piasek w miejscach kolonii dino zaczyna porastać zielony trawnik glonów nitkowatych (czy to bryopsis?).

Dokupiłem też w tym tygodniu testy na Ca, Mg i Si, żeby poćwiczyć już ich wykonywanie i idzie to coraz sprawniej. Bieżące wyniki w stopce. PO4 spadło do zera, NO3 o połowę (do 25), reszta parametrów w normie. Martwi mnie tylko wartość pH. Podnosić ją jakoś, czy zostawić i czekać, aż sama się jakoś skoryguje?

Z chemii poszła dziś kolejna ampułka Prodibio Biodigest i Prodibio Bioptim.

Generalnie nie do końca rozumiałem, o co chodzi z tym, że morszczyzna uczy cierpliwości, bo zawsze uważałem się za cierpliwego. Ale coraz bardziej walczę z chęcią wrzucenia czegoś żywego do baniaka... W każdym razie chyba poczekam jeszcze, aż NO3 się unormuje i potem może coś wpuszczę (ślimaki, krab, krewetki).

Ogólnie doszedłem też do tego, że na tym etapie zakładania zbiornika, obserwowanie go nocą jest dużo ciekawsze, niż w dzień - wężowidła, wieloszczety, rozgwiazdy, ślimaki - po żywej skale biega tego mnóstwo. Zastanawiałem się, czy nie pozbyć się tych wieloszczetów, ale według ReefHuba wszystkie poniżej bodajże 10 cm są pożyteczne... I pojawiły się też pierwsze korale - wygląda mi to na jakieś zoa lub palythoa (ktoś może potrafi to zidentyfikować?)

Z bieżących pytań i wątpliwości:

1) Mam w panelu zaplanowane małe refugium na glonach Chaetomorpha. Czy na tym etapie mogę je już wrzucić, żeby się kręciły i wyciągnęły szybciej azotany, czy jeszcze się z tym wstrzymać?

2) To samo pytanie dotyczy wkładów filtracyjnych - zastanawiam się nad Seachem Chemipure Blue lub węglem i adsorbentem fosforanów AquaForest. Moglibyście któreś rozwiązanie polecić i podpowiedzieć, czy wrzucać to już, czy z pierwszym życiem?

3) W komorze przeznaczonej na refugium zbiera się na górze film bakteryjny. Zastanawiam się, czy jakaś nieduża pompka rozwiąże problem? Np. coś z serii Hydor Pico...

post-9709-0-40640000-1480115903_thumb.jpgpost-9709-0-97016000-1480115908_thumb.jpgpost-9709-0-40545900-1480115914_thumb.jpgpost-9709-0-96515400-1480115922_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Adam

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 3

25.11.2016-02.12.2016

Piszę z opóźnieniem, bo w międzyczasie trafiło mi się do szpitala i w związku z tym, że wychodzę dopiero w poniedziałek, opieka nad akwarium spadła na brata. Daje radę, testy porobione, parametry w normie, azotany spadły do 5 ppm, tylko to pH... Ale po wyjściu mam nadzieję wpuścić już pierwsze życie.

Z żywej materii w akwarium otworzyły się dwie nowe główki korali, chyba zoa, widoczne na zdjęciu. Oprócz tego te widoczne wcześniej ładnie się pootwierały i rosną. Zaczynają się też pojawiać pierwsze różowe glony wapienne.

Dino zeszło praktycznie całkowicie, za to pojawiły się zielone szuwary.

W piątek 02.12 dolane znowu po ampułce Prodibio Bioptim i Biodigest.

post-9709-0-08683200-1481390943_thumb.jpgpost-9709-0-71219300-1481390950_thumb.jpgpost-9709-0-07767000-1481390956_thumb.jpgpost-9709-0-44826200-1481390961_thumb.jpg

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem piękny zielony lasek. Ale, to początek i chyba nie ma co się przejmować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 4

02.12.2016-09.12.2016

Znowu z lekkim opóźnieniem, na szczęście wróciłem już do domu. Amoniak, azotyny, azotany i fosforany spadły do zera, zielony las utrzymuje się, ale nie rozrasta już bardziej. Rodzina dzielnie opiekowała się akwarium, więc żadnych strat, nawet na tym etapie nie ma. I zapadła w końcu decyzja o wpuszczeniu pierwszego życia. pH ciut za niskie, ale czytałem trochę o testach Saliferta i podobno ciut zaniżają, w każdym razie wyrówna się najwyżej przy podmiankach.

