Skocz do zawartości
matheroz

300 litrów w obiegu - NEXT STEP

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 4.03.2017 o 16:39, mathom napisał:

fajnego masz tego błazna, taki tłuściutki :) mój za chiny nie chce wejść do ukwiału. siedzy w rogu lub w jaskimi.

 

A dzięki dzięki, waleczny skurczybyk ... jak tylko włożę rękę do akwa to od razu gryzie i goni jak opętany. Doszło parę nowych mieszkańców. 

 

A na teraz takie pytanie ... W niektórych miejscach zbierają się wszelkie zanieczyszczenia z akwa w tym gówienka itp.

Wiem że w słodkowodnym to norma ale czy w morskim też ? A może po prostu za słaba cyrkulacja bądź mała obsada ekipy czyszczącej albo jakiejś babki która przesiałoby to wszystko ?

20170307_222301.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz pobawić się z ustawieniami cyrkulacji, tak żeby nie było martwych stref. Babka też by swoje zrobiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to metoda prób i błędów, na razie mam ustawione po dwóch przeciwnych stronach baniaka, jeden cyrkulator skierowany lekko w górę inny lekko w dół.

Może polecicie mi jakąś fajną babeczkę, pewnie przeczyściłaby też resztki które zostają na dnie i nienaruszony piasek. Nie wiem czy rozgwiazda nie miałaby za mało piasku. Wsypałem 4,5 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że dawno nic nie wrzucałem mała aktualizacja :) Będę musiał wziąć się kiedyś i wszystko spisać .. Ufff .. 

Jak na razie chyba wszystko dobrze idzie .. Zmieniłem trochę układ lampy ... Dodałem więcej niebieskiego .. Większych problemów na razie brak .. 

Jedyne co to pojawiło się trochę cyjano ale oddessałem i na razie nie widać .. No myślę że w miarę dobry początek .. Oczywiście fotki robione telefonem nie oddają tego jak powszechnie wiadomo :) 

 

 

20170509_195651.jpg

20170509_195745.jpg

Powoli zbieram korale i zabieram się za ballinga .. Do tego czasu pojadę na ręcznym dawkowaniu ... Możecie podać jakieś sprawdzone proszki do własnoręcznego mieszania ? 

 

Babeczka robi trochę dymu ale coś za coś .. . 

20170509_195826.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, grzeniu napisał:

Za zdjęcie ze wsadem pod wodą masz u mnie "lubie to". Ja na koszu dreagowuje stresy akwarystyczne :)

 

Hahh brać koszykarsko akwarystyczna :) Ja mam dwie pasje .. własnie kosz i akwarystyka .. Jak na razie w tej pierwszej jeszcze jestem lepszy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uruchamiam ballinga ... Na razie wszystko będzie podawane ręcznie w dwóch dawkach rano i wieczorem .. Od jakiej ilości proponujecie zacząć ? Ile lejecie do swoich baniaków ? Czy zaczać od jakiejś mniejszej dawki i sukcesywnie obserwować wyniki i zwiększać lub zmniejszać ? Nie wiem czy zacząć bardziej od 20ml czy np 50 ?

Ostatnio moja alveopora marudzi wiec postanowiłem dac ją w trochę inne miejsce .. Po przestawieniu moim oczom ukazało się cos takiego .. Co to ? Może powodować grymaszenie korala ?

 

 

18447227_1739938832699960_9109918780656395841_n.jpg

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, matheroz napisał:

Dzisiaj uruchamiam ballinga ... Na razie wszystko będzie podawane ręcznie w dwóch dawkach rano i wieczorem .. Od jakiej ilości proponujecie zacząć ? Ile lejecie do swoich baniaków ? Czy zaczać od jakiejś mniejszej dawki i sukcesywnie obserwować wyniki i zwiększać lub zmniejszać ? Nie wiem czy zacząć bardziej od 20ml czy np 50 ?

Zmierz parametry, odczekaj 4 dni, zmierz ponownie, dawkę dzienną dobierz na podstawie ubytku.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Czy jeśli stosuje ballinga konieczne są co 2 tygodniowe podmiany ? czy mogę to robić dużo rzadziej albo całkowicie zaniechać ?

Tak wygląda mój komin. Pełno w nim kiełży i różnego rodzaju życia. Czy powinienem go czyścić czy zostawić samemu sobie ?

19198332_1777095345650975_405294529_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, matheroz napisał:

Pytanko..

W mocnym uproszczeniu: nie uzależniaj dozowania makroelementów z podmianą wody. Wielu robi podmiany cotygodniowe 10%.

Komin czyszczę ok co 1-2 miesiące ale po to by nie dopuścić do zbierania się dytrusu, robaki mi nie przeszkadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że ostatni update był w maju to wrzucam foteczki na dzień dzisiejszy. Trochę się pozmieniało :)

Ogólnie wszystko idzie dobrze oprócz jednego okresu w którym zbiornik zaatakowała ospa, poszło parę ryb ale jak to mówią co cie nie zabije to cię wzmocni :) 

Ogólnie zbiornik mix miękasów i LPSów.  Co myślicie :)

20171008_175051.jpg

20171008_175146.jpg

20171008_175114.jpg

20170925_223229.jpg

20171008_175051.jpg

Od dłuższego czasu zarasta babce tylna płetwa. Co to ?!

