Skocz do zawartości
kasiazUK

Pierwsza solniczka z UK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Postanowilam spelnic jedno z najwiekszych moich marzen o zalozeniu skrawka rafy. Jako ze zaczynalam od akwariow slodkich (15,42,160L)  i nigdy to nie zaspokoilo moich akwarystycznych wizji postanowilam zalozyc pierwsze morskie. Po przeczytaniu dziesiatek forow i artykulow akwarystycznych stwierdzilam CZEMU NIE bo skoro inni sobie dobrze radza to i ja dam rade. Zakupilam kostke 30L Aquaela ale po chwilowym zastanowieniu stwierdzilam, ze jest to mikro porazka. Odlozylam do szafy i zamowilam 90L zestaw Fluval M60 z szafka. Na start powinno byc ok, bo dopoki w 2018 roku sie nie przeprowadzimy nie mam opcji wiekszego (mimo duzych checi). 

Wiem ze niektorzy sceptycznie podchodza do gotowych zestawow ale stwierdzilam iz przy takim litrazu nie powinno byc to przeszkoda do nacieszenia oka. 

Sprzet:

Akwarium Fluval 90L z panelem 

Fluval PS1 odpieniacz

Fluval pompa obiegowa WP300

Fluval pompa cyrkulacyjna

Fluval grzalka

Fluval Reef Led 25W M24

Fluval termometr

Zywa skala: 9kg

Zywy piasek Red Sea Pink Sand

 

Wystartowalam wczoraj z zasoleniem 1,025 

Swiatlo 10h/dobe w tym 6h biale i 4h niebieskie

 

Pytania na start bo wiele mnie nurtuje:

1. Dlaczego zasolenie dzisiaj skoczylo do 1,028 bez podmian i dolewek (slonych rak tez nie moczylam) 

2. Jest wiele czerwonych nalotow i "smarkow" plywajacych ze skaly mimo ze ja szczotkowalam starannie przed wlozeniem

3. Przy czyszczeniu w szczelinach zauwazylam kilka zyjatek i kiedy one wyleza? 

4. Jakie testy najlepsze do dokladnych parametrow i czy hydrometr splawikowy Fluvala jest wiarygodny. 

5. Czy ulozenie skaly jest sensowne??

 

zdjecia dolacze z komputera za pare godz

 

 

 

IMG_2429.JPG

IMG_2431.JPG

Edytowane przez kasiazUK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kasia, skok zasolenia może być spowodowany odparowaniem wody, musisz dolewać wodę z RO aby zasolenie było stałe, testy to Salifert lub ostatnio chwalone są testy Aquaforest, śmieci które wyłażą ze skały odciągnij a wodę przefiltruj i wlej z powrotem do akwarium, musisz uzbroić się w cierpliwość i wkrótce zobaczysz co dostałaś w gratisie z tą skałą której ułożenie musi podobać się przede wszystkim Tobie ale z lewej strony wydaje mi się że jest blisko szyby co może utrudnić czyszczenie. 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zmieniłbym cykl świecenia, tzn. najpierw swiec niebieskim, potem dołącz białe i wieczorem  samo niebieskie. Teorie co do czasów  świecenia są różne, natomiast jeśli chodzi o sam cykl to większość ludzi świeci w ten sposób. 

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie robie. Dokladnie to 2h niebieskie pozniej 6h biale i 2h niebieskie. 

W komorze pompy obiegowej plywa sporo syfu z piasku - czymam to oczyscic czy zostawic jak jest. Komore odpieniacza juz czyscilam bo bialego nalotu bylo sporo i suchego i mokrego. Zrobilam wlasnie tak: spuscilam 3L wody a dolalam 3L RO. Odczekalam az pompa przeleci i dalej takie samo zasolenie. 

Co do lewej skalki faktycznie jest chyba zbyt blisko szyby wiec jutro to przemieszcze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały według mnie jest dobre, fajnie się prezentuje. Jeśli chodzi o zasolenie to może jak masz możliwość sprawdź innym spławikiem, refraktometrem od kogoś znajomego, w sklepie wtedy będziesz miała pewność co do spławika Fluval czy pokazuje dobrze, czy przekłamuje. Na razie tymi drobinkami syfu nie masz co się przejmować, powinny z czasem same zniknąć, a na razie nic nie rób, jak najmniej wkładaj ręce do akwarium, niech ruszy dojrzewanie. Testy Salifert są najpopularniejsze, są też dobre Red Sea, Colombo i niepełny zestaw od Aquaforest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

I juz jestem oswiecona o kolejne info. Niestety mieszkam w takiej dziurze w Anglii ze ciezko bylo sklep dorwac sprzedajacy cokolwiek morskiego ze juz nie wspomne o milosnikach takich zbiornikow. Jutro zajade po testy i kupie refraktometr bo chyba bedzie to najlepsze do oceny rzeczywistej zasolenia. 