post-9709-0-69394400-1481915040_thumb.jpg

Z życia - koralowce, które się pootwierały to chyba jednak jakieś Palythoa, więc od razu pytanie, czy są bardzo toksyczne? Bo sporo ostatnio dyskusji, i na forum, i na ReefHubie na temat toksyczności zoa i palythoa, ale wszędzie piszą, że do momentu, w którym się ich nie dotyka i nie tnie raczej nie ma się czego obawiać... W każdym razie jedne z nich świecą na żywy zielony kolorek pod aktyniką. Jak uda mi się strzelić jakieś zdjęcie, to wrzucę, ale generalnie zdjęcia pod LED-ami robi się ciężko...

W piątek 09.12 kolejna dawka Prodibio Bioptim i Biodigest (po 1 ampułce).

post-9709-0-26202400-1481915049_thumb.jpgpost-9709-0-12316100-1481915057_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 5

09.12.2016-16.12.2016

0KqODT.jpg

W tym tygodniu do zbiornika trafiło wreszcie pierwsze zakupione życie. Do akwarium trafiły 4 ślimaki (2 x Nassarius sp., 2 x Trochus histrio), krab pustelnik Calcinus elegans oraz 3 pierwsze koralowce - niewielka kolonia czerwono-zielonych zoanthusów fluo, Clavularia viridis fluo oraz niebiesko-zielony Rhodactis, również fluo. Dlatego też zdecydowałem się na lekką zmianę w oświetleniu i od teraz w ostatnim, wieczornym cyklu Qmaven świeci Białe: 0, Niebieskie: 12, Kolorowe: 5, UV: 1. I widać ładnie efekt świecenia koralowców.

0UUBOJ.jpg

post-9709-0-67567800-1482350979_thumb.jpgpost-9709-0-01630600-1482350985_thumb.jpgpost-9709-0-06806900-1482350993_thumb.jpgpost-9709-0-48427600-1482350999_thumb.jpgpost-9709-0-57305000-1482351005_thumb.jpgpost-9709-0-46172400-1482351016_thumb.jpgpost-9709-0-98045300-1482351023_thumb.jpgpost-9709-0-70137800-1482351491_thumb.jpg

Krabik początkowo zaczął kosić łąkę glonów, później wszedł na szczyt skałki i przesiaduje tam całymi dniami, schodząc kosić glony jedynie nocą... Trafił mi się krab - alpinista :smiling:

post-9709-0-13135800-1482351481_thumb.jpgpost-9709-0-54647600-1482351472_thumb.jpg

Azotany, azotyny, amoniak i fosforany po wpuszczeniu życia nadal na 0. Reszta parametrów wody w normie.

Z istotniejszych zmian, od wtorku zamiast bakterii i pożywki Prodibio leję Microbe Lift Special Blend w dawce 0,7ml/dzień.

Jedyny problem w akwarium to tak naprawdę las zielonych glonów, ale w przyszłym tygodniu planuję wpuścić jeszcze kilka ślimaków (2x Tectus fenestratus i 2x Babylonia sp.). Zastanawiam się też nad malutkim, kilkucentymetrowym jeżowcem Diadema setosum. Słyszałem, że świetne na glony, ale szybko rosną i bardzo brudzą. Więc pytanie do Was - czy to moje 130l brutto nie będzie za małe na takiego jeżowca i czy tak młody system uciągnie zwierzaka w kwestii filtracji biologicznej?

I rozważam jeszcze wrzucenie do dużej komory panelu trochę glonów spaghetti oraz zastanawiam się nad tym, czy jest sens dawać jakieś media filtracyjne i adsorbenty - coś na fosforany, węgiel, chemipure blue? Co o tym myślicie?

W przyszły piątek planuję pierwszą podmiankę wody w ilości około 5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 6

16.12.2016-23.12.2016

guBiqN.jpg

Akwarium żyje i ma się chyba coraz lepiej. Ostatnimi czasy dość często i ze sporą przyjemnością obserwuję zbiornik po zgaszeniu świateł - z koralowcami trafiły do mnie bogate w życie kawałki żywej skały - niby małe, a kiełży i innych żyjątek jest w nich co niemiara.

