Skocz do zawartości
dla syna

Spsy poziom kh

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebuje info na jakim kh najlepiej trzymać spsy. W sklepie, z którego kupuję mają 6,6. U mnie jest 9,5 i w praktyce padają po miesiącu. Tak niskie kh jak wsklepie to chyba zbyt nisko i łatwo o tragedię. Co do pozpstałych parametrów mam na poziomie: ca 415, mg 1350, po4 0,07, no3 5. Zasolenie na poziomie 1,025 sól TM coral pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh - 8

Ca - 420-430

Po4 - wiadomo im bliżej zera tym lepiej

Mg między 1300 a 1500

Ale same parametry nie zapewnią życia SPSom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze parametry to stabilne parametry.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie Ph ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ca, mg, po4 i no3 na stałym poziomie od 11 miesiecy. Problem był ze skałą, ktora podnosiła kh. Obecnie kh wynosi 9,5. Niestety każdy twardziel co włoże po miesiącu jest martwy. Na próbę włożyłem zoa, który przetrwał wymianę skały i ma się nieźle. Chcialem zrobić testy icp ale skrzydlica jedyny punkt w Bielsku-Białej nie posiada fiolek od dwóch miesiecy. Nie chcę wkładać więcej miekkich bo nie będę ich chorował. Interesują mnie twardziele ale coś nie hula. 

Ph dzień 8,3 noc 8,2

Jeszcze może komuś nasunie się jakiś pomysł, kiedy wlozylem milkę, zrobiła się jasniejsza w zasadzie blado różowa. Pompowala się jak wściekła. Po dwoch tygodniach w ciągu 3godzin zrobila się lysa i biała. Leciała od gory jakby swiatlo, ale gwarantuje to nie problem światła. Polipy poprostu zaczęły gwaltownie odpadać i pływały w toni wodnej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym tam świecisz,jeśli można wiedzieć ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja bym dalej szukał problemów w skale. Żywa skała z jednej strony zapewnia filtracje a z drugiej odpowiednią florę bakteryjną dla korali. Jeśli skała jest trefna to nie będziesz miał odpowiedniej biologi do wzrostu korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zetlight b200 70w led skrecone na b65% i w 40%. Wcześniej miałem b65% i w 55%. Efekt był identyczny. Akwarium cube 50cm

Skała była już wymieniana z RRR na żywą. I kh jest stabilne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj świecić bardziej białym np. 70% białe i 30% niebieskie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, dla syna napisał:

Mam ca, mg, po4 i no3 na stałym poziomie od 11 miesiecy. Problem był ze skałą, ktora podnosiła kh. Obecnie kh wynosi 9,5. Niestety każdy twardziel co włoże po miesiącu jest martwy. Na próbę włożyłem zoa, który przetrwał wymianę skały i ma się nieźle. Chcialem zrobić testy icp ale skrzydlica jedyny punkt w Bielsku-Białej nie posiada fiolek od dwóch miesiecy. Nie chcę wkładać więcej miekkich bo nie będę ich chorował. Interesują mnie twardziele ale coś nie hula. 

Ph dzień 8,3 noc 8,2

Jeszcze może komuś nasunie się jakiś pomysł, kiedy wlozylem milkę, zrobiła się jasniejsza w zasadzie blado różowa. Pompowala się jak wściekła. Po dwoch tygodniach w ciągu 3godzin zrobila się lysa i biała. Leciała od gory jakby swiatlo, ale gwarantuje to nie problem światła. Polipy poprostu zaczęły gwaltownie odpadać i pływały w toni wodnej. 

Podjedz do Anatola ma takie testy na stanie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH przy SPS trzyma się do max 8dkh. Najlepiej w granicach 6.7-7.3. Wartość  powyżej 8dkh ogranicza rozwój bakterio planktonu w akwarium. Jest on  głównym pożywieniem większości SPS. Nie licząc oczywiście światła. W świetle szukałbym kolejnej przyczyny. Zrób rónież testy ICP. Dowiesz się wtedy dokładnie co masz w wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, tomi1140 napisał:

Podjedz do Anatola ma takie testy na stanie

 

A on z Bielska? Bo w profilu nic na ten temat nie ma. 

3 minuty temu, szutarek78 napisał:

KH przy SPS trzyma się do max 8dkh. Najlepiej w granicach 6.7-7.3. Wartość  powyżej 8dkh ogranicza rozwój bakterio planktonu w akwarium. Jest on  głównym pożywieniem większości SPS. Nie licząc oczywiście światła. W świetle szukałbym kolejnej przyczyny. Zrób rónież testy ICP. Dowiesz się wtedy dokładnie co masz w wodzie. 

Oo takiej odpowiedzi szukałem. Czyli mam prawie o 50% za wysoki poziom kh. Zjade do 7 w jakiś miesiąc w sposób naturalny i zrobie testy icp. Jeśli wszystko bedzie ok sprobuje ponownie szczepkę wrzucić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dokładnie padają ci te sps-y ? Tracą tkankę ? , od góry czy od dołu ?, bieleją ? brązowieją ?, 

Jakie dokładnie sps-y acry ? montipory ? stylophory ?

