Skocz do zawartości
Kamas

Przykrycie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam idealnego rozwiazania na przykrycie akwarium. Mam szklo jednak latem sie nie sprawdzi ze wzgledu na temperature. 

Zamowilem moskitiere na wymiar, wydawalo mi sie, ze bedzie to idealne rozwiazanie jednak gestosc siatki oraz szeroka ramka sprawiaja, ze do zbiornika dociera za malo swiatla.

Macie moze jakies madrzejsze rozwiania? W moim przypadku wazne jest zeby sama kontrukcja, ramka byla jak najchudsza. 

 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie DIY dwuczęściowe coś. Zrobilam z profili z ciastoramy (kątowniki), jako siatka silikonowy, antyposlizgowy wkład do szuflad z Ikei i klej do pcv. Można jeszcze z zielonej siatki na krety zrobić, ale miałam malutkie ryby i bałam się, że skoczą i się wbiją w te spore oka.
Zrobilam dwuczęściowe, bo jak chcę pogrzebać czy nakarmić, to zdejmuje tylko przód, a tył cały czas jest zabezpieczony, gdyby któraś ryba że strachu miała ochotę wyskoczyć za szafkę, to nie ma szans.

bac0ac820d18e74f58913996b4987f48.jpg4740f4c2ffeb6b4969ab69339f424570.jpg

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodem jest mandaryn. W ciagu dnia ostatnio nie przykrywalem akwarium, robilem to tylko zaraz po wylaczeniu sie oswietlenia. Dzisiaj niestety wlasnie w chwili kiedy swiatlo zgaslo mandaryn stwierdzil, ze pocwiczy skoki. Jego i moje szczescie, ze stalo sie to na moich oczach i nie wpadl za szafke. 

2 minuty temu, Nik@ napisał:

Ja mam takie DIY dwuczęściowe coś. Zrobilam z profili z ciastoramy (kątowniki), jako siatka silikonowy, antyposlizgowy wkład do szuflad z Ikei i klej do pcv. Można jeszcze z zielonej siatki na krety zrobić, ale miałam malutkie ryby i bałam się, że skoczą i się wbiją w te spore oka.
Zrobilam dwuczęściowe, bo jak chcę pogrzebać czy nakarmić, to zdejmuje tylko przód, a tył cały czas jest zabezpieczony, gdyby któraś ryba że strachu miała ochotę wyskoczyć za szafkę, to nie ma szans.

bac0ac820d18e74f58913996b4987f48.jpg4740f4c2ffeb6b4969ab69339f424570.jpg

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 

czy tak gesta siatka nie pochlania za duzo swiatla? Pytam, bo kojarze ta siatke z ikei i ma podobne oczka do tej z moskietery. Z roznica taka, ze w moskietierze siatka jest szara/grafitowa


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to samo miałem lepiej zrób koronę  z  tubond 3mm cienki i sztywny materiał.

tu masz w temacie moja :

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, azgar napisał:

to samo miałem lepiej zrób koronę  z  tubond 3mm cienki i sztywny materiał.

tu masz w temacie moja :

 

niestety korona odpada, lampa opiera sie o boczne sciany akwarium .

Z reszta przykrycie jest niemalze 100% skuteczne. Kolega ma korone i niestety mandaryn i magnifica za burta....


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to samo miałem lepiej zrób koronę  z  tubond 3mm cienki i sztywny materiał.

tu masz w temacie moja :

mam te ryby i mi nie wyskoczyły :) a korone można zrobić tak zeby i lampa sie opierała ale jak nie chcesz to twoja sprawa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szyba jest ok ale niestety temperatura bedzie sie bardzo podnosic.


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pochlania, ale coś za coś :) to przeźroczysty silikon, więc tragedii nie ma, a za to ani jedna rybka nie skończyła na podlodze. Lampa ma 210w na 360l, nie świecę na 100% mocy. Ale też nie mam wymagających dużej ilości światła koralowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Kamas napisał:

szyba jest ok ale niestety temperatura bedzie sie bardzo podnosic.