Na początku tygodnia spotkała mnie niestety niemiła niespodzianka, bo krab pustelnik zszedł ze swojego Everestu i zaczął robić sobie nocne eskapady po zbiorniku, co skończyło się któregoś pięknego dnia obiadem, na którym główne danie stanowiły frutti di mare w postaci Trochusa... Przerzucił go szczypcami przez plecy, zrzucając ze skały, a potem zszedł i wyjadł zawartość... Swoją drogą ślimak był jakiś dziwny, bo od kiedy wpuściłem go do zbiornika, siedział cały czas w jednym miejscu, nawet przekładany się nie ruszał, więc może faktycznie coś było z nim nie tak... Co ciekawe, muszla leżała przez kilka dni, a resztkami zajęły się Nassariusy i wieloszczety, po czym pewnego poranka zobaczyłem Calcinusa w nowym domku... Chyba dorzucę kilka pustych muszli, żeby mu głupoty więcej do głowy nie przyszły...

0IpTsc.jpg

Wszystkie parametry w normie (update w stopce), pH nadal utrzymuje się na takim poziomie, na jakim jest od początku, czyli 7,7. Azotany lekko skoczyły w górę, ale poziom 0,2 to żadna tragedia, być może skutek zjedzenia ślimaka i wpuszczenia do akwarium nowego życia.

A z nowego życia wpuściłem jednego dodatkowego ślimaka Trochus histrio, w miejsce skonsumowanego przez kraba, doszły też 3x Tectus fenestratus oraz jedna Babylonia sp. Poza tym ustrzeliłem też w Aquario całkiem ładną kolonię kolorowych i florescencyjnych Discosom w rozsądnej cenie, z zosasami i chyba małym rhodactisem, ale tego pewny nie jestem... Jak ktoś jest w stanie to zidentyfikować, to bardzo proszę o pomoc.

post-9709-0-60024200-1482577743_thumb.jpgpost-9709-0-13063400-1482577750_thumb.jpg

I przez zupełny przypadek, najprawdopodobniej z którymś kawałkiem skały trafiły dwa ślimaczki: pierwszy to Elysia nealae, który póki co biega sobie po glonach i ma się dobrze, natomiast drugiego przyłapałem na podgryzaniu polipów zoa, więc został eksmitowany. Swoją drogą początkowo wziąłem go za nową główkę zoa, bo wyglądał dokładnie tak samo... Zdjęć ślimaków niestety nie ma, bo siedzą w trawniku glonów pośrodku akwarium...

W nowe miejsce trafiła też Clavularia, która nie chciała się wcześniej otwierać. Teraz mam wrażenie, że była to kwestia zbyt silnej cyrkulacji.

post-9709-0-61249700-1482577836_thumb.jpg

Święta w pełni, więc gdzieś po Nowym Roku chciałbym dołożyć coś nowego. Póki co niech się system trochę ustabilizuje po wpuszczeniu pierwszego życia. A później w planach mam jakiegoś jeżowca, chyba Mespilia globulus, bo nie rośnie za duży, chciałbym też dołożyć więcej Clavularii, a widziałem ładne kolonie. Mam też na oku Sarcopythona fluo z zielonymi polipami, który bardzo mi się podoba, ale nad którym cały czas się zastanawiam, bo jest drogi, a nie chciałbym go stracić przez zbyt młody system. Może jeszcze jakaś sinularia i chyba wstrzymam się z koralami na kilka miesięcy, aż będzie można wpuścić pierwszego LPS-a.

Pytanie do bardziej doświadczonych: czy ten Sarcopython da radę w tak młodym systemie? Kiedy będzie można wpuścić jakąś krewetkę? Bo mam kilka aiptasii, więc chciałem dorzucić 1-2 szt. Lysmata kuekenthali i 1 szt. Lysmata amboinensis. No i oczywiście kiedy będzie można wpuścić pierwszą rybkę? Tutaj rozważam 2 opcje - albo babka Ecsenius bicolor albo 2x Amphiprion ocellaris lub ewentualnie 3-4x Chromis viridis (nie wszystko na raz) albo Chrysiptera hemicyanea. Co byście radzili na start?

I przy okazji życzę Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku wszystkim, przeglądającym ten temat ;)

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw moim zdaniem dalsza ekipa sprzątająca np ten upatrzony jeżowiec. Pozbądź się glonów, ustabilizuj parametry i dopiero potem wpuszczaj inne życie.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wskazówkę ;) A ślimaków w takim razie dorzucić jeszcze? Np. strombusy i astralium? Chyba, że jest coś skuteczniejszego na glony, tylko nie Dolabella, bo to za duże do takiej szklanki :p

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wskazówkę ;) A ślimaków w takim razie dorzucić jeszcze? Np. strombusy i astralium? Chyba, że jest coś skuteczniejszego na glony, tylko nie Dolabella, bo to za duże do takiej szklanki :p

Astralium, turbo, jeżowiec mespilia. Strombusy raczej będą tylko piach po wierzchu przekopywać. Poczekaj aż skała dojrzeje i glony zejdą. Możesz też częściowo rwać ręcznie. Jak się będą robić cienkie i blade to znaczy, że bliżej końca.

