Skocz do zawartości
kasiazUK

Pierwsza solniczka z UK

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmiar akwarium o dł 75cm nie jest najszczęśliwszy dla świetlówek. T5/ 24W mają długość 55cm co oznacza niedoświetlone boki akwarium.

Do głębokości 75cm może wejść i 10T5, 8 szt. wydaje się optymalne dla koralowców "nie acropor", 6szt dla obsady miekkie/LPS

Do rozważenia też zakup używanej lamp firmy o dobrej reputacji np ATI. Dlaczego ? większa sprawność świetlna i w przypadku jej odsprzedania mała strata finansowa w porównaniu DYI.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, kasiazUK napisał:

Ok znalazlam. Powiedz mi prosze ale tak jak krowie na rowie ile i jakich sie montuje. Powiedzmy pod kostke 75x75x55. Tak juz optymalnie zeby bylo. I do tego jaki automatyczny kontroler najlepszy

Ok maly update!

 

zadzialala maszyna :D:D:D

parametry ruszyly:

Zasolenie 1.024

temp 25.2

Mg - 1230

Ca - 390

kH - 7.7

pH - 8

NO2 - 0

NO3 - w koncu 2.5 

NH3/4 - 0.25

PO4 - 0

 

Szyby brunatne az ledwo widac co w srodku, skaly porosniete brazowym nalotem z babelkami powietrza, piasek caly brunatny, odpieniek wali herbata + smierdzaca lepka piana. 

Czy to wszystko samo zaniknie na koncu dojrzewania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kasiazUK napisał:

 

Szyby brunatne az ledwo widac co w srodku, skaly porosniete brazowym nalotem z babelkami powietrza, piasek caly brunatny, odpieniek wali herbata + smierdzaca lepka piana. 

Czy to wszystko samo zaniknie na koncu dojrzewania?

Zniknie, ale szyby proponuję czyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Zniknie, ale szyby proponuję czyścić.

No i wlasnie dopada mnie dylemat. Jeden mowi czyscic, drugi nie czyscic, inny czekac na koniec dojrzewania, to co ja mam w koncu zrobic? 

Pol godz temu zauwazylam ze pompa obiegowa ledwo wode zapodaje wiec odlaczylam, wyciagnelam z panela uwazajac zeby nie odlaczyc rurki a tam co? Taki muł na calej pompie ze nic dziwnego ze ledwo dzialala. Teraz zapodaje tak ze az sie fala zrobila. Ta budowa panelu z przelewami na gorze wogole sie nie sprawdza. W calym panelu w kazdej komorze jest tyle mulu na dnie ze trzeba to bedzie odessac. 

2 godziny temu, marcinsoroka napisał:

nie tylko Ty masz takie problemy :)

od razu raźniej nie?

 

 

A pewnie ze od razu mi lepiej. Czekalam na ten momend dosyc dlugo zastanawiajac sie ile to jeszcze potrwa. Teraz zobaczymy koedy sie zakonczy ten proces brudowo glonowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz sama, że pompę obiegową trzeba czyścić tak samo cyrkulatory. Jak będziesz czyścić szyby to te elementy będą szybciej zarastać brudem. Skały, piasku nie czyść, a z panelu odsysaj brudy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, maciej01 napisał:

Widzisz sama, że pompę obiegową trzeba czyścić tak samo cyrkulatory. Jak będziesz czyścić szyby to te elementy będą szybciej zarastać brudem. Skały, piasku nie czyść, a z panelu odsysaj brudy.

Bardzo ci dziekuje. Zaraz zabieram sie za przeczyszczenie tego co trzeba. To sa wlasnie plusy minusy niewiedzy i korzystania z forum gdzie kazdy co innego radzi. Z drugiej strony kazda rada cenna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompe obiegową i cyrkulatory łatwo zauważyć kiedy tracą na wydajności i wtedy trzeba czyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj NH3/4 i NO3 w koncu podroslo a dzis wszystko na 0 :( 

ja juz zglupialam czy cos jest nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 41...

Im bardziej czlowiek chce tym mocniej piasek mu po oczach daje. 

Pierwsza morszczyzna, zerowa wiedza (jedyna jaka posiadam to teoria), czlowiek idzie za ciosem wybierajac miedzy poradami z forum starajac wybrac sie najlepsze srodki i rozwiazania. 

Litraz nie najmniejszy, zywa skala, zywy piasek, czyszczenie, czekanie... i te wszystkie plagi przychodza odchodza itd

juz byly momenty zalamania gdzie chcialam machnac reka i spuscic wode to kinla jednak patrze za szybe... nie jeszcze dam chwile czasu

okrzemki byly tak nasilone ze w ciagu 4-6h nie bylo widac co jest w srodku, skala brazowo brunatna, szyby jeszcze gorzej a piasku nie mozna by okreslic jako koedys bialego

obecnie okrzemki odchodza w zapomnienie jedynie cyrkulatory lekko sie brazowia pod koniec dnia, skala od nowa porasta zielonymi i brunatnymi glonami na pare cm...

parametry skalaly po czym po dniu spadaly na 0kolejnego dnia znowu NO3 na 5 szlo i tak w kolko. 

Najgorsze bylo 2 dni temu. Poranna pora chcac wlaczyc swiatlo zauwazylam cos makabrycznego... Duzy hermit siedzial pod skala za to maly Hermit niedaleko szyby caly rozszarpany na kawalki... odnoza gdzie indziej, kleszcze jeszcze gdzies indziej a odwlok lezal jakies 3 cm obok muszli... straszne to bylo ale trzeba bylo sie z tym pogodzic bo natura zrobila swoje. Mimo wolnych muszli w baniaku jednak stoczyla sie walka o ta jedna jedyna... 