Bede dodawac info na bierzaco co sie kluje w moim zbiorniczku 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pomiaru zasolenia:

Jeżeli ten twój salimetr/hydrometr/cokolwiek fluvala to ten "uchylny" model to ani trochę nie jest wiarygodny... Te "uchylne" są do d***. Za często gdzieś się zawieruszy jakiś bąbelek powietrza, którego nie ma jak usunąć i pomiar jest zły*.

Natomiast jeżeli chodzi o refraktometr to moim skromnym zdaniem jest zbyt kosztowny, podczas gdy spławiki są jak najbardziej miarodajne a kosztują grosze(te proste modele). Ja użytkuję spławik sery który kosztował 20zł. Wskazania były sprawdzone skalibrowanym sprzętem sklepowym i niczym się nie różniły. Jedyny mankament tego spławika to średnio czytelna skala ale mi nie przeszkadza... Oczywiście wskazania spławika warto sprawdzić w sklepie ale ze względu na konstrukcję "urządzenia" nawet jeżeli przekłamuje to o w miarę stałą wartość, więc nawet egzemplarz ze źle umieszczoną skalą jest użyteczny jeżeli wiemy ile przekłamuje.

*-oczywiście na spławikach też bąbelki powietrza się zdarzają ale 1. łatwo je usunąć i ponowić pomiar, 2. szklany spławik jest większy i cięższy niż ta wskazówka tego uchylnego czegoś, więc mniej wrażliwy na takie bąbelki, 3. bąbelkowi na tej wskazówce łatwiej jest ją unieść bo jego siła wyporu działa na dźwignię - wskazówka jest z drugiej strony podparta.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spławik GroTech sprawdzony, skalibrowany i jak na razie pokazuje prawidłowo, tylko mało precyzyjnie. Przy mojej obsadzie, głównie korale miękkie według mnie jest wystarczający. Zasolenie, które pokazuje mi mój spławik 1022 jest równe wskazaniu refraktometru 1023,5. Po prostu wiem ile zaniża mój spławik i tego się trzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kasiazUK napisał:

Super!

I juz jestem oswiecona o kolejne info. Niestety mieszkam w takiej dziurze w Anglii ze ciezko bylo sklep dorwac sprzedajacy cokolwiek morskiego ze juz nie wspomne o milosnikach takich zbiornikow. Jutro zajade po testy i kupie refraktometr bo chyba bedzie to najlepsze do oceny rzeczywistej zasolenia. 

Bede dodawac info na bierzaco co sie kluje w moim zbiorniczku 

pozdrawiam

A w ktorej to dziurze w UK mieszkasz, jak gdzies nie daleko mnie to sluze pomoca :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TomekPL napisał:

A w ktorej to dziurze w UK mieszkasz, jak gdzies nie daleko mnie to sluze pomoca :rolleyes:

Dziura zwana Bexhill nad morzem miedzy Eastbourne a Hastings. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 3

temp 25.1

zasolenie 1.027

woda ladnie sie klaruje ale nadal plywa pelno syfu skalowego

IMG_2437.JPG

A i moze jakas porada jak nie wsadzajac lapek do akwarium wyczyscic szkolo wewnatrz?? Pelno nalotu od zywego piasku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyścik magnetyczny:) lejesz jakieś Bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Deklus napisał:

czyścik magnetyczny:) lejesz jakieś Bakterie?

Nie leje bo mam zywa skale i zywy piasek. A powinnam??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poprosze o podpowiedz czy Red Sea Reef Test Kit jest wystarczajacy? 

Jakie bakterie podac?

