Skocz do zawartości
kasiazUK

Pierwsza solniczka z UK

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze go wyczyść i moc powinna wrócić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze pytanie. Zauwazylam wysyp bryopsis a ze naczytalam sie jakie to paskudztwo zastanawiam sie co mam z tym robic. Wyrywac chwasta czy jakos inaczej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrywaj i dokładnie usuwaj, żeby nic nie popłynęło dalej bo się rozsieje. Jak masz możliwość, to rób to po za akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

DZIEN 17

dopada mnie powoli przerazenie bo zamiast kawalka rafy mam dno jeziora (a przynajmniej tak to obecnie wyglada). Startowalam na zywej skale i zywym piasku a tu nic chemicznego sie nie dzieje. Glony wszelkiej masci, okrzemki to juz chyba nawet nie maja siely sie mnozyc i sa wszedzie (tak wyglada szyba 2h po czyszczeniu), na piasku normalnie robi sie powoli murawa pilkarska a ze skal nic jak nie wychodzilo tak dalej sie nie wylania. 

NH3/NH4 0

NO2 i NO3 dalej zerowe. 

W pojemniku odpieniacza gromadzi sie woda zamiast piany i nie mam pojecia dlaczego. 

Rady i komentarze mile widziane

IMG_2669.JPG

IMG_2670.JPG

IMG_2671.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Nie martw sie,jest dobrze...Wlasnie zerknalem do swojego notatnika i NH4 i NO2 zaczely rosnac po 18-stym dniu a spadly do wartosci niewykrywalnych po prawie czterech miesiacach.Pamietaj jednak ze kazde akwarium moze zupelnie inaczej dojrzewac i nie ma tu jakiegos schematu,wiec tylko cierpliwosc...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno była to żywa skała, może sucha która miała się ożywić i nie zdążyła? U mnie po jakiś dwóch dniach jak woda wyklarowała się, to widziałem pierwsze życie typu wieloszczety, kiełże. Później pojawiły się małe ślimaki, asteriny. Zarastanie tymi zielonymi glonami bardziej przypomina mi start na suchej skale, ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Czy aby na pewno była to żywa skała, może sucha która miała się ożywić i nie zdążyła? U mnie po jakiś dwóch dniach jak woda wyklarowała się, to widziałem pierwsze życie typu wieloszczety, kiełże. Później pojawiły się małe ślimaki, asteriny. Zarastanie tymi zielonymi glonami bardziej przypomina mi start na suchej skale, ale mogę się mylić.

Kupilam ja w lokalnym sklepie akwarystycznym. Mowili ze to Live Rock dobrej jakosci. Coprawda nie raz tam goscilam i w ich zbiorniku 400L nigdy nie widzialam zeby z tych skal cos wychodzilo a nie jestem na tyle "zaszczepiona" morszczyzna zeby poznac skale. Co mam teraz robic bo te glonowisko z godziny na godz sie pogarsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym czekał. Glony kiedyś ustąpią. Będziesz miała najprawdopodobniej trochę dłuższe dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, 

po IP widze że jesteś z Londynu. Ja z powodu przeprowadzki likwiduje swój zbiornik więc tym bardziej chętnie Ci pomogę.

Jak coś to pisz na PW.

Pozdrawiam

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tester napisał:

Kasiu, 

po IP widze że jesteś z Londynu. Ja z powodu przeprowadzki likwiduje swój zbiornik więc tym bardziej chętnie Ci pomogę.

Jak coś to pisz na PW.

Pozdrawiam

 

Bardzo dziekuje @Tester za wyklad o "morszczyznie". Teraz moge powiedziec ze dotarlo do mnie na czym to stoi i z czym to sie je! Podbudowana i doksztalcona uzbrajam sie w cierpliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2017 o 07:06, Tester napisał:

Kasiu, 

po IP widze że jesteś z Londynu. Ja z powodu przeprowadzki likwiduje swój zbiornik więc tym bardziej chętnie Ci pomogę.

Jak coś to pisz na PW.

Pozdrawiam

 

Taki update:

Dzien 19.

Wielka przemiana. Skala wyladowala w misce z woda z akwarium. Zostala wyszorowana z glonow (udalo sie jakies 70%), rozbita na mniejsze kawalki, i w koncu nastapila zmiana ustawienia. 