 


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie padają. Monti, acry, stylo, gornio itp. W tym linku są dwie fotki jednego korala. Druga fotka jest zrobiona w 30min po tym jak coś zaczęło sie dziać złego. Po ok 3h tej ostatniej fotki zrobiła się Łysa jak kolano, jakbym ją kwasem siarkowym polał i wypłukał w ro. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 9 przy Zeo i nic się nie dzieje. To raczej nie kh, można dyskutować czy różnica między sklepem a akwa nie ma na to wpływu ale w sumie nigdy nie wiem jakie jest kh w sklepie w którym kupuje acry. Nim pojawiło się zeo, wódka, metody probiotyczne itp standardem było kh między 10-12 i też było OK. 

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep ma 6,60 kh mierzone moją hanką. U mnie wynosi 9,52. Dlatego zastanawiam się czy to nie jest problem. Wcześniej miałem jeszcze wyższe kh. Dzienny spadek kh u mnie wynosi około 0,07. Nie pomagała aklimatyzacja jak mialem 12kh czy teraz przy 9,52. Efekt był identyczny. 

Wypadało by przytulić jakiegoś spsa ze zbiornika kh ok 9 najlepiej z pod ledów i jeszcze z Bielska-Białej. Napisalem ogloszenie na targowisku ale efektu nie było ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10-11-2017 zmieniłeś skałę z rrr z którą był problem (kh = 20) na żywą. KH jak widać się stabilizuje. Ale wymiana skały nie pozostanie bez wpływu na biologię zbiornika. Po takiej rewolucji potrzebny jest czas aby wszystko wróciło do równowagi biologicznej. Co do światła to nie uważam aby było ono zbyt mocne.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała nowa już jest pokryta algami wapiennymi. Robale też po niej biegają jak wściekłe (kiełże itp). Skała którą teraz posiadam, moczyła się od czerwca w sklepie awaryjnie jakbym zdecydował się na wymianę tej rrr. Przywieziona do mnie w specjalnych pojemnikach gdzie nie było dostępu powietrza i cały czas moczyła się w solance. Pinki możliwe, że jeszcze biologia nie zrobiła wszystkiego co powinna, ale ile czasu dać jeszcze skoro te parametry, które mierze wychodzą na niezłym poziomie? Jest coś co wskaże, że można?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry są na akceptowalnym poziomie. Może nie koniecznie dla acr ale dla innych spa już tak. Zastanawiam się tylko co z tej skały rrr jeszcze się wypłukało o czym nie wiemy. A co może mieć wpływ na korale. Zakładając że to co było źle w tej skalę ubywa proporcjonalnie to ja bym poczekał do kh -8 . Ja jadę na zeovicie tam kluczowy jest poziom potasu. Kiedyś tego nie dopilnowałem to tkanka z sps- poleciała podobnie jak u ciebie. Nie wiem czy to co działo się u ciebie mogło mieć wpływ na potas ale może warto sprawdzić.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jutro skocze do Radziechowy to jakaś wiocha gdzie mają icp. Zrobie te testy. Mam nadzieje, że coś wyjdzie. Szkoda, że nie mogę trafić szczepki spsa z innego źródła niż z tego co kupuję. Szukam po Bielsku, ale każdy ma miękkie, których nie chcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dla syna napisał:

Może jutro skocze do Radziechowy to jakaś wiocha gdzie mają icp. Zrobie te testy. Mam nadzieje, że coś wyjdzie. Szkoda, że nie mogę trafić szczepki spsa z innego źródła niż z tego co kupuję. Szukam po Bielsku, ale każdy ma miękkie, których nie chcę.

A do czego używają tego ICP w tej Radziechowie ??. Zbadaj jeszcze gdzieś zasolenie i porównaj z odczytem twojego sprzętu do pomiaru zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Raciechowy Wieprz, koło Żywca. Zaopatruję się tak w koraowce itp. Właściciel  to prawdziwy fachowiec, 15 lat siedzi w akwarystyce morskiej.... szczerze polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, szutarek78 napisał:

A do czego używają tego ICP w tej Radziechowie ??. Zbadaj jeszcze gdzieś zasolenie i porównaj z odczytem twojego sprzętu do pomiaru zasolenia.

Pomiary robie refraktometrem i u siebie i w skrzydlicy. Wyniki mamy identyczne. Po4 mala hanka+colombo+salifert, kh mala hanka+colombo+salifert, ca colombo+salifert, no3 colombo+red sea, mg colombo+salifert, ph controller sera. Wiecej gadżetów nie posiadam. Ale wyniki się potwierdzają. Być może jest coś w wodzie czego nie mierzę. Stąd decyzja o icp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na wynik testu icp ale coś się ociągają. Wysłana próbka wody w poniedziałek priorytetem, ale niestety to poczta polska... Puki co wyników jeszcze nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.