Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

Jest niedziela, są testy:

NO3 - zero.

PO4 - 0.40, wzrost z 0.19. Nowa włóknina mnie wkurza, ale szkoda wyrzucać. Zużyję jakoś. Do tego brak NO3, cyjano w sumpie na spaghetti.

KH -  9.7, wzrost z 5.7, Szybko skoczyło. Nie wiem, czy coś złego się nie dzieje, czego jeszcze nie widać.

Ca - 470, zwrost z 440.

Jutro wyślę wodę na ICP, jak nie zapomnę.

temperatura 28, po raz pierwszy w tym roku. Wiatraczki chodzą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze upały nadeszły u mnie temperatura 27.5 muszę zamówić wiatraczki na akwarium. Skąd taki nagły skok PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kirzan napisał:

Pierwsze upały nadeszły u mnie temperatura 27.5 muszę zamówić wiatraczki na akwarium. Skąd taki nagły skok PO4?

z braku filtracji mechanicznej i z braku NO3.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, katani napisał:

Jest niedziela, są testy:

NO3 - zero.

PO4 - 0.40, wzrost z 0.19. Nowa włóknina mnie wkurza, ale szkoda wyrzucać. Zużyję jakoś. Do tego brak NO3, cyjano w sumpie na spaghetti.

KH -  9.7, wzrost z 5.7, Szybko skoczyło. Nie wiem, czy coś złego się nie dzieje, czego jeszcze nie widać.

Ca - 470, zwrost z 440.

Jutro wyślę wodę na ICP, jak nie zapomnę.

temperatura 28, po raz pierwszy w tym roku. Wiatraczki chodzą.

Twój wątek działa mobilizująco. Zrobię testy u siebie.

Ja glony zlikwidowałem. To jest jednak konkurencja pokarmowa dla korali.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jacek56 napisał:

Ja glony zlikwidowałem. To jest jednak konkurencja pokarmowa dla korali.

Pełna zgoda, ale u siebie bez glonów nie jestem w stanie kontrolować PO4 bez absorbentów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, katani napisał:

Pełna zgoda, ale u siebie bez glonów nie jestem w stanie kontrolować PO4 bez absorbentów.

Nie ma co kontrolować, PO4 są dobre.

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

temperatura 28, po raz pierwszy w tym roku. Wiatraczki chodzą.

Michał! Kup klimatyzator do ch*ja walca! Nie mam wiatraków nad baniakiem, a grzałka obrosła gąbką bo i zimą jakoś ciepło ;)

12 godzin temu, katani napisał:

NO3 - zero.

Ja u siebie jeśli NO3 spada po nizej 2,5 wyjmuję worek z kulkami maxspect, albo wrzucam kostkę mrożonki i wyłączam odpieniacz - w zależności od parametrów. (ps. Ślimaki mają wyżerkę xD)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Opelin napisał:

Michał! Kup klimatyzator do ch*ja walca! Nie mam wiatraków nad baniakiem, a grzałka obrosła gąbką bo i zimą jakoś ciepło ;)

 

Dziwne rzeczy opowiadasz...

Mam klimatyzację. Policz jaki jest koszt pracy 3 wentylatorków po 1.5W i klimatyzatora 2.3KW. A 3 wiatraczki chłodzą akwarium bez porównania lepiej niż klima.

8 godzin temu, Opelin napisał:

Ja u siebie jeśli NO3 spada po nizej 2,5 wyjmuję worek z kulkami maxspect, albo wrzucam kostkę mrożonki i wyłączam odpieniacz - w zależności od parametrów. (ps. Ślimaki mają wyżerkę xD)

Ja u siebie nie mam zbędnych rzeczy. Ani kulek ani odpieniacza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, katani napisał:

Dziwne rzeczy opowiadasz...

Mam klimatyzację. Policz jaki jest koszt pracy 3 wentylatorków po 1.5W i klimatyzatora 2.3KW. A 3 wiatraczki chłodzą akwarium bez porównania lepiej niż klima..