Dodalam pompe cyrkulacyjna Koralia 1600 i w koncu nie mam martwego pola (chyba ze gdzies gleboko pod skala). Woda sie klaruje, odpieniacz dziala super. Do baniaka trafily 2 kraby Blue Leg Hermmit, slimak Nassarius i slimak Turbo. Hermmity szoruja po skalach i spisuja sie swietnie, Nassarius zakopal sie w piachu ktorego usunelam polowe z akwarium i nie zaluje. Sklep wcisnal mi na "probe" szczepke Zoa. Balam sie ze padnie bo akwa dopiero dojrzewa ale po godz pieknie sie pompuje i wyglada ze woda przypasowala. 

IMG_2691.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ten bidny nassarius ma jeść w tym piasku, co?

Na razie się nie przejmuj ustawieniem skaly bo i tak będziesz je zmieniała kilka razy. Połóż ją tak, aby była jak najbardziej oswietlona.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Co ten bidny nassarius ma jeść w tym piasku, co?

Na razie się nie przejmuj ustawieniem skaly bo i tak będziesz je zmieniała kilka razy. Połóż ją tak, aby była jak najbardziej oswietlona.

Przegrzebuje go a sporo syfu na piasku mam wiec narazie jest dobrze podkarmiony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale nie padają z godziny na godzinę. Przeważnie trwa to o wiele dłużej kilka dni, tygodni, miesięcy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Korale nie padają z godziny na godzinę. Przeważnie trwa to o wiele dłużej kilka dni, tygodni, miesięcy. 

Nie strasz. Mam nadzieje ze mu bedzie dobrze w moim baniaku. Przynajmniej bede sie starala zeby tak bylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem szczepkę żółto-zielonego zoa i ładnie przyrastała, było coraz więcej polipów i nagle zaczęła marnieć aż w końcu znikła. Z koralami to jest różnie, u jednego rośnie i przetrwa wszystko, a u kogoś innego nie da rady. Taka prosta xenia uważana przez wielu za chwast u mnie nie chciała rosnąć. Dopiero za trzecim podejściem do tego korala udało mi się, że w końcu rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, maciej01 napisał:

Kiedyś kupiłem szczepkę żółto-zielonego zoa i ładnie przyrastała, było coraz więcej polipów i nagle zaczęła marnieć aż w końcu znikła. Z koralami to jest różnie, u jednego rośnie i przetrwa wszystko, a u kogoś innego nie da rady. Taka prosta xenia uważana przez wielu za chwast u mnie nie chciała rosnąć. Dopiero za trzecim podejściem do tego korala udało mi się, że w końcu rośnie.

Dlatego wlasnie cierpliwie bede obserwowac. Milo by bylo gdyby to "pierwsze" sie utrzymalo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

dzien 21

Wstaje rano a tu katastrofa!!! Hermity tak wedrowaly ze ze skaly zrobily gruzowisko. Na cale szczescie byla tak ustawiona ze zsunela sie na piach a nie obila o szyby. Teraz juz wiem ze epoxy Fluvala to g@@o i nie klei wcale. Wyjelam spod skal epoxy a on nadal miekki i nawet nie przywarl do skaly a minely ponad 2 dni od klejenia. No nic od nowa wszystko misze ukladac ale najpierw pojechac po klej do skal. 

Obsada ma sie dobrze. 2 hermity zasowaja calodobowo a skala gladziutka bez glonow! Turbo jest strasznie powolny i obral sobie tylko jedna skalke ktora czysci w kolko. Nassarius smiga pod piaskiem i go nie widac gdyby nie wydmy ktore tworzy to bym nie wiedziala gdzie jest. Zoa ladnie sie pompuje i prawie wszystkie polipy otwarte. 

Czy Zoa sie przemieszczaja?? Przyssana jest do "patyka" skalki w kolo i wisi bo nie chcialam zeby polipy sie przygniotly z nadzieja ze przewedruje na skale wlasciwa. Czy to jest ta bardzo toskyczna? 

Dojrzewanie w koncu dzieje sie w chemii bo amoniak ledwo wykrywalny ale w koncu widac postep. 