Sorry ze wcinam sie w temat. Kwestia szyby bardzo mnie interesuje bo u mnie leży na akwarium od początku tzn od zeszłego roku. Od stycznia wrzucam po woli zycie i na dzis mam 2 blazny, keukenthali szt 1, malą euphillię, quadricolor, szczepke calaustrea i trochę  zoaskow. Póki co jest ok, jak wyłączyłem odpieniacz na 2 dni quadri przestał  sie pompować a  euphillia wyraźnie sie sfochała. Po włączeniu pienidla wszystko wraca do normy. Szyba jest o 8 cm krótsza niż zbiornik, położona na środku i z każdej str jest 4 cm szczelina którą wkładam rury i kable a reszte tej szczeliny zakrywam docietymi profilami pcv. W zimie jest spoko. Temperatura trzyma  sie fajnie ciągle  ok 25 * a bez grzałki +- temperatura mieszkania. Fakt ze boje się o lato ale miałem plan żeby zamontować wiatraki w sumpie i jakby robiło sie za ciepło to chłodzenie sumpa i przez obiegówke do zbiornika chłodniejszą wodę. Ludzie wkładają grzałki do sumpa wiec dla czego nie chłodzenie?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ten temat też nurtowal a wlasnie o podniesienie temp mi chodziło.  Standardowo w naszym klimacie 90% roku to zima ;) więc poza może 30 dniami w roku temp nie przekracza u mnie w domu 21 stopni. A w pozostałym okresie do 25 max. Czyli, przez conajmniej 330 dni w roku mam dodatkowe ogrzewanie domu i to prądem - czyli nie tanio, a przy 2tys l w obiegu to pewnie sa nie małe koszty ale jeszcze nie zdążyłem tego policzyć. 

I tak się zastanawiałem czy przykrycie aqa szyba czy cienka plexi nie ograniczy parowania (rzadziej uzupelniac dolewke) a co za tym idzie utratę ciepła. Dodatkowy plus, w razie mini awarii nie będzie chlapalo na lampy ściany salon.

Pytanie jest tylko jedno - czy taki zabieg nie ogranicza drastycznie dostępu światła do aqa.

Pewnie na takiej osłonie będzie się zbierała para, sól itp - czy ktoś to praktykowal ?

Ewentualnie wersja alternatywna, zadsszyc na górze korony nad lampami - można też oczywiście zostawić jakieś otwory "serwisowe"/wentylacyjne. Dodatkowo oczywiście każda opcja chroni przed wyskakiwaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wlasnie szyba ma sporo zalet m.in. ogranicza parowanie i utratę ciepła wiec grzałka mniej pracuje no i wody sie tyle nie marnuje a w domu nie mam tropikow i grzyba... Poza tym taka pokrywa to np umnie podstawa i osłona lampy. Para sie zbiera. Sól skapuje razem ze skroplona para do akwarium. U mnie lampa led diy lezy bezposrednio na szybie. Swiece 60w na 112l (80x35x40) przy 100w korale sie zwijaly wiec chyba swiatla to nie ogranicza a zbierajace sie kropelki wody dzialaja jak soczewki - rozpraszają światło. Mysle ze szyba ma o wiele wiecej zalet niż wad tylko czy tych kilka wad nie jest ważniejsze niz wszystkie zlety. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Stefan85 napisał:

Wlasnie szyba ma sporo zalet m.in. ogranicza parowanie i utratę ciepła wiec grzałka mniej pracuje no i wody sie tyle nie marnuje a w domu nie mam tropikow i grzyba... Poza tym taka pokrywa to np umnie podstawa i osłona lampy. Para sie zbiera. Sól skapuje razem ze skroplona para do akwarium. U mnie lampa led diy lezy bezposrednio na szybie. Swiece 60w na 112l (80x35x40) przy 100w korale sie zwijaly wiec chyba swiatla to nie ogranicza a zbierajace sie kropelki wody dzialaja jak soczewki - rozpraszają światło. Mysle ze szyba ma o wiele wiecej zalet niż wad tylko czy tych kilka wad nie jest ważniejsze niz wszystkie zlety. 

