Skocz do zawartości
kubaluka

Reef Master Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Nadszedł czas żebym i ja się pochwalił swoim RM. Zbiornik mam od tygodnia stanartd na ledach żadnych przeróbek. Do zbiornika zakupiłem żywą skalę w ilości 8kg do tego żywy piasek . Zbiornik zalalem 60% gotowej solanki i 40% wody z używanego zbiornika. Wszystko to nabyłem w sklepie Skrzydlica. Dostałem gratisa w postaci malego grzybka podobno przetrwa początki.   W 1 komorze mam od dołu siporax potem biobale i na samej górze w skarpecie chemi-pure elite przykryty wata. Na start wlalem bakterie Special Blend w ilości takiej jak pisze na ulotce ale podobno można lac więcej.  Jutro będzie tydzień od zalania i znów doleje bakterie. Do zestawu dokupilem falownik Wavemaker NWM 4000 ze sterowaną mocą i różnymi trybami pracy myślę że jeden wystarczy ale wszystko wyjdzie w praniu.  Wodę dolewam około szklankę dziennie, a światło świece od 17-21 na początek myślę że wystarczy. Zastanawiam sie nad automatyczna dolewka Levelautomatic EYE gdyż dla mnie jako początkującego jest najmniej skomplikowana. Dziś poraz pierwszy zobaczyłem w akwarium ślimaka Turbo ,jedną Asterine kilka ślimaków osiadlych i trochę kiełzy. Nawet grzybek jest raz wiekszy niz na początku. Odpieniacz pieni i mniej więcej co dwa dni odsysam szczykawka brudna wodę z pojemnika. Narazie pozostaje mi tylko podziwiać puste akwarium i ślimaka oraz czytać i zagłębiać się w wiedzy. Myślę że za około 3 tyg będę mógł wpuścić jakąś krewetek i może jakiś mały koralowiec. Dorzucam fotki.  Pozdrawiam

20180116_183139-800x600.jpg

20180116_183152-800x600.jpg

20180116_072955-800x600-800x600.jpg

20180116_193021-800x600.jpg

20180116_183212-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ułożona skala, będzie miejsce na szczepki. Ja wyrzucilem bioballe i dałem 2l siporaxu. Jakoś w te plastikowe kulki nie wierze :)

Nie wiem czy z trzema koszykami wejdzie Ci spokojnie dolewka żeby poziom wody nie był za wysoki.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba będzie trzeba jeden koszyk wyrzucić żeby weszła dolewka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo piasku, przynajmniej tak wygląda na zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 3 zdjęciu widać slimaki osiadłe. Lepiej je usuń zanim staną się plagą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie opinie. Piasku jest jeden worek i brałem przykład z kolegów z forum. Na początku trochę za dużo cyrkulacji i piasku jest więcej z przodu a ż tyłu jest dużo mniej. Poprostu nie jest równomiernie rozłożony. A jeżeli za dużo to jakie będą konsekwencje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jak jest cieńsza warstwa bo mniej syfu się w nim zbiera. Ile centymetrów ma warstwa piasku u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam średnio od 1.5 do 2 cm. Na zdjęciu tak wygląda bo z początku miałem za mocno falownik i rozdmuchalo za bardzo piasek po bokach. Wyspałem 9 kg piasku tak jak radzili koledzy z forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5-2cm to dobra warstwa piasku. Mam podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko a powiedz mi bo ja mam RM na ledach i narazie świece 4 godz bo dopiero się rozkręca ale jak światło się wyłączy to przez noc sieci niebieskim światłem. Z tego co wiem nie da się tego w żaden sposób wyłączyć.  Czy takie światło może być ?nie będzie przeszkadzało rybą? Bo jeśli o mnie chodzi to akwarium stoi w innym pokoju i nie przeszkadza mi to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło nocne to ma być tylko delikatna poświata i tu Aquael sknocił sprawę w zestawie na LED. Ja bym wyłączył te nocne jak jest taka możliwość, bo 10W jako nocne to sporo za dużo. Jak chcesz nocne to zainstaluj kawałek niebieskiej taśmy LED z zasilaczem antenowym regulowanym i ustawisz sobie delikatną poświatę. Akwarium też musi iść spać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu niestety nie da się wyłączyć nocnego można go tylko zmniejszyć. A to bardzo zaszkodzi czy może tak zostać bo są różne opinie że niby ryby nie mogą mieć ciemni itp. Dołączam zdjęcie jak świeci nocą. 

20180119_004522-800x600.jpg

Ta niebieska ma 12v ale na noc  świeci o połowę mniej.

Edytowane przez kubaluka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nie jest nocne oświetlenie, to po prostu świeci. Jest za jasno. Nie można tego jakoś wyłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za jasno, zdecydowanie....

 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sporo "piochu" tam dałeś. RM chyba nie wie co to nocne oświetlenie heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taa aquael powinien się skupić na jednym, a za chwilę zacznie produkować telewizory [emoji14] ich grzałki i lampki to niewypał i jak widać mamy kolejne absurdy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piachu jest ok dałem jedno opakowanie jak prawie każdy na tym forum tylko falowniki na początku chodził za mocno i na brzegach jest dużo więcej stąd takie złudzenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, bardzo fajne ułożenie skały, 1,5-2cm piasku to jak najbardziej ok dołożysz sobie do tego 2 nassariusy i będzie ok. Co do światła nocnego to niestety nie pomogę bo mam RM na T5, ale nie jesteś jedyną osobą z RM ledowym, więc na pewno ktoś już rozwiązał ten problem. Trzymam kciuki za spokojne dojrzewanie i życzę cierpliwości i powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie czekam żeby jakiś właściciel RM Ledowego się wypowiedział  a temat tego nocnego światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie. Akwarium dojrzewa mi dopiero 2 tydz dolewam bakterii co tydz w ilości 30 ml. Parametry sprawdzam są w miarę ok ale na początku to i tak nie do opanowania. Zasolenie 1.025. Pojawiły się dwa ślimaki turbo, kielze i Asterina.  Pytanie takie czy zawsze przy dojrzewaniu muszą się pojawić glony , cyjano,dinio ,okrzemki.itp bo u mnie nie zaobserwowalem narazie nic a życie jakieś jest i nie wiem czy się martwić czy nie. Świece narazie od 17 do 21. Zalalem gotowa solanka i pomieszalem ja woda z dojrzałego akwarium. Pozdrawiam

Edytowane przez kubaluka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to regułą, w dużej mierze do braku glonów podczas dojrzewania przyczyniło się zastosowanie przez Ciebie żywej skały oraz w dużej mierze wody z dojrzałego zbiornika.

Taka skała ma zdecydowanie mniej w sobie obumarłych żywych organizmów niż skała sucha.

Ja gdy zakładałem swój pierwszy zbiornik nie miałem oznaków dojrzewania bo skala była dobrej jakości i bez wody była zaledwie 2h. W ten sposób zminimalizowałem ryzyko nadmiaru martwych organizmów które są to nawozem dla różnego typu glonów czy innych plag.

Ważne, że stosujesz dobre bakterie i jeszcze ważniejsze jest to, że by nie dozować podczas takiego procesu bakterii razem z pożywką.

Gdyż tą pożywką jest to co nie przeżyło przesiadki do nowego zbiornika.

Niestety gdybyś zastosował 100% nowej solanki, istniałoby duże prawdopodobieństwo zabicia przez nową solankę życia na żywej skale, czego też uniknąłeś.

 

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.