IMG_2704.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, powiedziałem Ci żebyś jeszcze nie kleiła skał, bo jeszcze je będziesz 100 razy zmieniała. Po prostu rozłóż je na piasku i daj biologii pracować


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 23

Nie bardzo wiem co sie zadzialo u mnie w zbiorniku i jak reagowac. 2 dni temu zaskoczylo NH3/NH4 i NO2 na najnozszym wykrywalnym poziomie. I tak az do wczoraj. Od wczoraj wieczora 0. Wszystko polecialo na 0 a NO3 wogole nawet nie podnioslo sie z 0 :o czy cos jest nie tak? Czy jestem posiadaczka zbiornika ktore dojrzalo i skonczylo dojrzewanie w 24h??? Dorzucilam wczoraj kolejna porcje bakterii i nic. Dzis parametry:

NO2 NO3 NH3/4 PO4 ---> 0

Mg 1230

Ca 400

kH 7

pH 8

zasolenie 1.023

temp 25.1

Juz nawet pomyslalam o starcie na One and Only...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Spadek NO2 nastepuje blyskawicznie z dnia na dzien,u mnie tez tak bylo,wiec mysle ze to normalne...teraz powoli bedzie Ci wchodzic NO3,ktore kontroluje sie podmianami a jezeli to nie wystarcza tak jak u mnie to sa metody,vodka,VSV lub NO3 PO4 X od Red Sea,jak w moim przypadku...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasia? Wrzuć jakąś fotkę jak to wygląda, chodzi mi o te kilka dni od szorowania skały

nie myślałaś o wrzuceniu jakiś krabów i krewetek? coś co przyspieszy oczyszczanie skałek? może pokolca?

czym mierzysz zasolenie? spławik czy refraktometr?

jakie plany na najbliższy czas? ile jeszcze będziesz czekać? :);)

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, marcinsoroka napisał:

Kasia? Wrzuć jakąś fotkę jak to wygląda, chodzi mi o te kilka dni od szorowania skały

nie myślałaś o wrzuceniu jakiś krabów i krewetek? coś co przyspieszy oczyszczanie skałek? może pokolca?

czym mierzysz zasolenie? spławik czy refraktometr?

jakie plany na najbliższy czas? ile jeszcze będziesz czekać? :);)

 

 

Wyzej jest zdjecie po czyszczeniu. Efekt super. Wpuscilam 2 Hermity, Turbo i Nassariusa i z dniem dzisiejszym zaczynam sie martwic bo skaly tak czysciutkie ze boje sie ze kraby popadaja. Chyba bedzie trzeba dokarmic :D obecnie mam wysyp (chyba malo powiedziane)  Staurocladia sp. Po czyszczeniu szyby w 5 min mam znowu cala szybe w tych cudo "śnieżynkach" a w toni plywa tego tyle chocby snieg padal. Wiem ze to norma przy dojrzewaniu. 

Parametry dojrzewania dalej 0.

@marcinsoroka chyba zbyt maly zbiornik na pokolca mimo ze to moje marzenie. 

Nie bardzo wiem czy moge cos plywajacego wpuscic bo boje sie ze w koncu NO3 skoczy a wyedy moga byc straty w obsadzie.

zdjecie na chwile obecna czyli dzien 25

 

IMG_2772.JPG

@marcinsoroka a co do czekania to jest chyba najtrudniejsze w morszczyznie. Przebieram nogami jak male dziecko czekajace na sw Mikolaja :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 33

Parametry nadal stoja na 0 :( NO3 Salifert wykrywa kolor rozowy ale tak jasnego nie ma na skali. 

Akwarium wyglada strasznie. Codziennie czyszcze szklo i odsysam z piasku brazowy nalot a rano zastaje to co na zdjeciach. 

Obsada ma sie dobrze. Hermity non stop czyszcza skaly a jak jiz nie ma co zjadac to karmie 1/4 groszka algowego. Po wrzuceniu biegna z konca baniaka malo sobie nozek nie lamiac :lol: Nassarius raz pod piachem a raz na ale wyglada na zadowolonego, a Turbo slizga sie od skaly do skaly. 

W tym tyg doszla babka (sprzedano mi ja jako Leather Stripped Goby) a zdjecie dla przykladu bo siedzi za skala i wylazi tylko jak wrzuce papu dla krabow. Ogolnie bardzo pocieszna rybka tym bardziej jak kica po piasku  

Nadal czekam na jakis skok paramentrow ale widze ze sie chyba nie doczekam 

 

 

B044AD0F-EA8A-4E16-BED9-D1712788296A.jpeg

32D2AA45-DAAF-4FE4-A3EA-81CE2FD05AD1.jpeg

BA6B9B5F-7C19-47C2-87C7-8D28BEE67D52.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.