Skocz do zawartości
dale

Hepatus z kryzysem tożsamości?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Hepatusa... ma około 10-11 cm. Wpuszczony został do akwarium razem z trzema chromisami. Ok, pływał z nimi w ławicy - bo może czuł się samotny? Nie ma sprawy. Fajnie to nawet wyglądało jak zmienia miejsce w ławicy czy reaguje na zmianę kierunku. Nawet zabawnie...

Ale kilka dni temu postanowił, właściwie postanowiła (poprzedni opiekun nazwał ją Dorota) coś w swoim życiu zmienić. Postanowiła zaprzyjaźnić się z błaznami... Ok, ja tam tolerancyjny jestem, ale jak jej wytłumaczyć że do ukwiału się nie zmieści?

Wciska się na potęgę do quadri (czerwonego), samiec błazen zdurniał. Nie wie co robić (czerwony ukwiał był jego letnią rezydencją, samica siedzi w większym, zielonym). Ukwiał siedział sobie spokojnie, bod nawisem, odpoczywał i regenerował mackę po spotkaniu z tunze, błazna tolerował, ale po tym jak Dorota próbowała w nim zaparkować, widzę że ma ochotę znów łazić...

A jak u Was się zachowuje?

ps. mój poprzedni był normalny - jak się zaprzyjaźnił z żółtkiem, tak pływa (z tego co wiem) do tej pory z nim...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj nie ma takich odpalow :D grzecznie sobie plywa, nie zaczepia nikogo, niczego, ani jego nikt nie drażni. Od samego kupna nie mial nawet jednej plamki z ospy. Czasem i z reki potrafi mrozonke zjesc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jego zachowania (pływanie w stadzie, chowanie się w ukwiale) są efektem, że się czegoś boi/wystraszył? A obserwując "kolegów" z akwarium kopiuje ich zachowania... Taki "luźny" pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze uważałem, że hepatusy są psychiczne :)

Zresztą Disney ma podobne zdanie :)

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może są dziwne i coś im brakuje ale przynajmniej potrafią się komunikować z wielorybami

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choroba sieroca, albo nie wychowana bestia, żeby z takim gabarytem du..e w ukwiał pakować..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzedni, który odszedł w wyniku braku prądu, też się kumplował z błaznami, ale tamte błazny wolały szybę od ukwiału, więc hepatus był grzeczny pod tym względem. Nowe błazny pływają w euphylii, ale Hepek się z nimi nie kumpluje.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież mu nie zafunduję stadka, bo bym musiał basen postawić. Trochę dziwię się że ukwiał jej nie poparzył, w sumie to nie błazenek.

Może jakąś psychoterapię jej zafunduję? Jakiś tablet z filmem przy szybie z serią "Gdzie jest..." :)...

Ale panikara z niej straszna, przy przenoszeniu padła na dno plackiem i udawała zawał, jak przełożyłem, też padła na dno... Myślałem że może przyducha poszła w transporcie, ale inne, bardziej wrażliwe organizmy nie zareagowały, więc to był tylko stres. Teraz też jak zgaszę światło czy coś robię, potrafi schować się i leżeć za skałą.

Ale myślę że za jakiś czas przestanie reagować tak nerwowo. Wszystkie inne zwierzęta bez problemu wychodzą na "plażę", zarówno babki, jak i krewetki... Że o salariasie nie wspomnę - ten siedzi centralnie przed szybą :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, zachowuje się identycznie, jak filmowa Dory, która też się błaznom w ukwiał pchała. Może Twoja Dorotka tez cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej ;)

Co do ukwiałów, to u mnie tylko po kontakcie z szorstnikiem ryby mają oparzenia na skórze. Quadri, crassa czy radianthus magnifica chyba nie parzą na tyle mocno, żeby chwilowy kontakt wyrządził im szkodę. Radianthus jest okupowany przez 2 błazny, kraba porcelanowego i pierwszego "właściciela"- pterapogona. Pteraś co prawda w nim nie mieszka, ale cały czas trzyma się go blisko i potrafi wpływać miedzy te długie macki tak, aby go nie dotykały, a nawet, jak dotkną, to nic się nie dzieje. To by była ciekawostka, gdyby hepatus zamieszkał w ukwiale...