Niestety czekanie jest najgorsze i czas biegnie wtedy wolniej.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony już i tak są blade w stosunku do tego, co było np. 2-3 tygodnie temu... Ale że morszczyzna uczy cierpliwości to już się przekonałem... Ok, to w styczniu dorzucę jeszcze mespilię i po 2 turbo i astralium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli planyjesz jakiegos garbika,to najlepiej wpusc go na koncu,jedt wieksza szansa,ze bedzie grzeczny :).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sarcophyton to miękas i tak jak pozostałe miękkie powinien dać radę,

ale tak jak piszą koledzy zaczekaj aż zanikną te zielone glony i wtedy uzupełniaj życie


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 7

23.12.2016-30.12.2016

I9EKtK.jpg

Dzisiaj krótko, bo w sumie niewiele się zmieniło od ostatniego wpisu. Azotany po wpuszczeniu życia spadły do 0, pozostałe aktualne parametry w stopce. Ekipa sprzątająca wzięła się wreszcie do pracy i spod zielonych glonów ukazują się wreszcie przebłyski skały. W najbliższym czasie planuję wpuszczenie mitraxa lub jeżowca i 2 ślimaków Astralium, ale kiedy, to się okaże, bo póki co znowu mam problemy zdrowotne... W każdym razie wszystkie zielone glony bledną, więc raczej zmierza to ku końcowi. Korale ładnie wypolipowane, bujają się i otwierają. Clavularia wreszcie otworzyła wszystkie główki.

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 8

30.12.2016-06.01.2017

sGHQ0m.jpg

Zrobił się trochę zastój, więc wrzucam dzisiaj relacje z dwóch tygodni pod rząd.

Kolejny tydzień minął pod znakiem oczyszczania skały z glonów przez ekipę sprzątającą. Najbardziej według mnie sprawdzają się tutaj Tectusy, które w 3 zajęły się w końcu oczyszczaniem z glonów środkowej skałki, nazwanej przez moją narzeczoną "mózgiem" - pewnie od kształtu, bo jest to szkielet po jakimś koralowcu typu Favia. Oprócz tego generalnie wszystko w normie. parametry się trzymają, bez żadnych skoków.

2.jpg3.jpg

Z ciekawszych wydarzeń ostatniego tygodnia, krab pustelnik przeszedł wylinkę, po czym 3 dni się nie ruszał, aż w końcu eksmitował drugiego Trochusa, którego skądinąd nie widziałem od tygodnia... Być może kolejny wadliwy okaz... Discosomy na skałce po prawej zaczęły się dzielić i robi się tam ciasno, więc planuję ja wkrótce porozklejać i umieścić w docelowych miejscach. Podczas nocnych obserwacji zauważyłem też dość sporego wieloszczeta, a że naczytałem się w ostatnim czasie na temat Fireworm'ów, chciałem Was zapytać, czy ten gatunek, który widać na zdjęciu poniżej jest bezpieczny/pożyteczny i czy jego wielkość nie jest powodem do niepokoju?

4.jpg

 

 

TYDZIEŃ 9

06.01.2017-13.01.2017

1.jpg

Kolejny tydzień pod znakiem pozbywania się glonów... Jak widać na powyższym zdjęciu, Tectusy robią swoją robotę. Glonów cały czas ubywa, więc mam nadzieję, że dojrzewanie powoli dobiega końca. Bakterie Microbe Lift Special Blend dozowane codziennie w dawce 0,7 ml i zasadniczo wszystkie parametry, w szczególności azotany, azotyny, fosforany i amoniak póki co ani drgnęły od 0 według testów Saliferta. Jedyny problem z wodą jest taki, że pH cały czas od samego początku utrzymuje się na poziomie 7,8, a KH i Mg w tym tygodniu poszybowało w górę (odpowiednio 14,1 i 1380 wg Saliferta). Czekam do przyszłego tygodnia, może się unormuje. Podmian na razie jeszcze nie robię, czekam aż zejdą glony.