Zdjecia zaladuje za pare dni...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasia ja to się już zgubiłem :) 

które w końcu masz akwarium? to mniejsze czy się przesiadłaś?

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, marcinsoroka napisał:

Kasia ja to się już zgubiłem :) 

które w końcu masz akwarium? to mniejsze czy się przesiadłaś?

 

Dalej jade z Fluvalem :( ogarniam kase na przesiadke ale Red Sea komplet prawie 2000 funtow bedzie mnie kosztowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kasiazUK napisał:

Dalej jade z Fluvalem :( ogarniam kase na przesiadke ale Red Sea komplet prawie 2000 funtow bedzie mnie kosztowal

Powoli, lepiej nazbierać z zapasem i mieć na wszystko, a nie że nagle na coś braknie. 

Wiem po sobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, elespero napisał:

Powoli, lepiej nazbierać z zapasem i mieć na wszystko, a nie że nagle na coś braknie. 

Wiem po sobie :)

Nie no zabraknac nie zabraknie ale taki bol d...y wydac naraz tyle kasy. Z reszta strasznie sie motam miedzy Reefer 170 a Reefer 250. Tak bardzo bym chciala wieksze ale pozniej koszt utrzymania i czas poswiecony tez sie liczy. 

Co do zdjecia to tak wyglada po walce z cyjano, okrzemkami itd... 

nie chwalilam sie wczesniej ale w obsadzie pojawily sie:

Amhiprion Ocellaris

Amhiprion Percula

Gorgonia ( w sklepie byla w strasznym stanie, ogloniona cala wiec za grosze wzielam, usunelam glonow ile sie da ale jeszcze na jednym ramieniu zostalo i nie wiem jak to usunac)

Favia sp

Briareum (przyszlo kurierem w oplakanych warunkach, paczka przemoczona, ledwo dogrzane i woda wyleciala z worka ale ja dokarmialam polewajac strzykawka pokarm i doszla pieknie do siebie)

 

Jak widac na zalaczonym zdjeciu powod dlqczego te akwaium tak bardzo mnie rozczarowalo. Po glonach i okrzemkach nie ma mowy zetrzec nalotu na mrozonce na dolnym brzegu  

 

0C443990-AEDC-4A96-B92D-82ADDC7FCFF5.jpeg

F7B30D9A-9EAE-498E-A70C-C20EDD842F8C.jpeg

C668A7C2-AB25-4274-92A1-C7A9B83F129F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Favia padnie, Kasia czego ty nie rozumiesz? Daj dojrzeć temu zbiornikowi. Wydajesz kasę na darmo bo Ci to padnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, elespero napisał:

Favia padnie, Kasia czego ty nie rozumiesz? Daj dojrzeć temu zbiornikowi. Wydajesz kasę na darmo bo Ci to padnie...

A dlaczego Fabia mialaby pasc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kasiazUK napisał:

A dlaczego Fabia mialaby pasc? 

Bo nie masz stabilnych parametrów!!, a jest dość czuła. I to co masz to Favites.

Któryś raz powtarzam, abyś się wstrzymała z życiem. 
Sama piszesz że nie masz doświadczenia to chociaż słuchaj tych co już coś wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledze chodzi chyba o to że się odbarwia w taki sposób że nie ma się jej na życie...

poza tym faktycznie te ciągłe nawroty plag świadczą o mało stabilnym zbiorniku

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

Bo nie masz stabilnych parametrów!!, a jest dość czuła. I to co masz to Favites.

Parametry wnet od dnia oierwszego stabilnie niskie. Wiem wiem o co ci chodzi. Jak narazie trzyma sie dobrze i oby tak pozostalo. Jakie korale jeszcze wybaczaja skoki parametrow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, marcinsoroka napisał:

koledze chodzi chyba o to że się odbarwia w taki sposób że nie ma się jej na życie...

 

 

Co się odbarwia? Nie rozumiem twojej wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinsoroka napisał:

koledze chodzi chyba o to że się odbarwia w taki sposób że nie ma się jej na życie...

poza tym faktycznie te ciągłe nawroty plag świadczą o mało stabilnym zbiorniku

 

Plagi odeszly, pozostalosci na piasku do wyssania zostaly. Glony - rzecz nabyta w kazdym zbiorniku tym raczej sie nie przejmuje bo od tego jest ekipa. Co do Favii to taki sam kolor miala w sklepie jak u mnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kasiazUK napisał:

Parametry wnet od dnia oierwszego stabilnie niskie. Wiem wiem o co ci chodzi. Jak narazie trzyma sie dobrze i oby tak pozostalo. Jakie korale jeszcze wybaczaja skoki parametrow?

Żadne na tym etapie. Na każdym koralu się odbije prędzej czy później.

I jak parametry stabilne jak kilka postów piszesz że jednego dnia masz no3 0 a drugiego 5 i tak skaczę. To jakie to są parametry stabilne?

Jakie kH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi padło wszystko co włożyłem, nie łudź się na etapie dojrzewania

jak coś przeżyje to z przypadku... jest oczywiście druga szkoła

zasiedlić na 100% i się modlić i też ma szanse powodzenia ale mniejszą..

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

Żadne na tym etapie. Na każdym koralu się odbije prędzej czy później.

I jak parametry stabilne jak kilka postów piszesz że jednego dnia masz no3 0 a drugiego 5 i tak skaczę. To jakie to są parametry stabilne?

Jakie kH?

Kh caly czas 7.7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.