Jako poczatkujaca nie mam pojecia czy powinnam miec (w zasiegu reki) suplementy jesli tak to jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O taki zestaw testów pytasz http://www.redseafish.com/reef-care-program/reef_foundation_program/reef-foundation-pro-test-kit/, jeśli tak to nie będzie wystarczający. Brakuje w nim jeszcze testów na no3 i po4. Startowałem na żywej skale i żywym piasku, żadnych bakterii na początku nie dawałem i akwarium jakoś bez żadnych problemów wystartowało, dojrzało i nie było specjalnie plag, dojrzewanie było łagodne. Po jakimś roku, może trochę dłużej dałem pierwsze bakterie i żadnych cudownych efektów nie zauważyłem. Według mnie bakterie są dobre, wskazane jak startujemy na suchej skale i suchym piasku. To jest tylko moja opinia i nie każdy musi się z tym zgadzać. Suplementy będą potrzebne jak będą korale, a na razie nie ma co sobie zawracać głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, maciej01 napisał:

O taki zestaw testów pytasz http://www.redseafish.com/reef-care-program/reef_foundation_program/reef-foundation-pro-test-kit/, jeśli tak to nie będzie wystarczający. Brakuje w nim jeszcze testów na no3 i po4. Startowałem na żywej skale i żywym piasku, żadnych bakterii na początku nie dawałem i akwarium jakoś bez żadnych problemów wystartowało, dojrzało i nie było specjalnie plag, dojrzewanie było łagodne. Po jakimś roku, może trochę dłużej dałem pierwsze bakterie i żadnych cudownych efektów nie zauważyłem. Według mnie bakterie są dobre, wskazane jak startujemy na suchej skale i suchym piasku. To jest tylko moja opinia i nie każdy musi się z tym zgadzać. Suplementy będą potrzebne jak będą korale, a na razie nie ma co sobie zawracać głowy.

Nie. Chodzi mi o pelen test kit. Ja tez uwazam ze bakterie zbedne przy zywym starcie.

IMG_2455.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu brakuje PO4, a za jakiś czas potrzebować będziesz testów na wapń i magnez, są co prawda osoby które nie robią testów ( a przynajmniej tak mówią:D) i ich akwaria wyglądają pięknie.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, andzior70 napisał:

Tu brakuje PO4, a za jakiś czas potrzebować będziesz testów na wapń i magnez, są co prawda osoby które nie robią testów ( a przynajmniej tak mówią:D) i ich akwaria wyglądają pięknie.

A czyli ten wystarczy plus wapn, magnez i PO4. 

Martwi mnie dalej zasolenie. Utrzymalo sie na 1.027. Wzielam 1L wody z akwa do miarki, wlalam 0.2L RO zmieszlalam i zasolenie mi wyszlo 1.025 czyli prawidlowe. Nie wiem czy kombinowac z calym zbiornikiem. Zacznie parowac to bedzie jeszcze wiecej soli. 

Ktos jakis pomysl??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy na NH4 i NO2 użyjesz tylko na początku, na starcie potem wyrzucisz bo się przeterminują, szkoda kasy. Jak chcesz robić testy to no3, po4, kh, mg, Ca. Jesteś pewna Twojego miernika zasolenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Maciejem szkoda kasy, a salimetr zabierz ze sobą do sklepu i niech zmierzą zasolenie w swoim zbiorniku np refraktometrem a Ty swoim spławikiem, będziesz wiedziała co on pokazuje.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady. Jutro sie przejade i sprawdze. Napewno to nie moje ostatnie pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy na Mg i Ca można odpuścić na początku (dopóki nie znaczącego udziału twardych korali to i tak nic tego nie wciąga...)

Z kolei tutaj doradzany test na PO4 moim zdaniem można odpuścić. Testy PO4 często przekłamują. Chyba że urządzenia pomiarowe typu Hanna Instruments ale to już inne koszta...

No i tak jak pisali poprzednicy - NH4 i NO2 to strata kasy. Jak bardzo chcesz, to gdy "na oko" dojrzewanie będzie się kończyć i będziesz chciała zacząć kupować zwierzęta, możesz zanieść wodę do sklepu lub innego morszczaka w okolicy który ma te testy i poprosić o pomierzenie. Potem przestają być potrzebne.

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Testu na mg bym nie dopuszczał. O ile ca w tym momencie bez wiekszego znaczenia. O tyle mg moze wciągać skała na poczatku. U mnie leci 3 miesiac i caly czas dolewam z reki bardzo duzo mg. Caly czas ubywa.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm to juz zglupialam z tymi testami. Na szczescie udalo sie opanowac zasolenie. Stale 1.024. Wystarczylo odlac 3L z akwa i podlac 3L RO i sie wszystko ustabilizowalo. Ile trwa dojrzewanie na zywej skale i zywym piachu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.