Do akwarium trafiło też w tym tygodniu nowe życie - 2x Trochus histrio, jeden w miejsce skonsumowanego w ubiegłym tygodniu przez kraba i jeden dodatkowy oraz jeżowiec Mespilia globulus. Mistrz na glony, kosi równiutko, zostawiając po sobie biały pasek oczyszczonej skały. Do tej pory nie miałem nawyku nazywania zwierzaków w akwarium, ale jakoś jeżowiec został Bobem, a to za sprawą ksywki, jaką nadał mu mój tata po tym, jak wjechał w łąkę nitkowatych glonów i się nimi udekorował. Tata stwierdził, że ma dredy, jak Bob Marley i zostało mu Bob... :P Poza tym ustrzeliłem jeszcze kilka ciekawych główek zoa - odmiana fluorescencyjna, polipy świecą na zielono, później niebieski paseczek i czerwone fluorescencyjne wnętrze. Niestety moje umiejętności fotograficzne są zbyt ograniczone, żeby wstawić ich ładne zdjęcie... :D 

2.jpg3.jpg

Spod piasku wyłoniła się też Babylonia, której osobiście nie widziałem od momentu wpuszczenia. Oczywiście mój tata, który od czasu założenia solniczki stał się pasjonatem akwarystki strzelił jej fotkę. Podobnie z Elysią, która o dziwo wciąż żyje i ma się całkiem nieźle.

4.jpg5.jpg

Bieżące pytania: jakieś ślimaki nagoskrzelne (takie szare z czerwonymi "wyrostkami") podgryzają mi zoasy. Możecie polecić coś, żeby się ich pozbyć?

Plany na najbliższy czas: po zejściu zielonych glonów zrobić pierwszą podmiankę wody i wpuścić krewetkę Lysmata amboinensis, pogrzebać przy świetle - jest mi trochę za żółto i za ciepło, więc chciałbym pójść bardziej w niebieski oraz skończyć automatyczną dolewkę DIY (dziś przyszła reszta gratów, więc może w końcu do tego ostatecznie siądę).

 

Pozdrawiam ;)

6.jpg

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TYDZIEŃ 10

13.01.2017-20.01.2017

1.jpg

Eksterminacja zielonych glonów dobiega końca. Biorąc pod uwagę stan z zeszłego tygodnia jest ogromny postęp. Jeżowiec spisuje się doskonale i uważam, że jego zakup był świetnym pomysłem - w ciągu tygodnia oczyścił więcej skały niż cała ekipa przez 2 miesiące. Parametry wody znów ok, przede wszystkim spadło KH i poziom Mg, co mnie uspokoiło. Jak tylko zejdą glony startuję z podmianami. Na początek po 5% co 2 tygodnie, później zobaczymy, jak z konsumpcją wapnia i magnezu przez korale, bo planuję uzupełnić obsadę i wprowadzić jakiegoś pierwszego LPS-a - najprawdopodobniej jakąś Euphyllię. Gdyby jednak było na to jeszcze za wcześnie, to mnie postawcie do pionu.


3.jpg2.jpgZ ciekawych rzeczy w ciągu ostatniego tygodnia zauważyłem, że Discosomy i Clavularia zaczynają się dzielić i rozrastać. Poza tym rozmnożyły się Trochusy, więc po akwarium pełza sobie teraz około 5 kilkumilimetrowych maluszków. Mam pewien problem, a właściwie wątpliwość, co do identyfikacji korali... Tego miękasa w środkowej części z tyłu zbiornika kupiłem jako Rhodactisa, a zastanawiam się, czy to nie jest przypadkiem Amplexidiscus fenestrafer ("Ucho słonia"). Tak samo zastanawiam się, czy na skałce ze szczepkami, którą widać na zdjęciu obok są same Discosomy, czy część z nich to nie przypadkiem Rhodactisy... Bardzo bym Was prosił o rozwianie moich wątpliwości...

Krab pustelnik znalazł sobie nowe lokum - siedział cały czas na szczycie tej skałki, a od kilku dni z upodobaniem wciska się w jedną ze szczelin. Co ciekawe, "parkuje" w niej tyłem...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dolnej części zdjęcia masz na 100% discosomy, a te w górnej części wyglądają jak rhodactisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się też wydaje, że zielono-brązowy, niebieski i brązowy u dołu to discosomy, a ten jaskrawozielony i zielono-biały u góry to Rhodactis... Pytanie tylko, czym w takim razie jest koral po środku akwa z tyłu, który kupiłem jako Rhodactis (widoczny na dużym zdjęciu w pobliżu załamania panelu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.