Witam 

To prawda wentylatory robią robotę. U mnie tem. nie przekroczyła 26,5'. Oczywiście przy otwartych oknach  obecnie jest 25' :)

 

IMG_20240701_090355.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jakby nie rozumiem tej logiki panowie. Jeśli w mieszkaniu macie przykładowo 25C co np dla mnie no jest już na granicy komfortu (za ciepło) to jakim cudem miałaby Wam wzrastać temp w akwarium?

No chyba, że trzymacie grzałki w formie oświetlenia po 100W + 10 cm nad taflą bo ja innego wytłumaczenia nie znajduje. 

@katani u mnie klima to must have. Mieszkam w wieżowcu na 10 piętrze i nad sobą mam już tylko dach. Jeszcze kilka lat temu nie szło tu normalnie funkcjonować bo w pomieszczeniach potrafiło być po 30C  w sezonie letnim. 

Co do wiatraków. Nie przeczę że nie są skuteczne. Ale lepszym od skutecznych wiatraków jest brak potrzeby ich używania.

Aha, no cóż u mnie akwarium stoi niemal pod jednostką wewnętrzną.

A tak wygląda grzałka. 

IMG_20240701_221413.jpg

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, Opelin napisał:

Jeśli w mieszkaniu macie przykładowo 25C co np dla mnie no jest już na granicy komfortu (za ciepło) to jakim cudem miałaby Wam wzrastać temp w akwarium?

:D

Tu nie ma cudów. Tu jest fizyka. :banghead

Masz w akwarium pompy? Ile? u mnie 4. Każda z nich pracując zamienia energię elektryczną na pracę i energię cieplną podgrzewając wodę. Masz nad akwarium lampy? Każda lampa zamienia większość energii elektrycznej na energię świetlną, ale część na energię cieplną. Nawet jak masz lampy wysoko nad baniakiem, to i tak część tej energii dociera do wody. To, że podłożysz rękę pod lampę i nie czujesz, to nie znaczy, że tak nie jest. Im niżej lampa, tym cieplej. Lampy HQI grzeją bardzo mocno, lampy T5 grzeją wodę przyzwoicie lub mocno, jeśli są nisko. Lampy led grzeją wodę w zależności od wysokości. U mnie temperatura powietrza zamkniętego w koronie, pod lampami jest o 5-10 stopni wyższa niż temperatura w pokoju.

Dlatego nawet zimą, kiedy mam w mieszkaniu 21-22 stopnie, a nocą nawet chłodniej , nie muszę używać grzałek. Zawsze mam temperaturę wody w akwarium około 24-26 stopni w zimie...

10 godzin temu, Opelin napisał:

No jakby nie rozumiem tej logiki panowie.

Nie rozumiesz logiki, więc wytłumaczę ci fizykę.

Parowanie wody z fizycznego punktu widzenia to proces odrywania się cząsteczek wody od powierzchni cieczy. Z punktu termodynamiki odrywająca się cząsteczka musi uzyskać energię wyższą niż energia sił międzycząsteczkowych w cieczy. Na skutek oderwania się cząsteczki obniża się ilość energii cieplnej w cieczy, co za tym idzie spada jej temperatura. Im szybsze parowanie - tym szybciej spada temperatura. Ten sam proces zachodzi na naszej skórze. Pot wydzielany przez skórę paruje obniżając temperaturę ciała.

Żeby parowanie z fizycznego punktu widzenia w ogóle zaszło muszą być spełnione 3 czynniki fizyczne:

1. różnica temperatur cieczy i powietrza

2. ruch powietrza nad powierzchnią cieczy

3. niedosyt wilgotności pary wodnej w powietrzu.

Bez tego nie ma parowania. Włóż mokrą szmatę do szczelnego i przezroczystego wiadra i wystaw na słońce. Mimo że będzie gorąca, to po tygodniu ciągle będzie mokra, bo nie ma niedosytu wilgotności. Dlatego pranie najlepiej schnie w przewiewnym, suchym i ciepłym miejscu. Aczkolwiek na mrozie i na wietrze zimą też wyschnie, tylko dłużej to zajmie.