20171008_175546.jpg

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płetwa była wyszczępiona i teraz zarasta.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka wygląda na wychudzoną i ma chyba infekcję płetwy ogonowej, która pewnie wdała się na skutek uszkodzenia. Może jakaś ryba lub wieloszczet uszkodziły jej ogon.  

Dla mnie to nie wygląda na odrastanie, raczej na martwicę. Podobnie wyglądał ogon mojej leucotaenii, kiedy po wpuszczeniu pobił ją doktorek.

Podawałabym na Twoim miejscu w piach strzykawką jedzenie namoczone wcześniej w witaminach (mysis, drobny kryl, artemię) i podawałabym też artemiss według zaleceń producenta. Mojej leucotaenii pomógł artemiss, martwica się zatrzymała, ogon się zagoił i ryba żyje i rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się bardziej zdaje że martwica. Początkowo był tylko kawałek "zakażony". Potem obrastało coraz bardziej, aż do wczoraj gdy kawałek zakażonej płetwy odpadł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ratuj rybę, kup artemiss, lub inny środek, bo samo nie przejdzie. Choroba będzie postępować aż ryba zdechnie. Może lekarstwem uda się to opanować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie. Jako że ostatni wpis był w październiku postanowiłem odświeżyć trochę temat. 

 

Akwarium ma się chyba w miarę dobrze, przeszło parę potknięć ale jak wielu wie co nas nie zabije to nas wzmocni.

Akwarium na chwilę obecną prowadzę na balingu, dokarmiam korale 2 razy w tygodniu za pomocą reef roids, a co dwa dni leje aminokwasy od aqua foresta wg zaleceń producenta.

Podmiana raz na tydzień 20L (7%), sól blue tresure, wraz z czyszczeniem sumpa. Wymiana waty w komorze 2-3 dni.

Na chwilę obecną w akwarium głownie LPSY i miękkie. Próbuję teraz ustabilizować parametry żeby może wrzucić trochę więcej spsów. 

W planach na następne etapy: dołożyć trochę skałki wraz z pułkami oraz ulepszyć sump, ale myślę że ten temat rozwinę w kolejnym poście.

Po ostatnich zakupach zrobiło się już niewiele miejsca, w szczególności za sprawą kolosalnej  catalaphylli, dlatego dołożenie trochę skałki powinno pomóc. 

Co tu dużo mówić, chyba najlepiej obrazują stan fotki jednak nie ma ich też zbyt dużo na chwilę obecną :D może uda mi się dorwać jakiś profesjonalny aparat na czasie :) 

Niestety sarco jak zwykle kiedy fotki to marudzi.... Aaa i te super wężyki z pompy ..... Tak wiem kiedyś znikną :D

1.jpg

2.jpg

Z problemów które się ostatnio pojawiły:

- Zakupiłem ostatnio zajebistą trachyphyllie, jednak musiałem ją odgrodzić od reszty ... ponieważ podgryza ja hepatus ... może po czasie sie przyzwyczai ?

3.jpg

Miałem problem też z małża, kurczyły się jej skrzydła. Przyczyną okazał się być doktorek który notorycznie ją skubał w późniejszym okresie, dlatego chciałem go odłowić. Skubany jednak był szybszy więc wziąłem go podstępem. Zbudowałem pułapkę i udało się :ph34r: Małża od dwóch dni w znacznie lepszej kondycji, jednak w miejscu gdzie była poprzykurczana ma bielsze przebarwienia. Czy dojdzie do siebie ?

 

 

 

 

4.jpg

5.jpg

Udało mi się również utrzymać mandaryna:wub: Jest już u mnie prawie dwa miesiące.

6.jpg

7.jpg

Następny problem: mam dwa błazny, jeden większy dwa razy albo i trzy od drugiego. Zwykły i snow flake. Wszystko było w miarę ok jednak zwykły błazen nie chciał wpuścić mniejszego do ukwaiłu, tylko raz na jakiś czas. Jednak od tygodnia większy błazen zagonił tego mniejszego na drugi koniec akwarium i go goni jeśli chociaż na chwile wypłynie gdzieś w inne miejsce. Leje go strasznie ale snow flake powoli się stawia. Czy jest możliwe że kiedyś się pogodzą i będą dzielić razem ukwiał :D To chyba na tyle .. w przyszłości postaram się wrzucać więcej info i więcej fotek !!

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up up up

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szansa zawsze jakaś jest, że błazenki kiedyś się dogadają. U mnie dla odmiany samicy odbiło i swojego pierwszego samca zatłukła, a żyły razem zgodnie około 1,5 roku. Drugiego nowego przyjęła od razu i jak na razie żyją zgodnie jak nierozłączki od 1,3 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium mnie sie podoba. moglbys sobie troche wyzsza konstrukcje skalna zrobic. raz ze zyskasz miejsce pod szczepki sps ktore planujesz a dwa ze nie bedzie tak plasko. z blaznem moze byc problem. obserwuj zeby go wiekszy nie zatlukl.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.