Nie przesadzaj, że od 112l miałbyś tropikalną wilgoć i grzyb na ścianie. Plus szyby na akwarium to zmniejszenie parowania, ubytki wody z akwarium. Minus to słaba wymiana gazowa, a grzałka nawet przy odkrytym akwarium i tak rzadko się włącza. Ryby wyskakują wzdłuż szyb, to najlepszym rozwiązaniem, jak ktoś nie chce robić wysokiej korony, przykrywać całej powierzchni szybą, siatką to zrobić obramowanie poziome wzdłuż szyb akwarium tak z 10cm np. z pleksi lub przykleić wzmocnienia wzdłuż całego akwarium. Ryby nie wyskakują środkiem akwarium.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem jak u innych ale w moim 2 grzalki 300w grzeją za każdym razem jak zaglądam do sumpa a pomimo już 3 krotnego podkrecania termostatow od marca do teraz miałem cały czas 24.3 stopnia.

Moje akwarium odparowuje 10-12 l wody na dobę. Narazie mi to nie przeszkadza bo mam suche powietrze w domu więc traktuje to jako nawilżacz. 

Ale jeżeli przykrycie akwarium nie miałoby jakiś potwierdzonych negatywnych skutków to widzę sporo plusów:

- ochrona lamp ścian posadzki przed zachlapaniem (np źle ustawiony falownik)

- mniejsze parowanie to brak problemów z wilgocia i mniej RO do uzupelniania

- mniejsze zużycie energii na ogrzewanie

- ochrona dla skaczacych rybek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie duże akwarium masz, że tyle wody Ci wyparowuje na dobę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzanie wody jest różne od typów zastosowanej filtracji.

Widząc po sobie, rozwiązanie z sumpem jest tego największym przykładem. Duża pompa obiegowa podnosi temperaturę o kilka stopni.

W książce "Pierwsze akwarium morskie" Łukasz Kura i Zarzyńskiego, jest to wyraźnie poruszone, jako problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche odbiegamy od tematu, ma ktos jeszcze jakies pomysly na idealne przykrycie?


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium przykryte plexi a dokładnie to poliwęglanem o grubości 5mm, w której wywierciłem 8 otworów o średnicy około 5cm. Otwory wierciłem otwornicą. Do otworów od spodu przykleiłem siatkę na krety, dzięki temu zapobiegłem wyskakiwaniu ryb. Jak na razie (od 2 miesięcy) takie rozwiązanie sprawdza się dobrze, dzięki otworom mam zapewnioną wymianę gazową (może nie taka dużą jak bez plexi ale wydaje mi się że wystarczającą) a plexi zapobiega wyskakiwaniu ryb i zmniejszyła gdzieś o połowę parowanie wody. Na lato na upalne dni przygotowałem sobie ramę z drutu nierdzewnego między którą rozpiąłem siatkę na krety, mogę dzięki temu nawet dmuchać wentylatorem na taflę wody w akwarium. Jak będzie ciepło zdejmę plexi i położę tą ramkę z siatką na krety.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mysle nad siatka na krety gdzies nawet widzialem biala wiec jest szansa, ze nie bedzie az tak pochlaniac swiatla. Pozostaje kwestia estetycznej ramki 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ta siatka mimo, ze to siatka :-) światło jednak "pochłania". Ćwiczyłem temat i była wyraźna różnica z siatką i bez.

Na szczęście to sprawa groszowa jest i można spróbować czy jest to akceptowalne.

Mgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 płyty z plexi 4 lub 5mm (nie pamiętam) po 30cm szerokośći z wyciętym narożnikiem na karmnik. Jedną mam w zasadzie cały czas zdjętą żeby poprawić wymianę gazową. Płyty leżą na wzmocnieniach podłużnych 4cm - co do wyskakiwania ryb to wystarczyłyby imho same wzmocnienia, które przy okazji chronią przed chlapaniem i wyłażeniem soli (polecam).

Problem z plexi jest taki że się odkształca i szybko brudzi. Dodatkowo powstają wżery których się nie da wyczyścić.

Nie wiem jeszcze jak będzie z temperaturą latem. Na razie parowanie jest znacznie mniejsze. Bez przykrycia parowało ok 5l/ dobę, teraz przy częsciowym przykryciu ok. 2L na 300L wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie szyby przesuwane na boki - to jest oryginalne rozwiązanie Eheim. Fakt jest taki ze przy zasuniętych szybach temperatura podnosi się ok 2 stopnie ale parowanie jest mniejsze No i grzałki w ogóle nie używam !


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.