10 godzin temu, Opelin napisał:

@katani u mnie klima to must have. Mieszkam w wieżowcu na 10 piętrze i nad sobą mam już tylko dach. Jeszcze kilka lat temu nie szło tu normalnie funkcjonować bo w pomieszczeniach potrafiło być po 30C  w sezonie letnim. 

Jak mnie ktoś pyta, czy warto wydać na klimę to mówię tak: przez 330 dni w roku, to niepotrzebny kurzołap. Ale przez pozostałe 30 chwalisz dzień, w którym ją zamontowałeś. A takich dni jest coraz więcej.

10 godzin temu, Opelin napisał:

Co do wiatraków. Nie przeczę że nie są skuteczne. Ale lepszym od skutecznych wiatraków jest brak potrzeby ich używania.

 

W dniu 1.07.2024 o 08:30, katani napisał:

Policz jaki jest koszt pracy 3 wentylatorków po 1.5W i klimatyzatora 2.3KW. A 3 wiatraczki chłodzą akwarium bez porównania lepiej niż klima.

Tak jak pisałem.  Zgoda, ale klimy nie muszę włączać cały czas na maxa po to, żeby schłodzić akwarium.

I tu całe na biało wjeżdżają wiatraczki.

Ponownie fizyka:

- wiatraczki zwiększają ruch wody nad cieczą - zwiększają prędkość parowania,

- wiatraczki przynoszą świeże powietrze, które w letni gorący dzień ma duży niedosyt wilgotności - zwiększają prędkość parowania,

- wiatraczki przynoszą powietrze o innej temperaturze niż to zamknięte w koronie nad powierzchnią wody - zwiększają prędkość parowania,

Zwiększona wielokrotnie prędkość parowania = zwiększony wielokrotnie efekt obniżania temperatury.

Efekt jest taki, że 3 wiatraczki w 2-3 godziny są w stanie u mnie zbić 600-700l wody w obiegu o 2-3 stopnie. A potem włączają się co jakiś czas na chwilę.

Żeby to samo uzyskać klimatyzacją, musi ona chodzić 24/7 na 19 stopni.Sprawdzone doświadczalnie. Koszt prądu zabójczy w przypadku klimy, pomijalny w przypadku wiatraków.

10 godzin temu, Opelin napisał:

A tak wygląda grzałka. 

Nie wiem, co to jest grzałka, nie używam. Jedna rzecz mniej do zepsucia w akwarium.

PS. Czysta grzałka = zwiększona żywotność.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, katani napisał:

Jak mnie ktoś pyta, czy warto wydać na klimę to mówię tak: przez 330 dni w roku, to niepotrzebny kurzołap. Ale przez pozostałe 30 chwalisz dzień, w którym ją zamontowałeś. A takich dni jest coraz więcej.

U mnie jeszcze chodzi w drugą stronę, czyli jesienią - kiedy jeszcze nie włączą centralnego, a na dworze już zimno (zwłaszcza nocą), oraz wiosną - kiedy już wyłączą ogrzewanie, a bywają jeszcze zimne dni i noce. Wtedy przestawiam na funkcje grzania, co wychodzi mnie taniej niż jakieś tam farelki i inne grzejniczki. 

Co do opłacalności wiatraczków vs klima (o hałasie nie wspomnę), skoro masz to przećwiczone Michał, to nie będę dyskutował, ale....wczoraj dzwonili, że kosteczka jest sklejona, więc mam nadzieję, że zdążę to sprawdzić u siebie jeszcze tego lata. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

Jak mnie ktoś pyta, czy warto wydać na klimę to mówię tak: przez 330 dni w roku, to niepotrzebny kurzołap. Ale przez pozostałe 30 chwalisz dzień, w którym ją zamontowałeś. A takich dni jest coraz więcej.

Tutaj nie do końca przyznam Ci rację. Klimatyzacja w dzisiejszym standardzie wydajnie osusza, oczyszcza i  ogrzewa. Co ważne jest dużo wydajniejsza niż kilka lat temu. Więc możliwość jej wykorzystania rośnie w ciągu roku.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.