A masz może filmik nagrany? Chętnie bym to zobaczyła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj hepatus za to tlucze ogonem o powierzchnie wody jak kogos widzi, domaga się tym obiadu :D


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda, że ryba o wielu wcieleniach i warto patrzeć na nią w szerokim spektrum zachowań. Pokazuje, że jest ciekawa:) i nie daje się włożyć w ramy, a nasze zdziwienie wskazuje, że słabo znamy te ryby i posługujemy się w stereotypami. Otwórz oczy, a możesz być zaskoczony :w00t:


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga parka, jeden je z ręki podczas gdy drugi wraz przejęty kładzie się na dnie jak by go 220W poraziło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do bo niej mówić musicie i to najlepiej po waleńsku - to to nawet mój syn już wie.

Moja jest chromisem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój hepatus, którego mam od 2 dni ma pojechane na maksa. Cały dzień pływa jak szalony, a jak tylko lampa zaczyna godzinny cykl zachodu kładzie się centralnie na boku pod euphylią. Na początku myślałem, że po rybie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ma zaledwie 3 cm. Jak podrośnie pójdzie do większego. Zresztą nowy zbiornik się klei.

Poza tym jak myślisz że nawet w 400 litrach taka ryba jest szczęśliwa to jesteś w błędzie.

Tylko, że tak podchodząc do tematu proponuję zalać kilka kilogramów skały słoną wodą i patrzeć.

Edytowane przez MaciekZ (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę by jakikolwiek pokolec był szczęśliwy w 400 litrach. o ile w ogóle może być szczęśliwy w niewoli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, ze masz rację. Ja mam tylko malego żółtka w 360 i widzę, ze bardzo by chciał więcej. Jeśli do roku czasu nie uda mi się podwoić litrazu, to będę mu szukać wiekszego domu. Na forum chodzi fama, ze żółtek nadaje sie spokojnie do 200 litrow... moj ma prawie dwa razy tyle i to naprawdę za mało. Nawet doktorek-pyrtek nie ma się jak porzadnie rozpędzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się ze baniak im dłuższy dla nich tym lepszy szerokość mniej ważna trza pomyśleć nad nowym tak z 2.5 metra by było git :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to wstaw filmik pewnie śmiesznie to wygląda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie... Myślałem że juz mnie nic nie zdziwi. Ale Dorota postanowiła mnie zaskoczyć. Jako że zabawa Gobiodona (siedzenie na bardzo zdziwionej "milce" - pisze "na" a nie "w", bo "milka" jest wielkości pieści a hepcio... cóż - lubi zjeść to i rozmiar ma), nie robiła na mnie wrażenia, postanowiła mnie czymś zaskoczyć.

No i udało się jej. Dziś mało nie dostałem zawału, kiedy wróciłem z Radzynia (wiadomego sklepu)... Podchodzę do akwa, i co widzę? Fragment płetwy Doroty wystający spod skały, gdzie uprzednio była norka babki... Przerażony że skała przygniotła rybola, jednocześnie podnoszę lampę i ściągam koszulę, wołam o ręcznik... Słowem "panika" w klasycznej formie... Chyba musiało to wyglądać ciekawie bo wszystkie ryby zbiegły się do szyby. Na czele z Dorotą.

Obecnie mieszka sobie razem z babkami. Pod skałą. Ale chyba raczej chwilowo, bo "murenka" bardzo intensywnie ją wypycha. 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie masz fotki. Chętnie bym zobaczył Dorcie pod skałą :-)

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ta twoja Dorcia :) udał ci sie egzemplarz .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się zrobić :) Ale brygada chromisów ma straszne parcie na szkło i włazi w każdy kadr, często doprowadzając aparat i mnie do rozstroju nerwowego :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.